Πανάκριβες συναυλίες

cultilas

RetroWannaBe
Joined
5 Δεκ 2007
Μηνύματα
81
Αντιδράσεις
4
Φιλτατοι συναγωνιστες του GRM, θα ηθελα να θειξω ενα αρκετα σοβαρο ζητημα, αυτο του πανακριβου εισητηριου που ειμεθα υποχρεωμενοι να πληρωσουμε σε περιπτωση που αποφασισουμε να παμε και να παρακολουθησουμε ενα live μιας μπαντας που γουσταρουμε. Ο πληθωρισμος βεβαια σαν φαινομενο δεν εμφανιζεται μονο στις τιμες των συναυλιων, απλως εγω το αναφερω συγκεκριμενα για αυτες μιας και ειμαστε σε thread που αναφερεται στο heavy metal. Δεν λεω, ο καπιταλισμος ειναι καπιταλισμος, σιγουρα οι τιμες των προιοντων και οι τιμες των παροχων υπηρεσιων αυξανονται χρονο με το χρονο.

Γιατι ομως κυριοι και δεσποινιδες να αγορασουμε τα τοσο ακριβα εισητηρια της DiDi music?

Ειναι φυσιολογικο να δωσει καποιος 50 και 60 ευρω για να δει ενα συγκροτημα που γουσταρει? Για το οποιοδηποτε συγκροτημα μιλαω...

Το θεωρω λαθος να δεινει καποιος τοσα πολλα χρηματα για τον οποιονδηποτε καλλιτεχνη.

Αν σκεφτουμε αυτα τα ποσα ποσο μας κανουν σε δραχμες, θα τραβαμε τα μαλλια μας...

Διοτι θεωρειται φυσιολογικο σημερα να δωσει κανεις 15000 δρχ για μια συναυλια.

Οι παντες θα συμφωνησουν μαζι μου και θα μου πουν πως εχω δικιο και πως οντως οι τιμες ειναι τσιμπημενες. Θα κανουν κατι ομως γι' αυτο? Δεν νομιζω. Θα σκεφτουν απλα και θα προτιμησουν να στερηθουν κατι αλλο, προκειμενου να εχουν τα λεφτα για την συναυλια.

Και ροτω το εξης:

Ποσοι απο ολους αυτους θα κατσουν να σκεφτουν πως τα 50 και τα 60 ευρω ειναι παρα πολλα;

Ποσοι απο ολους αυτους εχουν κατσει ποτε να σκεφτουν ποσες ωρες πρεπει να δουλεψει καποιος για να βγαλει τα 50 και τα 60 ευρω;

Και το σημαντικοτερο απο ολα...

ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΘΑ ΚΑΤΣΟΥΝ ΠΟΤΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΝ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟ ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ;

...Δυστυχως ελαχιστοι

Πρεπει να συνειδοτοποιησουν αρκετοι οτι με το να επιλεγουν το συμβιβασμο δεν θα αλλαξει ποτε τιποτα. Το θεμα ειναι παρα πολυ απλο. Οταν η DiDi music (και η καθε DiDi music) βλεπει πως τα τοσο ακριβα εισητηρια που εκδιδει γινονται αναρπαστα, δωστε μου εσεις ενα λογο για να τα κανει φθηνοτερα; Οχι μονο δεν θα τα κανει φθηνοτερα, αλλα θα τα ακριβυνει κιολας. Οσο βλεπει πως δεν υπαρχει αντιδραση, ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, Η ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΜΕΤΑΦΡΑΖΕΤΑΙ ΩΣ ΑΠΟΧΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ, δεν εχει κανενα λογο να μειωσει τις τιμες.

Ναι φιλοι μου, ΑΠΟΧΗ

Η εταιριες δεν σκεφτονται εμας, κερδοσκοπικες επιχειρησεις ειναι, που αποσκοπουν στο πως θα αρπαξουν λεφτα απο την τσεπη μας, ασχετως του αν τελικα αυτο που προσφερουν αξιζει τα λεφτα του.

