Παλιές Διαφημίσεις - Μέρος 5

old fashioned είπε:
Παιδια ενα γλυφιτσουρακι που το παταγες απο κατω κι εβγαινε το θυμαστε;; Ηταν γυρω στο 94-95 (στανταρ Ανοιξη 1995).Το λεγανε push pop καπως ετσι.Ειχε και tv σποτακι.

Βέβαια!!! Ήταν το γλυφιτζούρι PUSH POP. Το είχα τιμήσει πολύ, κόστιζε 250 δρχ και είχε κυκλοφορήσει την περίοδο 1994-1995 σε δύο γεύσεις, φράουλα και πορτοκάλι, προτιμούσα φυσικά τη φράουλα!

Αν υπάρχει διαφήμιση ευπρόσδεκτη!
 
Παρατηρώ ότι το YouTube έχει γεμίσει με τεράστιες ποσότητες αγώνων ποδοσφαίρου και μπάσκετ γραμμένους σε VHS.

Οι περισσότεροι uploaders αφαιρούν τις διαφημίσεις (μάλιστα ψηφιακά, δεν φαίνεται αναλογικό pause), αλλά μερικοί τις αφήνουν.

Μήπως να αρχίζαμε σιγά-σιγά την έρευνα και να βάζαμε τους χρόνους μαζί με το embedding ή να ζητάμε στους uploaders να φτιάξουν πακέτα;

Δοκίμασα με έναν uploader και μου είπε "πλάκα μου κάνεις σου προσφέρω σπάνιο αγώνα και ασχολείσαι με τις διαφημίσεις;" :(
 
Dr. SLUMP είπε:
Παρατηρώ ότι το YouTube έχει γεμίσει με τεράστιες ποσότητες αγώνων ποδοσφαίρου και μπάσκετ γραμμένους σε VHS.
Οι περισσότεροι uploaders αφαιρούν τις διαφημίσεις (μάλιστα ψηφιακά, δεν φαίνεται αναλογικό pause), αλλά μερικοί τις αφήνουν.

Μήπως να αρχίζαμε σιγά-σιγά την έρευνα και να βάζαμε τους χρόνους μαζί με το embedding ή να ζητάμε στους uploaders να φτιάξουν πακέτα;

Δοκίμασα με έναν uploader και μου είπε "πλάκα μου κάνεις σου προσφέρω σπάνιο αγώνα και ασχολείσαι με τις διαφημίσεις;" :(
Παρα πολυ σωστος! Το εχω παρατηρησει! Απο αυτες που εχουν ανεβει υπαρχουν αλλες και αλλες τοσες διαφημισεις.
 
Dr. SLUMP είπε:
Παρατηρώ ότι το YouTube έχει γεμίσει με τεράστιες ποσότητες αγώνων ποδοσφαίρου και μπάσκετ γραμμένους σε VHS.
Οι περισσότεροι uploaders αφαιρούν τις διαφημίσεις (μάλιστα ψηφιακά, δεν φαίνεται αναλογικό pause), αλλά μερικοί τις αφήνουν.

Μήπως να αρχίζαμε σιγά-σιγά την έρευνα και να βάζαμε τους χρόνους μαζί με το embedding ή να ζητάμε στους uploaders να φτιάξουν πακέτα;

Δοκίμασα με έναν uploader και μου είπε "πλάκα μου κάνεις σου προσφέρω σπάνιο αγώνα και ασχολείσαι με τις διαφημίσεις;" :(
Έχω και τα link των uploaders αυτών που έχουν τέτοιους αγώνες με διαφήμισεις, μπορείς να δεις παρακάτω:

[edit]Δυστυχώς τα Links για τα κανάλια αυτά περιέχουν ολόκληρους τους αγώνες. Επειδή είναι copyrighted αφαιρούνται. Αν θέλετε κάντε χρήστη τoυ pm [edit]

Εκεί μπορείς να βρεις και να δεις τα βίντεο, και να ψάξεις διαφήμισεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πως είναι copyrighted οι παλαιοί αγώνες; Ποιος και πως κρατά δικαιώματα σε κάτι χωρίς συντελεστές πέραν των παικτών; Δεν καταλαβαίνω πως στέκει αυτό νομικά.
 
Τα κανάλια που μετέδωσαν τους αγώνες αυτούς έχουν τα πνευματικά δικαιώματα (εικόνας και ήχου).

Αν υπάρχει κάποια άλλη απορία παρακαλώ με πμ :)
 
Διαφήμιση της ΕΤ1 - Σαμπουάν POLYKUR:

cuKiNYgBzJQ8w
 
Διαφήμιση της ΕΤ1 τον Νοέμβριο του 1991 για την Ιονική Τράπεζα (δια στόματος Νικήτα Τσακίρογλου):

[video=youtube;zDl6N6-hxng]

cuKiNYgBzJQ8w
 
Διαφήμιση της ΕΤ1 τον Νοέμβριο του 1991 για το 3 way - Block:

cuKiNYgBzJQ8wΑυτή η διαφήμιση, υπάρχει και σε μία θρυλική παρωδία διαφημίσεων επίσης 20 σχεδόν χρόνων:

[edit] βίντεο με βωμολοχίες [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Warrior21 σε ευχαριστώ για την παρατήρηση. Δεν το γνώριζα οτι υπήρχε ξανά αυτή η διαφήμιση.

