Παλιό VHS National Panasonic

dj_sak

RetroWannaBe
Joined
12 Φεβ 2014
Μηνύματα
140
Αντιδράσεις
79
Πριν απο μερικους μηνες, καταφερα και πηρα μια πολυ ομορφη vhs συσκευη! Προκειτε για το National NV-7500EM του 1981 με πολλες δυνατοτητες οπως: Multi system (PAL, SECAM και NTSC), 120 και 220 volt, Dobly NR, picture search, freeze frame και το καλυτερο, ΑΣΥΡΜΑΤΟ remote control! Ναι...βιντεο του 1981 με τηλεχειριστηριο υπερυθρων. Το δε χειρηστηριο εχει κιαλες επιπλεον λειτουργιες οπως frame advance, μιση ταχυτητα και διπλη ταχυτητα αναπαραγωγης! Δυστηχως το χειριστηριο δεν δουλευει. Πρεπει να ηταν απο τα πιο ακριβα VCR εκεινης της εποχης. To Sanyo Beta VTC 5350 ηταν πολυ ομορφο αλλα δεν ειχε τοσες δυνατοτητες οσο αυτο. Του αλλαξα ιμαντες, ο μηχανισμος δουλευει κανονικα αλλα μονο στο secam βγαζει εγχρωμη εικονα. Στο PAL παιζει ασπρομαυρα :( Ειμαι στη διαδικασια αλλαγης πυκνωτων σε τροφοδοτικο και πλακετας χρωματος... Ελπιζω να σας αρεσε η συσκευη :)

119610.jpg119611.jpg119612.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιο ευρημα!!Ισως αν ανοιξεις το τηλεχειριστηριο με καθαρισμα να δουλεψει...με καποιο αλλο λειτουργει?
 
τi ωραιο βιντεο το 80 ειχαν γουστο/αποψη.οχι σαν τα μεταγενεστερα που ηταν σαν τοστιερες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τοσες δυνατοτητες το 1981?? Φοβερο
 
Φίλε Djsak, ξέρεις το κόλπο για τα τηλεχειριστήρια με το κινητό;Παίρνεις ένα κινητό με κάμερα, οποιοδήποτε και στρέφεις το ματάκι του τηλεκοντρόλ στην κάμερα του κινητού. Μετά, πατάς οποιοδήποτε κουμπί στο τηλεκοντρόλ. Αν δουλεύει, πρέπει να δεις ένα μπλε φως στο ματάκι του τηλεκοντρόλ. Αυτό είναι επειδή το τηλεκοντρόλ εκπέμπει υπέρυθρη ακτινοβολία που είναι αόρατη στο μάτι αλλά ορατή στην κάμερα.
 
angel_grig είπε:
Ωραιο ευρημα!!Ισως αν ανοιξεις το τηλεχειριστηριο με καθαρισμα να δουλεψει...με καποιο αλλο λειτουργει?
Δοκιμασα αλλα 3 της panasonic και τιποτα..φοβαμαι οτι φταιει το IR sensor του vhs!

Wally είπε:
Τοσες δυνατοτητες το 1981?? Φοβερο
Πρεπει να ηταν πολυ ακριβο..

Uskoke είπε:
Φίλε Djsak, ξέρεις το κόλπο για τα τηλεχειριστήρια με το κινητό;Παίρνεις ένα κινητό με κάμερα, οποιοδήποτε και στρέφεις το ματάκι του τηλεκοντρόλ στην κάμερα του κινητού. Μετά, πατάς οποιοδήποτε κουμπί στο τηλεκοντρόλ. Αν δουλεύει, πρέπει να δεις ένα μπλε φως στο ματάκι του τηλεκοντρόλ. Αυτό είναι επειδή το τηλεκοντρόλ εκπέμπει υπέρυθρη ακτινοβολία που είναι αόρατη στο μάτι αλλά ορατή στην κάμερα.
Το δοκιμασα και αυτο. Δεν δινει σημα το remote :( Η πλακετα ειναι πολυ διαβρωμενη και μαλλον αυτο φταιει

Mak93 είπε:
τi ωραιο βιντεο το 80 ειχαν γουστο/αποψη.οχι σαν τα μεταγενεστερα που ηταν σαν τοστιερες.
Γιαυτο και μ' αρεσουν τοσο πολυ τα παλια βιντεο! Εχω πολλα απο αυτη την εποχη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τσιμπησα και εγω το Panasonic NV 7000. Αδερφακι του 7500 αλλα χωρις ενσωματωμενο τηλεχειρηστηριο. Πραγματικο τανκ...πολλα κιλα με τα κλασικα ξυλινα πανελ στα πλαγια.