Ξερω πως αρκετοι θα διαφωνισετε και ενδεχομενως να το προσπερασετε χωρις να δωσετε ιδιαιτερη σημασια.

Να ξερετε ωστοσο οτι στην κατασταση αυτη, οσοι δεν αντιστεκονται και επιλεγουν να συμβιβαζονται, ειναι και αυτοι συνενοχοι (εστω και σε μικρο βαθμο) οσο απολυτο και αν ακουγεται αυτο.
 
Αν και έχεις δίκιο ως προς το υπερβολικό του ποσού, θα ήθελα να σου επισημάνω ορισμένα πραγματάκια.

Η συναυλία μπορεί να κοστίσει 50 ευρώ και είναι πολλά και συμφωνώ μαζί σου. Μη ξεχνάς όμως ότι το ποσό αυτό είναι τίποτε μπροστά στα χρήματα που πετάγονται κάθε μέρα στα σκουπίδια σε άσχετους λογαριασμούς.

Έχει τύχει να βρίσκομαι στην Vodafone για εξόφληση λογαριασμού (τα σταθερά 22 του μήνα τίποτε υπέρογκο) και να βρίσκεται ακριβώς μπροστά μου κοπέλα της ηλικίας σου που θεωρούσε ξεπερασμένο το πανάκριβο communicator που θάχε δεν θάχε 2 μήνες, ενώ παράλληλα είπε στην ταμία ότι οι λογαριασμοί της βρίσκονται σε φυσιολογικά επίπεδα της τάξης των 400 ευρώ κάθε μήνα.

Υπερβολικό, ναι και αυτή ήταν μία, ναι και πάλι, αλλά η νοοτροπία είναι η μία και η αυτή και δεν θα αλλάξει. Άντε και εσύ έκανες αποχή, δεν αλλάζει τίποτε.

Προς Θεού συμφωνώ μαζί σου 1000%, αλλά επέτρεψέ μου να πιστεύω ότι ένας κούκος ουδέποτε έφερε και ουδέποτε θα φέρει την άνοιξη. Μάλλον τα αγαπημένα σου συγκροτήματα του χρόνου θα τα πληρώνεις 80άρες.

Εγώ πιά δεν μετέχω σε συναυλίες, οι μουσικές μου προτιμήσεις έχουν αλλάξει πάρα πολύ. Προτιμώ να τα σκάσω σε ένα τελειωμένο σκυλάδικο που θα κάνω τρελλό κέφι παρά στον κάθε manager........
 
Σιγουρα, δεν διαφωνω...

Αυτη ειναι η νοοτροπια που τους εχουν περασει, να τα δεχονται ολα, χωρις να αντιδρουν για τιποτα.

Οσο για το σκυλαδικο που ειπες δεν εχεις και αδικο.

Στα παρακμιακα σκυλαδικα κανεις τρελο κεφι.
 
Και ο λογαριασμός δεν σου φέρνει ζαλάδες!!!!!!!

Μακριά με ότι έχει να κάνει με pop - υποκουλτουρέ βαρύμαγκες (δέρνω, αλλά ταυτόχρονα μπορώ να σου προτείνω καλό κομμωτήριο για χαλάουα.... ) και άλλα aliens που μας πασάρουν για καλλιτέχνες.

Και ναι, ακόμα και η "αντίδραση" σήμερα, δυστυχώς πρέπει και αυτή να είναι κατευθυνόμενη και επιβαλόμενη. Φίλε θεωρώ πως είσαι πολύ τυχερός για άτομο της ηλικίας σου. Συνέχιστε έτσι!!!!!!!!!!!!!!!
 
Εγώ από την άλλη πιστεύω ότι στα σκυλάδικα, ιδιαιτέρως δε στα παρακμιακά (λες και έχει διαφορά), πέφτει πολύ το διανοητικό επίπεδο του κάθε ανθρώπου. Δεν έχω πάει ποτέ. Προτιμώ να έρθουν οι Def Leppard και να δωσω 200€ για να τους δω. Αλλά εγώ είμαι εγώ έτσι;
 
Ακριβώς. Περί γούστου και περι ορέξεως δεν τίθεται ζήτημα.

