Παλιές Διαφημίσεις - Μέρος 5

Παιδιά, θυμάται κανείς μια διαφήμιση της SEGA για το Mega Drive γύρω στο '92, όπου στην αρχή εμφανιζόταν ένας πανκάς με έξαλλο μαλλί - και έξαλλο ντύσιμο - και πατούσε με τη γροθιά του ένα κουμπί, ανάβοντας μια οθόνη που εμφάνιζε το λογότυπο της Sega; Και μετά παρουσίαζε μικρά αποσπάσματα από διάφορους τίτλους, κι έλεγε ότι έχει στερεοφωνικό ήχο και διάφορα άλλα.

Επίσης μία διαφήμιση για το Game Boy, πάλι γύρω στο '91-'92, όπου ένα παλικάρι έπαιζε εναντίον ενός ρομπότ με το game link (το καλώδιο που συνέδεες 2 game boy μαζί), τελικά το νίκαγε και το εξαΰλωνε με μια ακτίνα από το... δάχτυλό του, και ο εκφωνητής έλεγε στο τέλος "Πάρε στα χέρια σου τη δύναμη. Πάρε το Game Boy της Nintendo."
 
Ναι τη θυμαμαι

Οταν τις ειδα ενιωσα οτι "ηρθε το μελλον"

Διαφημισεις για κονσολες ουτε σημερα δεν παιζουν :)
 
ΜΗΠΩΣ, λέω ΜΗΠΩΣ τις έχεις πετύχει και σε καμιά σελίδα τύπου Youtube; Τις έχω καταγεγραμμένες σε βιντεοκασέτες της εποχής, για τις οποίες όμως δεν είμαι σίγουρος πού βρίσκονται.
 
Μόλις θυμήθηκα μιά παλιά διαφήμιση του σαμπουάν Clairol Herbal με μιά ξανθούλα ξωτικιά που έμπαινε στο ποτάμι και έλουζε τα μακριά μαλλιά της -και καλά- με πλήθος βοτάνων και αγριολούλουδων.

Το σαμπουάν μου άρεσε πολύ και είχε μιά έντονη - χαρακτηριστική μυρωδιά (μέντας αν θυμάμαι καλά. :xm: )

picture.php
 
γκουχου γκουχου [ ο σπικερ στο ραδιο] μια υγειας ιον μια υγειας ιον και εκθαυματος ο βηχας εφυγε
 
Ναι Κριε υπηρχε - ηταν πολυ συχνες καποιο διαστημα.
 
Στα Μακαρόνια βάζω fast, στα γλυκά βάζω fast, στα μπιφτέκια βάζω fast. Το 1989 (δεν είχα καν γεννηθεί) ήταν το σπότ.

Το σπότ του Λόττο το 1990 "Κάθε Τετάρτη κάποιος τυχερός γνωρίζει τον έρωτα του...."

Το σπότ του Τζόκερ το 1998 (το θυμάμαι 6 ετών ήμουν) με το τραγούδι που μοιάζει με το If I Was A Rich Girl by Gwen Stefani.

Και το σπότ Είμαι ο ΠιΜι Πάντα Πουλάω στην Πιο Σωστή Τιμή

Και τα σπότ του Beauty Shop, αλησμόνητα
 
Οι απόψεις του Χάρρυ Κλυνν για τη διαφήμιση της εποχής (ΤΕΤΑΡΤΟ, Νοέμβριος 1986).
 
Δεν ξέρω αν την ανέφερε κανένας πριν... Δεν την παλεύω να κοιτάξω όλα αυτά τα πόστς!!!!! :D

"Με το χάραμα ξυπνώωωωωω


το τρακτέρ μου βάνω μπροοοος!!!



Σκάβω κάμπους και βουνά



δε κολλάω πουθενά



κι αυγατίζω τη σοδειάαα!!!!


 


Άντε σταγεράκι μου (stayer)



άντε τρακτεράκι μου,



τη φαμίλια να.....



τα........."


Διαφήμιζε γεωργικά μηχανήματα (Stayer)
 
Cinturato πι 3

τρεις φορές προστασία

σηκώνει βάρη

και δεν κλατάρει

το τρακτέρ σου θέλει

λάστιχα πιρέλλι!

Διαφήμηση δεκαετίας του ΄70 με κινούμενα σχέδια. Ασπρόμαυρα βεβαίως βεβαίως.
 
θυμοσαστε μια διαφημιση κονσερβας με σαρδελες?

sorris socra

ψαρια διαλεγμενα

sorris socra

ψαρια ρωσικα

νοστιμα και καλομαγειρεμενα

ειναι και πολυ χορταστικα....

