Παλιές φωτογραφίες της Ελλάδας.



Ο Ανθισμένος Πύργος (Chateau Fleury) στην σημερινή Οδό Αμερικής.



Ο Πύργος Αγιακάτσικα στην σημερινή Πλατεία Κύπρου.

Λεπτομέρεια, το βαρέλι του τροχονόμου με το Ε.Β.Χ. δεν το είχα ξαναδεί!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ελληνική Βασιλική Χωροφυλακή.
 
Με αφορμή το σημείο που έπεσε ο δρόμος στην Καβάλα, το ίδιο σημείο στον πόλεμο υπό Βουλγαρική κατοχή.

kavala ww2-.jpg
 
Οι τρεις τελευταίες από πού είναι; Η δεύτερη μου κάνει σε Εγνατία, Θεσσαλονίκη. Αν και βλέποντας το ξενοδοχείο Παλάς, το μυαλούι μου πάει σε Τσιμισκή, γωνία με Βενιζέλου, αλλά τα αυτοκίνητα πάνε ανάποδα :shocked:

Πολύ ενδιαφέρουσες φωτογραφίες από πόλεις και εποχές που ποτέ δεν θα μπορούσαμε να δούμε. Έχουμε μάθει απ'έξω κι ανακατωτά τη ρετρό Αθήνα μέσω των ταινιών, αλλά οι άλλες πόλεις σε ρετρό έκδοση μας είναι άγνωστες. Εκτός ίσως από αυτή που ζούμε. Δεν μπορούσα με τίποτα να φανταστώ την Πάτρα, για παράδειγμα, τη δεκαετία του 1930 ή 1950.
 
Οι τρεις τελευταίες από πού είναι; Η δεύτερη μου κάνει σε Εγνατία, Θεσσαλονίκη. Αν και βλέποντας το ξενοδοχείο Παλάς, το μυαλούι μου πάει σε Τσιμισκή, γωνία με Βενιζέλου, αλλά τα αυτοκίνητα πάνε ανάποδα :shocked:

Πολύ ενδιαφέρουσες φωτογραφίες από πόλεις και εποχές που ποτέ δεν θα μπορούσαμε να δούμε. Έχουμε μάθει απ'έξω κι ανακατωτά τη ρετρό Αθήνα μέσω των ταινιών, αλλά οι άλλες πόλεις σε ρετρό έκδοση μας είναι άγνωστες. Εκτός ίσως από αυτή που ζούμε. Δεν μπορούσα με τίποτα να φανταστώ την Πάτρα, για παράδειγμα, τη δεκαετία του 1930 ή 1950.

Ναι, η δεύτερη φωτο είναι από την Θεσσαλονίκη. Οι άλλες φαντάζομαι από Αθήνα.
 
Η τρίτη είναι Χαυτεία, συμβολή Παν/μίου - Ομόνοιας (βλέπουμε και τις κυλιόμενες σκάλες). Για την 4η έχουμε πολλά δεδομένα (ΑΜΕΧ, φεστιβάλ Επιδαύρου νεοκλασσικό στο βάθος). Τα τσακάλια του "πού γυρίστηκαν οι ταινίες" θα ξέρουν μέχρι και το πώς λεγόταν ο κλητήρας της American Express, αλλα υποψιάζομαι Σϋνταγμα... για να θυμηθώ την περιοχή, τα κτήρια ίσως δεν έχουν αλλάξει

Ναι, πρέπει να είναι το κομμάτι μεταξύ Ερμού και Καραγεώργη της Σερβίας
1591815444648.png
 
Ναι έχει δίκιο ο ελέφαντας μάλιστα φαίνεται και η αντανάκλαση της πινακίδας Εθνική Τράπεζα του υποκαταστήματος της Καραγεώργη Σερβίας.
 
Από το βιβλίο του Δ. Ζήβα "Αρχιτεκτονικός οδηγός των Αθηνών", η σελίδα με τα 2 κτήρια της τελευταίας φωτογραφίας του post 68.

Το Μέγαρο Πάλλη (Καραγεώργη Σερβίας 1 & πλατεία Συντάγματος) ευτυχώς υπάρχει ακόμα, ενώ το διπλανό κτήριο γραφείων με την επιγραφή της American Express (Ερμού 2 & πλατεία Συντάγματος) που χτίστηκε στη θέση του ξενοδοχείου "Νέον Αγγλίας", είχε προκαλέσει πολλές αντιδράσεις με την κατασκευή του στις αρχές της δεκαετίας του 60. Στο κτήριο αυτό, βρισκόταν και το γραφείο των Κωνσταντάρα και Μπάρκουλη, στην ταινία "Ο Σπαγγοραμμένος" (1967).

ZHBAS.jpg

pl Synt.jpg
Καρτ ποστάλ του 1900 περίπου, με το Ξενοδοχείο Νέον Αγγλίας και τη διώροφη τότε ακόμα οικία Πάλλη

Ermou 2.jpg
 
Χε χε πράγματι. Λες και η Ελλάδα είχε τις αποικίες της απ' όπου κουβαλούσαν μπαχαρικά και άλλα εξωτικά προϊόντα.
Οι στάνταρ ονομασίες των παλιών καταστημάτων ήταν αστείες αλλά ήταν τόσο καθημερινές που κανείς δεν πρόσεχε τι σήμαιναν. "Υφάσματα - Νεωτερισμοί - Είδη προικός", έστω κι αν οι "νεωτερισμοί" ήταν σε αραχνιασμένα κουτιά και τα είδη προικός τα ψώνιζαν αξιοσέβαστες γκριζομάλλες δέσποινες.
 
Δυστυχώς οι αποικίες ήταν...αποικίες, χώρες με το έτσι θέλω που υπέστησαν εκμετάλλευση του πλούτου τους από τις χώρες της δυτικής Ευρώπης. Η κανέλλα ας πούμε ήταν αποικιακό είδος όπως και το πιπέρι. Το μαγαζί λοιπόν διέθετε φαγώσιμα (εδώδιμα) αλλά όχι μόνο φέτα, λαδια και πελτέδες (ενδημικά) δηλαδή ντόπια αλλά και κανέλλα, πιπέρια, κακάο, μπανάνες και καφέδες που ήταν αποικιακά. Από ποιά χώρα δεν είχε πρωτεύουσα σημασία ήταν μια μέσα σε μια Κοινοπολιτεία, κάτω από ένα στέμμα. Ενδεικτικό ειναι ότι το μαύρο τσάι το λέγανε ευρωπαϊκό και ας ήταν Κεϋλάνης ή Ινδίας.

Το καλύτερο το έχω δει σε μια παλιά προπολεμική αγγλική διαφήμιση που προέτρεπε τους καταναλωτές να μην αγοράζουν προϊόντα εισαγωγής αλλά μόνο προϊόντα που προέρχονται από την ενδοχώρα και τις βρετανικές αποικίες γιατί ετσι θα τονωθεί η εθνική οικονομία.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Λογικό, αφού την εκμετάλλευση των αποκιών την είχαν εγγλέζοι. Έτσι κι αλλιώς όταν λένε εθνική οικονομία εννοούν τις τσέπες των πλούσιων.
 
Πίσω
Μπλουζα