Αυτή τη στιγμή ακόμα και να κέρδιζα εισητήριο για συναυλία της τάξης των 200 ευρώ όπως αναφέρεις κι εσύ θα προτιμούσα να μην το παραλάβω καθόλου ή να το χάριζα σε κάποιον, δεν μπορώ τη βαβούρα, την ορθοστασία και το περίμενε των συναυλιών.

Εδώ που τα λέμε ουδέποτε έσκασα ή θα σκάσω χρήματα για τον οποιονδήποτε τώρα πιά. Αλλά αυτή είναι η δική μου οπτική γωνία, όπως πολύ σωστά έθεσε ο φίλτατος Rygar παραπάνω.

Rygar είπε:
Εγώ από την άλλη πιστεύω ότι στα σκυλάδικα, ιδιαιτέρως δε στα παρακμιακά (λες και έχει διαφορά), πέφτει πολύ το διανοητικό επίπεδο του κάθε ανθρώπου.
Δεν πιστεύω ότι ο σημερινός "άνθρωπος" περιμένει τα παρακμιακά σκυλάδικα για να πέσει το επίπεδό του. Για πιό επίπεδο άλλωστε μιλάμε;

Χίλιες φορές να ακούω τον Κύριο Σαρλάνη να μου αφιερώνει καψουροτράγουδα που με τη σειρά μου αφιερώνω σε ανεκπλήρωτους έρωτες της ζωής μου, παρά να μαστουρώνω με το χαζοκούτι.

Καλοί οι Def Lepard φίλε Νίκο, αλλά μακριά από ότι δεν φοράει φίμωτρο...... Μπορεί να σε δαγκώσει!!!! :D :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα συμφωνησω με τον rygar στο οτι θα εδινα οτι χρειαζοταν για να δω κατι που γασταρω τρελα! Αλλα αυτο ακριβως εκμεταλλευονται και οι διοργανωτες... την λατρεια των fans του καθε group. Αυτη η εκμεταλλευση παντα υπηρχε και θα υπαρχει....δυστηχως!
 
Εχω βαρεθει τα καπελα και πλεον πηγαινω πολυ επιλεκτικα σε συναυλιες οχι για τα φραγκα αλλα κυριως γιατι δεν θελω να με πιανουν κοροιδο εν γνωση μου.

Μαλιστα στους Manowar,μετα απο αυτο το τεχνικο-μπαχαλο(για το οποιο καμια ευθυνη δεν φερει το συγκροτημα) και τη προσβολη που εκαναν στην μπαντα, γουσταρα πολυ να βρισκαμε τους διοργανωτες και να τους αφηναμε κρεμασμενους αναποδα απο καμια κολωνα σαν νυχτεριδες ολο το βραδυ...
 
Πάνο, καλά όσα γράφεις αλλά ξεχασες το "Συμφωνώ με το φίλτατο Rygar", "Φιλε Νίκο" κλπ κλπ :D :D :D :D
 
Δεν μας υποχρεώνει κανενας να παμε σε μια συναυλία, ειναι δικιά μας απόφαση. Και σ'υμφωνα με τον νομο της προσφορας και της ζήτησης, ορίζουν μια τιμή και αν θες την πληρώνεις, αν όχι δέν πας.

Απλά σκευτέιτε πόσα πράγματα που θέλουμε ειναι στην πραγματικότητα άχρηστα αλλα καθόμαστε και κλαψουρίζουμε που είναι ακριβά για τ'αγορασουμε. Νομίζω οτι υπάρχουν πιο σημαντικά πράγματα που ακριβαίνουν (ψωμι, ρευμα, γαλα) απο τις συναυλίες.
 
Δεν παει ακριβως ετσι αδερφε...