ηταν σε καρτουν με σαρδελες που χορευαν και τραγουδουσαν το παραπανω

στο ρυθμο γνωστης ρωσικης μελωδιας....
 
θυμάται κανείς τη διαφήμιση του white horse (ουίσκυ) με ένα υπέροχο άσπρο αλογάκι που κάλπαζε ελεύθερο στα λιβάδια?

Του pino silvestre (αντρικό άρωμα?) με το χαρακτηριστικό σκούρο πράσινο μπουκάλι σε σχήμα κουκουναριού?

του ballantines (πάλι ουίσκυ) που φαίνονταν αρκετές φορές οι δίδυμοι πύργοι?

του 4711 (που αν θυμάμαι καλά ήταν άρωμα) με χαρακτηριστική μελωδία four - seven - eleeeeven ...

άλλο αντρικό άρωμα denim - something με ένα γυναικείο χέρι που άνοιγε με θάρρος ένα - ένα τα κουμπιά ενός τζην πουκαμίσου μέχρι να το σταματήσει απότομα το χέρι του ιδιοκτήτη του (''για τον άντρα που δε χρειάζεται να προσπαθήσει πολύ'')

το σποτ των μαρμελάδων spin - span όταν πρωτοβγήκαν, με το ελαφάκι?

ένα μικρό παιδί είναι σαν - είναι σαν - μαρμελάδα spin - span

ένα γλυκό φιλί είναι σαν - είναι σαν μαρμελάδα pin - span
 
Θυμηθείτε και τις παρακάτω...

1. - Μαρία, Μαρία..

- μάλιστα Κυρία;

- τα φυτιλάκια να είναι "ΑΣΤΗΡ".



2. Μινιφορούσα γοφοκουνίστρα νεαρά, προκαλεί σφυρίγματα θαυμασμού...

-Τί σε ταείζει η μάνα σου παιδάκι μου;!!!

-ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΣΤΕΛΛΑ!



3. Λεμονάκι μυρωδάτο...και λαμποκοπά το πιάτο.ΤΡΥΛΕΤ



4. Το τρακτέρ σου θέλει λάστιχα PIRELLI.

Σηκώνει βάρη και δεν κλατάρει,

Τραβάει στην ανηφόρα, χωρίς να πάρει φόρα...



5. Μου μυρίζει θαύμα γεύση!(τρις)-ΝΕΑ ΦΥΤΙΝΗ



6. Το πρωί όταν ξυπνάω...πίνω γάλα με κακάο...αλλά κακάο VAN HAUSEN.



7. 3A ξεχωρίζει, για φακές,φασόλια,ρύζι.



8. ΚΛΑΟΥΔΑΤΟΣ:τα έχει όλα και συμφέρει (χρησιμοποιήθηκε το σλόγκαν

ως στίχος από τις "ΤΡΥΠΕΣ")



9. Ο αείμνηστος Χατζηχρήστος διαφήμιζε για χοιρινό κονσέρβα:

DACOR: Σου' ρχεται να το φας με το κουτί !



10. Γνωρίζετε ότι το κοριτσάκι που έτρεχε στην παραλία και ένας σκυλάκος του κατέβαζε το μαγιώ -σε πολύ παλιά διαφήμηση του COPERTONE- ήταν η Jodie Foster;;;!!



11. NATALY'S μα-γα-ζιά για τη μέλλουσα μαμά,

NATALY'S, NATALY'S ρούχα για μωρά.

Ρούχα για-παι-διά και απ'όλα τα καλά,

NATALY'S, NATALY'S, NATALY'S τα καλά μαγαζιά!



12. Ο ΠΑΠΟΥΤΣΑΝΗΣ έχει βγάλει, για όλη σας τη φαμελιά,

σ'ενα τεράστιο μπουκάλι, λούσιμο για τα μαλλιά.



13. Γένεια απαλά, γένεια σκληρά,γένεια μακρυά και γένεια κοντά,

γένεια στραβά, γένεια πολλά... όποιος έχει τα γένεια...έχει και την

KOLYNOS.



14. Καραμέλες ΙΟΝ: μέντα-ούτε κουβέντα

πορτοκάλι-θέλω κι άλλη

βουτύρου- με γεύση ονείρου!



15. Όταν το φαγητό αργεί πολύ "RAIDER", και η πείνα θα κοπεί

με δυο τραγανά μπισκότα...

αν το στομάχι είναι άδειο "RAIDER", και η πείνα θα κοπεί

με καραμέλα και σοκολάτα "RAIDER",...απόλαυση διπλή !!!

 
Καλησπέρα σε όλους, πρώτο post οπότε συγχωρήστε μου επαναλήψεις παρακαλώ.

