Παιχνίδια σε σακουλάκια

Πολύ ωραίες photos!!!!Πότε χρονολογούνται περίπου?Τα αρκουδάκια πρέπει να λέγονται Choco Teddy ή Teddy Bear,κάπως έτσι!
 
Τα αρκουδακια κυκλοφορησαν γύρω στο 96, αν δεν κανω λάθος...Τα αγοραζαμε απο το ψιλικατζιδικο της γειτονιας και λεγοντουσαν 'διαμαντενια teddy stickers" γιατι μαζι με καθε φιγούρα το σακουλάκι ειχε εξι μικρα αυτοκολλητα(2 καρδιες, 2 αστερακια, 2 φιογκάκια - τωρα δεν ξερω αν ταιριαζαν αυτα με τον ποδοσφαιριστη!!). Υπήρχε και διαφήμιση στην τηλεοραση.Θυμάμαι ότι ξεκινούσε με την μπαλαρίνα να κανει πιρουετες! Είχα κι αλλα , γιατι είχα δώσει ολόκληρη περιουσια για να τα μαζεψω όλα, αλλα μόνο αυτα επέζησαν..
 
Εχω κι εγώ ένα πολύ μικρό μωράκι αλλά δεν πρέπει να ήταν μέσα σε σακκουλάκι.

Το πέτυχα σε αυτά τα μηχανήματα που βάζεις κέρμα και βγαίνει μια πλαστική μπαλίτσα ("τύχες"). Μιλάμε για αρχές '80.

Είναι πολύ μικρό, δεν μπόρεσα να το βγάλω από πιο κοντά και αν θυμάμαι είχε και μπιμπερό το οποίο χάθηκε.

Είναι όμως πολύ όμορφο και από καλό πλαστικό.

DSC07344.jpg
 
Πόση μεγάλη χαρά νιώθαμε όταν αγοράζαμε ένα καινούριο σακουλάκι από το ψιλικατζίδικο για τη συλλογή μας! Από παιχνίδια σε σακουλάκια θυμάμαι τους ευχούληδες (σε συσκευασία ίδια με αυτή του πρώτου μηνύματος στην πρώτη σελίδα), τις μπουγελόφατσες, τις μπίλιες-γκαζάκια, τα είχα τιμήσει ιδιαιτέρως, κόστιζε 250 δρχ το σακουλάκι.
 
zouzou είπε:
Εχω κι εγώ ένα πολύ μικρό μωράκι αλλά δεν πρέπει να ήταν μέσα σε σακκουλάκι. Το πέτυχα σε αυτά τα μηχανήματα που βάζεις κέρμα και βγαίνει μια πλαστική μπαλίτσα ("τύχες"). Μιλάμε για αρχές '80.

Είναι πολύ μικρό, δεν μπόρεσα να το βγάλω από πιο κοντά και αν θυμάμαι είχε και μπιμπερό το οποίο χάθηκε.

Είναι όμως πολύ όμορφο και από καλό πλαστικό.

Προβολή συνημμένου 60468
zouzou μοιαζει αρκετα μ αυτο που ειχα (ελπιζω να υπαρχει ακομα και να μη μου το πεταξαν) ,μηπως εχει και τρυπα στην πλατουλα του;
 
BETTY BOOP είπε:
Πόση μεγάλη χαρά νιώθαμε όταν αγοράζαμε ένα καινούριο σακουλάκι από το ψιλικατζίδικο για τη συλλογή μας! Από παιχνίδια σε σακουλάκια θυμάμαι τους ευχούληδες (σε συσκευασία ίδια με αυτή του πρώτου μηνύματος στην πρώτη σελίδα), τις μπουγελόφατσες, τις μπίλιες-γκαζάκια, τα είχα τιμήσει ιδιαιτέρως, κόστιζε 250 δρχ το σακουλάκι.
Και πόσο ΔΕΝ νιώθουν τίποτα πολλά παιδιά σήμερα με ό,τι και να τους αγοράσεις. Τα έχουν βαρεθεί πια όλα. Τραγικό.

Κατερίνα, όχι, το μωράκι δεν εχει κάποια τρύπα στην πλάτη του. Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι είχε και μπιμπερό και ίσως και κάτι άλλο. Γενικώς πάντα μου άρεσαν αυτά τα μηχανήματα με τα δωράκια και όποτε βρω κάτι που μου αρέσει (σπάνια πια) δεν διστάζω να γυρίσω τον μοχλό... :)
 
zouzou είπε:
Κατερίνα, όχι, το μωράκι δεν εχει κάποια τρύπα στην πλάτη του. Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι είχε και μπιμπερό και ίσως και κάτι άλλο. Γενικώς πάντα μου άρεσαν αυτά τα μηχανήματα με τα δωράκια και όποτε βρω κάτι που μου αρέσει (σπάνια πια) δεν διστάζω να γυρίσω τον μοχλό... :)
ευχαριστω για την πληροφορια zouzou :)
 
