Παλιά Ραδιόφωνα

Ο θείος μου είχε ένα φορητό ραδιοφωνάκι μάρκας Sanyo.

Μάλιστα το πέτυχα και στην ταινία Μεγάλη Απόφραξη με τον Κώστα Τσάκωνα.

Το κρατάει ο Τσάκωνας εδώ.

sanyo radio1.JPG

Το ραδιοφωνάκι είχε δύο ροδέλες, μια για το συντονισμό των σταθμών και μια για την ένταση του ήχου. Τα έχω μαρκάρει με κόκκινα βέλη.

sanyo radio2.JPG
 
Απολάυστε κάποια από τα κομμάτια μου σε αναλυτική παρουσίαση!

GRUNDIG 98WE ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΛΥΧΝΙΩΝ ΤΟΥ 1965 :

[video=youtube;1m-B99NKKRY]


Πιστεύω να σάς αρέσουν!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aψογος!!! :clap:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρόσφατα μάζεψα από τα σκουπίδια ένα παλιό "λαμπάτο" ραδιόφωνο, και ένα ραδιοκασετόφωνο! :D

Κάποια στιγμή (Αν το θυμηθώ.. :p ) θα ανεβάσω φωτογραφίες..
 
2.jpg

Αλλάχθηκαν όλες οι καλωδιώσεις και λειτουργεί κανονικά. Έτσι είναι τώρα:

1.jpg

4.jpg

3.jpg

5.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
angel_grig είπε:
Φοβερη δουλεια!! :bow: Την ξυλουργικη εργασια την εκανες εσυ?Βλεπω εφτιαξες και πισω καπακι?
Γρηγορη, πανω σε αυτο μπορω να σου απαντησω... :)

(παλια μου τεχνη κοσκινο...βλεπεις. :D )

Στην αρχικη του κατασταση το κουτι του ραδιοφωνου ηταν βαμενο.

Στην τωρινη του κατασταση το κουτι εχει τριφτει,εχει φανει το ξυλο και τα "νερα" του,

λουστραριστηκε με αποτελεσμα να "αναδειχτει" το ξυλο και να δειχνει ωραιοτερο απο πριν. ;)

By the way...

Ομορφα κομματια ολα τους!!! :)
 
angel_grig είπε:
Φοβερη δουλεια!! :bow: Την ξυλουργικη εργασια την εκανες εσυ?Βλεπω εφτιαξες και πισω καπακι?
Φίλε angel_greek σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Πράγματι όλη η δουλειά είναι από εμένα. Είμαι μοντελιστής σε ξύλινα σκάφη και τα καταφέρνω με το ξύλο.
 
BillyIII είπε:
Φίλε angel_greek σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Πράγματι όλη η δουλειά είναι από εμένα. Είμαι μοντελιστής σε ξύλινα σκάφη και τα καταφέρνω με το ξύλο.
Nα εισαι καλα billy!!Περιμενουμε και αλλα!!!
 
Σε ενα ξενοδοχειο που παραθεριζα φετος επεσα επανω σε ενα Cossor Melody Maker 501AC του 1950

Ιδου και η φωτο

παλια ραδιοφωνα Wally 1.jpg

και το καντραν

παλια ραδιοφωνα Wally 2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρόσφατα απέκτησα έναν γερμανικό "Λαικό Δέκτη" (Volksempfänger) της εταιρείας MENDE και συγκεκριμένα τον τύπο VE301Dyn, ο οποίος κατασκευάσθηκε την περίοδο 1938 - 1941.

Παρουσιάσθηκε για πρώτη φορά στην έκθεση ραδιοφωνίας του Βερολίνου, τον Αύγουστο του 1938. Το περίβλημα είναι κατασκευασμένο από βακελίτη, το κύκλωμά του δε αποτελείται από 3 λυχνίες, πέραν των πυκνωτών και των λοιπών εξαρτημάτων. Ο χαρακτηρισμός Dyn αναφέρεται στο ηχείο του που είναι πλέον ηλεκτροδυναμικό και κατά συνέπεια αποδίδει πιστότερα τον τόνο, σε αντίθεση με τα απλούστερα ωμικά ηχεία των προηγούμενων μοντέλων.

