Παιχνίδια Απέργη

Εκπλησσομαι πολυ ευχαριστα που μαθαινω απο πρωτο χερι οτι ο Απεργης και ο Κουβαλιας συνεχιζουν να παραγουν παιχνιδια!

Τις προαλες ημουν σε γνωστο παιχνιδαδικο και βλεπω πλαστικα λεωφορεια της ΕΘΕΛ και Ελληνικα περιπολικα. Με τη χαρα οτι ειναι Ελληνικης κατασκευης πηρα τα κουτια να τα περιεργαστω διαβαζοντας με λυπη το Made in China...

Ας στηριζουμε και στα παιχνιδια τα Ελληνικα προιοντα!

Αγαπητε grapergis περιμενουμε να ανοιξεις καποιο θεμα με πληροφοριες για το χρονικο του εργοστασιου Απεργη αλλα και γενικοτερα για τη χρυση εποχη του Ελληνικου παιχνιδιου.
 
Δυστυχως και εταιριες με Ελληνικη επωνυμια πλεον τα παιχνιδια τους τα φτιαχνουν στην Κινα κατι που δεν ειναι απαραιτητα κακο για τον καταναλωτη ,οτι τους παραγγειλεις και οτι ποσο πληρωσεις θα σου φτιαξουν το αναλογο.
 
Εκλπλήσσομαι να μαθαίνω ότι παράγονται σήμερα ελληνικά παιχνίδια!

Καλώς ήρθες!
 
toys είπε:
ape5.jpg
ΠΩ ΠΩ.... τώρα το είδα αυτό!

Είχαμε από ένα με τον αδερφό μου και τα είχαμε λιώσει στο παιχνίδι, είτε μέσα σε νερό είτε έξω. Φορτώναμε τα αυτοκινητάκια μας και κάναμε δρομολόγια Ρίο - Αντίρριο :) :) :)
 
Και εγώ με μεγάλη εκπληξη μαθαινω πως παράγονται ακομα παιχνιδια στην Ελλάδα!!! Υπέροχο νέο και μπράβο που συνεχιζετε! θα τα ψἀξω να τα βρω.
 
Τι μου θυμίσατε .Είχα το τρακτέρ , το πλοίο κάτω από το κρις κραφτ σε πράσινο χρώμα (το συνδύαζα με playmobil είχε περίπου τις διαστάσεις του σκάφους της ακτοφυλακής), τα κιάλια, τη μπετονιέρα και το φέρρυ μποτ. Το τελευταίο το είχα σε διαφορετική έκδοση. Δεν είχε καταπέλτες αλλά δυο πορτοκαλί πόρτες σε κάθε πλευρά στο ύψος των οχημάτων. Είχε περισσότερα οχήματα και η γέφυρα είχε ένα ακόμα αποσπώμενο κομμάτι πορτοκαλί χρώματος. Τις έσωσα ήδη τις φωτογραφείς. Τα έχασα ήδη μια φορά δεν θα ήθελα και δεύτερη .Το VW Transporter t2 το θυμάστε καθόλου.
 
mad είπε:
....Το VW Transporter t2 το θυμάστε καθόλου.
Το VW Transporter t2, τo ειχα σε σχολικο και ασθενοφορο στις αρχες 1990...

Ηταν απο πλαστικο, οπου ειχε την διπλανη συρομενη πορτα και ηταν καταλληλο το μεγεθος του, ωστε να βαζεις τα playmobil (ως μαθητες ή ασθενη) μεσα στο οχημα και να τα μεταφερεις, ενω στην θεση του οδηγου καθοταν ευκολα playmobil σε καθιστη σταση και γινοταν ο οδηγος του οχηματος...

Νομιζω του Απεργη πρεπει να ηταν το παιχνιδι αυτο..

Θυμαμαι που του εβγαζα το πανω μερος του και την πορτα και γινοταν κατα καποιο τροπο καμπριο...

Ακομα στο ασθενοφορο ειχε 4 φαρους (2 μπρος και 2 πισω) στην οροφη απο διαφανο πλαστικο σε κιτρινο ή μπλε χρωμα, οπου εμοιαζαν να αναβουν οταν αντανακλουσε το φως επανω τους...

Δυστυχως μονο οι αναμνησεις μεινανε απο αυτο το οχημα...
 
