Παλιές φωτογραφίες της Ελλάδας.

Μπροστά. Η φωτό κοιτάει από Πολυτεχνείο προς Χαυτεία.
 
Για να καταλάβω, καθ'οτι άσχετος, η Ομόνοια βρίσκεται πίσω από τον φωτογράφο ή μπροστά;
Η Ομόνοια είναι μπροστά από το φωτογράφο. Αν παρατηρήσεις, υπάρχει μια ταμπέλα αριστερά (μισοκρυμμένη κάπως) που λέει "κέντρον δι' οδού Ακαδημίας". Τώρα βέβαια που το ξαναβλέπω έχω την εξής απορία: Στη δεκαετία του '70 οι Αθηναίοι θεωρούσαν κέντρο το Σύνταγμα και όχι την Ομόνοια; γιατί είχα άλλη εντύπωση; εκτός κι αν κέντρο εννοούσαν αυτό που εμείς σήμερα ονομάζουμε "ιστορικό τρίγωνο".
Ελέφαντα, τα φώτα σου, παρακαλώ!
 
Τελευταία επεξεργασία:
και πως ήταν δυνατόν να υπήρχαν έγχρωμα φιλμ το 1944 καθώς και ο τρόπος εμφάνισης τους; ή η φωτογραφία είναι "τεχνητώς κεχρωσμένη"; (για του λόγου το αληθές το αφαιρετικό/προσθετικό σύστημα χρωμάτων εφευρέθηκε από τον Maxwell το 1860 κάτι, αλλά χρειάστηκαν σχεδόν 100 χρόνια μέχρι να φτάσουμε σε ένα φτηνό και ευρέως διαδομένο έγχρωμο φιλμ και σχεδόν 150 για το ψηφιακό. για να μην νομίζετε ότι είμαι Λουδδίτης, έχω βάλει στο μάτι μια πολύ καλή ψηφιακή μηχανή, την Canon G9, ναυαρχίδα κόμπακτ, του 2007 βεβαίως, αλλά την έχει ο φωτογράφος μου και φαντάζομαι θα μου την δώσει με δόσεις. έχει όλα τα καλά, οπτική σταθεροποίηση, ιστόγραμμα, RAW κλπ. σίγουρα μια μεγάλη αναβάθμιση από αυτήν που είχα και ήταν από το LIDL (!) (μην γελάς Rygar) και την έδωσα στο ανιψάκι μου επ' ευκαιρία της ονομαστικής του γιορτής. είναι NOS.
 
Όχι δεν είναι επιχρωματισμένη. Υπάρχουν άλλωστε εκατοντάδες έγχρωμες φωτογραφίες, από την περίοδο του δεύτερου παγκοσμίου πολέμου.
 
Η Ομόνοια είναι μπροστά από το φωτογράφο. Αν παρατηρήσεις, υπάρχει μια ταμπέλα αριστερά (μισοκρυμμένη κάπως) που λέει "κέντρον δι' οδού Ακαδημίας". Τώρα βέβαια που το ξαναβλέπω έχω την εξής απορία: Στη δεκαετία του '70 οι Αθηναίοι θεωρούσαν κέντρο το Σύνταγμα και όχι την Ομόνοια; γιατί είχα άλλη εντύπωση; εκτός κι αν κέντρο εννοούσαν αυτό που εμείς σήμερα ονομάζουμε "ιστορικό τρίγωνο".
Ελέφαντα, τα φώτα σου, παρακαλώ!
Υποθέτω ως "κέντρο" επισημαίνει την περιοχή Σύνταγμα με την ευρύτερη έννοια και όχι σημειακά όπως π.χ Πλ. Ομονοίας ή Πλ. Συντάγματος.
Όπως και σήμερα κάτω από την πλ. Αμερικής (οδό Ιεροσολύμων) υπάρχει ταμπέλα που λέει "κέντρον δι' οδού Αριστοτέλους" και οδηγεί μέσω Αριστοτέλους στην περιοχή πέριξ της πλ.Ομονοίας.
Κέντρο ναι, θεωρείται το τρίγωνο Σύνταγμα-Μοναστηράκι-Ομόνοια.
Αν και για εμένα (και πολλούς άλλους) κέντρο θεωρείται το μεγάλο τρίγωνο Σύνταγμα-Κεραμεικός-Ομόνοια (δηλαδή και το Γεράνι) ως απόρροια της αρχικής σχεδίασης.
 
Στη δεκαετία του '70 οι Αθηναίοι θεωρούσαν κέντρο το Σύνταγμα και όχι την Ομόνοια
Ελέφαντα, τα φώτα σου, παρακαλώ!

Οὐκ ἂν λάβοις παρὰ τοῦ μὴ ἔχοντος.
Δεν θυμάμαι να πολυχρησιμοποιούσαμε τον όρο "κέντρο". Συνήθως λέγαμε "Θα κατέβω Αθήνα", ακόμη κι αν θέλαμε να πάμε Ομόνοια. Αλλά αν σκεφτεί κανείς τους λόγους για τους οποίους κατέβαινε κανείς "στην Αθήνα", τις περισσότερες φορές ήταν για ψώνια στο ιστορικό τρίγωνο, οπότε μάλλον αυτό μου έρχεται στο μυαλό όταν ακούω "κέντρο".