1) Προσπαθώ να θυμηθώ μία στην οποία συμμετείχα ως κομπάρσος, μαθητής τότε φυσικά: Ήταν διαφήμηση για παγωτό, αν θυμάμαι καλά μας είχαν πάει στην Πάρνηθα και ήταν ένας τύπος α λα Σταλόνε που έκανε μπρα ντε φερ με μια ξανθιά και φυσικά έχανε.

2) Μια για σαμπουάν ή μαλακτικό που πήγαινε ένα χέρι να χαϊδέψει τα μαλλιά κάποιας και έβγαινε από το πουθενά ένα συρμάτινο πλέγμα και περιέφραζε το κεφάλι, μέχρι που χρησιμοποιούσε το προϊόν η κυρία και όλα τέλεια!!

Καταπληκτικό forum!
 
"Μακ-Μακ-Μάκβελ μακαρόνια. Φουσκώνουν και δε λασπώνουν". Αργότερα, για τα 50 χρόνια της εταιρείας βγάλανε μια παραλλαγή: "Μακ-Μακ-νοστιμιά 50 χρόνια".

Ο ηθοποιός Ανδρέας Τσάκωνας διαφήμιζε τα κονσερβοποιημένα ψαρικά TRATA ως εξής: "Την TRATA τη μοσχοπουλώ, δε μένει ούτε μία, είναι σαρδέλα όνειρο, νόστιμη μμμ μάμα μία".

Βασίλης Τσιβιλίκας-μακαρόνια MISKO: "Μόνο με MISKO τη βρίσκω, μόνο με MISKO σαφώς, μόνο με MISKO τη βρίσκω, γιατί τα τρώω από μικρός. MISKO για όλους, την οικογένεια και γνωστούς (δε θυμάμαι το ενδιάμεσο), για Έλληνες κι αλλοδαπούς".

"Τι θα φας; Ψωμί με FAST".

"Hobby κάνει το ψήσιμο χόμπι, Hobby, χόμπι μου".

"Lacta, Lacta, Lacta. Είναι η πρώτη σοκολάτα. Lacta, lacta η συντροφιά σου, Lacta, Lacta η νοστιμιά σου".

"Κουτί-κουτί-κουτί και τι κουτί-κουτί, τώρα η Henninger καινούργια σε κουτί. Τώρα κουτί και τι κουτί για κάθε σπίτι, δοκίμασέ την και ποτέ δε θα σου λείπει".

Θυμάμαι δεκάδες άλλα τραγουδάκια και ατάκες, αλλά ας αφήσω και κάποιους άλλους να θυμηθούν κάποια!!!!!!!
 
Έψαξα και νομίζω δεν το έχει βάλει κανένα παιδί το τραγουδάκι:

μάκαρόνια μίσκο

πόσο νόστιμα τα βρίσκω

είναι απ' όλα πιο καλά

είναι ναι και πιο πολλά

μακαρόνια μίσκο

μάκαρόνια μίσκοοοο...

 
soiram είπε:
Καλησπέρα σε όλους, πρώτο post οπότε συγχωρήστε μου επαναλήψεις παρακαλώ.
2) Μια για σαμπουάν ή μαλακτικό που πήγαινε ένα χέρι να χαϊδέψει τα μαλλιά κάποιας και έβγαινε από το πουθενά ένα συρμάτινο πλέγμα και περιέφραζε το κεφάλι, μέχρι που χρησιμοποιούσε το προϊόν η κυρία και όλα τέλεια!!
Έχω την εντύπωση ότι ήταν για λακ αυτή η διαφήμιση....Νομίζω Sunsilk αλλά δεν παίρνω και όρκο...
 
little_p1nk είπε:
φρέσκα φρεσκα και λαχταριστα

στην κονσερβα μεσα ειμαστε κλειστα

ο μεζες μας ειναι ολο νοστιμαδα

τετοια ψάρια δεν ξαναβγαλε η Ελλαδα..

εγω παλι γουσταρα του suflan..

μ αρεσει το πουλόβερ του μπαμπά

το πέρνω το φοραω στα κρυφα(αλλα ηταν το 90 αυτή...)
α) ...δεν ΞΑΝΑΦΑΓΕ.

Έτσι το θυμάμαι, και δε νομίζω να κάνω λάθος, γιατί και η συγεκκριμένη κονσέρβα σκουμπρί μου άρεζε (*slourp* γαμώτο...) - και το jingl-άκι το διαφημιστικό... (ειδικά εκεί που τελείωνε, κι έκανε " ...Flokoooooossss....ΜΠΜΠΛΜΠ! "

β) ...παραλλάσοντας το "Soflan" σε "Σουφράν", κάναμε πολύ χαβαλεδιάρικα στιχάκια, τα οποία δεν γράφονται 'δω.... :flower:
 
Πίσω
Μπλουζα