Φυσικα ειναι πιο σημαντικο οτι ενα πακετο Trident στο Super Mαrket κανει 1,06 και το ψωμακι κανει 300 δραχμες (εψαξα και βρηκα τις αποδειξεις του χτεσινου shopping και παραθετω τυχαια τιμες...)

Το προβλημα ειναι οτι οταν πατας πανω σε αδυναμιες,ζητας οτι θες (δικαιωμα σου) αλλα προσφερεις αποτελεσμα τριτοκοσμικο χωρις φυσικα να παιζει φαση refund, εισαι αλητης.

Ενας σωστος διοργανωτης ζηταει τα αντιστοιχα αυτων που θα προσφερει.Δεν μπορει να ζητας 60 ευρω και να κανεις παζαρια στο συγκροτημα πριν το sound check (οποτε και δεν εγινε) και ο χωρος να ειναι λαμαρινενιο toll οπου μετρας πανω απο 15 αντιχησεις!!!

Επισης εχουμε ξεπερασει εδω και καιρο τη φαση της επιβιωσης.Η ζωη δεν ειναι μονο η καρβελα και το γαλα.
 
Δυστυχως πολλες οικογενειες ζουν το προβλημα της επιβιωσης ολο ενα και πιο πολυ τα χρονια αυτα που ζουμε τωρα, η συναυλια (κακως για εμενα ) εχει γινει πλεον ειδος πολυτελειας ,υπαρχουν οικογενειες που δεν εχουν ουτε το καρβελι ουτε το γαλα,το να λεμε αν μια συναυλια ειναι ακριβη ειναι πλεον, στα ασχημα χρονια που ζουμε, σαν να λεμε σε καιρο πολεμου αν οι διακοπες ειναι ακριβες :) ,τα παιδια της επαρχιας που δεν εχουν την πολυτελεια καν να σκεφτουν να πανε σε αυτες, διοτι πρωτον δεν εχουν λεφτα και για το ταξιδι(γιατι κακα τα ψεματα ολες πλεον οι πρωτοκλασατες συναυλιες γινονται σε Αθηνα και Θεσ/νικη) το κυριοτερο μπορει να μην εχει καν λεφτα για την συναυλια - για ολους αυτους λοιπον τους ανθρωπους το καρβελι και το γαλα ειναι πολυ μα πολυ σημαντικοτερα :) .
 
@ Wally

Ετσι παει, αν ειναι αλήτης ο διοργανωτής και πατάει πανω στην αδυναμία σου, είναι δικό σου το πρόβλημα. Δεν , επαναλαμβάνω δεν, εχειw δικαίωμα να κλαίγαισαι και να απαιτείς. Εσυ (οχι προσωπικά ετσι) εισαι που θες να παρεις αυτο το προιον, δεν στο επιβαλει κανένας, αλλα θα πληρώσεις το αντίτιμο.

Και πίστεψε με, γινονται ενα καρο τσαμπα φεστιβαλ και συναυλιες που εσείς (πάλι οχι προσωπικα, απλα εγω δεν το κανω) οι "μαγκες" τις σνομπαρετε γιατι παίζουν συνοικιακά συγκροτίματα και οχι οι Apotygma Berserk.
 
Όντως οι τιμές έχουν ξεφύγει.

Ήθελα να πάω να δω την Tarja των Nightwish, αλλά μόλις άκουσα τιμή, το ακύρωσα.

Η μόνη (πανάκριβη) συναυλία που άξιζε τα λεφτά της,

και θα τα ξανάδινα ευχαρίστως, ήταν όταν πήγα πέρσυ

στους CURRENT 93. Στο θέατρο Χορν, σε ένα χώρο πανέμορφο και πεντακάθαρο,

που ντρεπόσουν να κάτσεις, μην το λερώσεις !

Το τσιγάρο απαγορευόταν και το συγκρότημα έκανε 3-4 επανεμφανίσεις στην πίστα.

