Παλιό VHS National Panasonic

Δυστηχως δεν πιάνουν τα χέρια μου και δεν γνωρίζω καθολου.Εγώ βρίσκομαι Αθήνα κέντρο.Νεαπολη Εξαρχείων.
 
Καλησπερα. Το δικο μου NV-8600 δουλευει ακομα. Εχω να πω οτι για μοντελο 1979 εχει πολυ καλη εικονα σε σχεση με καποια νεοτερα μοντελα. Το συγκεκριμενο επειδη ειναι η σπανια εκδοση που παιζει και NTSC (8600-ΕΜ) θα ελεγα οτι αξιζει να φτιαχτει. Το προβλημα ομως δεν ειναι μονο οι ιμαντες. Το pinch roller και τα τακακια των φρενων λογικα θα ειναι σαπια. Εμενα στο δικο μου ειχε θεμα ο μεταγωγικος διακοπτης για το rec/play στην πλακετα ηχου και χαλασα ενα ολοκληρο απογευμα για να τον λυσω για καθαρισμα.
 
Καλησπερα. Το δικο μου NV-8600 δουλευει ακομα. Εχω να πω οτι για μοντελο 1979 εχει πολυ καλη εικονα σε σχεση με καποια νεοτερα μοντελα. Το συγκεκριμενο επειδη ειναι η σπανια εκδοση που παιζει και NTSC (8600-ΕΜ) θα ελεγα οτι αξιζει να φτιαχτει. Το προβλημα ομως δεν ειναι μονο οι ιμαντες. Το pinch roller και τα τακακια των φρενων λογικα θα ειναι σαπια. Εμενα στο δικο μου ειχε θεμα ο μεταγωγικος διακοπτης για το rec/play στην πλακετα ηχου και χαλασα ενα ολοκληρο απογευμα για να τον λυσω για καθαρισμα.
Γνωρίζεις κανέναν που να μπορούσα να το παω να το κοιτάξει;
 
Γνωρίζεις κανέναν που να μπορούσα να το παω να το κοιτάξει;
Δυστυχως οχι. Ξερω πολλους που αναλαμβανουν παλια μηχανηματα ηχου και ραδιοφωνα αλλα για βιντεο ισως να ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα πλεον. Εγω απλα εμαθα καποια πραγματα και ασχολουμαι μονος μου. Ο 12voltvids στο youtube εχει παρα πολλα βιντεακια με επισκευες VHS/Betamax κτλ.
 
Και εγω μαστορας της κακιας ωρας ειμαι αλλα τα παλια Panasonic εχουν ευκολη διαδικασια για αλλαγη ιμαντων και pinch roller.
Δεν χανεις να δοκιμασεις.
Προσεχε το ρευμα.
 
Και εγω μαστορας της κακιας ωρας ειμαι αλλα τα παλια Panasonic εχουν ευκολη διαδικασια για αλλαγη ιμαντων και pinch roller.
Δεν χανεις να δοκιμασεις.
Προσεχε το ρευμα.
Το pinch roller αλλαζει πανευκολα. Το θεμα ειναι που θα βρεις ανταλλακτικο. Το Rubber Renue ειναι χρησιμο αλλα δεν υπαρχει Ελλαδα. Ενα αλλο συνηθισμενο προβλημα με τα παλια panasonic ειναι το φρενο back-tension το οποιο ειναι ενα τσοχακι κολλημενο σε καλκινη ταινια και η κολλα σχεδον παντα ξερενεται.
 
Πίσω
Μπλουζα