Χε χε όταν επί Όθωνα ψάχνανε μέρος να φτιάξουν την Ορθόδοξη Μητρόπολη, ένα από τα μέρη που προτάθηκαν ήταν και το σημείο που σήμερα βρίσκεται η Καθολική Μητρόπολη αλλά απορρίφτηκε γιατί ήταν πολύ απόμερο, κι έτσι διαλέξανε το σημερινό που είναι στριμωγμένο στους στενούς παλιούς δρόμους,

@ntsmrtz: Αρχική σχεδίαση εννοείς τα σχέδια των Κλεάνθη-Schaubert? Αυτό προέβλεπε τα ανάκτορα στην Ομόνοια, οπότε το κέντρο θα είχε λογικά μετακινηθεί προς τα εκεί
 
Τελευταία επεξεργασία:
Kαλοκαίρι 1978 . Η θεατρική παράσταση " Καμπαρέ " με την Βουγιουκλάκη.

20728332_10213869733797766_8481854059934735627_n.jpg

20770223_10213869731437707_5437522944840930013_n.jpg

πηγή σελίδα στο FB : Μια φορά κι έναν καιρό ήταν μια πανέμορφη πόλη που την έλεγαν Αθήνα.
 
Με το που είδα την εικόνα γέμισα νοσταλγία γιατί μεγάλωσα στο πεδίον του Αρεως και το θερινό θέατρο της Αλικης το θυμάμαι πολύ καλά. Ηταν σε πολύ πυκνοφυτεμένο χώρο του πάρκου με αρκετή δροσιά. Έδινε και ένα κοσμοπολίτικο χαρακτήρα στο πάρκο. Αργότερα επισκεπτόμουν το εγκατελειμμένο θεατρο ως χώρο ροκ και γκάραζ συναυλιών. Από το 90 και μετά.
 
Υποθέτω ως "κέντρο" επισημαίνει την περιοχή Σύνταγμα με την ευρύτερη έννοια και όχι σημειακά όπως π.χ Πλ. Ομονοίας ή Πλ. Συντάγματος.
Όπως και σήμερα κάτω από την πλ. Αμερικής (οδό Ιεροσολύμων) υπάρχει ταμπέλα που λέει "κέντρον δι' οδού Αριστοτέλους" και οδηγεί μέσω Αριστοτέλους στην περιοχή πέριξ της πλ.Ομονοίας.
Κέντρο ναι, θεωρείται το τρίγωνο Σύνταγμα-Μοναστηράκι-Ομόνοια.
Αν και για εμένα (και πολλούς άλλους) κέντρο θεωρείται το μεγάλο τρίγωνο Σύνταγμα-Κεραμεικός-Ομόνοια (δηλαδή και το Γεράνι) ως απόρροια της αρχικής σχεδίασης.

Κι εγώ κάπως έτσι υπολογίζω ότι είναι το κέντρο. Εμείς πάντως που δεν έχουμε μεγαλώσει στην Αθήνα αλλά τη ζήσαμε από τη δεκαετία του 90 και μετά είχαμε έντονη την αίσθηση ότι η καρδιά της πόλης χτυπούσε πέριξ της Ομονοίας γι 'αυτό και η ερώτησή μου.
Η ταμπέλα δε στην οδό Ιεροσολύμων (που τη βλέπω σχεδόν κάθε μέρα) ενίσχυε ανέκαθεν την άποψή μου. Αλλά οι ντόπιοι ξέρουν καλύτερα!
 
Κι εγώ κάπως έτσι υπολογίζω ότι είναι το κέντρο. Εμείς πάντως που δεν έχουμε μεγαλώσει στην Αθήνα αλλά τη ζήσαμε από τη δεκαετία του 90 και μετά είχαμε έντονη την αίσθηση ότι η καρδιά της πόλης χτυπούσε πέριξ της Ομονοίας γι 'αυτό και η ερώτησή μου.
Η ταμπέλα δε στην οδό Ιεροσολύμων (που τη βλέπω σχεδόν κάθε μέρα) ενίσχυε ανέκαθεν την άποψή μου. Αλλά οι ντόπιοι ξέρουν καλύτερα!
Αντικειμενικά το ζωντανό κομμάτι του κέντρου, εννοώντας το τμήμα εκείνο που συνέβαιναν διάφορα ήταν τα Χαυτεία, το Πολυτεχνείο, πλατεία Κάνιγγος, Ομόνοια. Εκεί δρούσε η νεολαία (σχολές, φροντιστήρια, καφετέριες, καταστήματα υπολογιστών) και εκεί ήταν ο σφυγμός της πόλης. Να σημειώσω οτι η Στουρνάρη μέχρι το 2005 θεωρούνταν δρόμος καινοτόμος...
 
Η ίδια γωνία σήμερα. Τα κτήρια δεν έχουν αλλάξει, τα περίπτερα μάλλον είναι τα ίδια, οι σκάλες δεν ξέρω αν παραμένουν πορτοκαλιές
1605629853290.png

Κι εγώ για παλιότερη από 1970 θα τη μάντευα τη φωτό.
 
@Bajar Δεν ειχε ερθει ακομα η ωρα να χτυπησουν οι καμπανες. :)
Η μοδα της καμπανας ηρθε στη χωρα μας στα τελη του '71 και εφτασε σε τρελο αποκορυφωμα απο το 1972 εως και το 1974. Τα λεγομενα print ηταν ηδη στη μοδα απο το 1969, απλως δεν ετυχε να τα "θαυμασουμε" στην εν λογω φωτογραφια.
 
Πίσω
Μπλουζα