Εδώ η διαφήμιση του ατμοσίδερου SaphirQ

cuKiNYgBzJQ8w
 
nick είπε:
H διαφήμιση των κουφωμάτων Kunst Stoff:
Αυτή η διαφήμιση υπήρχε στο πίσω μέρος του μυαλού μου σαν εικόνα! Το θέμα είναι ότι με τρόμαζε ως παιδί... Αυτό το βλοσυρό ύφος και η ψυχρότητα των πλάνων στα παντζούρια που ατάκτως ρίχτηκαν στην έρημο ήταν αρκετά για να με φοβίσουν... Μου θύμισες και τη διαφήμιση της Whirlpool (η ποιότητα ζωής που ζητάτε), με τις ηλεκτρικές συσκευές κουζίνας να ζωντανεύουν μόνες τους και τη γυναίκα που περιστρεφόταν, για να δείξει τη δίνη του σήματος της Whirlpool, αλλά και τη διαφήμιση για τις ηλεκτρικές συσκευές κουζίνας Neff, που κι εκείνες "ζωντάνευαν" στην άδεια και σκοτεινή κουζίνα...
 
H διαφήμιση των κουφωμάτων Kunst Stoff:

 
o rareandmore ανεβασε και στο youtube το πακετακι διαφημισεων,καποιες απ αυτες τις ξαναειδαμε

περιλαμβανει:

σαμπουαν wellapon

φρυγανιες ΒΟΣΙΝΑΚΗ

PEPSI

TOYOTA

CUTTY SARK

Pom'apettit

Jif

κρεμολουτρο NIVEA

Stolichnaya

Svelto

κραγιον Madison

Το Λαμπερο- λαδι σογιας

πορτοκαλαδα ΗΒΗ

απορρυπαντικο ARIEL ultra

σαμπουαν Head & Shoulders

κολωνια ΜΥΡΤΩ

οδοντοκρεμα Oulodent

κρεμα προσωπου contour regard L'oreal
 
Βέβαια σε κάποιες από τις διαφημίσεις εκείνης της εποχής, ο ήχος του εκφωνητή ήταν αλλοιωμένος, και η φωνή του ψιλή:

Για παράδειγμα στο 1:19 αυτού του βίντεο, ακούω ψιλή την φωνή του εκφωνητή αυτής της διαφήμισης, και αναρρωτιέμαι πώς συνέβη αυτό;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια διαφήμιση του

 
nwntas είπε:
Αυτή η διαφήμιση υπήρχε στο πίσω μέρος του μυαλού μου σαν εικόνα! Το θέμα είναι ότι με τρόμαζε ως παιδί... Αυτό το βλοσυρό ύφος και η ψυχρότητα των πλάνων στα παντζούρια που ατάκτως ρίχτηκαν στην έρημο ήταν αρκετά για να με φοβίσουν... Μου θύμισες και τη διαφήμιση της Whirlpool (η ποιότητα ζωής που ζητάτε), με τις ηλεκτρικές συσκευές κουζίνας να ζωντανεύουν μόνες τους και τη γυναίκα που περιστρεφόταν, για να δείξει τη δίνη του σήματος της Whirlpool, αλλά και τη διαφήμιση για τις ηλεκτρικές συσκευές κουζίνας Neff, που κι εκείνες "ζωντάνευαν" στην άδεια και σκοτεινή κουζίνα...
Αλήθεια οι 2 αυτές διαφημίσεις που αναφέρεις πότε βγήκαν;
 
warrior21 είπε:
Αλήθεια οι 2 αυτές διαφημίσεις που αναφέρεις πότε βγήκαν;
Πλην της Kunst Stoff, που όπως δείχνει το βίντεο βγήκε το 1991, οι άλλες δύο υπολογίζω γύρω στο 1993-1994.
 
nwntas είπε:
Πλην της Kunst Stoff, που όπως δείχνει το βίντεο βγήκε το 1991, οι άλλες δύο υπολογίζω γύρω στο 1993-1994.
Ναι το ξέρω, υπάρχει κανείς που να τις έχει;
 
nick είπε:
Μια διαφήμιση του
Υπηρχε και μια αλλη διαφημιση των μπαχαρικων captain's, με εναν κυριο που ετρωγε και καθως ετρωγε κοκκινιζε και εβγαζε καπνους απο τα αυτια. Πρεπει να ηταν απο αυτη τη διαφημιση μπαχαρικων. Δεν ξερω αν εχει βρεθει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διαφημίσεις της ΕΤ1 στις αρχές του 1992:

Διαφήμιση σοκολάτας ΙΟΝ:

[video=youtube;N7FTnWm-4FA]

feature=share&index=2
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα