Παιδιά που συμμετείχαν σε ελληνικές τηλεοπτικές σειρές

Η Στέλλα Γιαμπουρά είχε συμμετάσχει στη σειρά του Αντέννα ''Ταύρος με Τοξότη'' στο επεισόδιο ''Μια γρατζουνιά στο μέτωπο''.
 
Όπως έχω γράψει και αλλού, θυμάμαι τον Κρατερό Κατσούλη σε παιδική εκπομπή με χειροτεχνίες, στην ΕΡΤ. Μαζί του μια κυρία με γυαλιά και μακριά μαλλιά, σε στυλ Μαρία Φαραντούρη (μαμά του ??), που του έδειχνε και φτιάχναν μαζί κατασκευές. Αυτή η εκπομπή είναι πολύ πίσω, γύρω στο 80, και δεν ξέρω αν τη θυμάται κανείς σας...
 
ΦΖΠ1 είπε:
Όπως έχω γράψει και αλλού, θυμάμαι τον Κρατερό Κατσούλη σε παιδική εκπομπή με χειροτεχνίες, στην ΕΡΤ. Μαζί του μια κυρία με γυαλιά και μακριά μαλλιά, σε στυλ Μαρία Φαραντούρη (μαμά του ??), που του έδειχνε και φτιάχναν μαζί κατασκευές. Αυτή η εκπομπή είναι πολύ πίσω, γύρω στο 80, και δεν ξέρω αν τη θυμάται κανείς σας...
ΦΖΠ1 βρηκα αυτα εδω τα στοιχεια:"Η σχέση του Κρατερού με την τηλεόραση ξεκίνησε από πολύ νωρίς. Ήταν 9 χρονών όταν συμμετείχε στη τηλεοπτική σειρά της ΕΤ1 “Τα μουστάκια του Ήλιου” το 1980. Λίγα χρόνια αργότερα το 1986, παρουσίασε την παιδική εκπομπή “Χιλιοποδαρούσα” στη ΕΤ1" πηγη

Ισως να αναφερεσαι στην παιδικη εκπομπη "Χιλιοποδαρουσα",αν και ειναι εκτος θεματος αφου το παρον θρεντ εχει σχεση με τη συμμετοχη παιδιων σε ελληνικες τηλεοπτικες σειρες και οχι σε παιδικες εκπομπες

Η retrodb ομως δεν αναφερει τη συμμετοχη του στη "Χιλιοποδαρουσα":wait2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να πούμε ότι ο Σταύρος Ντογιάκος εκτός από το Πάτερ Ημών που αναφέρεται,έχει παίξει στο Ντόλτσε Βίτα καθώς κ στα Δελφινάκια του Αμβρακικού(στην ταινία κ την τηλεοπτική σειρά).
 
BETTY BOOP είπε:
Να προσθέσω ότι στη σειρά ''Τρεις Χάριτες'' στο επεισόδιο ''Η θεία Όλγα ξέρει'' είχε συμμετάσχει ένα παιδάκι, δεν ξέρω το όνομά του...
http://www.youtube.com/watch?v=6cZy0sKPgew

Ο Αργύρης Κοντόλαιμος, έπαιξε στα 2 επεισόδια "Ο διαβολάκος" των Τριών Χαρίτων.




Μετέπειτα Αργύρης RG

Πιθανόν το παιδάκι που ψάχνεις λέγεται Γιώργος Ποτίδης;
 
Ο Μίνως, ο γιος της Μαλβίνας Κάραλη, είχε συμμετάσχει σε επεισόδιο της κωμικής σειράς ''Της Ελλάδος τα παιδιά'' (επεισόδιο ''Μόνος στην Αεροπορία'').
 