Αγορασα την ροδα για την κορη μου και ενα σετ κουβαδακια και ειναι ιδια με τα δικα μου παιδικα! Θα παρω συντομα και το ελικοπτερο. Απιστευτο που τα σχεδια ειναι ιδια με τοτε! Πολυ ευχαριστη εκπληξη και η μικρη τα εχει καταχαρει.
 
Το σχολικο λεωφορειο απο την εταιρια Απεργη...

Απο τα πρωτα παιχνιδια που ειχα σε προσχολικη ηλικια...

Εχει οχτω παιδακια με καπελακια, οπου η βαση τους ειναι σε τετραγωνο ή κυκλο και τα τοποθετεις στις αναλογες θεσεις...

DSCN0245.jpg

DSCN0242.jpg

DSCN0247.jpg

DSCN0239.jpg

DSCN0240.jpg
 
geotsi. είπε:
Το σχολικο λεωφορειο απο την εταιρια Απεργη...Απο τα πρωτα παιχνιδια που ειχα σε προσχολικη ηλικια...

Εχει οχτω παιδακια με καπελακια, οπου η βαση τους ειναι σε τετραγωνο ή κυκλο και τα τοποθετεις στις αναλογες θεσεις...

Προβολή συνημμένου 42111Προβολή συνημμένου 42113Προβολή συνημμένου 42109Προβολή συνημμένου 42112Προβολή συνημμένου 42110


Θα κλάψω... :precry:

Το είχα αυτό πολυυυυυ μικρούλης!!!
 
Εϊχα κι εγώ το σχολικόοο!!!

Αγαπημένο πολύ ρετρό για μένα παιχνίδι!!!

Ευχαριστώ για τις φωτογραφίες!
 
Σπιτακι Viewmaster της εταιριας Απεργης. :)

attachment.php


φωτο απο e-bay.

Κι εδω το δικο μου! :D

attachment.php


Τωρα εγω γιατι θυμαμαι οτι καπου το εχω ξαναποσταρει.... :wait2: :confused:

Συγχωρεστε με....ξεχναω... :flower:

Καταραμενο Αλτσχαιμερ...:biglaugh:
 
To κλασσικο σταθερο τηλεφωνο που ειχαμε στα σπιτια μας την δεκαετια του 80, κατασκευασμενο απο την εταιρια Απέργης...

IMG_1945.jpg

IMG_1941.jpg

IMG_1942.jpg

IMG_1943.jpg
 
Είχα ένα σε κόκκινο με μαύρο!
 
παιδιά να ρωτήσω κάτι;

Ο Απέργης είναι αυτός εδώ;

http://www.vrisko.gr/details/c52k377i_f15_c027ibg6d57_2651j4a

μπορεί να έχει ακόμα δηλαδή παλιά παιχνίδια;

θα ήθελα να ξαναπάρω αυτό το σπιτάκι-viewmaster.

Είχε την ιστορία με τον βάτραχο και τη πριγκίπισσα.
 
Τα σπιτάκια μου τα έχω, 2 τον αριθμό! Τα παιδάκια μου περιποιήθηκαν λίγο τη σκεπή αλλά κατα τ'άλλα λειτουργικότατα!!! :D
 
Ακόμα κάτι που είχα και είχα ξεχάσει ότι υπάρχει... :cry:
 
ape4.jpg


ape5.jpg
[/QUO

ωωωω! ...τα είχα κι εγώ και ήταν απ΄τ' αγαπημένα μου...την καρότσα την ξέκανα κουβαλώντας πέτρες,αλλά το τρακτέρ "θηρίο". με το φέρρυ έχω απολαύσει ατέλειωτες ώρες στη θάλασσα, αλλά και στο συντριβάνι του χωριού.... το αγόρασα και στο γιο μου...και κείνος το φχαριστήθηκε πολύ. τα είχα ξεχάσει, σ΄ευχαριστώ που μου τα ξαναθύμισες!

001.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το φερυ ειχε και ροδες απο κατω ετσι δεν ειναι; Το ειχα και εγω αυτο! Βρηκα πολλα πλαστικα παιχνιδια αλλα δεν μπορεσα να ξεχωρισω κατασκευαστη σε ολα. Καποια λενε απλα made in greece και ενα που βρηκα λεει viozach αλλα δεν βρηκα θεμα με αυτη την εταιρεια. Και οπως αντικρυζω κατω ειναι η καροτσα απο το τρακτερ σε χρωμα πορτοκαλι :cool:

attachment.php
 
Πίσω
Μπλουζα