Παλιές φωτογραφίες της Ελλάδας.

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας prisma
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Στο https://www.lifo.gr/blogs/retronaut/31-spanies-eikones-apo-fotografiko-arheio-tis-dei μεταξύ άλλων υπάρχουν οι ακόλουθες φωτογραφίες από την κατασκευή του φράγματος και υδροηλεκτρικού σταθμού Κρεμαστών

1727291910586.png
Κατασκευή σύραγγας εκτροπής, Υδροηλεκτρικός Σταθμός Κρεμαστών, 1962

1727292068084.png
Υδροηλεκτρικός Σταθμός Κρεμαστών, εργοτάξιο, 1963

1727292031157.png
Εργοτάξιο Υδροηλεκτρικού Σταθμού Κρεμαστών, 1965

Πρόσφατα (τέλη Αυγούστου 2024) κατά τις διακοπές, ανέβηκα στα φράγματα του Αχελώου (Κρεμαστά, Καστράκι, Στράτος)

Γέφυρα Τατάρνας 26-08-2024 (είναι εμφανές πόσο έχει πέσει η στάθμη λόγω λειψυδρίας)
1727292364969.png

Φράγμα Καστρακίου 27-08-2024
1727292476340.png

Φράγμα , ΥΗΣ Κρεμαστών, υπερχειλιστής κλπ. (είναι εμφανές πόσο έχει πέσει η στάθμη λόγω λειψυδρίας)
Επειδή δεν ήθελα να πάω από το δρόμο προς την Γέφυρα Τατάρνας επέλεξα να πάω από την ΕΟ Αγρινίου - Καρπενησίου , όμως το GPS αντί να με στείλει από Κάμπο, Ακριδαίικα, Λουτρά και με έστειλε μέσω Αγίας Παρασκευής όπου μετά το χωριό ήταν χωματόδρομος ο οποίος από ένα σημείο και μετά ήταν και στενός και άθλιος αλλά τελικά βγήκα στην άσφαλτο... (βλ. σχετική αποτύπωση παρακάτω : με πράσινο η ασφάλτινη διαδρομή, με κόκκινο η χωμάτινη και σε κύκλο επισημαίνεται το πολύ χάλια τμήμα). Όταν το ανέφερα σε κάποιους ντόπιους, μου είπαν πώς βγήκα από εκεί μέσα...
1727292939747.png

1727292966982.png
1727293027971.png

1727293062408.png

1727294272575.png

Η γέφυρα της Επισκοπής από το πάρκο και την βρύση που αναγράφει "Κυνηγετικός Σϋλλογος Αγρινίου 2002"
1727294799526.png


Στο https://xiromeropress.gr/συλλεκτικοαχελωοσ-υδροηλεκτρικοσ-σ/
διαβάζουμε:
"
ΑΧΕΛΩΟΣ: ΥΔΡΟΗΛΕΚΤΡΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΚΡΕΜΑΣΤΩΝ
Τεχνικά Έργα Β’ Φάσεως (1964 – 1965)
Αριθμός Ταινίας: 3.094, Αριθμός Θέματος: 12.619
Ταινία δεικνύουσα την δραστηριότητα της Κ/Ξ ΔΟΜΙΚΗ – ΚΑΗΖΕΡ δια την Κατασκευήν του εν Ποταμώ Αχελώω γαιοφράγματος του Υδροηλεκτρικού Σταθμού Κρεμαστών, καθώς και τας παρουσιασθείσας εν τη Κατασκευή του Έργου δυσχερείας ας αντεμετώπισεν η ως είρηται Κ/Ξ.
Επίσης η ως άνω ταινία δεικνύει την μείζονα σημασίαν της προφοράς των Ελλήνων Κατασκευαστών (ΟΔΩΝ ΚΑΙ ΟΔΟΣΤΡΩΜΑΤΩΝ, ΔΟΜΙΚΗ, ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΕΧΝΙΚΗ, ΞΕΚΤΕ, ΕΔΟΚ – ΕΤΕΡ κ.α.) εις την Τεχνικοοικονομικήν Ανασυγκρότησιν της Χώρας και ιδία εις τον Εξηλεκτρισμόν αυτής. Εις αυτούς ανέθεσεν η ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΣ ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟΥ όλας τας Κατασκευάς της και αυτό δεν θα έδει ουδείς να το ξεχνά.


