Παλιές φωτογραφίες της Ελλάδας.

Με εξαίρεση τη Ροτόντα επάνω, κανένα κτήριο δεν υπάρχει σήμερα. Οι χαμοκέλες ευτυχώς, τα άλλα τα ψηλά φαίνονται νόστιμα. Η άμαξα στο κάτω μέρος βρίσκεται στην σημερινή οδό Τσιρογιάννη, απέναντι από το Λευκό Πύργο απ'οπου είναι βγαλμένη η φωτό. Και μάλιστα παίζει να είναι κομμάτι μεγαλύτερης ή βγαλμένη με κάποιο ζούμ.
ΑΓΝΩΡΙΣΤΗ!!! Είναι η Μεταμόρφωση του Σωτήρος. Σήμερα το χαρακτηριστικό της (εκτός από το ότι είναι μερικά μέτρα πιο κάτω από το σύγχρονο έδαφος) είναι ο τρούλος που γέρνει φαινομενικά επικίνδυνα. Μετά το σεισμό του 1978, έγερνε ΠΟΛΥ περισσότερο αλλά κάπως τον επανέφεραν. Σήμερα εξακολουθεί να γέρνει. Ο δρόμος που φαίνεται δεξιά, σήμερα δεν υφίσταται. Διαγώνια δεξιά και έξω από το πλάνο σήμερα είναι η Παλαιών Πατρών Γερμανού. Πίσω μας, είναι η Εγνατία και ακόμα πιο πίσω μας είναι αυτός ο ναός.

Σοκαρίστηκα. Ποιας εποχής είναι η φωτό; Ξέρουμε;
 
1717697025230.jpeg
Πλατεία Ναυαρίνου στη Θεσσαλονίκη. Δεν θυμάμαι ποτέ το συντριβάνι να πετάει τόσο πολύ νερό. Το αγοράκι και τα τσισάκια του είναι πάντα κλασική αξία.
 
Το λατρεύω από μωρό!
Από Θεσσαλονίκη είσαι;

Πάντως αυτές τις πολύ χαρακτηριστικές λάμπες της πλατείας όπως και της γειτονικής Δημητρίου Γούναρη, το υπόστεγο και το χαρακτηριστικό χαμηλό κάγκελο από πράσινους σωλήνες, τα θυμάμαι χαρακτηριστικά. Και μάλιστα σε αυτά τα κάγκελα κάποια στιγμή σκόνταψα: ήταν κατά τον χιονιά του 1988 που μισοσκεπάζονταν από το χιόνι και δεν τα είδα και έφαγα σαβούρδα και βουτήχτηκα στο χιόνι και με τραβούσε ο αδερφός μου γελώντας να με βγάλει.
 
Από Θεσσαλονίκη είσαι;

Πάντως αυτές τις πολύ χαρακτηριστικές λάμπες της πλατείας όπως και της γειτονικής Δημητρίου Γούναρη, το υπόστεγο και το χαρακτηριστικό χαμηλό κάγκελο από πράσινους σωλήνες, τα θυμάμαι χαρακτηριστικά. Και μάλιστα σε αυτά τα κάγκελα κάποια στιγμή σκόνταψα: ήταν κατά τον χιονιά του 1988 που μισοσκεπάζονταν από το χιόνι και δεν τα είδα και έφαγα σαβούρδα και βουτήχτηκα στο χιόνι και με τραβούσε ο αδερφός μου γελώντας να με βγάλει.
Ναι από Θεσσαλονίκη κι εγώ…είχε κατά διαστήματα χιονιάδες kinder εκπληξη…από σαβούρδες άλλο τίποτα
 
Ναι από Θεσσαλονίκη κι εγώ
Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις, εσύ που ξέρεις τα πολλά κι ο νους σου κατεβάζει, γιατί στον άνεμο οι καινούργιες λάμπες στους δρόμους δεν φωτίζουν ΚΑΘΟΛΟΥ; Μερικές μάλιστα κοιτάνε προς τα πάνω!!!!!!!!!!! Αυτό πάλι... Ποιον φωτίζουν; Τα αστέρια;; Δηλαδή τόσο ξεκομμένοι από την πραγματικότητα; Όλα για την "πρωτοτυπία";
 
Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις, εσύ που ξέρεις τα πολλά κι ο νους σου κατεβάζει, γιατί στον άνεμο οι καινούργιες λάμπες στους δρόμους δεν φωτίζουν ΚΑΘΟΛΟΥ; Μερικές μάλιστα κοιτάνε προς τα πάνω!!!!!!!!!!! Αυτό πάλι... Ποιον φωτίζουν; Τα αστέρια;; Δηλαδή τόσο ξεκομμένοι από την πραγματικότητα; Όλα για την "πρωτοτυπία";
Ιδέα δεν έχω για τις λάμπες στον άνεμο. Όσο για το τι φωτίζουν; Το διάστημα! Με τόσα Galactica πρωτοποριακά έργα που φτιάχνουν…μου θένε και fly over..lol
 
Ιδέα δεν έχω για τις λάμπες στον άνεμο. Όσο για το τι φωτίζουν; Το διάστημα! Με τόσα Galactica πρωτοποριακά έργα που φτιάχνουν…μου θένε και fly over..lol
(τον άνεμο τον ανέφερα για να μην αναφερθώ στον κόρακα_ξέρεις)
Μωρέ μια χαρά είναι ο διώροφος περιφερειακός. Πολύ φοβάμαι ότι θα έχει την τύχη του μετρού (το μετρό, του μετρού, είπατε τίποτα; ) : γεφύρι της Άρτας!
 
(τον άνεμο τον ανέφερα για να μην αναφερθώ στον κόρακα_ξέρεις)
Μωρέ μια χαρά είναι ο διώροφος περιφερειακός. Πολύ φοβάμαι ότι θα έχει την τύχη του μετρού (το μετρό, του μετρού, είπατε τίποτα; ) : γεφύρι της Άρτας!
Ε ναι ακόμη θυμάμαι «του μετρού» -επί Κούβελα- τα χαίρια μπροστά στην Έκθεση…
 
Πίσω
Μπλουζα