Παιδικές Εγκυκλοπαίδειες

Λορένα

RetroNuts!
Joined
21 Απρ 2008
Μηνύματα
1.607
Αντιδράσεις
285
Έχω τις εξής δύο από όλη την σειρά..:

Αρκετά επιμορφωτικές, τις είχαμε πάρει για την αδερφή μου στα τέλη του '80

Δυστυχώς δεν πήραμε όλη την σειρά..

fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκτός από τη Δομή έχω και την εγκυκλοπαίδεια του παιδιού της Αντιγόνης Μεταξά. Θα ανεβάσω φωτογραφία στο άλμπουμ για να θυμηθούμε το πολυτονικό!!!

fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπήρξε και η δεκάτομη εγκυκλοπαίδια που λεγόταν: ''Ο θαυμαστός κόσμος των ζώων''. Πολύ καλή για την εποχή της.

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κριε, την "εγκυκλοπαίδεια του παιδιού" την είχα κι εγώ, δυστυχώς τώρα πια δεν υπάρχει.

Την είχα στο Δημοτικό. Πόσα χρόνια πίσω με πήγες πάλι......
 
Αν σας πω ότι μπήκα στο παρόν thread μόνο και μόνο ελπίζοντας ότι θα βρω την Εγκυκλοπαίδεια της Μεταξά για να θυμηθώ πώς τη λέγανε... Να'σαι καλά, βρε Κριέ...

Βέβαια, για να είμαι ειλικρινής ήταν από δεύτερο χέρι, αφού μου την κληροδότησε μεγαλύτερος ξάδερφος που δεν την ήθελε πια (ή είχε αγοράσει καινούρια...). Η αλήθεια είναι πως καλώς ή κακώς (μάλλον καλώς, υποθέτω) δεν το πρόλαβα το πολυτονικό, οπότε αυτή η εγκυκλοπαίδεια ήταν από τις λιγοστές επαφές που είχα μαζί του...

Αυτό πάντως που μου έχει μείνει χαραγμένο στη μνήμη, είναι πως όταν ήμουν ακόμα 7-8 ετών και κάποια βράδια δεν μπορούσα να κοιμηθώ, έκλεινα την πόρτα του δωματίου (για να μην ξυπνήσω τους δικούς μου), και διάβαζα με τις ώρες τα διάφορα λήμματα, συνήθως μέχρι το πρωί... Εγκυκλοπαιδικές γνώσεις, στην κυριολεξία!!! Ίσως από τότε μου έμεινε το κουσούρι και ακόμα και σήμερα μπορεί ψάχνοντας κάτι στη wikipedia, να καταλήξω να χαζεύω με τις ώρες, λήμματα εντελώς άσχετα από αυτό που ξεκίνησα να ψάχνω...

//Επίσης είχα αρκετά από τη σειρά με τα "Χρυσά Βιβλία" που post-αρε η Λορένα. Μάλιστα θυμάμαι πως είχαν διττή χρήση, αφού όταν πλέον είχα μάθει απ'έξω τα κείμενά τους από τις πολλές αναγνώσεις, έπαιρνα πούλια από τάβλι και χρησιμοποιούσα το εξώφυλλό τους ως... ταμπλό για τρίλιζα! Κάτα πάσα πιθανότητα ίσως να υπάρχουν ακόμα σε κάποιο πατάρι στην Ελλάδα...
 
Θυμάστε την Εγκυκλοπαίδεια του Ντίσνεϊ που ήταν θεματική ανά τόμο και παρουσίαζε θέματα με χιουμοριστικά κόμικς με ήρωες του Disney; Έχω τις "Μεγάλες Προσωπικότητες της Ιστορίας" αλλά φωτό όχι ακόμα.
 
krios είπε:
Υπήρξε και η δεκάτομη εγκυκλοπαίδια που λεγόταν: ''Ο θαυμαστός κόσμος των ζώων''. Πολύ καλή για την εποχή της.
fetch
Την έχω ...φοβερή ακόμα και σήμερα την έχω στην βιβλιοθήκη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μιας και το να έχει κανείς την "Για σας παιδιά" δεν θεωρείται και τρομερό απόκτημα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το παρακάτω κείμενο

gia sas paidia.jpg
 
Καρακαλτ παιδικη εγκυκλοπαιδεια του Disney.


Eνα κομματι εχω και μια διαφημιση αυτης!





attachment.php


attachment.php
 
Πρεπει να υπαρχουν απο πολυ παλια.

Στην ταινια Ο Νικητης, γυρισμενη το 1964, ο Βασιλακης Καιλας παιρνει δωρο μια παιδικη εγκυκλοπαιδεια.
 