Το ντοκιμαντέρ με τίτλο Αχελώος Κρεμαστά Β΄Φάσις 1964-1965 Φράγμα Βασιλεύς Παύλος, παρουσιάζει τα στάδια κατασκευής της τεχνητής λίμνης Κρεμαστών.
Περιγραφή

Το ντοκιμαντέρ με τίτλο Αχελώος Κρεμαστά Β΄Φάσις 1964-1965 Φράγμα Βασιλεύς Παύλος ξεκινά προβάλλοντας τα φυσικά τοπία του Νομού Αιτωλοακαρνανίας που διασχίζει ο Αχελώος. Στη συνέχεια, παρουσιάζει, με ενδιαφέρουσες λεπτομέρειες, όσο και εντυπωσιακές λήψεις, όλα τα στάδια κατασκευής της σήραγγας και τις διαδικασίες εκτροπής του ποταμού από εργοτάξια της ΔΕΗ, προκειμένου να κατασκευαστεί η τεχνητή λίμνη Κρεμαστών και ο υδροηλεκτρικός σταθμός.
"
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν δεν έβαζες το όνομα του μέρους, θα πίστευα ότι είναι στην Αφρική!
Ναι, υποτίθεται ότι ήταν χώρος διασκέδασης στα 70ς, κάτι τέτοιο. Kαι εγώ στην αρχή, νόμισα ότι ήταν από καμιά Αγκόλα.
 
Έχω πάει εκεί παιδάκι με τους γονείς μου, στα τέλη των 60. Επισκεπτόμαστε κάποιους φίλους τους στην Κέρκυρα και μας πήγαν να δούμε το "εξωτικό" αυτό μέρος. Ήταν το τοπικό Club Méditerranée δηλαδή δεν ήταν απλώς χώρος διασκέδασης αλλά κανονικό θέρετρο στο οποίο τουρίστες πληρώνανε "ζώντες βίον πρωτογόνου" (η διαμονή επιτρεπόταν μόνο σε ενηλίκους,). Το χαρακτηριστικότερο που θυμάμαι είναι ότι δεν χρησιμοποιούσαν λεφτά για να αγοράσουν διάφορα από τα μαγαζιά του "χωριού" αλλά πλαστικές χάντρες που μπορουσαν να συνδεθούν μεταξύ τους και να κάνουν μπρασελέ ή κολλιέ, πράγμα πρακτικό μια που η εθνική ενδυμασία του χωριού ήταν μαγιώ, άντε και κανένα παρεό, οπότε πού να βάλεις πορτοφόλι? Υπήρχε τουλάχιστον άλλο ένα στην Ελλάδα, στη Βόρεια Πελοπόννησο, αλλά από εκείνο έχω περάσει μόνο απ' έξω.

Νομίζω τα Club Med σ' όλο τον κόσμο έχουν κλείσει/χρεωκοπήσει. Άλλωστε οι τουρίστες μπορούν εύκολα να παν σε πραγματικά εξωτικά μέρη, Μπαλί και Ταϊτή και τέτοια, παρόλο που δεν αμφιβάλω ότι και εκεί οι καλύβες είναι εξ ίσου ψεύτικες και τουριστικές με τις Κερκυραϊκές αλλά με περισσότερες ανέσεις.
 
Το Κερκυραϊκο Club Mediterranee το βλεπουμε και στην ταινια Ραντεβου στην Κερκυρα. Μαλιστα, το δειχνει για πολλη ωρα διοτι εκει λαμβανει χωρα ενας διαγωνισμος, δεν θυμαμαι ομως σε τι ακριβως διαγωνιζονται. Μου ειχε κανει λοιπον μεγαλη εντυπωση το γεγονος οτι ολοι οι συμμετεχοντες φορουσαν μονο τα μαγιω τους και πως η επισημη γλωσσα του κλαμπ ηταν η γαλλικη, παρα το γεγονος οτι βρισκοταν εν Ελλαδι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα