Παιδιά που συμμετείχαν σε παλιές ελληνικές ταινίες

Αν δεν έχει αναφερθεί, να προσθέσω και το μικρό Θανάση Χατζή που έπαιξε στις ταινίες ''Ο Θανάσης, η Ιουλιέτα και τα λουκάνικα'', ''Ένας Βέγγος για όλες τις δουλειές'' και ''Ο ναύτης του Αιγαίου''.
 
Το κοριτσακι στην Κορη μου τη σοσιαλιστρια μου θυμιζει το κοριτσακι απο την ταινια Θελω να ζησω μανουλα (νομιζω) (ενα ξανθο κοριτσακι που παιζει σε κουκλοθεατρο στην ταινια).
 
Να προσθέσω τα παιδιά Γιώργο Λιανό, Μαρία και Μάνια Λυκούδη που που έπιαξαν στην ταινία ''Ο άνθρωπος που έτρεχε πολύ'' και το Γιώργο Σούτζη που έπαιξε στην ταινία ''Ο γλυκοψεύτης''. Επίσης η Άννα Κουρή (η μετέπειτα κυρία Δάγκα στη σειρά Οι μεν και οι δεν) είχε εμφανιστεί στις ταινίες ''Ο παρθενοκυνηγός'', ''Ο άνθρωπος που το 'παιζε πολύ'' και ''Μετέωρο και σκιά''.
 
BETTY BOOP είπε:
Επίσης η Άννα Κουρή (η μετέπειτα κυρία Δάγκα στη σειρά Οι μεν και οι δεν) είχε εμφανιστεί στις ταινίες ''Ο παρθενοκυνηγός'', ''Ο άνθρωπος που το 'παιζε πολύ'' και ''Μετέωρο και σκιά''.
ε, δεν ηταν και παιδι... κοπελιτσα ισως... πρωτοετης στη σχολη
 
lolota είπε:
ε, δεν ηταν και παιδι... κοπελιτσα ισως... πρωτοετης στη σχολη
Στην ταινία ''Ο παρθενοκυνηγός'' η Άννα Κουρή ήταν 14 χρόνων, στην ταινία ''Ο άνθρωπος που το παιζε πολύ'' ήταν 17 χρόνων και στην ταινία ''Μετέωρο και σκιά'' ήταν 19 χρόνων.
 
BETTY BOOP είπε:
Στην ταινία ''Ο παρθενοκυνηγός'' η Άννα Κουρή ήταν 14 χρόνων, στην ταινία ''Ο άνθρωπος που το παιζε πολύ'' ήταν 17 χρόνων και στην ταινία ''Μετέωρο και σκιά'' ήταν 19 χρόνων.
δηλαδη η Κουρη ισχυριζεται οτι γεννηθηκε το 1966?

χαχα! και μαλιστα "αποφοιτησε απο τη σχολη Θεοδοσιαδη το 1982"... δηλαδη στα 16 της? Οταν για να μπεις σε δραματικη χρειαζεσαι απολυτηριο Λυκειου?

Ενταξει... εδω η Σαπουτζακη ειναι ακομα... 60! χαχα!
 
Αν δεν έχει αναφερθεί, να προσθέσω τις μικρές Όλγα και Άννα Μαραγκού που συμμετείχαν στην ταινία ''Θανάση σφίξε κι άλλο το ζωνάρι''.
 
Ο μικρός Τάσος Μαράς έπαιξε στην ταινία ''Ερωτική συμφωνία'' και όχι ο Τάσος Δαρδαμάνης.

Επίσης ο Τάσος Μαράς έπαιζε και στην ταινία ''Πιο τρελός κι απ' τους τρελούς''.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
Ο μικρός Τάσος Μαράς έπαιξε στην ταινία ''Ερωτική συμφωνία'' και όχι ο Τάσος Δαρδαμάνης.
Οντως εχεις δικιο γιατι στην Ερωτικη συμφωνια ως Μαρας αναφερεται.

Προκειται ομως για το ιδιο αγορι που επαιξε στον Μικρο δραπετη και τον Πανικο και εκει αναφερεται ως Δαρδαμανης.

Τωρα γιατι υστερα απο τρια - τεσσερα χρονια συμμετοχης σε ταινιες (στον Πανικο μαλιστα, σε ρολο σχεδον πρωταγωνιστικο) αλλαξε το επωνυμο του, θα σε γελασω. Ισως να υιοθετηθηκε (λεμε τωρα) η ισως να διαλεξε το Μαρας ως πιο ευηχο απο το Δαρδαμανης.

