Παλιές φωτογραφίες της Ελλάδας.

Κρήτη, Ηράκλειο, το ξενοδοχείο ΑΣΤΟΡΙΑ, 1967.

Προβολή συνημμένου 269354
φάτσα στο περίπτερο είναι η διαφήμιση της creta tours της εταιρείας του μακαρίτη του νονού μου που απ' ότι έχω ακούσει ήταν πολύ καλός και φιλεύσπλαχνος εργοδότης ήξερε τα βάσανα κάθε υπαλλήλου του βοηθούσε όσο μπορούσε κλπ. λίγο πριν πεθάνει πούλησε την εταιρεία. την οποία είχε συνεταιρικά με τον αδερφό του ο οποίος λίγο μετά το θάνατο του νονού μου "έφυγε" από καρκίνο.
 
Βάρκιζα δεκαετία '60 (πιθανότατα γιατί οι πόρτες του αστικού λεωφορείου στο κάτω αριστερό μέρος της φωτογραφίας είναι τετράφυλλες σε αντίθεση με τις δίφυλλες που επικρατούσαν έως τα τέλη της δεκαετίας '50)
Διακρίνεται η ακτογραμμή στη φυσική της μορφή πριν τις επιχωματώσεις και την δημιουργία του λιμανιού.
Το περίπτερο υπάρχει στην συγκεκριμένη θέση ακόμη και σήμερα απλά έχει μεγαλώσει σε διαστάσεις ενώ απέναντι ο μετασχηματιστής της ΔΕΗ υπήρχε τουλάχιστον έως των Σεπτέμβριο του 2014 και αφαιρέθηκε πριν το Φεβρουάριο του 2019
1701646182715.png

Σεπτέμβριος 2014
1701647365399.png

Φεβρουάριος 2019
1701647433751.png

Ιούνιος 2023
1701647477447.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Βάρκιζα δεκαετία '60 (πιθανότατα γιατί οι πόρτες του αστικού λεωφορείου στο κάτω αριστερό μέρος της φωτογραφίας είναι τετράφυλλες σε αντίθεση με τις δίφυλλες που επικρατούσαν έως τα τέλη της δεκαετίας '50)
Διακρίνεται η ακτογραμμή στη φυσική της μορφή πριν τις επιχωματώσεις και την δημιουργία του λιμανιού.
Το περίπτερο υπάρχει στην συγκεκριμένη θέση ακόμη και σήμερα απλά έχει μεγαλώσει σε διαστάσεις ενώ απέναντι ο μετασχηματιστής της ΔΕΗ υπήρχε τουλάχιστον έως των Σεπτέμβριο του 2014 και αφαιρέθηκε πριν το Φεβρουάριο του 2019
Προβολή συνημμένου 269656

Σεπτέμβριος 2014
Προβολή συνημμένου 269657

Φεβρουάριος 2019
Προβολή συνημμένου 269658

Ιούνιος 2023
Προβολή συνημμένου 269659
καλά κάνανε και τον βγάλανε τον υποσταθμό γιατί εκτεθειμένοι μονωτήρες μέσης τάσης (20 kV) δημιουργούν πρόβλημα όταν είναι δίπλα η θάλασσα. φαντάζομαι τον κάναν είτε υπόγειο είτε μέσα σε "σπιτάκι". επειδή η δική μου γειτονιά είναι επίσης παραθαλάσσια και ο υποσταθμός που ήταν έξω από την εκκλησία της Αγίας Τριάδας είχε συνέχεια πρόβλημα, τσιτσίριζαν οι μονωτήρες με τον κακό συνδυασμό της αρμύρας και της υγρασίας και πολλές φορές κάναν ένα γιγάντιο μπουμ που ακουγόταν σε όλη τη γειτονιά. υπάρχουν ειδικοί μονωτήρες τύπου ομίχλης που είναι για τέτοιες περιπτώσεις αλλά δεν ξέρω γιατί δεν τους βάλαν. πριν 1-2 χρόνια βάλαν τους 2 μετασχηματιστές που ήταν ο υποσταθμός και όλα τα υπόλοιπα (ασφάλειες αναμονή μέσης και χαμηλής τάσης κλπ,) σε σπιτάκι και λύθηκε το πρόβλημα μια και καλή. άσε που ο υποσταθμός ήταν ακριβώς έξω από ένα σχολείο με ότι αυτό συνεπάγεται. το σπιτάκι είναι στον περίβολο της εκκλησίας όπου δεν έχει κανείς πρόσβαση, εκτός από τον ΔΕΔΔΗΕ.
 
Πίσω
Μπλουζα