Παιδικές μας φωτογραφίες

Μπετυ δεν μας εβαλες ηλικιες εισαι και κοντα στην εφηβεια μου φαινεται στις τελευταιες, δηλ. 12-13 κανω λάθος;

τελειος ο ζορο
 
D@redevil είπε:
Προτελευταία φωτό! Ακριβώς την ίδια μπλούζα είχα κι εγώ & μάλιστα ήταν η αγαπημένη μου! :flower:
και για μένα ήταν μια από τις αγαπημένες μου μπλούζες!

αριαδνη είπε:
Μπετυ δεν μας εβαλες ηλικιες εισαι και κοντα στην εφηβεια μου φαινεται στις τελευταιες, δηλ. 12-13 κανω λάθος;
τελειος ο ζορο
το διόρθωσα αριαδνη!
 
Imgema είπε:
E, είπα να την βάλω και αυτήν την φώτο αφού γέλασα αρκετά όταν την βρήκα :p
attachment.php


Δεν θυμάμαι χρονολογία, κάπου στα μέσα του 80, ντυμένος Ζορρο, ο οποίος ούτε που ήξερα ποιος και τι είναι, αν ήξερα δεν θα ντυνόμουν έτσι, ο χειρότερος ήρωας ever, ευτυχώς από την επόμενη χρονιά ντυνόμουν Ninja. Και φυσικά μαλλί αυθεντικό playmobil και ακόμα δεν έχω αλλάξει στυλ βασικά :p

Κάτω αριστερά είναι 3 "πετράδια" από την βάση ενός διαστημικού σπαθιού που είχα. Cosplay fail δηλαδή.
Κουκλάκι!!!
 
Να και μια δική μου! #)

 


1497672_251078285068206_1877016981_n.jpg
 
Πολύ καλή φώτο. Περπατάς αποφασιστικά προς ένα στόχο.
 
Πουκαμισια ταμτακος (90ιλα) και μαλλακι wannabe Roberto Baggio χαχαχαχαχαχαχαχαχα

ston nono.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
karavasilator, φοβερος ησουν, τυπας

και μια δικη μου χριστουγεννιάτικη, λεω ποιηματακι

Photo-0481.jpg

το παντελονακι το κοκκινο ειχε ρολογάκι ψευτικο, ενσωματωμένο ;) το θυμαται κανεις;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι γλυκο παιδακι που ησουν, Αριαδνη!
 
Ωραία η φώτο σου Αριάδνη. Παντελόνι με ρολόι πρώτη φορά ακούω.
 
Προσωπικά με νευριάζει αφάνταστα να βλέπω σε sites όπως το facebook τον κάθε ηλίθιο-α να δείχνει κοιλιακούς ή μπούτια,στήθος κτλ για να κάνει μόστρα.

Αυτή η ερώτηση όμως διαφέρει,γιατί σαν παιδιά δεν έχουμε να δείξουμε κάτι διαφορετικό από την αγνότητά μας,Οπότε ορίστε εγώ σαν μπέμπης(με χνούδι για μαλλί χεχεχε)!

georgee.jpg
 
SurvivalHorror είπε:
Προσωπικά με νευριάζει αφάνταστα να βλέπω σε sites όπως το facebook τον κάθε ηλίθιο-α να δείχνει κοιλιακούς ή μπούτια,στήθος κτλ για να κάνει μόστρα.Αυτή η ερώτηση όμως διαφέρει,γιατί σαν παιδιά δεν έχουμε να δείξουμε κάτι διαφορετικό από την αγνότητά μας,Οπότε ορίστε εγώ σαν μπέμπης(με χνούδι για μαλλί χεχεχε)!

Προβολή συνημμένου 124865
εχεις απόλυτο δικιο, η παιδικη αγνοτητα είναι πολύ διαφορετική, γλυκας εισαι και συ

ευχαριστω παιδια, ναι υπήρχαν τετοια παντελόνια, ειχα ένα κόκκινο και ένα καφε, ειχαν στην τσεπη, ένα ρολογάκι με αλυσιδίτσα
 
alkis21 είπε:
Παιδιά η συγκεκριμένη φωτογραφία δεν είναι δική μου, όμως την βρήκα εκπληκτική και είπα να την ποστάρω.
picture.php


Το παιδάκι με τα γυαλιά που παίζει στον Commodore 64 (με δίπλα ένα Spectrum) είναι ο Δημήτρης Σωτηρίου, γιος του Γιάννη Σωτηρίου, ιδιοκτήτη της CMS που μας έχει χαρίσει τόσα και τόσα joysticks, κρατάει δε στα χέρια του το πρώτο joystick που έφτιαξε ο πατέρας του!
+ ρετρό γραφείο...

alkis21 είπε:
Λοιπόν η συγκεκριμένη δεν είναι βέβαια παιδική, αλλά θέλησα να την ποστάρω διότι είναι ένας θησαυρός retro στοιχείων:
picture.php


Sorry για το editing αλλά είμαι με το εσώρουχο. Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

1. Ρετρό εκτύπωση ημερομηνίας στην φωτογραφία

2. Ρετρό τηλέφωνο

3. Ρετρό εκτυπωτής STAR LC-10

4. Ρετρό joystick... δεν θυμάμαι το όνομά του

5. Ρετρό joystick Djoy

6. Ρετρό οθόνη Commodore 1081

7. Ρετρό αφίσα-ημερολόγιο

8. Ρετρό κοιλιακοί-πέτρα alkis21 (πλέον εξαφανισμένοι)

9. Ρετρό joystick Tomahawk

10. Ρετρό τετράδιο

11. Ρετρό δισκετοθήκη

12. Ρετρό φωτογραφικά άλμπουμ

13. Ρετρό τυροπιτάκια μαμάς στο πάρτι

14. All-time classic Amiga

Juanita είπε:
Ξέχασες και τη ρετρό εγκυκλοπαίδεια στη βιβλιοθήκη... :p
+ ρετρό πλαστικό μπουκάλι κοκακόλα...
 
BETTY BOOP είπε:
Προβολή συνημμένου 120085Προβολή συνημμένου 120086Προβολή συνημμένου 120087Προβολή συνημμένου 120088
-στην πρώτη φωτογραφία είμαι στο καράβι στις καλοκαιρινές διακοπές, (μεταξύ Α'-Γ' Δημοτικού, δεν θυμάμαι ακριβώς) αναγνωρίζετε τη μάρκα από τα πατατάκια που τρώω;

-στη δεύτερη φωτογραφία με φόντο τον Παρθενώνα (Δ' τάξη)

-στην τρίτη και τέταρτη φωτογραφία: όμορφη Θεσσαλονίκη...(Ε' τάξη)

-στην επόμενη φωτογραφία είμαι με φόρμα TOM ΚΑΙ ΤΖΕΡΡΥ (Ε' τάξη)

-στην προτελευταία φωτογραφία: καλοκαίρι κάτω από την κληματαριά...στην υγειά σας! (Α' ή Β' Γυμνασίου)

-στην τελευταία φωτογραφία με ντροπαλό ύφος στο φακό...(Α' ή Β' Γυμνασίου)
Bρήκα και τις παρακάτω φωτογραφιες και τις προσθέτω σε αυτές που ήδη καταχωρήθηκαν

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ.jpg

στην πρώτη φωτογραφία είμαι εγώ στη Β' τάξη, βρίσκομαι στο γραφείο στο σαλόνι του σπιτιού και έχω μπροστά ένα σχολικό φυλλάδιο, ασχολούμαι με τα καθήκοντά μου.

Φαίνεται ένα ανθοδοχείο με τριαντάφυλλα το οποίο έβαλα στην άκρη για να μη με εμποδίζει, δίπλα του η ροζ φιγούρα είναι ένα πλαστικό κουνελάκι με μπλε γραβάτα, υπήρχε στην πασχαλινή μου λαμπάδα και φαίνεται να κλωτσά ένα μπαλάκι, μάλλον είναι μπρελόκ. Το κόκκινο που φαίνεται είναι ένα ποτηράκι που χρησιμοποιούσα για νερό ή για να βάζω τα ξύσματα από το μολύβι μου. Στο γραφείο υπάρχουν σημειωματάρια και το μαύρο σουμέν έχει πάνω του αυτοκόλλητα ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ (φαίνονται λίγο κάτω από το άσπρο σημειωματάριο). Είχα γραφείο για να διαβάζω αλλά μου άρεσε και το γραφείο στο σαλόνι.