Οπως και να' χει το πραγμα, το Μαρας δεν αποδειχτηκε και πολυ τυχερο μια που η Ερωτικη συμφωνια ηταν και η τελευταια ταινια του μικρου Τασου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινία ''Ο μικρός δραπέτης'' συμμετείχαν επίσης τα παιδιά:

Δαμιανός Ζέης

Γιώργος Ζωγράφος

Νίκος Οικονομίδης

Ο Γιώργος Ζωγράφος έπαιξε στις ταινίες

Λιτανεία των ηρώων

Οι ξενιτεμένοι

Ο Νίκος Οικονομίδης έπαιξε στις ταινίες

Δεν υπάρχουν λιποτάκτες

Μια γυναίκα στην αντίσταση
 
Μαρία Καλαμιώτου

mariadegrecia είπε:
[edit]... ξέρουμε τπτ περισσότερο?

Σε αντίθεση με όσα έχουν γραφτεί παραπάνω για την ηθοποιό που έπαιζε τη Φανίτσα στην "Kάλπικη λίρα", να σας δώσω την ευχάριστη είδηση ότι ζεί στη Γαλλια, γιαγιά πλέον. Μάλιστα έχει και προφίλ στο facebook "Maria Kalamiotou-Rauffer"

φιλικά
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
gimbozo είπε:
Σε αντίθεση με όσα έχουν γραφτεί παραπάνω για την ηθοποιό που έπαιζε τη Φανίτσα στην "Kάλπικη λίρα", να σας δώσω την ευχάριστη είδηση ότι ζεί στη Γαλλια, γιαγιά πλέον. Μάλιστα έχει και προφίλ στο facebook "Maria Kalamiotou-Rauffer"φιλικά
Ευχαριστούμε πάρα πολύ για την είδηση! :)

Έγιναν οι απαραίτητες επεξεργασίες στα ποστς των εμπλεκόμενων προς αποκατάσταση της αλήθειας! :)
 
Τα παιδιά

Παντελής Τριβιζάς

Γιώργος Σπύρου

Κωστούλα Τσέλλου

Αμαλία Ζαχαριάδου

Κατερίνα Καλομοίρη

Σοφία Κορώνη

έπαιξαν στην ταινία ''Ο ψύλλος'' (1992)
 
Η μικρή Λιλή Μπάστα έπαιξε στην ταινία ''Καταραμένη ώρα''.
 
Ενημερωτικά...

bambinella 100 είπε:
Οντως εχεις δικιο γιατι στην Ερωτικη συμφωνια ως Μαρας αναφερεται. Προκειται ομως για το ιδιο αγορι που επαιξε στον Μικρο δραπετη και τον Πανικο και εκει αναφερεται ως Δαρδαμανης.

Τωρα γιατι υστερα απο τρια - τεσσερα χρονια συμμετοχης σε ταινιες (στον Πανικο μαλιστα, σε ρολο σχεδον πρωταγωνιστικο) αλλαξε το επωνυμο του, θα σε γελασω. Ισως να υιοθετηθηκε (λεμε τωρα) η ισως να διαλεξε το Μαρας ως πιο ευηχο απο το Δαρδαμανης.

Οπως και να' χει το πραγμα, το Μαρας δεν αποδειχτηκε και πολυ τυχερο μια που η Ερωτικη συμφωνια ηταν και η τελευταια ταινια του μικρου Τασου.

Καλησπέρα σε όλους.

Τυχαία έπεσα στο όνομά μου ( ψάχνοντας κάτι άσχετο ) και με μεγάλη μου έκπληξη είδα την ιστοσελίδα και όλα όσα υπάρχουν, τα οποία βρίσκω και ενδιαφέροντα.

Ενημερωτικά και μόνον ( αποτελεί ένα πολύ παλιό κεφάλαιο της ζωής μου, είμαι 52 ετών πια ) γεννήθηκα το 1961. Όπως καταλαβαίνετε, όταν γυρίστηκαν αυτές οι ταινίες ( αλλά και κάποιες άλλες, ραδιόφωνο, τηλεόραση και θέατρο ) ήμουν 7 ετών και συνέχισα μέχρι τα 13-14, αν θυμάμαι καλά. Τότε, φυσιολογικά, δεν ήταν απόφαση μου, μα ούτε και καταλάβαινα και πολύ καλά τι ακριβώς γινόταν. Όταν πια κατάλαβα ότι είναι κάτι που δεν μου αρέσει και είχα πια την δυνατότητα να έχω λόγο, το σταμάτησα άμεσα. Το γιατί είναι μια άλλη ιστορία. Το όνομα Μαράς, φυσικά, δεν το δημιούργησα εγώ, αλλά κάποιος άλλος, για το καλλιτεχνικότερον, όπως θεώρησε.

Αυτά για την σωστή ενημέρωση σας

Σας ευχαριστώ

Τάσος Δαρδαμάνης
 
Tassos D. είπε:
Καλησπέρα σε όλους.Τυχαία έπεσα στο όνομά μου ( ψάχνοντας κάτι άσχετο ) και με μεγάλη μου έκπληξη είδα την ιστοσελίδα και όλα όσα υπάρχουν, τα οποία βρίσκω και ενδιαφέροντα.

