Παλιές φωτογραφίες της Ελλάδας.

Μάλιστα, ωστε πλατεία Αμερικής το 1949 αφού τότε παίχτηκε το θεατρικό " η κόρη της αμαρτίας". Και μια που διανύουμε και τον απαιτητικό Σεπτέμβριο θα κάνω και μια παρατήρηση ως πονεμένη μάνα:
Από τότε φροντιστήρια; Πως μπορεί να ξεριζωθεί ο "θεσμός" της παραπαιδείας όταν είναι τόσο βαθιά ριζωμένος;
 
Retro καπναποθήκες της πόλης μου. Εγκατελλειμενες πια.

Είχες δεν είχες, Αριάδνη, μ' έκανες να κλάψω πρωινιάτικα.
Μια που οι καπναποθήκες ήταν ένα πολύ ζωντανό κομμάτι του Αγρινίου όλον τον προηγούμενο αιώνα και τα περισσότερα από τα κτήρια αληθινά αρχιτεκτονικά κοσμήματα ας παραθέσω και δυο ακόμη παλιές φωτογραφίες από υπέροχα κτήρια αποθήκευσης καπνού που ακόμη υπάρχουν (και είναι εγκαταλελειμμένα δυστυχώς) και μία με ένα κτήριο που μαζί με τα διπλανά του δεν υπάρχει πια κι αντίθετα στη θέση τους υπάρχει μια τεράστια ψυχρή πολυκατοικία κι από κάτω στεγάζει πλέον επώνυμο ταχυφαγείο και διάφορα καφέ.

Καπναποθήκες Παπαστράτου, δεκαετία του '50

Παπαστράτος.jpg

Καπναποθήκες Παπαπέτρου, δεκαετία '50 και σήμερα

παπαπέτρου-1024x668.jpg
apothikes-agrinioy-o4.jpg

Καπναποθήκες Χασουράκη ( οδός Παπαστράτου, δεκαετία '50)

χασουρακη-καπνα-1024x724.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Bajar στην οδό μεσολογγιου έπεσε ή καπναποθήκη Ήλιου προχθες έγινε κιόλας.
Α πήγα να φωτογραφισω την Ηρα και έπεσε ο τοίχος της και θα βγαζα πολύ ωραίες φωτο αλλά κάτω έχει πολλά χόρτα , βγήκε φίδι και επαθα τρα λα λααα.
 
Bajar στην οδό μεσολογγιου έπεσε ή καπναποθήκη Ήλιου προχθες έγινε κιόλας.
Α πήγα να φωτογραφισω την Ηρα και έπεσε ο τοίχος της και θα βγαζα πολύ ωραίες φωτο αλλά κάτω έχει πολλά χόρτα , βγήκε φίδι και επαθα τρα λα λααα.

Και να φανταστείς ότι οι αποθήκες Ηλιού ήταν χαρακτηρισμένες ως διατηρητέες. Τι να πω; Αυτοί είμαστε! Περίμενέ με για την Ήρα. Θα πάμε παρέα.
 
Και να φανταστείς ότι οι αποθήκες Ηλιού ήταν χαρακτηρισμένες ως διατηρητέες. Τι να πω; Αυτοί είμαστε! Περίμενέ με για την Ήρα. Θα πάμε παρέα.
Οκ ναι!! Εδώ δεν διατήρησαν το σπίτι της Μάριας Δημαδη
 
Θαυμάζω τον γενναίο ποδηλάτη εν μέσῃ Σταδίου. Μπορεί να είχε λιγότερα αυτοκίνητα τότε, αλλά τρέχανε και περισσότερο.
 
Γνωρίζει κανένας ποτέ πεζοδρομηθηκε η πλατεία Κοραη μεταξυ Σταδιου και Πανεπιστη ιού;
 
Γνωρίζει κανένας ποτέ πεζοδρομηθηκε η πλατεία Κοραη μεταξυ Σταδιου και Πανεπιστη ιού;
Σίγουρα μετά το 2000 που ξεκίνησε η λειτουργία του μετρό. Για να σιγουρευτώ κοίταξα το βιβλίο -χάρτη της Αθήνας (εκδόσεις Καπρανίδη) ο οποίος στην έκδοση του 2001 είχε συμπεριλάβει και τους τότε σταθμούς του μετρό και την Κοραή τη δείχνει ακόμη ως δρόμο.
 
Δε νομίζω, ήταν ήδη από τη δεκαετία του 90 πεζόδρομος...απλά δεν ξέρω τι συνέβαινε το 80. @Wally καμία βοήθεια;
 
Και εγώ κάτι τέτοιο θυμόμουν...ίσως και πιο πριν το 96
 
H προτελευταία φωτό με ΣΟΚΑΡΕ! Πρώτη φορά βλέπω την παλιά Αθήνα με τόσα δέντρα!!! Με ελάχιστες εξαιρέσεις, βλέπω ότι στις παλιές φωτογραφίες της Αθήνας, ίσως και άλλων πόλεων, υπάρχουν ελάχιστα δέντρα μέσα στην πόλη. Κι αυτά που υπάρχουν είναι καχεκτικά, μισοπεθαμένα και οριακά ανύπαρκτα.

(Αλήθεια, από που είναι η φωτό; Το κτήριο τέρμα δεξιά μου κάνει σε Βουλή, αλλά δεν ξέρω κιόλας)
 
Και εγώ κάτι τέτοιο θυμόμουν...ίσως και πιο πριν το 96
Ναι ήταν σίγουρα πριν το 90 που άρχισα να δουλεύω.Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να άρχισαν τα έργα τον χειμώνα 89 και να τελειώσαν άνοιξη του 91. Θα το ψάξω και θα επανέρθω. Νομίζω ότι θυμάμαι τα "τσίγκια-ελενίτ" που περιφράσουν όταν κάνουν δημόσια εργα.
 
Πίσω
Μπλουζα