maxangelo32 είπε:
Επίσης κυκλοφορούσαν και κάτι αεροπλανάκια σε φακελάκια που αποτελούνταν από δύο κομμάτια φελιζόλ πολύ λεπτα με χρώματα διαφορετικών στρατιωτικών αεροπλάνων. Το ένα ήταν το σώμα του αεροπλάνου και το άλλο τα φτερά τα οποία έμπαιναν κάθετα στο σώμα σε μια γραμμή χωρίς φελιζόλ. Τέλος έμπαινε και ο ένας μικρός έλικας μπροστα και αυτό έλεγαν ότι πετάει όταν το πετάς στον αέρα με δύναμη. Εμένα πάντως δεν πέταξε ποτέ !!
Τα αεροπλανακια αυτα υπαρχουν εδω :)
 
makisimos είπε:
ΜΩΡΑΚΙΑ GEMELLINI από el greco..!!!!

picture.php


picture.php

Βρεθηκε και η διαφημηση για τα

:D
 
Αυτά τα θυμάστε;; Τα γεμίζεις με νερό, είναι όπως οι μπουγελόφατσες. ΑΑΑ!!! Είχα κι εγώ τον Πόρκυ χαχαχχαχα έλιωσα με την φωτο!!! Τόσο αστεία.. χαχαχαχα! Επίσης είχα και αυτό το καφέ ζωάκι, κάστορας είναι; ^ ^ Αυτές τις δυο τις θυμάμαι πολύ καλά, σαν χθες.

DSC00585.jpg
 
Cococinel είπε:
Αυτά τα θυμάστε;; Τα γεμίζεις με νερό, είναι όπως οι μπουγελόφατσες. ΑΑΑ!!! Είχα κι εγώ τον Πόρκυ χαχαχχαχα έλιωσα με την φωτο!!! Τόσο αστεία.. χαχαχαχα! Επίσης είχα και αυτό το καφέ ζωάκι, κάστορας είναι; ^ ^ Αυτές τις δυο τις θυμάμαι πολύ καλά, σαν χθες.
Προβολή συνημμένου 62749
ειδαμε τη διαφημιση με τα "κατρουλινια" εδω
 
Κατερίνα, δεν θυμόμουν καν οτι τα λένε "κατρουλίνια" και η διαφήμιση δεν μου θυμίζει κάτι.. Είναι φοβερή, πολύ μου άρεσε!! :flower:

Ανεβάζω μια φωτο με τον ευχουλάκο μου! Κάπου υπάρχουν κι άλλοι 3-4, θα τους βρω, που θα πάει χεχεχε

DSC01502.jpg
 
Cococinel είπε:
[....]
Ανεβάζω μια φωτο με τον ευχουλάκο μου! Κάπου υπάρχουν κι άλλοι 3-4, θα τους βρω, που θα πάει χεχεχε

Προβολή συνημμένου 62778
Έχουμε και θεματάκι για τους ευχούληδες! http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?627

Οπότε για να μην τα μπλέξουμε, όταν τους βρεις όλους, κάνε έναν κόπο να ποστάρεις εκεί! ;)

Thank youuuuu! :D
 
Χαχαχαχα φοβήθηκες πως θα γεμίσω με ευχούληδες το θέμα αυτό ε; :biglaugh:
 
Lol! :)

Όχι, απλά επειδή είσαι νεούλι ακόμα, μήπως δεν έχει συνηθίσει το ψάξιμο! :[

Άλλωστε, ακόμα κι αν μπερδευτείς και ποστάρεις αλλού, θα τα μεταφέρω! :)
 
Ναι η αλήθεια, είναι τόσα πολλά τα θέματα που μπερδεύομαι και μερικές φορές απο το τόσο ψάξιμο, καταλήγω να φεύγω σαν :2beers: απο εδώ μέσα! Αλλά δεν μπορώ να σταματήσω. Χα χα! Σε ευχαριστώ για την κατανόηση :[
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρήκα τα δύο σκυλάκια μου από τα σακουλάκι!

Είχα κι ένα τρίτο αλλά από τεχνικό λάθος μάλλον είχε βγει ολίγον παραμορφωμένο και το έδωσα σε αληθινό σκυλάκι να παίξει :)

DSC07507.jpg

DSC07508.jpg
 
Κατι σακουλακια απο ψιλικοκο που λεγοντουσαν save planet animal τα θυμαστε?
 
Exogiini,Τερατομάχοι και Υπογήινοι ήταν τα αγαπημένα μου
 
Παιδια skateboard mania ψιλικοκο....φοβερη συλλογη...ετυχε κ βρήκα κλειστα στο διαφανες σακουλακι τους απο τοτε! !Εννοειται δεν τα ανοιξα...
 
Πίσω
Μπλουζα