Παλιές Διαφημίσεις - Μέρος 5

διαφημιση "νεα φυτινη ΕΛΑΪΣ" (1983) :

 
Α ρε παιδιά, τι αγνές εποχές μου θυμίσατε! Να είστε καλά!
 
Άλλες διαφημίσεις απο το 1983:

Διαφήμιση bacacos

[video=youtube_share;v91GR4XcEYc]

 
Διαφήμιση γιαουρτιού φάγε:

[video=youtube_share;Q94lBkuozOc]

 
διαφημιση "biski crem" bebelac (1984) :

σχολιο του uploader MrRetromemories: "H Bebelac παρουσιαζει την νεα "μπισκοτοκρεμα" με το πασιγνωστο "σινγκλακι" που κανει τα μωρα γερα .. "
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
φτου, εχω χαθει και μπερδευτει. σε ποιο θρεντ συζηταμε για τη μαγδα τσαγγανη που διαφημιζει τωρα τα carrefour; θελω να βρω και να μαθω το ονομα του ηλικιωμενου ηθποιου που καποιος το ειπε αλλα εγω δεν σημειωσα. γκρμπφχ.....
 
διαφημιση οδοντοβουτσας "binaca" (1982) :


σχολιο του uploader Akis Papadopoulos: "Διαφήμιση που είχε ως σκοπό την προτροπή προς τον κόσμο να τρώει πορτοκάλια. Πολύ χαρακτιριστική διαφήμιση στις αρχές της δεκαετίας του '80. Προβλήθηκε απο το 1981 έως το 1986"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ "SNACK ΚΡΑΚΕΡΣ" ΑΛΛΑΤΙΝΗ ( 1982 )

 
katerinak είπε:
διαφημιση σαμπουαν μπυρας "clairol" (1986) :

σχολιο του uploader Akis Papadopoulos: "Tο προιόν διαφημιζόταν στη χώρα μας απο τα τέλη της δεκαετίας του '70 ωστόσο το συγκεκριμένο σποτ με πρωταγωνιστή τον Νίκο Ζιάγκο είναι του 1986"
Ναιιιιι ... ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ..... ανέβηκεεεεεεεεεεεεε ..... Για αυτό το [φοβερό, υπέροχο,σούπερ κλπ] διαφημιστικό σποτ του σαμπουάν μπύρας Clairol έχω αναφερθεί ... σε 2-3 ποστ μου !!! Μέχρι και ... ερώτηση σε κουίζ το έβαλα !!! όλα αυτά προέρχονταν από την έντονη επιθυμία μου να το δω ξανά, μετα από 25-26 έτη !!! Και ... να που η επιθυμία μου εκπληρώθηκε !!! Πραγματικά, δεν έχω λόγια να ευχαριστήσω όλους αυτούς που, τον τελευταίο καιρό, ανεβάζουν στο YouTube , το ένα μετά το άλλο, αυτά τα διαφημιστικά σποτάκια από τα παλιά !!! Ααααχ, δώστε κι άλλα, δώστε κι άλλα .... κάντε μας να εκπλαγούμε, που θα τα ξαναβρούμε στο διάβα μας !!!

[όπως είχα γράψει στα ποστ μου, όπου αναφερόμουν στο σποτ, την ατάκα του Ζιάγκου τη θυμόμουν "τι ομορφιές είν' αυτές σήμερα ??? Μπύρα ???" ??? δηλαδή του είχα "καταλογίσει" μία λέξη παραπάνω, το "σήμερα" .... #) #)....] ....
 
Rinus Cesar είπε:
Ναιιιιι ... ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ..... ανέβηκεεεεεεεεεεεεε ..... Για αυτό το [φοβερό, υπέροχο,σούπερ κλπ] διαφημιστικό σποτ του σαμπουάν μπύρας Clairol έχω αναφερθεί ... σε 2-3 ποστ μου !!! Μέχρι και ... ερώτηση σε κουίζ το έβαλα !!! όλα αυτά προέρχονταν από την έντονη επιθυμία μου να το δω ξανά, μετα από 25-26 έτη !!! Και ... να που η επιθυμία μου εκπληρώθηκε !!! Πραγματικά, δεν έχω λόγια να ευχαριστήσω όλους αυτούς που, τον τελευταίο καιρό, ανεβάζουν στο YouTube , το ένα μετά το άλλο, αυτά τα διαφημιστικά σποτάκια από τα παλιά !!! Ααααχ, δώστε κι άλλα, δώστε κι άλλα .... κάντε μας να εκπλαγούμε, που θα τα ξαναβρούμε στο διάβα μας !!!
[όπως είχα γράψει στα ποστ μου, όπου αναφερόμουν στο σποτ, την ατάκα του Ζιάγκου τη θυμόμουν "τι ομορφιές είν' αυτές σήμερα ??? Μπύρα ???" ??? δηλαδή του είχα "καταλογίσει" μία λέξη παραπάνω, το "σήμερα" .... #) #)....] ....

Μουσική του Βαγγέλη Παπαθανασίου:

 
Και φυσικά ... δεν μπορώ να μη σχολιάσω τη διαφήμιση [και πάλι 'ενα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε αυτόν που την ανέβασε] : "εσείς πόσα πορτοκάλια φάγατε σήμερα ???" .... Σκέτη γλύκα ο πιτσιρίκος "και μ' αρέσουν τα πορτοκάλια" ... Αυτό το σποτ κι αν είχε συζητηθεί στις τόοοοτε παιδο-παρέες μας [φυσικά και με σατιρική διάθεση: προσπαθούσαμε με αστείες γκριμάτσες να επαναλάβουμε τις ατάκες του σποτ : εσείς πόσα πορτοκάλια φάγατε σήμερα / και μ' αρέσουν τα πορτοκάλια κλπ ... ] ....

Εκτός από αυτή τη διαφήμιση, υπήρξαν εκείνη την εποχή κι άλλες 2 διαφημίσεις που μας προέτρεπαν να βάλουμε τα φρούτα στη διατροφή μας !!! Έτσι, θυμάμαι ένα σποτ, όπου ένας μουσάτος κύριος, με πολύ καλή άρθρωση, έλεγε, σαν να έδινε διάλεξη : "ακόμα ένα μήλο, ακόμα ένα μήλο" και μετά "ανέπτυσσε" το πόσο καλό μάς κάνουν τα μήλα !!! Επίσης, σε ένα άλλο σποτ βλέπαμε τον ίδιο κύριο καθισμένο και από πάνω του να στέκεται μια κυρία [προφανώς η γυναίκα του] !!! Στο σποτ, υποτίθεται, ότι ήταν ψυχραμένοι [ίσως μετά από κάποιο οικογενειακό καυγαδάκι] και γι' αυτό το σποτ έδειχνε και τους δύο στην αρχή αμίλητους και ακίνητους !!! Και μετα από λίγα sec σιωπής, η κυρία έλεγε στον μουσάτο κύριο : "μα ... πώς μπορείς και είσαι τόσο ήρεμος ??? " και ο μουσάτος απαντούσε : "μα ..... τρώω βερύκοκα" :eek: o_Oo_Oo_O !!! Τα δύο αυτά σποτ πρέπει να ήταν προγενέστερα του "πόσα πορτοκάλια φάγατε σήμερα" !!!

Πάντως .... τι ειρωνία .... την ίδια περίοδο, που παιζόντουσαν αυτά τα σποτ για να μάς προτρέψουν στη "φρουτοφαγία", αμέτρητοι τόνοι από ελληνικά φρούτα [ιδίως τα ροδάκινά μας ... τα "αριστουργήματα" της ελληνικής φύσης ....] κατέληγαν στις χωματερές .... τι ειρωνία :( :( :(
 
ενδιαφερουσες οπως παντα οι αναμνησεις και οι πληροφοριες σου Rinus Cesar :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2:
 
Rinus Cesar είπε:
Πάντως .... τι ειρωνία .... την ίδια περίοδο, που παιζόντουσαν αυτά τα σποτ για να μάς προτρέψουν στη "φρουτοφαγία", αμέτρητοι τόνοι από ελληνικά φρούτα [ιδίως τα ροδάκινά μας ... τα "αριστουργήματα" της ελληνικής φύσης ....] κατέληγαν στις χωματερές .... τι ειρωνία :( :( :(
Εξαιρετικό σποτ που έψαχνα κι εγώ να το δω, αφότου είχα δει την αναφορά σε αυτό στο βιβλίο Hellads.

