Παιχνίδια με τα καλύτερα γραφικά [SNES]

sephirothson

RetroActive
Joined
5 Δεκ 2011
Μηνύματα
476
Αντιδράσεις
13
Ποια πιστευεται οτι ειναι τα παιχνιδια που εκμεταλευονται πληρως τις δυνατοτητες του snes στον τομεα των γραφικων?

Κοινως ποια παιχνιδια εχουν τα καλυτερα/ομορφοτερα γραφικα?

Κατα την γνωμη μου τα 5 καλυτερα ειναι

1 - donkey kong country 1,2,3

2 - super mario RPG

3 - super mario world 2:Yoshi's island

4 - the lion king

5 - chrono trigger
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για μενα ειναι τα εξης αν και υπαρχουν πολλα περισσοτερα απο 5

1.Final Fantasy VI

2.Tales Of Phantasia

3.Super Mario RPG

4.Donkey Kong Country 1,2,3

5.Killer Instinct
 
Απο αυτα που εχω παιξει θα πω :

1.Donkey Kong Country 1,2,3

2.Yoshis Island

3.StarFox/wing

4.Killer Instict

με τυχαια σειρα τα γραφω..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1)Zelda ALTTP - Ήταν από τους πρώτους τίτλους του Snes και λογικό είναι να μην έχει εκμεταλλευτεί πλήρως τις δυνατότητες της κονσόλας. Όμως για τον εποχή που κυκλοφόρησε ήταν μακράν ότι καλλίτερο είχε προσφέρει ο χώρος σε τομέα γραφικών και μουσικής.

2)Yoshi's Island - Το πρώτο παιγνίδι που χρησιμοποίησε τον Super FX 2. Τα λόγια είναι περιττά καθώς έχει μακράν τα πιο όμορφα γραφικά από κάθε παιγνίδι του Snes και των 16μπιτων κονσολών γενικότερα.

3)Starwing - Το πρώτο παιγνίδι που χρησιμοποίησε τον Super FX και όλοι μιλούσαν τότε για τις δυνατότητες της κονσόλας, το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό.

4)Donkey Kong Country 2 - Δε θα μπορούσε να λείψει το παιγνίδι που είχε τα πιο εντυπωσιακά χρώματα και τόσο όμορφα περιβάλλοντα.

5)Chrono Trigger - Κυκλοφόρησε προς το τέλος της εποχής του Snes και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις δυνατότητες της κονσόλας.
 
Ωραιος geo2004z περιμενα το ποστ σου ! ;) Εισαι απο τους πιο γνωστες πανω στο snes ...
 
Εγω θα το θεσω λιγο διαφορετικα..

Τα donkey kong 1,2,3

super metroid

starwing

killer instict

στεκουν ανετοτατα σε ενα psx

και ασφαλως ειναι παρα πολλα τα παιχνιδια με εξαιρετικα γραφικα στο snes
 
manitari666 είπε:
στεκουν ανετοτατα σε ενα psx
Ε, εντάξει, μην υπερβάλουμε κιόλλας :)

Τα παιχνίδια με pre-rendered γραφικά, δε τα θεωρώ μέτρο σύγκρισης των δυνατοτήτων μιας κονσόλας, σε καμία περίπτωση...

Yoshi's Island (Πανέμορφα, πολύχρωμα γραφικά)

Axelay (Φανταστικό σε όλους τους τομείς! Απο τ' αγαπημένα μου shoot 'em ups)

Chrono Trigger

Earthworm Jim

Castlevania 4
 
Aν εξαιρέσουμε τα pre-rendred:

Chrono Trigger

Secret of Mana 2

Yoshi's Island 2

Actraiser

The Adventures of Batman and Robin
 
Ενταξει αν οχι ανετοτατα,απλως ανετα τοτε :p .
 
Πάντως αν και το snes είχε μερικά από τα εντυπωσιακότερα 16πιτα παιχνίδια, τα περισσότερα από αυτά είχαν είτε Prerendered γραφικά είτε έκαναν αναβάθμιση της κονσόλας με έξτρα επεξεργαστές μέσα στη κασέτα! Οσοι είναι καλύτεροι γνώστε του θέματος ας γράφουν παιχνίδια που έφεραν το snes στα όρια του! Εγώ δεν έχω ασχοληθεί ακόμα όσο θα ήθελα με τη κονσόλα και έτσι θα αναφέρω όσα με εντυπωσίασαν, άσχετα που δεν πρέπει να ζορισαν τρελά το πραγματικό hardware της κονσόλας!

1) Yoshis's Island! Πράγματι ότι πιο όμορφο βγήκε στα 16bit! Του έχω μεγάλη αδυναμία και είναι κρίμα που τα γραφικά του δεν τα εκτίμησε ο πολύς κόσμος στην εποχή του, λόγω της σύκρισης με τα donkey kong country!

2) Mario RPG! Τα πιο όμορφα pre rendered γραφικά του συστήματος!