Δυστυχως θα χρειαστει δουλεια διοτι ενω εξωτερικα ειναι σε τελεια κατασταση (εκτος απο το γυαλακι του μετρητη που θελει κολλημα και ενα πορτακι που λειπει καθως και ενα ενδελεχες καθαρισμα), δεν μου κανει eject ωστε να δοκιμασω τα υπολοιπα. Σιγουρα θελει ιμαντες, να δουμε μετα αν χρειαζεται κι αλλη δουλεια. Παντως εξεπλαγειν με τις δυνατοτητες του (Dolby, Video In, PAL/NTSC/SECAM, αναμονη για μικροφωνο, καμερα, 110/220V κτλ)

Μερικες φωτοζ που εβγαλα και μια μπροσουρα της εποχης που βρηκα απο τον Φοιβο στο FB

36671143_2002097153134363_7491080046975647744_n.jpg

IMG_20180708_101333.jpg

IMG_20180708_101344.jpg

IMG_20180708_101352.jpg

IMG_20180708_101402.jpg

IMG_20180708_101415.jpg

IMG_20180708_102400.jpg

IMG_20180708_102425.jpg

IMG_20180708_102628.jpg

IMG_20180708_102639.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πηγες old school  στο vcr σου βλεπω ,μπουρί!
 
Ας ελπίσουμε οτι θα είναι αυτό το πρόβλημα. Από καλωδίωση , μακαρονάδα πάντως...
 
Και καθαρο μια χαρα.
 
Βρηκα και ιμαντες στην Ελλαδα (!!) με τη βοηθεια του 1@dj_sak[/USER]

 
μπράβο Γουάλη!ο φίλος μου ο ηλεκτρονικός μου είπε ότι παλιά υπήρχαν σετ με όλους τους ιμάντες για κάθε βίντεο. πάντως καλό θα ήταν να βάλεις γαντάκια πριν τους βάλεις (ή τουλάχιστον να πλύνεις καλά τα χέρια σου).
 
Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι αν για να μπουνε οι ιμαντες θα πρεπει να βγαλω τις τροχαλιες ή μπαινουν κατευθειαν...ειδομεν
 
Πολύ σωστή η παρατήρηση του 1@Uskoke[/USER]! Η καλύτερη λύση τα γάντια μιας χρήσης των οδοντιάτρων

 
αρκεί να είναι χωρίς ταλκ.πάντως τα καλύτερα είναι τα άσπρα γάντια της παρέλασης.
 
Και μιας και μιλαμε για οδοντιατρους, ενα σετ με οδοντιατρικα εργαλεια ειναι οτι πρεπει για τετοιες δουλειες!

s-l1600.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Λοιποοοοοοον

Χωρις εργαλεια και με εντελως γελοιες μεθοδους καταφερα να αλλαξω σχεδον ολους τους ιμαντες (εκτος του μετρητη).

Εβγαλα το λαστιχακι του idler με σκοπο να γυρισω το μεσα-εξω αλλα φυσικα οπως φανταζεστε μου εμεινε στα χερια.

Ηταν περασμενα μεσανυχτα, εγω στο μπαλκονι σαν δρακουλας στα Καρπαθια...επρεπε να βρω λυση.

Εμπνευση!

Τσιμπαω ενα λαστιχο απο αυτα που τυλιγει το τυρι ο Σκλαβενιτης, το φερνω δυο γυρες στο idler.

idler.jpg

Χωρις ελπιδες, παταω το Play και...

lensman.jpg

Φυσικα ειναι προσωρινη λυση αφου το εξογκωμα του μαναβολαστιχου εμποδιζει τον ιμαντα του rewing/fastforward αλλα οπως και να εχει...ειναι η πρωτη VHS επισκευη μου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπερα! Αν μπορεις πες μας και τον σειριακο αριθμο να δουμε τι ημερομηνια κατασκευαστηκε. :)
 
Πίσω
Μπλουζα