Ενημερωτικά και μόνον ( αποτελεί ένα πολύ παλιό κεφάλαιο της ζωής μου, είμαι 52 ετών πια ) γεννήθηκα το 1961. Όπως καταλαβαίνετε, όταν γυρίστηκαν αυτές οι ταινίες ( αλλά και κάποιες άλλες, ραδιόφωνο, τηλεόραση και θέατρο ) ήμουν 7 ετών και συνέχισα μέχρι τα 13-14, αν θυμάμαι καλά. Τότε, φυσιολογικά, δεν ήταν απόφαση μου, μα ούτε και καταλάβαινα και πολύ καλά τι ακριβώς γινόταν. Όταν πια κατάλαβα ότι είναι κάτι που δεν μου αρέσει και είχα πια την δυνατότητα να έχω λόγο, το σταμάτησα άμεσα. Το γιατί είναι μια άλλη ιστορία. Το όνομα Μαράς, φυσικά, δεν το δημιούργησα εγώ, αλλά κάποιος άλλος, για το καλλιτεχνικότερον, όπως θεώρησε.

Αυτά για την σωστή ενημέρωση σας

Σας ευχαριστώ

Τάσος Δαρδαμάνης
Κε Δαρδαμάνη, σας ευχαριστούμε πολύ που μας τιμάτε με την παρουσία σας και με τα σχόλιά σας! :)

Είναι τρομερά ενδιαφέρον να μαθαίνουμε στοιχεία "εκ των έσω" όσον αφορά τον Ελληνικό Κινηματογράφο και το θέατρο!

Θα είναι μεγάλη χαρά για εμάς να μοιραστείτε τις αναμνήσεις κι τις εμπειρίες σας!

Επίσης, υπάρχει σχετική κατάχωρηση και στη RetroDB με το όνομά σας: http://retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%AC%CF%83%CE%BF%CF%82_%CE%94%CE%B1%CF%81%CE%B4%CE%B1%CE%BC%CE%AC%CE%BD%CE%B7%CF%82

Αν πιστεύετε ότι υπάρχει κάτι που χρειάζεται διόρθωση ή συμπλήρωμα, είμαστε στη διάθεσή σας!
 
Τασο Δαρδαμανη, μου ειναι παρα πολυ δυσκολο να σε φανταστω στα 52 σου. Στο μυαλο μου εχεις αποτυπωθει σαν το μικρο αγορι των παλιων ταινιων, ιδιως του Πανικου. Μια ταινια την οποια αγαπω ιδιαιτερα.

Το φορουμ ειναι γεματο απο θεματα στα οποια θα μπορουσες να γραψεις και να μας χαρισεις ολες τις ενδιαφερουσες στιγμες απο τις πλουσιες αναμνησεις σου.

Αν εχεις τη δυνατοτητα και τη θεληση, τοτε να ξερεις πως εδω ειναι το σωστο μερος για κατι τετοιο.
 
Τάσο Δαρδαμάνη, θα συμφωνήσω με τη bambinella ότι σε έχουμε πάντα στο μυαλό μας ως το -πολύ ταλαντούχο- 8χρονο αγόρι της ωραίας ταινίας ''Πανικός'' του Σταύρου Τσιώλη. Να είσαι καλά και μακάρι να μοιραστείς μνήμες σου μαζί μας.
 
Στην ταινία "Ο Νικητής" http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ο_νικητής οι αδερφές Ρένα και Μπέλλα Αδαμοπούλου έπαιζαν τους ρόλους των Μιράντας Κουνελάκη και Μέμας Σταθοπούλου σε παιδική ηλικία.

Οσο για τα 5 κορίτσια της "Μανταλένας" που αναφέρθηκαν σε προηγούμενα posts, θυμάμαι τον αείμνηστο Ντίνο Δημόπουλο σε μια από τις συνεντεύξεις του που είχε πει ότι επιθυμία του ήταν να πάει στην Αντίπαρο όπου γυρίστηκε η ταινία, να βρει αυτά τα κορίτσια, "τα οποία θα είναι πλέον -όπως έλεγε- γυναίκες παντρεμένες με παιδιά" και να κάνει μια μορφή αφιερώματος για την ταινία, κάτι σαν "Μανταλένα 40 χρόνια μετά"...κάπως έτσι το είχε περιγράψει...

Δεν ξέρω αν τελικά το πραγματοποίησε αυτό, γιατί δυστυχώς έφυγε και εκείνος πολύ νωρίς από τη ζωή.

Παρόλο αυτά, ο Μάκης Δελαπόρτας, πήγε στην Αντίπαρο και βρήκε την Παρασκευώ, την μικρότερη από τα αδερφάκια της «Μανταλένας»-Αλίκης και ανέβασε φωτογραφίες στο λογαριασμό του στο facebook
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα