Παιδικές Εγκυκλοπαίδειες

elephadas είπε:
Μπορεί το συγκεκριμένο βιβλίο να εκτυπώθηκε το 1980, αλλά πρωτοβγήκε πολύ παλιότερα... τα θυμάμαι από τα μικράτα μου! Μόλις είδα το τόσο χαρακτηριστικό εξώφυλλο μου έφερε ένα σωρό αναμνήσεις :D - το διάβαζα και το ξαναδιάβαζα μικρός. Άρα υπήρχε από τα μέσα των 60'ς τουλάχιστον ίσως και παλιότερα.
Ήταν πολύ ευχάριστο βιβλίο, γιατί είχε πάρει τους μύθους του Αισώπου, που έχουν διασωθεί μόνο σε ξερές καλογερίστικες διδακτικές περιλήψεις ("Αλώπηξ λέαιναν έσκωπτεν ότι ένα μόνο τίκτει, η δε είπεν "Ένα αλλά λέοντα". Τέρμα η ιστορία.) και τις είχε κάνει ιστοριούλες και με εικονογράφηση.
σιγουρα υπηρχε απο παλια αφου η ταινια "ο νικητης" retrodb: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9F_%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%82 ειναι του 1965
 
Aardvark είπε:
Καρακαλτ παιδικη εγκυκλοπαιδεια του Disney.
Eνα κομματι εχω και μια διαφημιση αυτης!





attachment.php

Τα εξώφυλλα των 20 τόμων της εγκυκλοπαίδειας του Ντίσνεϋ.

DSCF3835.jpg

DSCF3830.jpg

DSCF3832.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ είχα τη Σχολική Υδρία! Δυστυχώς όταν θεώρησε η μάνα μου ότι μεγάλωσα, την χάρισε:-(
 
Το 1993 κυκλοφόρησε η παιδιή εγυκλοπαίδεια ΑΛΦΑ σε 7 τόμους σε συνεργασία με την εφημερίδα Τα Νέα (με κουπόνια και κάποιο χρηματικό ποσό) και χορηγό την Ιnteramerican. Ακολούθησε η εγκυκλοπαίδεια ''ΑΛΦΑ Επιστήμες'' σε 5 τόμους, πάλι σε συνεργασία με τα Νέα και την Interamerican...σε καθε εγκυκλοπαιδεια ολοι οι τομοι ειχαν το ιδιο εξωφυλλο.

Και το σχετικό θέμα...εδω

alfa 1.jpg

alfa 2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
Το 1993 κυκλοφόρησε η παιδιή εγυκλοπαίδεια ΑΛΦΑ σε 7 τόμους σε συνεργασία με την εφημερίδα Τα Νέα (με κουπόνια και κάποιο χρηματικό ποσό) και χορηγό την Ιnteramerican. Ακολούθησε η εγκυκλοπαίδεια ''ΑΛΦΑ Επιστήμες'' σε 5 τόμους, πάλι σε συνεργασία με τα Νέα και την Interamerican...
Αυτή την εγκυκλοπαίδεια τη θυμάμαι. Ήταν κάτι μπλε βιβλία λεπτά μέσα σε χαρτονένιο κουτί. Πολύ πρακτική, πολύ ωραία για το παιδικό μάτι, αλλά με πάρα πολλές ελλείψεις. Καλή για τις πρώτες τάξεις του δημοτικού, εξαιρετική για να εντάσσει ένα παιδί σε ένα θέμα, γεμάτη φωτογραφίες, αλλά δε φτουρούσε για κάτι παραπάνω. Δηλαδή για μια πιο απαιτητική δουλειά ήταν απαραίτητη μια πιο μεγάλη εγκυκλοπαίδεια.
 
Η Αλφα υπαρχει στο πατρικό της γυναίκας μου. Εμείς είχαμε πάρει 2 από άλλη εφημερίδα (ελεύθερο τύπο?) τη "γνωρίζω" για παιδιά γυμνασίου με άρθρα χωρισμένα σε θεματικές ενότητες (17 τόμοι) και την "επιστήμη" με άρθρα αλφαβητικά καταχωρημένα και πιο επιστημονικό προσανατολισμό (αστρονομία, μηχανική, παλαιοντολογία, ζωολογία κτλ) σε 15 τόμους. όταν τις πήραμε εγω τελείωνα το γυμνάσιο. στα παιδικά μου χρόνια είχαμε μια 5η της μητέρας μου με τίτλο "ο συμβουλος των νέων" έκδοσης μέσων της δεκαετίας του 60.
 
Εχω αναφερθει αναλυτικα στο θρεντ με τα ᾽᾽αραχνιασμενα βιβλια᾽ των βιβλιοθηκων μας αλλα ας γραψω και εδω μια σημειωση! Ειχα την ᾽᾽Για σας παιδια᾽᾽ η οποια τωρα χρησιμευει ως κομοδινο. Αλλες καλτ ηταν ᾽᾽Η εγλυκλοπαιδεια της γυναικας᾽᾽ και η ᾽Η μεγαλη εγκυκλοπαιδεια της γυναικας᾽᾽ καθως και διαφορες ιατρικες εγκυκλοπαιδειες που θα ηθελα να τις ειχα κρατησει για καλτ λογους αλλα ζυγιζαν εναν τονο. Υπαρχουν καπου ακομα μερικοι σκορπιοι τομοι με απιθανα καλτ πληροφοριες. Επισης σωθηκε η εγκυκλοπαιδεια του Κουστω εκτος απο τον τελευταιο τομο με τους θαλασσινους μυθους.
 
᾽᾽Η εγλυκλοπαιδεια της γυναικας᾽᾽ και εγκυκλοπαίδια Κουστώ. Τι αναμνήσεις!! Θυμάμαι πως για κάποιο λόγο είχαμε τον πρώτο τόμο του Κουστώ 2 φορές και μας είχαν χαρίσει και μια προτομή του Κουστώ το οποίο ακόμα είναι στο σαλόνι. Το έχουμε συνηθίσει τόσα χρόνια να είναι εκεί αλλά τώρα που το σκέφτομαι (και μου προκαλεί και γέλιο) πρέπει να είναι το πιο τρελό αντικείμενο στο σπίτι.
 
panp είπε:
Από όσες έχω δει, είχα την Εγκυκλοπαίδεια του Παιδιού και τους Θαυμαστούς Κόσμους Ζώων και Γνώσεων (νομίζω ότι κάποια παό τις δύο την είχα μαζέψει τεύχος-τεύχος) . Επίσης είχα τη Γιοβάνη (μια κόκκινη δερματόδετη), είχα ακούσει για τη "Χάρη Πάτση" (ο Χάρης Πάτσης πέθανε λίγα χρόνια πριν), και λίγο αργότερα μάζευα σε τεύχη την Εκπαιδευτική Ελληνική Εγκυκλοπαίδεια της Εκδοτικής Αθηνών, που όμως συμπλήρωσα μόνο κατά το 60-70%.Δεν είχα ποτέ τη Δομή, ίσως από αντίδραση στην τηλεοπτική υπερπροβολή της ("Μα ποιος είσαι, η Δομή είσαι;")

Επίσης είχα κάποιες "εγκυκλοπαιδικές εκδόσεις" για μουσεία κλπ. Mondatori-Φυτράκη, και εκείνη την πράσινη "Λαογραφική Εγκυκλοπαίδεια Ελλάς-Greece".

Γειά σας ! Έχω και τους 24 τόμους της Εγκυκλοπαίδειας Χάρη Πάτση, μου τους πήρε ο πατέρας μου γύρο στο 1979 (9 χρονών) , όταν επιστρέψαμε από την Γερμανία. Πίστευε ότα θα χρησίμευε στο σχολείο, αλλά ζήτημα είναι αν την άνοιξα 10-20 φορές για να βρω κάτι !!!! Είναι σε άριστη κατάσταση !Χάρη Πάτση (Τόμος 1 Α.jpg

Χάρη Πάτση (Τόμος 1 Α.jpg

Χάρη Πάτση (Τόμος 1 Α.jpg

Χάρη Πάτση (Τόμος 1 Α.jpg

Χάρη Πάτση (Τόμος 1 Α.jpg
 
Πολυ ομορφα μπραβο,εχω και εγω μια μεταγενεστερη εκδοση.
 
Από τα "Χρυσά μου βιβλία" των εκδόσεων Στρατίκη στο 1ο ποστ είχα το βιβλίο των εφευρέσεων και έλεγε για την πυξίδα που εφήυραν οι Κινέζοι κ.α. και νομίζω και αυτό των ανακαλύψεων! Πολύ ωραία σειρά για παιδιά.
 
Aυτά τα ξέθαψα από συγγενείς, εδώ είναι η σειρά τα "Χρυσά μου βιβλία" των εκδόσεων Στρατίκη που αναφέρθηκε και ανάμεσα σ'αυτά που βρήκα είναι και το βιβλίο των εξερευνήσεων που ανέφερε ο Johnny, καθώς και αυτό της ιστορίας που ανέφερε η Λορένα. Τα έχω βάλει με τη σειρά, από το 1 εως το 10, όπως βγήκαν.

SAM_0094.jpg

SAM_0095.jpg

SAM_0096.jpg

SAM_0097.jpg

SAM_0098.jpg

Επίσης, η σειρά Εγκυκλοπαίδεια-Τηλεόραση του Alain Gree, Εκδόσεις Άγκυρα. Χρονολογούνται από 1967-1985.

SAM_0085.jpg

SAM_0086.jpg

SAM_0087.jpg

SAM_0088.jpg
 
Μπράβο perlastar (που κάνουν like ; :) ). Το βιβλίο των εφευρέσεων, όπως το θυμάμαι...
 
Μπράβο και από μενa Perlastar! :thumbup: Είχα τα βιβλία της ιστορίας και των εφευρέσεων. Πολύ καλά και τα δυο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σας ευχαριστώ! Ήταν και για μένα πολύ ωραία ανάμνηση από το παρελθόν αυτά τα βιβλία με την πιο αθώα, υπέροχη εικονογράφηση.
 
Στο βιβλίο των εφευρέσεων έδειχνε αν θυμάμαι ολόκληρο οικιακό σύστημα καθαρισμού δοντιών που εκείνα τα χρόνια ούτε στο όνειρο μας εδώ στην Ελλάδα τέτοια πράγματα.
 
BETTY BOOP είπε:
Το 1993 κυκλοφόρησε η παιδική εγυκλοπαίδεια ΑΛΦΑ σε 7 τόμους σε συνεργασία με την εφημερίδα Τα Νέα (με κουπόνια και κάποιο χρηματικό ποσό) και χορηγό την Ιnteramerican. Ακολούθησε η εγκυκλοπαίδεια ''ΑΛΦΑ Επιστήμες'' σε 5 τόμους, πάλι σε συνεργασία με τα Νέα και την Interamerican...
και το σχετικό θέμα

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?16329-%C5%E3%EA%F5%EA%EB%EF%F0%E1%DF%E4%E5%E9%E1-%C1%CB%D6%C1
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
Το 1993 κυκλοφόρησε η παιδιkή εγυκλοπαίδεια ΑΛΦΑ σε 7 τόμους σε συνεργασία με την εφημερίδα Τα Νέα (με κουπόνια και κάποιο χρηματικό ποσό) και χορηγό την Ιnteramerican. Ακολούθησε η εγκυκλοπαίδεια ''ΑΛΦΑ Επιστήμες'' σε 5 τόμους, πάλι σε συνεργασία με τα Νέα και την Interamerican...
σε καθε εγκυκλοπαιδεια ολοι οι τομοι ειχαν το ιδιο εξωφυλλο

014.jpg015.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα