Παλιές Διαφημίσεις - Μέρος 5

εσβησα το 1ο πακετακι λογω copyright (οι περισσοτερες διαφημισεις υπαρχουν στα επομενα βιντεακια)

λιγα screenshots

17.JPG

11.JPG

12.JPG

14.JPG
 
katerinak είπε:
εσβησα το 1ο πακετακι λογω copyright (οι περισσοτερες διαφημισεις υπαρχουν στα επομενα βιντεακια)λιγα screenshots

Προβολή συνημμένου 89009Προβολή συνημμένου 89010Προβολή συνημμένου 89011Προβολή συνημμένου 89012
Ειδα ενα πακετο που εχεις ανεβασει με εναν αγιο βασιλη σε ενα σποτακι coca cola.Ξερεις τι θυμηθηκα;; Μια αλλη διαφημιση με εναν αγιο Βασιλη κι ενα παιδακι,νομιζω κοριτσακι ητανε.Ο Αη Βασιλης καθεται στην πολυθρονα αφου ειχε ερθει απο την καμιναδα με το σακο του και το παιδι τον βλεπει παει στην αγκαλια του και της δινει μια σοκολατα ιον.Θυμαμαι μου ηταν συγκηνητικη.Σιγουρα ειναι πριν του 1995.Ελπιζω να σας ''εξυσα''τη μνημη. #)

Επισης,δεν ηξερα τι παιζει με τα πνευματικα διακιωματα.Ετσι μπορει καποιες απο τις διαφημισεις που ζητω να εμποδιζονται απο αυτο και να μην μπορουν να προβληθουν.
 
old fashioned είπε:
Ειδα ενα πακετο που εχεις ανεβασει με εναν αγιο βασιλη σε ενα σποτακι coca cola.Ξερεις τι θυμηθηκα;; Μια αλλη διαφημιση με εναν αγιο Βασιλη κι ενα παιδακι,νομιζω κοριτσακι ητανε.Ο Αη Βασιλης καθεται στην πολυθρονα αφου ειχε ερθει απο την καμιναδα με το σακο του και το παιδι τον βλεπει παει στην αγκαλια του και της δινει μια σοκολατα ιον.Θυμαμαι μου ηταν συγκηνητικη.Σιγουρα ειναι πριν του 1995.Ελπιζω να σας ''εξυσα''τη μνημη. #)
old fashioned για τις διαφημισεις της ΙΟΝ υπαρχει ειδικο θεμα εδω

για τη συγκεκριμενη διαφημιση θα δεις οτι υπηρξε μια μικρη συζητηση στα αρχικα ποστς :)

Σχετικα με τις διαφημισεις που ζητας μπορει να συμβαινουν 3 πραγματα:

1.να μην τις εχει διασωσει κανεις

2.να μην εχουν ανεβει ακομη στο γιουτιουμπ ή οποιος τις εχει μπορει να μη θελει να τις ανεβασει

3.μπορει να υπαρχει θεμα με πνευματικα δικαιωματα,αυτο συμβαινει κυριως οταν ακουγεται καποιο μουσικο κομματι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδια υπηρχε καμια διαφημιση γυρω στα 1994 με κατι νεα παιδια να λενε:''Καλα ε πορωση!'';; Κατι θυμηθηκα ξαφνικα...
 
Πρόκειται για σλόγκαν της Pepsi Max. Δεν ξέρω αν έχει βρεθεί η διαφήμιση...
 
Dr. SLUMP είπε:
Πρόκειται για σλόγκαν της Pepsi Max. Δεν ξέρω αν έχει βρεθεί η διαφήμιση...
ναι υπαρχει εδω

old fashioned αν θες μια συμβουλη: κοιταξε ΟΛΑ τα θεματα των διαφημισεων,σχεδον ολες οσες ειναι ανεβασμενες στο ΥΤ θα τις βρεις στο ρετρομανιαξ στα αντιστοιχα θεματα.Μπορει αναμεσα τους να ειναι καποιες απ αυτες που ψαχνεις
 
screenshots απο διαφημισεις του rareandmore

ελβετικες καραμελες Ricola

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


Hellmann's tomato ketchup

attachment.php


ξενες γλωσσες στα PALSO (πανελληνια ομοσπονδια φροντιστηριων ξενων γλωσσων)

attachment.php
attachment.php


attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


d1.JPG

d2.JPG

d3.JPG

d4.JPG

d5.JPG

d6.JPG

d7.JPG

d01.JPG

d02.JPG

d03.JPG

d04.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εν τω μεταξύ, πότε βγήκαν αυτές οι διαφημίσεις που ανέφερες katerinak;
 
Οι πιο πολλες διαφημισεις που εχουν ανεβει ειναι πιο γνωστες και μου εχουν μεινει και εμενα εντονα στην μνημη μου πχ Βαπονα 1987 η σοκολατα ιον με τη Λια Βισση.Ειχαν παιχτει πολλες φορες και για μεγαλο διαστημα.Οι διαφημισεις που εχω ποσταρει προς αναζητηση ειχαν παιχτει λιγες φορες και για σχετικα μικρο διαστημα(1-2 χρονια) αλλα κι αυτες τις θυμαμαι το ιδιο καλα.
 
γυαλια ηλιου sting (1992)

uploader o notisthom
 
Παιδια ενα γλυφιτσουρακι που το παταγες απο κατω κι εβγαινε το θυμαστε;; Ηταν γυρω στο 94-95 (στανταρ Ανοιξη 1995).Το λεγανε push pop καπως ετσι.Ειχε και tv σποτακι.
 
διαφορες διαφημισεις ανεβαινουν στο σάιτ "μηχανη του χρονου",θα τις βρειτε εδω

αρκετες απ αυτες τις ξαναειδαμε παλιοτερα
 
katerinak, βρήκα κι άλλο ένα συλλεκτικό βίντεο:
 
katerinak είπε:
διαφορες διαφημισεις ανεβαινουν στο σάιτ "μηχανη του χρονου",θα τις βρειτε εδωαρκετες απ αυτες τις ξαναειδαμε παλιοτερα
Είναι αποσπάσματα από την εκπομπή "Η μηχανή του χρόνου" με θέμα τις διαφημίσεις... Φανταστική εκπομπή, που μαζί με το "Σε χρόνο τιβί" είχαν σκαλίσει το ενδιαφέρον για παλιές διαφημίσεις. 2006-2007 οι παλιές ελληνικές διαφημίσεις στο youtube ήταν κυρίως από αυτές τις δύο εκπομπές. Ακόμη, στη συγκεκριμένη εκπομπή της Μηχανής γινόταν αναφορά και στην ελληνική "Βίβλο" των παλιών διαφημίσεων, το Hellads, το οποίο, παρότι εξαντλημένο, λόγω του ενδιαφέροντος του κοινού ξαναβγήκε για ένα διάστημα στα ράφια.
 
Πίσω
Μπλουζα