Στη δεύτερη και τρίτη φωτογραφία είμαι...σημαιοστολισμένη και πάω στην Ε' τάξη. Βρίσκομαι όρθια στη βιβλιοθήκη του δωματίου μου, φαίνονται πολλά βιβλία (ΒΙΒΛΟΣ, ΟΜΗΡΟΥ ΟΔΥΣΣΕΙΑ και ΙΛΙΑΔΑ, ΘΗΣΕΑΣ, ένα λεξικό γαλλικών!), κουκλάκια ΜΟΥ ΣΟΥ ΤΟΥ, Βarbie/Sindy μια λούτρινη γατούλα, άλλες φωτογραφίες, ενα εικόνισμα, ένας ευχούλης με κίτρινο μαλλί, ένα καδράκι με γατούλες, ένας Αγιο-Βασίλης, (από ανταλλαγή δώρων στην τάξη μου απέκτησα τον Αγιο-Βασίλη).

Στην άλλη φωτογραφία είμαι στο γραφείο μου, πάλι σημαιοστολισμένη (προφανώς οι δυο φωτογραφίες ήταν την ίδια στιγμή). Υπάρχουν βιβλία και τετράδια, ένα ημερολόγιο γραφείου, μια κασετίνα με φερμουάρ, μολυβοθήκες (από το ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟ, διαφημιστικές!), η μια έχει δυο τεράστια στυλό (φαντάζομαι διαφημιστικά) και η άλλη έχει μαρκαδόρους, τα πορτοκαλί βιβλία που διακρίνονται είναι βοηθήματα Μαθηματικών (ναι, κι εμένα μου άρεσε το μάθημα!). Στο διαφανές αντικείμενο βρίσκονται πολλά μικροπράγματα και το μπλε είναι μια χριστουγεννιάτικη κάρτα από το σχολείο. Η σχολική τσάντα δεν φαίνεται, βρίσκεται πίσω από το γραφείο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αριαδνη είπε:
karavasilator, φοβερος ησουν, τυπας
και μια δικη μου χριστουγεννιάτικη, λεω ποιηματακι

Προβολή συνημμένου 124863

το παντελονακι το κοκκινο ειχε ρολογάκι ψευτικο, ενσωματωμένο ;) το θυμαται κανεις;

johnny19818 είπε:
Ωραία η φώτο σου Αριάδνη. Παντελόνι με ρολόι πρώτη φορά ακούω.
πολύ ωραία φωτογραφία...όσο για το παντελονάκι με ρολογάκι δεν είχα ξαναδεί...πρωτοποριακό τότε...
 
Mε χαρά στο ΜΙΝΙΟΝ για την καθιερωμένη φωτογραφία με τον αγαπημένο Αγιο των παιδιών

από τέλη της δεκαετίας του 80 έως το 1992 (μετά απλά σταμάτησε η συνήθεια, όχι όμως και οι βόλτες στο πολυκατάστημα!)

Προβολή συνημμένου 143562

_16943~1.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
QueenofHearts είπε:
ΑΑχ! Τι γλυκούλια όλα τα παιδάκια!!! Το πιο γλυκό thread του forum:D
Ορίστε και δικές μου

3.jpg


1.jpg


ΥΓ: Πόσοι από εδώ έχουν πέσει θύματα της μανίας των 80ς γονέων να μας βγάζουν γυμνά φωτογραφίες; Είναι συνήθειο που το είχαν και σ'άλλες χώρες...

ΥΓ2: Είμαι σίγουρη πως δέν θα το κάνετε γιατί είστε έξυπνα παιδιά αλλά για να είμαστε οκ, μην διανοηθεί κανείς να μας δείξει κανένα τέτοιο δείγμα γιατί θα έχουμε προβλήματα..
στη μια φωτογραφία είσαι γελαστή, στην αλλη ποζάρεις με σοβαρό υφος στο φακό...

όσο για τη μανία των μεγάλων να μας βγάζουν γυμνά φωτογραφίες (εξαιρούνται οι φωτογραφίες της βάφτισής μας!)...τι να πω, είχα κι εγώ τέτοιες φωτό αλλά τις κατέστρεψα!!!
 
Πίσω
Μπλουζα