Όσο για το πέταμα... αυτός ήταν ο λόγος που βγήκε το σποτ, όπως και τα αντίστοιχα σποτ για τα άλλα φρούτα ή η διανομή χυμού ροδάκινου και κομπόστας στα σχολεία την περίοδο εκείνη. Για να μην πετιούνται τόσα πολλά φρούτα, προσπαθούσαν με κάθε τρόπο να αυξήσουν την κατανάλωση εντός Ελλάδος (γιατί το θέμα ήταν ο περιορισμός στις εξαγωγές). Αλλά πόσο πορτοκάλι να φάει πια ο Έλληνας; Οπότε, δυστυχώς, κατέφευγαν στο πέταμα...
 
nick είπε:
Άλλες διαφημίσεις απο το 1983:

Διαφήμιση λικέρ Bols

[video=youtube_share;tWiOQuLxE78]

Φυσικά, είμαι χαρούμενος που αναρτήθηκε και η διαφήμιση του λικέρ Bols !!! Στο μπλογκ μου στο top-25 των αγαπημένων μου 80ς διαφημιστικών σποτ κατέχει τη 19η θέση !!! Το μόνο που θα προσθέσω εδω είναι ότι το τραγούδι που ακούμε είναι το The old man and me του J.J. Cale, από τον δίσκο Okie [1974] ....
 
διαφημιση οδοντοκρεμας "ΚΟΛΥΝΟΣ" (1983) :


σχολιο του uploader Akis Papadopoulos : "Η επόμενη "version" μετά απο εκείνη στη λαϊκή δεν ήταν τόσο πολύχρωμη και δροσερή.Όμως με το χαρακτηριστικό τραγουδάκι της σειράς (προκαλεί προκαλεί...) ήταν κι'αυτή επίσης(Κολυνός)...ποοολύ καλή! Παίχτηκε τη σεζόν 1983-84"
 
ευχαριστω για τον Μπακαλη. Στα κρακερς εχω αρρωστημενη φαντασια η το πρωτο ζευγαρι (στο αμαξι) ειναι η Αδριανου και ο Κατρανιδης;
 
ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ "NIVEA AFTER SHAVE BALSAM" (1983)

 
Θυμάμαι, ως παιδάκι, ότι η δεύτερη διαφήμιση της Kolynos [του 1983], δεν μού άρεσε ιδιαίτερα !!! Εν αντιθέσει με τη διαφήμιση του 1982, που γυρίστηκε στη λαϊκή αγορά Νέας Σμύρνης [την οποία ήδη έχω σχολιάσει], την οποία, στην κυριολεξία, λάτρευα [όπως, επίσης, και το κορίτσι που έπαιζε στη διαφήμιση του 1982 βεβαίως βεβαίως ! :flower: :flower: :flower: ... το οποίο, μάλιστα, για πρώτη φορά το είδα έγχρωμο, όπως και το σποτάκι άλλωστε !!! Πάντως, η εν λόγω κοπελιά έβγαζε πολύ περισσότερη γοητεία ως "ασπρόμαυρη", όπως θυμάμαι απ' τις παιδικές μου αναμνήσεις !!! ] !!!

Θα γράψω μερικά πραματάκια και για το διαφημιστικό σποτ της binaca :

katerinak είπε:
διαφημιση οδοντοβουτσας "binaca" (1982) :
Αυτή τη διαφήμιση, αν και πολύ ευρηματική και έξυπνη, δεν τη θυμόμουνα !!! Θυμάμαι, όμως, μια άλλη διαφήμιση, όπου κάποιος κάνει ... ερωτήσεις στην οδοντόβουρτσα !!! "Όνομα" ??? "Μπινάκα", απαντούσε η απαλή γυναικεία φωνή που "ντουμπλάριζε" την οδοντόβουρτσα !!! "Επαγγελμα" ??? "Α, λειτούργημα παρακαλώ", απαντούσε η Μπινάκα :eek: o_Oo_O !!! Και, φυσικά, η ατάκα που "πέρασε" στις παρέες ημών των παιδιών και εφήβων εκεί στα 80ς ήταν η "και μια παιδικήηη" !!! Στην πρώτη διαφήμιση της Μπινάκα [τέλη 70ς / αρχές 80ς] το "και μια παιδικήηηη" το έλεγε στο τέλος του σποτ μια λεπτή παιδική φωνούλα από κάποιο κοριτσάκι !!! ΄Και από τότε εμείς τα πιτσιρίκια ... "και μια παιδικήηηη" !!!

[επίσης η ατάκα "και μια παιδικήηηη" χρησιμοποιήθηκε κατά κόρον από εμάς τα τόοοτε πιτσιρίκια στις περιπτώσεις του "ομαδικού φατούρου" !!! Επειδή, όμως, αυτό το "παιχνίδι" ήταν μία από τις πλέον άνανδρες (πολλοί εναντίον ενός) συνήθειές μας, δεν θα γράψω περισσότερα ... ] ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα