Παιδικά απωθημένα

Τα Playmobil...

Ναι,ναι...μη το γελατε.

Οσο κι αν σας φαινετε περιεργο αυτα ηταν το απωθημενο μου!

Ο λογος που ξανασχοληθηκα μετα απο τοσα χρονια με αυτες τις υπεροχες φιγουρες ηταν ενας και μοναδικος...

οτι ποτε δεν ξεχασα :rant:

(οσα χρονια κι αν περασαν απο τοτε) το οτι ενα καλοκαιρι

μου πεταξε ο πατερας μου 2 σακουλες σκουπιδιων γεματες Playmobil! :cry: :cry:

:wait2: ...Σαν να το εχω ξαναπει μου φαινεται αυτο...Anyway!

Ατιμο Αλτσχαιμερ...:biglaugh:
 
Και εγω εχω καποια παιχνιδια αποθημενο να τα αποκτησω απο μικρος ομως αυτο ειναι κατι που σημερα διορθωνεται πολυ ευκολα.Αυτο ομως που δυστηχως ειναι μη αναστρεψημο ειναι οτι δε γνωρισα ποτε παππουδες.Ειχαν πεθανει και οι δυο.Ο ενας πριν καν γεννηθω και ο αλλος οταν ημουν μικρος εφυγε απο τη ζωη με αυτο το παραπονο.Κακες οικογενειακες σχεσεις βλεπετε.Ουτε καν φωτογραφια του δεν μπορω πια να βρω να δω πως ηταν.Πολυ ασχημο...Αυτος ειναι και ενας λογος που πολλες φορες αν δω γεροντακια που ειναι εξω καρδια μου αρεσει να καθομαι μαζι τους και αμα κατσει να πιουμε και κανα κρασακι η ρακι.Νοιωθω αλλος ανθρωπος
 
το μεγα απωθημενο μου: ενα τηλεκατευθυνομενο αεροπλανακι

το απωθημενο μου:ενας μεγαλος ηλεκτροκινητος εκσκαφεας(κοινως τσαπα).

μικροαπωθημενα η σειρα τρονικ της λεγκο.
 
playmospace διαστημικος σταθμος...το 25th anniversarry σε 500αρα ....και η 40 + γειτονισα που ειχα απεναντι το 92...
 
Τελικα δεν ειμαι ο μονος που ειχα 40+ γειτονισσα αποθημενο :D
 
Δεν θα τα ελεγα απωθημενα ,οσο βαθιες ανεκπληρωτες επιθυμιες μεν που δεν αφησε καποιο τραυμα/ανεκπληρωτο κενο η μη


υλοποιηση/εκπληρωση τους δε.


 


1. Αγωνιστικο Ποδηλατο (το απεκτησα λιγο αργα)


 


2. Eνα Synthesizer της Υamaha ή της Roland


 


3.Μαυρο Autobianchi Abarth (με το σκορπιο)


 


4. 25 ποντοι υψος και 30+ποντοι αλμα (για να μπορω να παιξω τριαροτεσσαρι/τεσσαρι ποιο πολυ) σε ομαδα της πρωτης τριπλετας της A1)


 


5. Να τριψω την μουρη ορισμενων bullies


 


6.Το καραβι των πειρατων των playmobil και λογω του πως τα καταφερα και δεν το απεκτησα τοτε .


 




7. Amiga (αν οχι , εστω .... ενα AtariST)

 

 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αχ πλήγές που ανοίγετε....τώρα που μεγάλωσα λίγο μπορώ να αποκτήσω ότι παιχνίδι είχα μικρός και δεν το εχω πια(λόγω καταστροφής η το πεταξε η μάνα μου).τρείς ειναι οι μεγάλοι μου καημοί.1)Προβολή συνημμένου 60354 3536.ο υπέροχος διαστημικός σταθμός που ομόρφαινε τα όνειρα κάθε παιδιού εκείνης της εποχής.δυστηχώς έχω μόνο τη φωτογραφία του και όχι το αντικείμενο όταν το βρήκα είχε ειδη πουληθεί και ταξίδευε για Νορβηγία. κλαψ σνιφ :cry: .2)το δεύτερο δεν το εχω καν σε φωτο.προκειται για το θρυλικό πειρατικό καραβι με κωδικό 3550 με το σήμα της LYRA .κόντεψα να λυποθημήσω όταν πριν λίγους μήνεςείδα σε δικές σας φώτος απο μία έκθεση με καράβια playmbil που έγινε στο playmobil fun park οκύριος που έστηνε την έκθεση ήταν κάτοχος του καραβιού που σας ανέφερα πιο πάνω.(Ωχ Παναια μ)3)το τρΙτο απωθημένο ειναι να βρώ το αλογάκι fiuri.πρόκειται για ένα τηλεχειριζόμενο αλογάκι με αμαξα απο πίσω το όποίο είχε εκπληκτικό φινίρισμα.όταν μου το πήραν ήμουν πολύ μικρούλις και δεν το εκτιμισα όπως έπρεπε.(πέρασε και αυτό απο την πένσα.)δεν έχω περισσότερες πληροφορίες γι αυτό όπως εταιρία κατασκευείς η έτος διότι όπως προείπα ήμουν μικρός..αυτά