Στη σειρά ''Ο κήπος με τα αγάλματα'' συμμετείχαν τα παιδιά:

Aγάπη Ανυφαντάκη

Σοφία Κατζαμπέλη

Αγγελική Αλεξίου

Κλεοπάτρα Φυντανίδου

Βασιλική Βασιλείου

Λίζα Κορδάτου

Αιμιλία Στεργίου

Σοφία Τρεμουλη

Μαριάννα Κελπερη

Λουκάς Ρέππας

Αντώνης Σαραβάνος

Δημήτρης Σαραβάνος

Αλέκος Μικαελιάν

Γιώργος Μειντάνης

Γιώργος Παιτέρης

Κώστας Ταμουρατζής
 
Η Αλεξάνδρα Νικολαΐδου έπαιζε στη σειρά "Καληνύχτα μαμά". Παρότι η σειρά είναι ελαφρώς εκτός φόρουμ (1996), ζητώ τα φώτα σας για την εξής ανάμνηση.

Την ίδια περίοδο (1996) θυμάμαι ότι παιζόταν στην κρατική τηλεόραση μια σειρά όπου αυτή η κοπέλα έδειχνε στα παιδιά πώς να σκιτσάρουν.

Είχε ένα κουτί-φωτεινή οθόνη, όπου έβαζε πάνω ένα κομμάτι χαρτί και έκανε σκίτσα, τα οποία μάλιστα τα σχεδίαζε και σε διαφορετικά χαρτιά και με διαφορετική πόζα, ώστε με το κούνημα των χαρτιών να φαίνονται ότι κινούνται. Το σκηνικό ήταν σε ένα παιδικό δωμάτιο, κι εκείνη καθόταν στο κρεβάτι και σχεδίαζε σκίτσα/φιγούρες που αισθητικά έμοιαζαν στην Πανδώρα και στον Πλάτωνα (ένα ελληνικό κινούμενο σχέδιο). Δε θυμάμαι τίποτε παραπάνω από τη σειρά, ούτε τίτλο ούτε αν έπαιζε στην ΕΤ1 ή στην ΕΤ2.

Θυμάται κανείς τίποτα;;;

Παρακαλώ μη σβήσετε το ποστ. Έχει ενδιαφέρον να βρεθεί κάτι από αυτή τη σειρά. Δεν είναι και τελείως εκτός ρετρό...
 
Οκ, το ποστ θα μείνει, αλλά παράκληση από μεριάς μας οι απαντήσεις να δοθούν μέσω πμ.

Καλώς ή κακώς, το όριο είναι το 1995 και σε άλλες περιπτώσεις (ευτυχώς όχι αντίστοιχες), έχουμε αφαιρέσει τέτοια ποστς.

Μόλις βρεθεί όμως, θα διαγραφούν και τα 2 ως offtopics - οπότε σε παρακαλώ περιμένω ενημέρωσή σου.

Επιπλέον, γίνεται καταχρηστικά για μια φορά και μόνο - ας μην το κάνουμε σύστημα διότι τα επόμενα θα διαγράφονται ως εκτός χρονολογικών ορίων....
 
Έγινε D@redevil ;)

Αν έχω νεότερο θα ειδοποιήσω για να διαγραφεί το ποστ! Ευχαριστώ πολύ!
 
Αν θυμάμαι καλά, ο Θωμάς Μαζαράκος (ο μεγάλος γιος της οικογένειας στη σειρά ''Σπίτι για πέντε'') είχε συμμετάσχει σε κάποιο επεισόδιο στη σειρά ''Μικροί-Μεγάλοι''.
 
Άραγε τι κάνουν και πού είναι αυτά τα παιδιά τώρα? Για παράδειγμα ο Αντρέας Συρογιάννης...
 
fani_grgr είπε:
Άραγε τι κάνουν και πού είναι αυτά τα παιδιά τώρα? Για παράδειγμα ο Αντρέας Συρογιάννης...
Έχω δει σε τηλεοπτικές σειρές στους τίτλους έναρξης/τέλους να αναγράφεται ''Βεστιάριο Συρογιάννη''. Κάποια σχέση με τον Ανδρέα Συρογιάννη;

Επίσης η Ορνέλα Παρασκευοπούλου συμμετείχε σε κάποια επεισόδια της σειράς του Αντέννα ''Τμήμα Ηθών''.
 