διαφημιση της εγκυκλοπαιδειας "για σας παιδια" : http://www.youtube.com/watch?v=636p27FtlB8

ευχαριστουμε πολυ τον MrRetromemories

σχολιο του uploader: " η εγκυκλοπαιδεια "Για σας παιδια" ειχε μεγαλη απηχηση εκεινη την εποχη σε ολους τους μαθητες . η καινοτομια της ηταν το μονοτονικο συστημα γραφης και η μοντερνα οπτικη στα θεματα . στο βιντεο πρωταγωνιστει και η Βικυ Κουλιανου ".
 
Από όσες έχω δει, είχα την Εγκυκλοπαίδεια του Παιδιού και τους Θαυμαστούς Κόσμους Ζώων και Γνώσεων (νομίζω ότι κάποια παό τις δύο την είχα μαζέψει τεύχος-τεύχος) . Επίσης είχα τη Γιοβάνη (μια κόκκινη δερματόδετη), είχα ακούσει για τη "Χάρη Πάτση" (ο Χάρης Πάτσης πέθανε λίγα χρόνια πριν), και λίγο αργότερα μάζευα σε τεύχη την Εκπαιδευτική Ελληνική Εγκυκλοπαίδεια της Εκδοτικής Αθηνών, που όμως συμπλήρωσα μόνο κατά το 60-70%.

Δεν είχα ποτέ τη Δομή, ίσως από αντίδραση στην τηλεοπτική υπερπροβολή της ("Μα ποιος είσαι, η Δομή είσαι;")

Επίσης είχα κάποιες "εγκυκλοπαιδικές εκδόσεις" για μουσεία κλπ. Mondatori-Φυτράκη, και εκείνη την πράσινη "Λαογραφική Εγκυκλοπαίδεια Ελλάς-Greece".
 
bambinella 100 είπε:
Πρεπει να υπαρχουν απο πολυ παλια.Στην ταινια Ο Νικητης, γυρισμενη το 1964, ο Βασιλακης Καιλας παιρνει δωρο μια παιδικη εγκυκλοπαιδεια.

στα παρακατω screenshots βλεπουμε τον Πετρη (Βασιλακης Καϊλας) να κραταει την παιδικη εγκυκλοπαιδεια,δεν αναφερει συγκεκριμενο τιτλο οποτε πιθανον να ηταν αυτος ο τιτλος: "παιδικη εγκυκλοπαιδεια"

attachment.php
attachment.php


paid.jpg

paidikiegkikl.jpg
 
:D Δεν είναι τόμος εγκυκλοπαίδειας αυτό που κρατάει ο Βασιλακης Καϊλας αλλά τα "Παραμύθια του Αισώπου" (εκδ. Αστηρ)

attachment.php


Δείτε την επάνω δεξιά γωνία του οπισθόφυλλου ;)

attachment.php
 
ευχαριστουμε πολυ Kambia!! μας ελυσες την απορια :)

το βιβλιο με τα "παραμυθια του Αισωπου " ειναι δικο σου;
 
Παρακαλώ :)

Nαι το βιβλίο είναι δικό μου. Γραμμένο σε πολυτονικό και με συμπαθητική εικονογράφηση (Θεμ. Ανδρεοπούλου). Έχει ημερομηνία εκτύπωση 1980
 
Kambia είπε:
Παρακαλώ :) Nαι το βιβλίο είναι δικό μου. Γραμμένο σε πολυτονικό και με συμπαθητική εικονογράφηση (Θεμ. Ανδρεοπούλου). Έχει ημερομηνία εκτύπωση 1980
μηπως θα μπορουσες να μας σκαναρεις (οταν εχεις χρονο) 1- 2 σελιδουλες για να δουμε πως ειναι;
 
Ευχαρίστως. Μόλις βρω λίγο χρόνο :)
 
Μπορεί το συγκεκριμένο βιβλίο να εκτυπώθηκε το 1980, αλλά πρωτοβγήκε πολύ παλιότερα... τα θυμάμαι από τα μικράτα μου! Μόλις είδα το τόσο χαρακτηριστικό εξώφυλλο μου έφερε ένα σωρό αναμνήσεις :D - το διάβαζα και το ξαναδιάβαζα μικρός. Άρα υπήρχε από τα μέσα των 60'ς τουλάχιστον ίσως και παλιότερα.

Ήταν πολύ ευχάριστο βιβλίο, γιατί είχε πάρει τους μύθους του Αισώπου, που έχουν διασωθεί μόνο σε ξερές καλογερίστικες διδακτικές περιλήψεις ("Αλώπηξ λέαιναν έσκωπτεν ότι ένα μόνο τίκτει, η δε είπεν "Ένα αλλά λέοντα". Τέρμα η ιστορία.) και τις είχε κάνει ιστοριούλες και με εικονογράφηση.
 
Πίσω
Μπλουζα