Παλιές φωτογραφίες της Ελλάδας.

Θυμήθηκα τι μυρωδιές τώρα ανεδιδαν αυτά τα παλιά λεωφορεία που πήγαιναν στο χωριό, ζαλάδα μεγάλη. Και όχι μόνο το λεωφορείο αλλά και οι επιβάτες ( δεν υπήρχαν και αποσμητικα τότε) ειδικά το καλοκαίρι
Και αποσμητικα να υπηρχαν, λεμε τωρα, οι τοτε επιβατες το θεωρουσαν αμαρτια να πλυθουν. :gun:
 
Θυμήθηκα τι μυρωδιές τώρα ανεδιδαν αυτά τα παλιά λεωφορεία που πήγαιναν στο χωριό, ζαλάδα μεγάλη. Και όχι μόνο το λεωφορείο αλλά και οι επιβάτες ( δεν υπήρχαν και αποσμητικα τότε) ειδικά το καλοκαίρι
Μείγμα ιδρωτίλας, απλυσιάς και ποδαρίλας... μπλιάχ
 
Και αποσμητικα να υπηρχαν, λεμε τωρα, οι τοτε επιβατες το θεωρουσαν αμαρτια να πλυθουν. :gun:
Bambi ,δεν μπορείς να φανταστείς τι αρώματα αναδυονταν σε σκέφτομαι εσένα και την @Bajar σε αυτό το λεωφορείο εκείνης της εποχής και νομίζω ότι θα ήταν σαν βασανιστήριο.
 
Κάτι άλλαξε ειλικρινά , τουλάχιστον στην επαρχία καμιά σχέση με το τότε.
Ναι, τα λεωφορεία είναι πιο καινούργια :)

Οι αναμνήσεις που έχω από τα παλιά επαρχιακά ΚΤΕΛ αλλά και λεωφορεία ΣΕΚ/ΟΣΕ είναι εφιαλτικές.
 
Όχι ότι άλλαξαν και πολλά μέχρι σήμερα...
Κάτι άλλαξε ειλικρινά , τουλάχιστον στην επαρχία καμιά σχέση με το τότε.
Ναι, τα λεωφορεία είναι πιο καινούργια :)

Οι αναμνήσεις που έχω από τα παλιά επαρχιακά ΚΤΕΛ αλλά και λεωφορεία ΣΕΚ/ΟΣΕ είναι εφιαλτικές.
Μη νομίζεις ότι δεν ισχύουν τα ίδια και σήμερα στις συγκοινωνίες της Αθήνας και ιδιαιτέρως στις γραμμές που έχουν αναλάβει τα ΚΤΕΛ.
Όσον αφορά τα λεωφορεία είναι τα σαπάκια της Β.Ευρώπης με φιμέ τζάμια και πολύ μικρά έως καθόλου ανοιγόμενα παράθυρα.
Και αυτά τα γράφει ένας fan των λεωφορείων ο οποίος έχει να τα χρησιμοποιήσει 3 χρόνια περίπου με 2 εξαιρέσεις μία ημέρα του Αυγούστου 2020 που είχα πάει για service το ΙΧ στην Λεωφ. Βουλιαγμένης και είχα πάρει από τον Σταθμό Μετρό του Ελληνικού το 122 για Σαρωνίδα για να πάω για μπάνιο στην Γαλάζια Ακτή και μετά για επιστροφή (πριν αναλάβει τη γραμμή το ΚΤΕΛ Αττικής).
 

Άσχετο, αλλά επειδή είδα Αγρίνιο, θυμήθηκα ότι στο Σιδηροδρομικό Πάρκο της Καλαμάτας (που έχει συλλογή από παλιά τραίνα), υπάρχει ένα που γράφει Αγρίνιον - Μεσολόγγιον.

Να και η φωτό (μου την πήρε η σκιά και δεν φαίνονται καλά τα γράμματα):
 

Συνημμένα

  • 20191226_113827.jpg
    20191226_113827.jpg
    314,3 KB · Προβολές: 4
Διακρίνεται στα δεξιά το άγαλμα του Αλεξάνδρου Παπάγου, στο κέντρο το μνημείο του Αγνώστου Στρατιώτου και αριστερά το Ρολόι Των Ιωαννίνων.


1662575323219.png

1662575431600.png

1662575552597.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το αυτοκίνητο που κουβαλουσαμε τα καπνα, ήρθε ο χωριανος μας σήμερα Έτσι ήταν στο εσωτερικό με κάποιες άλλες προσθήκες Είχε και αυτοκόλλητα 80'ς και φυσικά ακούγαμε και Βούλα Παλλα


IMG_20220908_130958.jpg
 

Συνημμένα

  • IMG_20220908_131930.jpg
    IMG_20220908_131930.jpg
    1,6 MB · Προβολές: 4
Πίσω
Μπλουζα