ΦΖΠ1 είπε:
Όπως έχω γράψει και αλλού, θυμάμαι τον Κρατερό Κατσούλη σε παιδική εκπομπή με χειροτεχνίες, στην ΕΡΤ. Μαζί του μια κυρία με γυαλιά και μακριά μαλλιά, σε στυλ Μαρία Φαραντούρη (μαμά του ??), που του έδειχνε και φτιάχναν μαζί κατασκευές. Αυτή η εκπομπή είναι πολύ πίσω, γύρω στο 80, και δεν ξέρω αν τη θυμάται κανείς σας...
Τη θυμάμαι καλά αυτή την εκπομπή που λες και η συγκεκριμένη κυρία νομίζω πως ήταν πράγματι η μητέρα του και λεγόταν-με πάσα επιφύλαξη- Άννα Καλλίδη. Λίγα χρόνια πριν μάλιστα παρουσίαζε νομίζω και ένα παιδικό τηλεπαιχνίδι (λεγόταν νομίζω "Βρες ποιος είναι" ή κάπως έτσι). Πολύ άνετος ο Κρατερός από μικρός στην κάμερα- αν και στη συγκεκριμένη εκπομπή με τις χειροτεχνίες ήταν μάλλον έφηβος (πρέπει να παιζόταν κάπου στα 1985-1986)

Να αναφέρω επίσης πως ο Λαέρτης Μαλκότσης και ο Ερμής Μαλκότσης που εμφανίστηκαν ως παιδιά σε σειρές της δεκαετίας του 80 είναι ίσως από τις λίγες περιπτώσεις παιδιών που ακολούθησαν καλλιτεχνική καριέρα και ως ενήλικες- ο πρώτος ως ηθοποιός και ο δεύτερος ως χορευτής. Είναι φυσικά αδέρφια και γιοι της ηθοποιού Νικόλ Κοκκίνου (χαρακτηριστικός ο ρόλος της στην ταινία Μαριχουάντα Στοπ, στην οποία έκανε την κόρη της καφετζούς Δήμητρας Σερεμέτη και έδινε συμβουλές στον Πάντζα για το πως να κατακτήσει τη Λάσκαρη, ενώ η ίδια ήταν ερωτευμένη με τον Τόλη Βοσκόπουλο και σνόμπαρε τον Κώστα Καφάση ως κοντό)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Μαρία Βλαβιανού (κόρη της Νικολέτας Βλαβιανού) είχε συμμετάσχει σε επεισόδιο της κωμικής σειρά ''Ο Πέτρος και τα κορίτσια του''.
 
Η Δωρα Χρυσικου στη σειρα "οι δυο ορφανες"

attachment.php
attachment.php


doraxrisikou.JPG

oi.JPG
 
Ο Αλέξανδρος Δανιηλίδης συμμετείχε στις σειρές ''Οι δύο ορφανές'', ''Βαρβαρότητες'' και ''Έναν ελληνικό''.

Τα παιδιά Εύα Τουρλή, Αλέξανδρος Αντωνιάδης και Άρτεμις Πρέντου συμμετείχαν στη σειρά ''Οι δύο ορφανές''.
 
Στη σειρά ''Το δις εξαμαρτείν'' συμμετείχαν τα παιδιά Γιάννης Κοντόλαιμος, Ειρήνη Ψυχράμη και Χριστίνα Θεοδώρου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
η μικρή Όλγα Γουλή συμετείχε στη σειρά της κρατικής τηλεόρασης ''Στον αργαλειό του φεγαριού''.
 
Στη σειρά ''Η Αλτάνα της Πάργας'' συμμετείχαν τα παιδιά

Θανάσης Αντύπας

Μάνος Φραγκάκης

Ματίνα Φραγκάκη

Στέλλα Αγαπίου

Αγγελική Αγαπίου

Μαρία Αγαπίου
 
Πίσω
Μπλουζα