Παιδική γραφομηχανή

Hamtaro είπε:
Την ανακάλυψα προχθές στο σπίτι της γιαγιάς μου.Δεν είχε μελανοταινία φυσικά αλλά έκοψα μια λωρίδα από καρμπόν και έφτιαξα μια αυτοσχέδια χαχα

Προβολή συνημμένου 100139 Προβολή συνημμένου 100140 Προβολή συνημμένου 100141 Προβολή συνημμένου 100142 Προβολή συνημμένου 100143
πολύ ωραίο εύρημα!!!
 
Axilleas1981 είπε:
Βρηκα κι εγω την παλια Γραφουλα! Το μελανι που εμπαινε; χαχαχα!!
Μήπως ειχε κάποια υποδοχή που γεμιζε με μελάνι; Εβαζες μετα χαρτί και εγραφες...

...ή δεν ειχε μελάνι και ήταν μιας χρησης η μηχανή, μόλις ξεθωριαζε το μελάνι που ηδη ειχε, πέταγες το μηχανημα;...
 
Axilleas1981 είπε:
Το μελανι που εμπαινε; χαχαχα!!
Συγχαρητήρια για τη Γραφούλα και την άψογη κατάστασή της!

Η κασέτα με τη μελανοταινία έμπαινε κάτω από το μπροστινό καπάκι. Βγάζεις το καπάκι που λέει 'Γραφούλα", βγάζεις την παλιά κασέτα και βάζεις καινούρια. Δοκίμασε να γυρίσεις τη ροδέλα πάνω αριστερά (αυτή τη μικρή μπλε), να "προχωρήσει" η μελανοταινία, μήπως και έχει ξεμείνει καθόλου μελάνι.
 
nwntas είπε:
Συγχαρητήρια για τη Γραφούλα και την άψογη κατάστασή της!

Η κασέτα με τη μελανοταινία έμπαινε κάτω από το μπροστινό καπάκι. Βγάζεις το καπάκι που λέει 'Γραφούλα", βγάζεις την παλιά κασέτα και βάζεις καινούρια. Δοκίμασε να γυρίσεις τη ροδέλα πάνω αριστερά (αυτή τη μικρή μπλε), να "προχωρήσει" η μελανοταινία, μήπως και έχει ξεμείνει καθόλου μελάνι.
οι ανταλλακτικές κασετες με το μελάνι πωλούνταν χωριστά ή συμπεριλαμβανόταν ήδη μια κασέτα στη συσκευασία με τη ΓΡΑΦΟΥΛΑ και μετα αγόραζες άλλη κασετα για αλλαγη μελανιου;

να υποθεσω ότι δεν υπήρχαν μελανια σε διαφορα χρωματα ετσι ωστε να αγοραζεις το χρωμα που σου αρεσει...
 
BETTY BOOP είπε:
οι ανταλλακτικές κασετες με το μελάνι πωλούνταν χωριστά ή συμπεριλαμβανόταν ήδη μια κασέτα στη συσκευασία με τη ΓΡΑΦΟΥΛΑ και μετα αγόραζες άλλη κασετα για αλλαγη μελανιου;

να υποθεσω ότι δεν υπήρχαν μελανια σε διαφορα χρωματα ετσι ωστε να αγοραζεις το χρωμα που σου αρεσει...

Η Γραφούλα είχε επάνω της κασέτα μελανοταινίας, για πρώτη χρήση. Μετά, αγόραζες ανταλλακτικές κασέτες για αντικατάσταση. Τώρα, αν υπήρχαν και άλλα χρώματα (πχ. μπλε) δεν το γνωρίζω.
 
nwntas είπε:
Συγχαρητήρια για τη Γραφούλα και την άψογη κατάστασή της!

Η κασέτα με τη μελανοταινία έμπαινε κάτω από το μπροστινό καπάκι. Βγάζεις το καπάκι που λέει 'Γραφούλα", βγάζεις την παλιά κασέτα και βάζεις καινούρια. Δοκίμασε να γυρίσεις τη ροδέλα πάνω αριστερά (αυτή τη μικρή μπλε), να "προχωρήσει" η μελανοταινία, μήπως και έχει ξεμείνει καθόλου μελάνι.

Σ'ευχαριστω πολυ! Ειναι οντως σε παρα πολλη καλη κατασταση! Το μονο προβλημα που μαλλον φταιω εγω ειναι οτι,κατι εκανα κι εβγαλα κατα λαθος ολο το ρολο που μπαινει το χαρτι και τωρα που το ξανα εβαλα δεν επανερχεται στην θεση του οταν γραφουμε! Δεν ξερω τι εκανα! Θα κοιταξω για το μελανι! Για να βρω καινουριο λιγο δυσκολο το βλεπω!
 
Κατάλαβα. Εννοείς όλο το μηχανισμό του χαρτιού, και κάτι δεν πάει καλά με τα δοντάκια. Αυτό μου είχε τύχει κι εμένα, αλλά ειλικρινά δε θυμάμαι τι είχα κάνει για να έρθει στα ίσα του.
 
παροτι μου αρεσε το παιχνιδι οπως το εβλεπα στη διαφημιση στην τηλεοραση, δεν μου ειχε δημιουργηθει ποτέ η επιθυμια να το αγορασω, ημουν της παραδοσιακης γραφης με στυλο, μολύβι, μαρκαδορο στο χαρτι...
 
Να και η δική μου... Φυσικά δεν γράφει αλλά δεν νομίζω πως υπάρχει μελανό ταινία....
 

Συνημμένα

  • received_580117356656616.jpeg
    received_580117356656616.jpeg
    151,7 KB · Προβολές: 9
  • Screenshot_2021-09-25-19-47-15-874_com.facebook.katana.jpg
    Screenshot_2021-09-25-19-47-15-874_com.facebook.katana.jpg
    369,9 KB · Προβολές: 9
Πίσω
Μπλουζα