Πρόκειται στην ουσία για τον πιό πολυτελή λαικό δέκτη, μια και πέραν του καλύτερου ηχείου του είχε και φωτισμένη κλίμακα σταθμών με μετακινούμενο δείκτη. Λειρουργούσε με επιλογέα σε μακρά και μεσαία κύματα, ενώ οι σταθμοί στο καντράν ήταν αποκλειστικά γερμανικοί, μεταξύ των οποίων και πόλεις που σήμερα ανήκουν στην Πολωνία (Königsberg, Breslau κλπ.).

Η κατασκευάστρια εταιρεία MENDE ήταν εγκατεστημένη μέχρι to 1945 στη Δρέσδη. Πρόκειται για τη γνωστή μεταπολεμικά NORDMENDE μια και οι ιδιοκτήτες μετέφεραν το εργοστάσιο το 1947 στη Βόρεια Γερμανία, στη Βρέμη. Επειδή η Ανατολική Γερμανία δεν επέτρεπε τη χρήση του ονόματος MENDE, πρόσθεσαν το NORD (Βορράς) για να αποφύγουν δικαστικές διαμάχες.

Ο δικός μου δέκτης έχει υποστεί κάποιες παρεμβάσεις, νομίζω οι 2 λυχνίες είναι αλλαγμένες, κάποια καλώδια είναι κομμένα/ξεκολλημένα, ενώ του λείπει το πίσω κάλυμμα. Πιστεύω και οι πυκνωτές που είναι κάτω από το μεταλλικό σασσί θα έχουν χαλάσει.Για το λόγο αυτό -αφού τον καθάρισα από σκόνη και αράχνες- δεν τον δοκίμασα, θα δω μήπως βρω κανέναν ειδικό εδώ να τον επισκευάσει.

Και λίγα για το ιστορικό πλαίσιο: Αμέσως μετά την ανάληψη της εξουσίας από τον Χίτλερ στις 30.1.1933 ο Γκαίμπελς έδωσε εντολή σε όλες της βιομηχανίες που κατασκεύαζαν ραδιόφωνα να δημιουργήσουν ένα τυποποιημένο φτηνό μοντέλο που θα ήταν εύκολο στη χρήση και στην επιδιόρθωση για να διαδοθεί το ραδιόφωνο, φυσικά για μεταδίδεται η προπαγάνδα του καθεστώτος. Πράγματι σε 3 μήνες δημιουργήθηκε το μοντέλο VE301W (όπου VE=VolksEmpfänger δηλ. Λαικός Δέκτης, ο αριθμός 301 προερχόταν από την ημερομηνία ανάληψης της εξουσίας από τους Ναζί, δηλ. 30 Ιανουαρίου και W=Wechselstrom, δηλαδή εναλασσόμενο ρεύμα δικτύου).

Παρουσιάσθηκε στην έκθεση ραδιοφωνίας τον Αύγουστο 1933 και πουλήθηκαν μέχρι το τέλος του έτους 100.000 κομμάτια. Ο δεκτης κόστιζε 76 Μάρκα και από το 1937 η τιμή έπεσε στα 59 Μάρκα, ενώ το μοντέλο με μπαταρία κόστιζε 65 Μάρκα. Υπήρξαν μικρές παραλλαγές στη σειρά VE301W, ώσπου βγήκε στην αγορά η πολυτελέστερη έκδοση VE301Dyn που κόστιζε 65 Μάρκα, ανώ παράλληλα βγήκε το 1938 στην αγορά και ο "Μικρός Λαικός Δέκτης" „Deutscher Kleinempfänger 38“ (DKE 38) που κόστιζε μόλις 35 Μάρκα. Γινόταν μεγάλες ευκολίες πληρωμής μέσω της κρατικής ηλεκτρικής εταιρείας ή άλλων συνεταιρισμών, οπότε ο αριθμός των δεκτών ανέβηκε κατακόρυφα από 4 εκατ. το 1932 σε 16 εκατ. το 1943. Μετά τον πόλεμο οι Λαικοί Δέκτες συνέχισαν να διατίθεται για λίγο διάστημα από πολλές εταιρείες (AEG, Siemens, SABA κλπ.) αλλά με ξυσμένα τα σύμβολα εποχής (αγκυλωτό σταυρό).

