Παλιό "Φιδάκι"

Omenforever

RetroMasteR
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.931
Αντιδράσεις
1.172
Είναι το παλιότερο που έχω βρει:

[edit]dead imageshack photo[edit]

Οι άκυρες διακοσμήσεις από το πίσω μέρος τραπουλόχαρτων είχαν ξεμείνει, ή ήταν ένα μακιαβελικό σχέδιο εθισμού της νεολαίας στον τζόγο; :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ ωραιο.
 
Κοίτα να δεις, το είχα και εγώ αυτό κάποτε.
 
ΟΥΑΟΥ!!!!!!! Από πότε είναι δλδ?
 
Το ίδιο σχέδιο το είχα και εγώ επίσης. Θυμάμαι τις συσκευασίες επιτραπέζιων "100 (ή ότι άλλο αριθμό θέλετε) σε 1" που αγοράζαμε κυρίως από εορταστικά πανηγύρια και πρέπει να ήταν μέσα σε μια από αυτές.

Είναι μονής όψης ή έχει και άλλο παιχνίδι από πίσω?
 
Είναι μονής όψης, και χρονολογείται από τέλη 70s :)
 
Πολυ ωραιο και σπανιο!
 
Το είχα και εγώ κάποτε (δεκαετία 70'ς).

Θυμάμαι πως ότι χειρότερο μπορούσε να σου συμβεί ήταν να «κάτσεις» στο τετράγωνο 98 όπου το φίδι σε έστελνε ξανά σχεδόν στην αρχή του παιχνιδιού... :(
 
Πραγματικά είναι πολύ όμορφο. Τι ποικιλοχρωμία είναι αυτή στα φίδια .... τα οποία είναι λίγο τρομακτικά ή έτσι δείχνουν στη φωτογραφία; Θέλω να πώ ότι για παιδικό παιχνίδι παραείναι comme il faut. ΄Τέλεια
 
Πω πω αυτό το είχα κι εγώ!!!

(ίσως με κάποιες διαφορές στις εικόνες βέβαια - πρέπει να το ψάξω)

Το νο. 98 ήταν η απόλυτη καταστροφή :)
 
Έψαξα στα παιχνίδια μου και βρήκα τη δική μου ρετρό version από το φιδάκι ή τουλάχιστον του τύπου φιδάκι.

26178.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Omenforever είπε:
Είναι το παλιότερο που έχω βρει:
[edit]dead imageshack photo[edit]

Οι άκυρες διακοσμήσεις από το πίσω μέρος τραπουλόχαρτων είχαν ξεμείνει, ή ήταν ένα μακιαβελικό σχέδιο εθισμού της νεολαίας στον τζόγο; :p
μιλαμε εχουμε το ιδιο απο τοτε αγορασα πολλες εκδοσεις απο φιδακι το εσκιζα στην κυριολεξια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
vorlon είπε:
Έψαξα στα παιχνίδια μου και βρήκα τη δική μου ρετρό version από το φιδάκι ή τουλάχιστον του τύπου φιδάκι.

Φιδακι.jpg


Είχε περάσει από τα χέρια μου η συγκεκριμένη έκδοση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκτός από φιδάκι, θυμάται κανείς ένα παρόμοιο παιχνίδι ονόματι "Ανέβα-Κατέβα"? Δούλευε ακριβώς με την ίδια αρχή, αλλά είχε διάφορα μέσα ανεβοκατεβάσματος (χαρταετοί, κυλιόμενες σκάλες, τελεφερίκ) από τα οποία μερικά, όπως το τελεφερίκ, ήταν διπλής κατεύθυνσης, αν πήγαινες στο τετράγωνο του τέλους κατέβαινες, αν στης αρχής ανέβαινες. Μου άρεσε πιο πολύ από το φιδάκι, παρόλο που τώρα εκτιμώ περισσότερο την απλότητα του φ.
 
Είχα παρόμοιο,διπλής όψεως με Γκρινιάρη από πίσω!Στο δικό μου,θυμάμαι στο νούμερο 65 είχε τεράστιο φίδι που σε κατέβαζε στο 10.
 
Βρε εσείς που το θυμηθήκατε το "φιδάκι"! Πάνε οι εποχές που καθοματαν τετράδα και παίζαμε με τις ώρες!
 
Καλώς σας βρήκα.... μην με ρωτήσετε από πότε είναι το συγκεκριμένο..... σίγουρα από 90's και πίσω.... πφφφφ...40ρίζουμε σε λίγο

1-63.jpg


1-63.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να και η δική μου εκδοχή, σχεδόν απαράλλακτη με αυτή του greekeagle12. Οι διαφορές είναι στο χρώμα, στο σκίτσο, το δικό του χαρτόνι είναι μονοκόμματο ενώ το δικό μου διπλώνει στα δυο και στο ότι η δική του εκδοχή έχει μόνο κοριτσάκι, ενώ η δική μου απεικονίζει και κοριτσάκι και αγοράκι.

73137.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχα το μαγνητικό (φορητό) φιδάκι. Δε θυμάμαι εταιρία. Αλήθεια έχει βγει σε βιντεοπαιχνίδι πουθενά?
 
Αυτό το τελευταίο είναι ακριβώς το "Ανέβα-Κατέβα" που ανέφερα κάμποσα ποστ πιο πίσω, θυμάμαι το στυλ των σκίτσων και τις κόκκινες κυλιόμενες.
 
Πίσω
Μπλουζα