Παλιές φωτογραφίες της Ελλάδας.

Η λήψη έχει γίνει από το Ημεροβίγλι Θήρας από το παρεκλήσσι του Αγίου Γεωργίου.
Κάτω αριστερά διακρίνεται το παρεκλήσσι του Αγίου Ιωάννη.
Δυστυχώς η υπερβολική τουριστική ανάπτυξη έχει αλλοιώσει το τοπίο.
1676458597540.png
 
Ύδρα 1948.

04.jpg
 
Ίσως να σφάλω , αλλά φοβούμαι πως παλιότερα ακόμα και το φως ήταν αλλιώς . Θυμάμαι απογεύματα όταν ήμουν παιδάκι όπου παρότι μικρός μου έκανε εντύπωση το τι όμορφο ήταν το φως εκείνες τις ώρες . . .
 
Μπα? Καπνά καλλιεργούσαν στη Μεσσηνία τότε? Όχι άλλα καπνιζόμενα χόρτα?
 
Πλάνα από Πλατεία Συντάγματος και Λαιμό Βουλιαγμένης (Ταινία Summer Holiday -1963).
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπα? Καπνά καλλιεργούσαν στη Μεσσηνία τότε? Όχι άλλα καπνιζόμενα χόρτα?
Μόνο Μακεδονία! Στα υπόλοιπα η Πελοπόννησος είχε τα ηνία από τον 18ο αιώνα :biglaugh:

(αλλά για ποια φωτογραφία μιλάμε; )
 
Μόνο Μακεδονία! Στα υπόλοιπα η Πελοπόννησος είχε τα ηνία από τον 18ο αιώνα :biglaugh:

(αλλά για ποια φωτογραφία μιλάμε; )
Είναι η φωτογραφία από τον Πειραιά με τα κασελάκια των λούστρων σε πρώτο πλάνο. Ανέβηκε το περασμένο Σάββατο.

Καπνά δεν είχε μόνο η Μακεδονία. Είχε και η Θεσσαλία αλλά και η Στερεά Ελλάδα, ειδικά η Λαμία και το Αγρίνιο. Ειδικότερα τα Αγρινιώτικα καπνά ήταν πολύ ονομαστά και περιζήτητα και για έναν ολόκληρο αιώνα το μεγαλύτερο μέρος του νομού ζούσε από αυτά.
 
Είναι η φωτογραφία από τον Πειραιά με τα κασελάκια των λούστρων σε πρώτο πλάνο. Ανέβηκε το περασμένο Σάββατο.

Καπνά δεν είχε μόνο η Μακεδονία. Είχε και η Θεσσαλία αλλά και η Στερεά Ελλάδα, ειδικά η Λαμία και το Αγρίνιο. Ειδικότερα τα Αγρινιώτικα καπνά ήταν πολύ ονομαστά και περιζήτητα και για έναν ολόκληρο αιώνα το μεγαλύτερο μέρος του νομού ζούσε από αυτά.
Με μπέρδεψε το σχόλιο του κυρ Ελέφαντα :biglaugh:

Ναι εννοείται! Αλλά από όσο γνωρίζω πρωτο καλλιεργήθηκαν στη Μακεδονία (έβαζε ο παππούς μου).

Στα υπόλοιπα Μεσσηνία - Ηλεία οι καλύτερες και με εξαγωγές (διαχρονικά). :biglaugh:
 
Πίσω
Μπλουζα