DSC05868.jpg
 
Amstrad 6128...

amstrad612820nl.jpg

Χρυσή είχα κάνει την μάνα μου, όμως ΔΕΝ!! :cry:

Και μάλιστα ακόμα και σήμερα με την πρώτη ευκαιρία σκέφτομαι να πάρω έναν για να μου περάσει ο καημός... :(
 
Ενα αλλο απωθημενο ηταν ενα ψαρακι σε γυαλα. Δεν μου το εκανε το χατηρι η μανα μου μικρη.

Προσφατα απεκτησα γυαλα, και εκει που ημουν ετοιμη για το χρυσοψαρο, μου ειπαν οτι θελει μια σχετικη φροντιδα (μεγαλυτερη απο αυτη που υπολογιζα) και καθως λειπω συχνα απο το σπιτι, δισταζω ακομη να παρω.
 
cloud είπε:
Amstrad 6128...
Προβολή συνημμένου 60365

Χρυσή είχα κάνει την μάνα μου, όμως ΔΕΝ!! :cry:

Και μάλιστα ακόμα και σήμερα με την πρώτη ευκαιρία σκέφτομαι να πάρω έναν για να μου περάσει ο καημός... :(
Το ...αυτό! :)

Τιμής ένεκεν στον φίλο και συμμαθητή Κώστα, που προσπαθούσε να πείσει ΚΑΙ αυτός το μπαμπά μου, να μου αγοράσουν έναν! :)

Το έχω πει κι εγώ: Πού θα μου πάει! Δε θα πέσει ένας στα χέρια μου?....
 
D@redevil είπε:
Το έχω πει κι εγώ: Πού θα μου πάει! Δε θα πέσει ένας στα χέρια μου?....
Αυτό το έχω πει και εγώ. Πάντα ήθελα να κάψω έναν. :diablotin:

μην πει κανείς ότι είμαι εκτός θέματος, εντός είμαι!
 
Tα δύο, μεγαλύτερα μου παιδικά απωθημένα:

- Ποτέ δεν είχα το ολόδικό μου Game Boy καθώς οι γονείς μου δεν μου αγόραζαν παιχνιδομηχανές (πέρα από κάτι handheld lcd κονσόλες) μέχρι το 1995 που μου πήραν ένα SNES με το Donkey Kong Country 2. Πάντα θα δανειζόμουν είτε το Game Boy της ξαδέλφης μου είτε το Game Boy του αγοριού της αδερφής μου (που πλέον έχει παντρευτεί). Aν και μετά από χρόνια πήρα ένα Game Boy Color (τ' οποίο μετά το πούλησα για ν' αγοράσω Gameboy Advance Sp) δεν είναι το ίδιο. Θέλω σε κάποια φάση να πάρω ένα κλασσικό Game Boy έτσι για να μου φύγει το απωθημένο.

- Ποτέ δεν παρακολούθησα μαθήματα πολεμικών τεχνών που είχα πόρωση. Όταν είχα πάει στο νήπιο ήμουν ο μικρότερος του group για τσούντο όπου ήμουν και δεν μπορούσα να συνεχίσω (δεν υπήρχαν και τότε τμήματα για μικρότερα παιδιά) και μετά από λίγα χρόνια είχα πάει σε μια σχολή καράτε όπου ο καθηγητής ήταν τεράστιος καραγκιόζης και δεν έκατσα παραπάνω από μια ημέρα (κι αν θυμάμαι καλά η εν λόγω σχολή έκλεισε γρήγορα). Ακόμα και τώρα δεν έχω καταξιωθεί να κάνω μαθήματα κάποιας πολεμικής τέχνης και μου χρειάζεται και για λόγους γυμναστικής και για λόγους εκτόνωσης. Mικρός είχα κάνει μαθήματα παραδοσιακών χορών, μπάσκετ, στίβο, ποδόσφαιρο...αλλά καράτε και τσούντο ή καράτε...ποτέ.