3) Donkey kong country 1-2-3! Εκτός από τα όμορφα prerendered γραφικά, ήταν και τα παιχνίδια με το περισσότερο χρώμα στο snes (κάπου διάβασα για ένα τρικ που έκνε το snes να βγάλει 4096 χρωματα, τώρα αν αυτο ισχύει δεν το ξέρω)

4) Stunt Race FX! To πιο όμορφο πολυγωνικό παιχνίδι στο snes, κατα τη γνώμη μου είχε ανώτερα γραφικά από του starfox!

5) Street fighter 2 και Stret fighter alpha 2! Από τις καλύτερες arcade μεταφορές στα 16bit!
 
Συμφωνω απολυτα οτι υπαρχουν πληθωρα καλων παιχνιδιων στον τομεα των γραφικων στο snes.

Ποιος μπορει εξαλλου να αφησει απ'εξω απο μια λιστα παιχνιδια σαν τα earthworm jim,killer instict,starwing

mr.nutz(πολυ ομορφα γραφικα καλο animation εξοχα sprite's και καθαρη εικονα)Final Fantasy VI,Tales Of Phantasia και αλλα διαφορα.

Παντως και γω πιστευω πως κατι τετοια παιχνιδια κοντραρουν στα ισα μερικους(αρχικους)τιτλους απο ps-x και saturn.

(πχ δες το klockwork knight απο το saturn και βαλτο διπλα στο DK2)!!
 
Μαλλον τα Donkey Kong ηταν κορυφη, απο τα παιχνιδια ευρειας κυκλοφοριας.

Γιατι υπαρχουν και χαμενα διαμαντια.

Το street fighter aplha 2 ειναι πολυ καλο, για τις δυνατοτητες του SNES παντα.

Αν δεν ειχε και αυτο το "κολλημα-παυση" ακριβως πριν ξεκινησει ο αγωνας, θα ηταν ακομα καλυτερο.
 
Εντάξει, γενικά στα γραφικά είναι και θέμα γούστου, αλλα ορισμένα πράγματα οφείλεις να τα αναγνωρίσεις. Ας πούμε, το Donkey Kong όταν το παρουσίασαν, όλοι πίστευαν ότι επρόκειτο για τίτλο λανσαρίσματος για το N64, και όταν τους είπαν στην παρουσίαση ότι πρόκειται για SNES τίτλο, έπαθαν εγκεφαλικό. Prerendered ή όχι, δέν είμασταν συνηθισμένοι στα 16bits να βλέπουμε τέτοιες ομορφιές, και το DKC ήταν πανέμορφο παιχνίδι, ακόμα και σήμερα όταν βάζω την "κασέτα", νοιώθω ότι δέν έχει γεράσει καθόλου το άτιμο !

Κατα τα άλλα το Snes έχει πάρα πολλά πανέμορφα παιχνίδια, όπου ο καθένας θα βρεί κάτι όμορφο για τα γούστα του. Eγώ κορυφαίο θεωρώ το Yoshis Island γιατί μου δίνει την εντύπωση ότι ξεζούμισε το σύστημα με εξαιρετικό τρόπο.
 
Rendering Ranger: R2

http://www.hardcoregaming101.net/renderingranger/renderingranger.htm

Οχι, δεν ειναι παιχνιδι Sega Saturn με 4mb ram... Η αποδειξη του οτι το snes ειχε πολλα ψωμια ακομα να δωσει, δυστηχως δεν κυκλοφορησε ποτε εκτος Ιαπωνιας..

Ο Manfred Trenz σε ολη την μαγεια του. Και το αστειο της υποθεσης; Δεν εχει ουτε ενα επιπλεον βοηθητικο τσιπακι. Ειναι ενα κανονικοτατο, συνηθισμενο απο αποψη υλικου, παιχνιδι.
 
Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισοτερο. Ηταν και το "κυκνειο" ασμα (οσο αφορα τους μεγκα-τιτλους του) του μεγαλου Trenz. Το μετεπειτα portfolio του δεν θυμιζει τις παλιες επικες δημιουργιες του δυστυχως...
 
Δειτε κι αυτο:

[video=youtube;hPR-iSnaCuc]

Oι δυνατοτητες του SNES στο μάξιμουμ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φυσικά η τριλογία Donkey Kong είναι στην πρώτη θέση. Επίσης το ΚΙ και το F-Zero.
 
Για μένα στην κορυφή βρίσκεται το Donkey Kong Country 2. Aκόμα και σε 32-bit κονσόλες δεν θυμάμαι να έχω βρει έστω κι ένα 2D game που να σπρώχνουν τις κονσόλες στα όρια τους ή έστω να δείχνουν τόσο όμορφα κι εντυπωσιακά όσο το DKC2.
 
Κάποια λίγα που θυμάμαι τώρα, και σε συνδυασμό τεχνικού και αισθητικού τομέα.

Donkey Kong Country 1 + 2... Το 3 δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε και πάρα πολύ.

Star Ocean

Chrono Trigger

Super Mario World 2 - Yoshi's Island

Doom, γιατί ποτέ δεν πίστευα ότι θα μπορούσε το SNES να βγάλει τέτοια γραφικά

Killer Instict
 
Πίσω
Μπλουζα