Παλιά τεύχη USER

oblis

RetroN00b
Joined
11 Μάρ 2009
Μηνύματα
3
Αντιδράσεις
0
Συγχαρητηρια για την πολυ σημαντικη δουλεια που κανετε οσο αναφορα τα παλια τευχη των αγαπημενων περιοδικων.

Θυμαμαι που η αγαπημενη μου στηλη απο το USER ηταν τα ROLE PLAYING GAMES και απο εκει κολλησα το εως και σημερα μικροβιο του RPGa :)

Ειμαι σχετικα νεος στο συγκεκριμενο forum.

Βρηκα στο πατρικο μου τα παρακατω τευχη και θα προσπαθησω να τα σκαναρω και να τα παρετε και οι υπολοιποι.

Λοιπον εν αναμονη τα τευχη: ;)

Ελπιζω να τα καταφερω διοτι θελει αρκετη δουλεια και χρονο.

10, 26, 30, 35, 49, 50, 51, 54, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 67, 72, 73, 74, 75, 77, 79, 90

Αν υποθεσω οτι δεν υπαρχει ευκολοτερος τροπος απο το να σκαναρω μια μια τις σελιδες ε? :xm:
 
Kαλησπέρα, και καλωσήρθες στο Retromaniax φίλε RPGά !! :)

Η προσφορά σου στο δύσκολο έργο του σκαναρίσματος τευχών είναι φυσικά κάτι παραπάνω απο ευπρόσδεκτη, και περιμένουμε σύντομα τα πρώτα δείγματα της δουλειάς σου.

Ναί, εκτός απο το σκανάρισμα των σελίδων μία-μία, δεν υπάρχει άλλος τρόπος - και μάλιστα στην περίπτωση του USER τα πράγματα είναι πιό δύσκολα μιά και η "ράχη" του περιοδικού είναι "κολλημένη" (και όχι συρραμένη με μεταλλικά πιαστράκια), οπότε θέλει αρκετή πίεση στον σκάννερ για να μην χαθούν τα γράμματα προς το μέσον του περιοδικού. Παρ' όλα αυτά, όπως ήδη θα έχεις διαπιστώσει απο το υλικό που είναι ήδη διαθέσιμο, με υπομονή και επιμονή όλα γίνονται. :)

Καλή δουλειά !! :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συγνωμη που χάθηκα αλλα ειχα πολύ δούλειά.

Παιδιά εκανα μερικές προσπαθείες αλλα μου βγήκαν χαλια.

Το σκανερ μου τα βγάζει θωλά.

Υπάρχει κανείς απο Ηρακλειο (Κρητη) να μπορεί να τα φτιάξει?

Ευχαρίστως θα του τα δανείσω.
 
Κάπου στο ίντερνετ (δεν ξέρω αν πρέπει να αναφέρω το link ανακάλυψα 2 τεύχη user σκαναρισμένα, και είπα να τα ανεβάσω για να τα πάρουν και οι υπόλοιποι...

Μπορείτε να τα πάρετε και να τα φτιάξετε εσείς όπως και τα υπόλοιπά (screenshot κτλπ)

Συγχαρητήριά σε όποιους τα σκάναραν!!!

ΤΕΥΧΗ 1 και 2

edit

Φιλικά
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χμ. Φίλε Oblis συνήθως στο GRM κατεβάζουμε τεύχη που έχουμε σκανάρει εμείς οι ίδιοι, δηλαδή τα μέλη του φόρουμ.

Για στείλε ένα pm στον paspartoo αν επιτρέπεται να "ανέβουν" αυτά τα τεύχη από αλλού. Μπορεί να έχουν κάποιο watermark ή κρυφά metadata όπου και να μην έχουμε τη δυνατότητα να τα ανεβάσουμε εδώ.
 
Ο pooky έχει απόλυτο δίκιο,υπάρχει εμφανές watermark στα σκαναρισμένα αυτά τεύχη,δε γίνεται να ανέβουν εδώ.Αλλά και να μην υπήρχε αυτό,έχω την αίσθηση ότι και πάλι δε θα ανεβαίνανε διότι:

α)Ισχύει ότι εδώ ανεβαίνουν όσα σκαναρίσματα γίνονται από τα μέλη του GRM

β)Yπάρχουν κάποια οριοθετημένα στάνταρντς στην ποιότητα των σκαναρισμάτων,τα οποία στάρνταρντς τα τεύχη αυτά δεν πληρούν...

Καλή η πρόθεσή σου όμως φίλε oblis....
 