Να σημειώσω ότι το 1939 είχε ξεκινήσει η παραγωγή αντίστοιχου λαικού μοντέλου τηλεόρασης (Einheits-Fernseh-Empfänger E1) που θα κόστιζε 650 Μάρκα και προβλέπονταν η διάθεση 10.000 κομματιών, αλλά τελικά λόγω της έναρξης του πολέμου παρήχθηκαν μόνο 50 τέτοιοι δέκτες τηλεοράσεως.
Πηγή: Διάφορες εξειδικευμένες ιστοσελίδες στο διαδίκτυο.


Παραθέτω σχετικές φωτογραφίες από το δέκτη μου, όπου τα σύμβολα εποχής έχουν παραποιηθεί.

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg9.jpg10.jpg11.jpg12.jpg
 
Φοβερός δέκτης! Με λίγο μεράκι, θα μπορούσε να γίνει μόντα σε Vectrex!
 
Βρήκα πρόσφατα παρατημένο ότι είχε απομείνει από ένα προπολεμικό γερμανικό ραδιόφωνο. Είναι προπολεμικό αν κρίνω από τους σταθμούς, όπου εμφανίζονται στο καντράν πόλεις με γερμανικό όνομα που σήμερα ανήκουν στην Πολωνία (Breslau κλπ.), καθώς επίσης από την τεχνολογία. Θα έλεγα μάλιστα ότι είναι πριν το 1933.

Δεν μπόρεσα να προσδιορίσω τη μάρκα, μια και έχουν αφαιρεθεί πολλά κομμάτια. Πρέπει να ήταν εντυπωσιακό ραδιόφωνο, μια και το μήκος του ξεπερνάει τα 60 εκατοστά ήταν δε, ακόμα και λειψό πολύ βαρύ. Το κέλυφος ήταν φτιαγμένο από ξύλο, ενώ τα κουμπιά και διάφορα μέρη της πρόσοψης από βακελίτη, σε μερικές δε περιπτώσεις οι συνδέσεις καλωδίων γινόταν με πορσελάνη. Είχε πολλές λυχνίες αν κρίνω από τις βάσεις τους, παρέμειναν όμως μόνο δύο.

Οι πυκνωτές είναι μεγάλα κουτιά, ο εναλλάκτης ρεύματος μεγάλος, βαρύς και με κάτι σαν πίσσα μέσα του, οι δε αντιστάσεις είναι μεγάλες και συνδέονται με τα καλώδια με βίδες που είχαν ενσωματωμένες και όχι με κόλληση.

Οι ειδικοί στο φόρουμ θα ξέρουν ίσως περισσότερα να μας πουν. Κράτησα κάποια κομμάτια του, το καντράν και τις δύο λυχνίες, εννοείται κρυφά από τη σύζυγο (ούτε ξέρει ότι το έφερα, το φωτογράφισα, κράτησα λίγα εξαρτήματα και πέταξα τα υπόλοιπα. Θα φώναζε και με το δίκιο της...).
Μερικές φωτογραφίες:

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg9.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg



17.jpg

18.jpg

19.jpg

20.jpg
16.jpg
 
Μεχρι το 2012 υπηρχε στο ραφι ραδιοφωνο Philips εποχης τελη του '60 αλλα με την ανακαινιση ο μπαγλαμας ο ανηψιος μου (ηταν της μανας του) το πεταξε.
 
Πίσω
Μπλουζα