Nemo είπε:
5. Να τριψω την μουρη ορισμενων bullies
Ένας λόγος παραπάνω που θα έπρεπε να παρακολουθήσω μαθήματα πολεμικών τεχνών.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο τοτε που ειδα μια φωτογραφια απο εξωτερικο,ξερετε απο εκεινες με το ιδανικο χριστουγεννιατικο δεντρο και στολισμο και ολους καθημενους γυρω απο αυτο ανοιγοντας δωρα,ηθελα ενα παιδικο αυτοκινητο με πεταλια,απο αυτο που καθεσαι μεσα.


Στο μυαλο μου την ιδια ανεξαρτησια θα ειχα με αυτο την ιδια και με το κανονικο αυτοκινητο,δεν μου εκανε πια το παιδικο τρικυκλο ηθελα ενα κατακοκκινο αμαξι σαν αυτο της φωτογραφιας και θα'δειχνα super cool.


 

 


 
Tα κυριώτερα:

1. Το μεσαιωνικό playmobil κάστρο των ιπποτών

2. Nα έχω μια καμπίνα σπίτι μου και να παίζω όποτε θέλω (την έφτιαξα τελικά μόνη μου :p )

3. Ένα BMX
 
Επίσης να πω πως ήθελα ένα μικρόσωμο σκυλάκι ( είχε μια φίλη και παίζαμε) αλλα άλλο να έχεις το δικό σου.
 
Για να δουμε...

Εεεεεεεεεεεεεεεεε....την κοκκινη Western αμαξα Playmobil(του '80) που μου τη σπασανε(μεγαλη στεναχωρια)....και σιγα-σιγα εγινε παζλ..

Η τεραστια συλλογη Lima που ειχα...ο πατερας μου απο τη χαρα του μας την πηρε πολυ νωρις...

Την καναμε φυλλο και φτερο... :banghead:

Το ιδιο και για τον γερανο της Lyra...τον "γκρεμισαμε" απο νωρις :frypan:

Χαθηκανε τα λουτρινα που δε σπανε?
 
Το μπάνιο της barbie ..... Το χάζευα με τις ώρες στο παιχνιδάδικο της γειτονιάς, αλλά δεν τολμούσα ούτε να διανοηθώ να το ζητήσω από τους δικούς μου, ακόμη και τότε συνειδητοποιούσα ότι ήταν πανάκριβο. Κι όταν είχα μαζέψει αρκετά χρήματα από κάλαντα και χαρτζιλίκι, τουλάχιστον έτσι νόμιζα, το παιχνίδι είχε πια "φύγει" από την αγορά :cry:
 
mhtsaina είπε:
Το μπάνιο της barbie ..... Το χάζευα με τις ώρες στο παιχνιδάδικο της γειτονιάς, αλλά δεν τολμούσα ούτε να διανοηθώ να το ζητήσω από τους δικούς μου, ακόμη και τότε συνειδητοποιούσα ότι ήταν πανάκριβο. Κι όταν είχα μαζέψει αρκετά χρήματα από κάλαντα και χαρτζιλίκι, τουλάχιστον έτσι νόμιζα, το παιχνίδι είχε πια "φύγει" από την αγορά :cry:
Αχ το μπάνιο της Barbie!!! Σε ροζ συσκευασία με ροζ μπανιέρα, ροζ πλακάκι και ροζ υπόλοιπο εξοπλισμό (πετσέτες, μπουκαλάκια για αφρόλουτρο και σαμπουάν κλπ). Το είχα και ήταν το αγαπημένο μου κομμάτι!!! Η μπανιέρα γέμιζε νερό και το ντους έριχνε νερό...
 
Τα δικά μου:1)Υπολογιστής (home micro) ας ήταν και ο γομολάστιχας. Άσχετα αν τελικά πήρα τον δικό μου το 1999...

2) Στερεοφωνικό με πικάπ. Μας χαρίζανε δίσκους κι εμείς τους γυρίζαμε πίσω αφού δεν μπορούσαμε να τους ακούσουμε.

3)Έγχρωμη τηλεόραση με βίντεο. Όλο κάτι μεταχειρισμένες ασπρόμαυρες είχαμε. Την πρώτη (14 άρα) πήραμε κάπου το '97. Και βίντεο με 21" Sony πήρα το 1995 στην Κοζάνη.
 
το τεράστιο κάστρο των ιπποτών και το πειρατικό καράβι της Lyra!!! απιαστα όνειρα για εκείνες τις εποχές....
 
Πίσω
Μπλουζα