Φιλε Oblis - εχει δικιο ο pooky - η σταση του retromaniax ειναι να ανεβαζει καθαρα scans που εχουν δημιουργησει τα ιδια του τα μελη με τις προδιαγραφες που εχουμε θεσπισει και οχι αμφιβολου ποιοτητας παραγωγα χωρις ελεγχο απο μας, με ενοχλητικα watermarks και σημαδεμα "κατοχης".

Ευχαριστω πολυ για την προσφορα - αλλα δεν γινεται να την δεχτουμε, για τους λογους που σου εξηγησα.

Περιμενουμε τις δικες σου δουλειες οποτε μπορεσεις ;)
 
Φυσικά αν θες να σκανάρεις κάποια από τα οποία έχεις εσύ ο ίδιος, ο φίλος Billy είναι ο άνθρωπος που θα κάνει τα μαγικά του!!!!

Μπορείς να τον ρωτήσεις ότι θες, είναι ο απόλυτος "κομμάντο" του σκάνερ στο GRM!!!!
 
Απιστεύτο ρε αδέρφια τι μου θυμίσατε τώρα!Εγώ προσωπικά ήμουν τεράστιος θαυμαστής του user αν και αγόραζα όλα τα περιοδικά σχετικά με gaming,αλλά τo user ήταν κάτι μοναδικό,κυρίως για το κλίμα παρέας και χαβαλέ που έβγαζε(ήταν και όλοι μεταλάδες και αναγνώστες του Λάβκραφτ!) σε όλες τις σελίδες.Η χρυσή εποχή για μένα ήταν με αρχισυντάκτη τον Κροντηρά,ενώ γούσταρα πολύ τον Παύλο Δημόπουλο,τον Κλαδή που ήταν για μεγάλο διάστημα και τον Κοτζιά αν θυμάμαι καλά.Ξέρει κανείς τι απέγιναν όλοι αυτοί;;;
 
Καλωσηρθες

O 32μπιτος ειχε γραψει για λιγο στο φορουμ μας. Ο Γκρελονι ασχολειται με αυτοκινητα και ειχα βρει την ιστοσελιδα του (κανε ενα ψαξιμο)

Για τους υπολοιπους σιγουρα θα βρεις πληροφοριες σε αλλες σχετικες συζητησεις που καναμε εδω, τις οποιες δυστυχως δεν εχω συγκρατησει στο κεφαλι μου :)
 
Ρε παιδιά έχετε ανεβάσει συνέντευξη του Shadowcaster;;;;;;;Κουφάθηκα τώρα!Ναι Rakeesh μου θύμισες και τον Ουμπέρτο που τον είχα ξεχάσει,ενώ όλα τα λεφτά ήταν το χορεύοντας με τα bytes του Αηδίνη!Κάπου στο νετ διάβασα μια ατάκα που τα λέει όλα,ότι το User είχε διαμορφώσει πιό πολύ τα γούστα των μεταλάδων στην Ελλάδα παρά το Metal Hammer!!!! :D

ΥΓ:Rakeesh η φωτό στο άβαταρ σου από το Quest for the Glory είναι και αν ναι από ποιά σκηνή;;
 
the_black_planet είπε:
Ξέρει κανείς τι απέγιναν όλοι αυτοί;;;

Οι κινήσεις των περισσοτέρων, μας είναι γνωστές(We are watching you χεχε). Αλλά έχει περισσότερη πλάκα(και νόημα) να έρχονται αυτοί σε εμάς, παρά να τους κυνηγάμε εμείς, γιατί τώρα υπάρχει το ρετρο-σημείο αναφοράς του ελληνικού νετ που λέγεται GRM ;)
 
Παλιά τέυχη user

Παιδιά και γω ήμουν ένας απ' τους φανατικούς του περιοδικού αυτού, θυμάμαι μόλις είχα αγοράσει τον πρώτο υπολογιστή μου (486, 8mb ram 1g hd) και το πρώτο user που αγόρασα είχε στο cd το quake sw. Αυτό ήταν κ το πρώτο παιχνίδι που έπαιξα σε υπολογιστή. Τέλος πάντων απο τότε δε σταμάτησα να αγοράζω το περιοδικό για πολύ καιρό.

Αν κάποιος έχει τα τεύχη σε pdf ή scans ανεβάστε τα ρε παιδιά να θυμηθώ τα παλιά reviews και μερικά απο τα ξεχασμένα, παλιά, αγαπημένα μου παιχνίδια!!!!

