Παιχνίδια Ε.Π.Α.

ΦΖΠ1 είπε:
(και φυσικά, ποιος νοιαζόταν τότε αν το μικρό παιδί θα καταπίνει τις βίδες και τα παξιμάδια...)
Για να ασχοληθεί κάποιο παιδί με τα συγκεκριμένα παιχνίδια - κατασκευές μόνο μικρό δεν μπορεί να είναι. Οπότε δεν υπήρχε ο κίνδυνος να τα καταπιεί!
 
Eυχαριστώ.

Να προσθέσω ότι τα 2 τελευταία κουτιά είναι ξύλινα....!!! Και μάλλον πρόκειται για εκδόσεις της δεκαετίας του 50.

Και τα 2 αγοράστηκαν από τον ίδιο παλαιοπώλη και μάλιστα είχαν τα κομμάτια ανακατεμένα μέσα στα 2 κουτιά, άρα ήταν του ιδίου ιδιοκτήτη.

Κάποια από αυτά μάλιστα ήταν ακόμα βιδωμένα μεταξύ τους, έχοντας διάφορα σχέδια.
 
Ξέρουμε σε ποιο νούμερο σταματάει η σειρά αυτή?
 
Αν θυμάμαι καλά είναι 1-9 και το 0 σαν έξτρα βοηθητικό. Οπότε είναι 10 διαφορετικά κουτιά.

Τα παλιότερα κουτιά είναι με ξύλινη βάση και πιασίματα των κομματιών με μεταλλικά ελάσματα.

Μετά είναι χοντρά χάρτινα με πιασίματα με μεταλλικά ελάσματα.

Έπειτα χοντρά χάρτινα με πλαστικές θήκες.

Πιο λεπτά χάρτινα με πλαστικές θήκες.

Κατά αυτό τον τρόπο μπόρεσα να χρονολογήσω κάτα κάποια σειρά τα κουτιά που έχω δει ή που έχω

Επίσης σε άλλα επιτραπέζια ΕΠΑ τα παλιότερα έχουν μολυβένια πιόνια, τα μεταγενέστερα πλαστικά

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Nα προσθέσω και 2 ακόμη φωτό από παλαιοπωλείο παιχνιδιών της εταιρίας ΕΠΑ (ΌΧΙ ΔΙΚΑ ΜΟΥ) (Έχουν ήδη πουληθεί)

6yOLC8B.jpg


0zY12Jq.jpg






6yOLC8B.jpg

0zY12Jq.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φανταστικά ευρήματα οι μεταλλικές κατασκευές!
 
Πίσω
Μπλουζα