Παλιά Γιαπωνέζικα παραμύθια (Manga Nippon Mukashi Banashi)

Όντως, ακούγεται πολύ σαν τα "Γιαπωνέζικα Παραμύθια".. δεν μπορώ να φανταστώ τι άλλο θα μπορούσε να είναι..
 
Starbuck είπε:
Όντως, ακούγεται πολύ σαν τα "Γιαπωνέζικα Παραμύθια".. δεν μπορώ να φανταστώ τι άλλο θα μπορούσε να είναι..
OK Από κάποια links που βρήκα νομίζω κι εγώ πως μιλάμε για το συγκεκριμένο.

Πως είχα την εντύπωση πως ο δράκος ήταν μπορντοκόκκινος...?

Τέλος πάντων το είχα δει πολύ μικρός πάντως.

Ευχαριστώ πάντως τα παιδιά για την άμεση απάντηση.

Μόνο ένα σχόλιο θα προσθέσω: Γιατί δεν δείχνουν τα κανάλια αυτά τα κινούμενα σχέδια που στο κάτω κάτω έχουν και κάτι να δώσουν στα παιδιά αφού έχουν διδακτικές ιστορίες? Αντιθέτως βλέπουμε όλο και περισσότερη βία.

Ευτυχής που γεννήθηκα το 1980 και τα πρόλαβα σχεδόν όλα...
 
kyriazisv είπε:
Πως είχα την εντύπωση πως ο δράκος ήταν μπορντοκόκκινος...?
χμ.. κι εγώ πιο πολύ στο μπορντοροδοκανελοκεραμυδοκόκκινο τον θυμάμαι..
 
Αγαπητά μου παιδιά μόλις ανέβηκε ένα επεισόδιο από γιαπωνέζικα παραμύθια.Ελπίζω να μην έκανα λάθος και να είναι όντως αυτό,γιατί δεν είχα την εισαγωγή γραμμένη.

!!!! :)
 
Πολύ καλό παιδί αυτός ο Ψωμάνθρωπος!!!!!! :)
 
Έχω άλλα τρία επεισόδια τουλάχιστον.Σταδιακά θα τα ενσωματώσω και αυτά. ;)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γειά σου βρε candy ηρωίδααα :)
 
Γειά σου βρε Dominion anime-wikipedia!!! ;)
 
παρενθεση: Τα εβλεπα, αλλα σχεδον καθε φορα με επιανε καταθλιψη μετα.. ειχαν θανατους και τετοια :Ρ

και δεν μπορουσα να καταλαβαω στην αρχη, τι ρολο βαρουσε αυτο το ανεκφραστο παιδακι καβαλα στον ατελειωτο δρακο που κρατουσε τον καθρεφτη
 
Μαρία! Σε βρηκα και εδω! Η σειρα που λες, στα ελληνικά λεγοταν "γιαπωνεζικα παραμυθια".

Εγω θυμαμαι πολλες ιστοριες τους. Όπως ενα κοριτσι, που προτου πεθανει η μαμα του, του εβαλε στο κεφαλι μια λεκανη μπουγαδας, επειτα απο ονειρο που ειδε. Μια άλλη για ενα δεντρο που ειχε πολυ ομορφα φρουτα, και βρισκοταν στην ακρη ενος ποταμου. Ο δράκος όμως που ηταν στο ποταμι καταπινε οσους πλησιαζαν. Ένας γερος, που βρηκε την πηγη με το νερο της νιοτης, και που η γυναικα του, όταν ηπιε πολυ, και εγινε μωρο. Και μια άλλη με ενα πολυ χοντρο αγορι που κοιμοταν συνεχεια, αλλά τελικα εκανε μεγαλο καλο στο χωριο του.
 
Παρακαλω πολυ,Μπορει καποιος εαν ξερει να μου πει που μπορω να βρω μερικα επεισοδια αυτου του κινουμενου;Ευχαριστω πολυ! :cool:
 
Φυσικά! ;)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΩΠΑ!!!! Καλη φαση...

Ευχαριστουμε Bmwnek και καλως ορισες στην παρεα μας
 
Τώρα κατάλαβα από που αντλούσε την έμπνευσή της η Mizuki... :wait2:

Καλώς ήρθες Bmwnek! :)
 
Αυτό μου είχε διαφύγει Bmwnek. :thumbup: Σ'ευχαριστούμε και καλωσόρισες!
 
Πίσω
Μπλουζα