Υπάρχει περίπτωση να βρω απο κάποιον κ τα cd?? Με αυτά μεγάλωσα, πως να το κάνουμε...
 
Προκειται να ανεβάσετε κι άλλα τεύχη ρε παιδια??? Πολύ καλή δουλειά πάντως, ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ!!!!!
 
Φυσικα. Ανεβαζουμε ανα τακτα χρονικα διαστηματα ωστε να τα εμπεδωνετε! :)
 
Καλησπέρα παιδιά, καλώς σας βρίσκω! :)

Ψάχνω ένα τεύχος User (δεν θυμάμαι αριθμό) που έχει για εξώφυλλο ένα μπλε-βιονικό (σαν να βγήκε απ'το Tron) άντρα - έχει για αφιέρωμα ένα από τα πρώτα άρθρα για το Dungeons & Dragons (p&p εννοείται)..

Αν το έχει κάποιος, μπορεί να το σκανάρει? (δεν το υπάρχει στα ήδη σκαναρισμένα που κοίταξα) Ή έστω να μου πει ποιό τεύχος είναι?

Παλιά καραβάνα και γω, ψάχνω να θυμηθώ τις ωραίες, ανέμελες στιγμές του παρελθόντος..

Ευχαριστώ!

ΥΓ. Για την ιστορία, το party (και οι φωτό) που ήταν βασισμένο το άρθρο, ήταν το δικό μας... ;)
 
LateAdopter είπε:
Καλησπέρα παιδιά, καλώς σας βρίσκω! :)
Ψάχνω ένα τεύχος User (δεν θυμάμαι αριθμό) που έχει για εξώφυλλο ένα μπλε-βιονικό (σαν να βγήκε απ'το Tron) άντρα - έχει για αφιέρωμα ένα από τα πρώτα άρθρα για το Dungeons & Dragons (p&p εννοείται)..

Αν το έχει κάποιος, μπορεί να το σκανάρει? (δεν το υπάρχει στα ήδη σκαναρισμένα που κοίταξα) Ή έστω να μου πει ποιό τεύχος είναι?

Παλιά καραβάνα και γω, ψάχνω να θυμηθώ τις ωραίες, ανέμελες στιγμές του παρελθόντος..

Ευχαριστώ!

ΥΓ. Για την ιστορία, το party (και οι φωτό) που ήταν βασισμένο το άρθρο, ήταν το δικό μας... ;)

Το πλησιέστερο στην περιγραφή που έδωσες, από τα τεύχη που έχω, είναι το #26 του Ιουνίου του 1992.

Καλώς ήρθες!

Υ.Γ. Μπλε βιονικός άντρας, έπαιζε αργότερα σε τεύχος για το "Rise of the Robots", αλλά δεν είχε RPG θέμα εκείνο το τεύχος. Ίσως τα συγχέεις, ή απλά μου λείπει το τεύχος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χμμμ.. το googlαρα για εικόνες και βρήκα ότι είναι το #1.. :eek: ... αλλά δεν αναφέρει κάποιο τέτοιο αφιέρωμα στο εξώφυλλο - άρα μπορεί και να θυμάμαι το λάθος εξώφυλλο.. (ναι, τελικά δεν ήταν βιονικός "άντρας", αλλά βιονικό "alien".. :p )
 
LateAdopter είπε:
Καλησπέρα παιδιά, καλώς σας βρίσκω! :)
Ψάχνω ένα τεύχος User (δεν θυμάμαι αριθμό) που έχει για εξώφυλλο ένα μπλε-βιονικό (σαν να βγήκε απ'το Tron) άντρα - έχει για αφιέρωμα ένα από τα πρώτα άρθρα για το Dungeons & Dragons (p&p εννοείται)..

ΥΓ. Για την ιστορία, το party (και οι φωτό) που ήταν βασισμένο το άρθρο, ήταν το δικό μας... ;)

Omenforever είπε:
Το πλησιέστερο στην περιγραφή που έδωσες, από τα τεύχη που έχω, είναι το #26 του Ιουνίου του 1992. 


Καλώς ήρθες!


 

 


Υ.Γ. Μπλε βιονικός άντρας, έπαιζε αργότερα σε τεύχος για το "Rise of the Robots", αλλά δεν είχε RPG θέμα εκείνο το τεύχος. Ίσως τα συγχέεις, ή απλά μου λείπει το τεύχος.
 


47user.jpg

 


16aqv4n.png


 


bi9xt3.jpg


 


To 47 ??? ( "Rise of the Robots" οπως λεει και ο
Omenforever ​)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα