Παιχνίδι με νερό - σαν φλιπεράκι;

Gryzor

Human RetroDatabase
Joined
8 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.759
Αντιδράσεις
69
Τα θυμάται κανείς; Ένα διάφανο πλαστικό κουτί γεμάτο νερό και διάφορα άλλα στοιχεία (κορίνες, μπαλίτσες...) τα οποία έλεγχες (ή προσπαθούσες!) με τη ροή του νερού που εκτοξευόταν πατόντας κάποια κουμπιά...

Ψάχνω να βρω ένα εδώ και χρόνια, αλλά φευ... :(
 
θυμάμαι ότι είχαν αναπαράσταση βυθού όπου ο παίκτης προσπαθούσε να βάλει χρωματιστούς κρίκους στις θέσεις τους...

υπήρχαν και άλλα με μπαλάκια που έπρεπε να μουν στις ανάλογες θέσεις αλλά και λαβύρινθοι.
 
Είχε ένα αντίστοιχο η μικρή μου αδερφή. Αντί για κύκλους και κορίνες είχε μπασκέτες. Προσπαθούσες να βάλεις τη μπάλα στη μία μπασκέτα, ενώ ο αντίπαλος με μανιασμένα πατήματα του κουμπιού - αντλίας προσπαθούσε με το ρεύμα νερού που δημιουργούνταν να σου κλέψει τη μπάλα.
 
χμμμ... μου θυμίζει κάτι water games της TOMY....

[edit] dead pic [edit]

toy_tomy_waterful.JPG
toy_tomy_waterful.JPG

[edit] dead pic [edit]

[edit] dead pic [edit]

[edit] dead pic [edit]

[edit] dead pic [edit]

[edit] dead pic [edit]

L10378734.jpg
L10378734.jpg

[edit] dead pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταπληκτική ανάμνηση, αν και ιδιαίτερα θολή.

Είχα 1-2. Με μπάλες ή με μικρά δαχτυλίδια.

Έτσι και ξαναβρώ κάπου, θα τα ξαναπάρω σίγουρα.
 
...έλα που δε θα βρεις! Και αν βρεις, θα έρθω να στο βουτήξω... Έχω ψάξει σε ό,τι τελειωμένο κατάστημα παιδικών και παιχνιδιών έχω βρει, σε επαρχία, σε παζάρια... τίποτα!

Τα της ΤΟΜΥ ήταν τα πιο εξελιγμένα, αλλά το είδος προϋπήρχε κατά πολύ!
 
...τι ωραιες αναμνησεις! :thanx2:

Ειχαμε ενα με την αδερφη μου, με κατι ψαρακια που επρεπε να μπουν σε μια βαρκα. Πρεπει να υπαρχει καπου ξεχασμενο στο πατρικο μου αναμεσα σε πολλα αλλα παιχιδια της εποχης. Θα το ερευνησω το... καλοκαιρι :(

Το δικό μας εμοιαζε με αυτό

527837103_cc10716ad2.jpg
527837103_cc10716ad2.jpg

Και ειχαμε και σε σχημα στυλο

[edit] dead pic [edit]

Τετοια πουλανε στο ιντερνετ σε ισπανικες ιστοσελιδες. Δεν ξερω αν ενδιαφερεσαι να αγορασεις απο το νετ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!! Πες μου που! Πές μου που! :)
 
Δες εδώ κι εδώ για το μεγάλο, κι εδώ για τα στυλό. Το τελευταιο σαιτ νομίζω ότι δέχεται παραγγελίες μόνο από Ισπανία.

Αν χρειαστείς βοήθεια, σφύρα ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειχα κι εγω ενα τετοιο, και το ειχα ξεχασει εντελως μιλαμε!! Απιστευτο!
 
Έχω και εγώ αρκετά τέτοια στο σπίτι μου (ας είναι καλά η μητέρα μου που τα φύλαξε!). Για να έχουν εξαφανιστεί από την αγορά , σημαίνει πως πρέπει να είναι αρκετά συλλεκτικά πλέον.
 
Δεν νομίζω ότι είναι πολύ συλλεκτικά - αν ήταν, τότε ακριβώς και θα τα έβλεπες συχνότερα αλλά και θα είχαμε πολλά sites να τα αναφέρουν. Μάλλον απλά ξεχαστήκανε...

Να σου πω, θα μου χαρίσεις ένα; :)

ΧΑΧΑΧΑ συγγνώμη, αλλά είναι απίστευτο: σκεφτόμουνα να γράψω "πουλήσεις" και ασυναίσθητα τελείως έγραψα "χαρίσεις"! Δάχτυλα λανθάνοντα... :D :D :D
 
Τι μου θυμιζετε!!!!

Καπου εχω ακομα ενα με ψαρεμα κι ενα με μπασκετ.Πολλες ωρες παιχνιδι.Πρεπει να αρχισω τις ανασκαφες!!
 
TZIV είπε:
Τι μου θυμιζετε!!!!Καπου εχω ακομα ενα με ψαρεμα κι ενα με μπασκετ.Πολλες ωρες παιχνιδι.Πρεπει να αρχισω τις ανασκαφες!!
Αν βρεις κανένα, πες μας κι εμάς... :)
 
Ειχα αυτο με το pacman και το basketball!! Φοβερα ητανε!!!

Κριμα που δεν πολουντε πια :(

Τα πρωτα μας (και καλα) arcade games....
 
geoanas είπε:

Ειχα και εγω ενα τετιο! Πω... το ειχα ξεχασει! Και αυτο με την μπασκετα που αναφερθικε πρεπει να το ειχα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχα και εγώ αλλά δυστυχώς χάθηκε και αυτό με το πέρασμα του χρόνου. Πολύ ωραίο το θεματάκι πάντως, αναμνήσεις κάργα!

Theoritikos θέλω και εγώ ένα..... :cool:
 
Κ εγω ειχα με μπασκετ,ενα με βυθο κ.α!!!Αλλα παντα μου χαλαγαν απο το πατα-πατα!!Μεχρι κ τα δαχτυλα μου πριζονταν γιατι τα κουμπια ηταν πολυ σκληρα!!!!!!!!Πωωω ακομα θυμαμαι τα χρωματιστα κρικακια που πεταγονταν!!!!!!!!! :happyjump:

Θα με ενδιεφερε να αγορασω κανενα οπως π.χ αυτο

http://cgi.ebay.com/NOVELTY-PARTY-FAVOR-GAME-FISH-WATER-GAME-LOT-12-/300360194177?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item45eedcd881

Αλλα γενικα δεν ειναι τοσο ωραια οσο αυτα που ειχαμε παλια!!!!!!!!!! :xm:
 
Πίσω
Μπλουζα