Κυριολεκτικά ο κόσμος δεν τους άφηνε να σταματήσουν.

Σε κάθ επερίπτωση, οι συανυλίες κατήντησαν είδος πολυτελείας

και το σκέφτομαι πολύ, να ξαναπάω οπουδήποτε (εκτός και αν έρθουν οι VNV-NATION ή οι DEATH IN JUNE, οπότε θα πάω ασχέτως τιμής).
 
Δεν , επαναλαμβάνω δεν, εχειw δικαίωμα να κλαίγαισαι και να απαιτείς.
Νομιζεις!Οταν οι παρεχομενες υπηρεσιες ειναι τελικα αφρικανικου τυπου φυσικα και εχω δικαιωμα να απαιτω...απλα θελει οργανωση απο τους "καταναλωτες" που εδω δεν υπαρχει.

Να σε πληροφορησω οτι Αμερικανοι χρηστες ξεκινησαν αγωγες εναντια σε Microsoft,Sony,Bungie κτλ που καποια παιχνιδια ειναι μικροτερης αναλυσης απο τη διαφημιζομενη 720p!

Καλα τα συνοικιακα αλλα μην μας τρελανεις κιολας...καλα εως καποια ηλικια - εμπειρια.Δεν την παλευω να ακουω αλλους πιτσιρικαδες να παιζουν διασκευες ουτε επι πληρωμη πλεον...

Apotygma Berserk...βρηκες και εσυ συγκροτημα να αναφερεις...σκουπιδια...
 
Η Αθήνα μπορεί να είναι μεγαλούπολη πέντε εκατομμυρίων ανθρώπων αλλά το κοινό τέτοιων συναυλιών είναι μικρό και δεν μπορεί ούτε να δίνει 30-35-40-60 euro (και βάλε) συνέχεια ούτε μπορεί να μοιράζεται στα δύο (αυτό και μόνο δεν συμφέρει κανέναν διοργανωτή άλλωστε!). Δεν υποστηρίζουμε να γίνουν οι διοργανωτές ούτε καρτέλ με προσυνεννοήσεις και υπογείες συμφωνίες ούτε... φιλανθρωπικά ιδρύματα. ''Ανταγωνίστριες'' εταιρείες είναι (και καλα) αλλά ένα μίνιμουμ συνεννόησης θα μπορούσε να υπάρχει δεδομένων των ιδιαίτερων συνθηκών του "ανεβα στο τραπέζι μου κούκλα μου γλυκειά, χορεψε και σπάστα όλα τούτη την βραδια" λογο της πολιτιστικής κατάστασης που επικρατεί!
 
johnk10 είπε:
Η Αθήνα μπορεί να είναι μεγαλούπολη πέντε εκατομμυρίων ανθρώπων αλλά το κοινό τέτοιων συναυλιών είναι μικρό και δεν μπορεί ούτε να δίνει 30-35-40-60 euro (και βάλε) συνέχεια
Το κοινό αυτό όμως τα μπουκάλια στον Πλανητάρχη τα ανοίγει κατά 10άδες κάθε ΣΚ, και μη μου πεις όχι! Κύριοι κανένας δεν πίεσε κανέναν να πάει σε κάποια συναυλία. Ηθελα να πάω στον Jean Michel Jarre αλλά ήταν μίνιμουμ 150€. Ξέρετε πόσο ήθελα να πάω;;; Τότε είχα κάποιο χρέος και δεν τα κάταφερα, ειδάλλως θα πήγαινα. Οπως πήγα και στους Duran Duran και ευχαριστήθηκα μέχρι και το τελευταίο ευρώ από τα 65, όπως ευχαριστήθηκα και το τελευταίο ευρώ από τα 70 των Depeche Mode, που αν ξανάρθουν θα πάω να τους δω. Θα μπορούσα να πάω σε σκυλάδικο και να πετάξω τα χρήματά μου στα γαρύφαλλα, αλλά εκεί θα τα λυπόμουν. Δε βγάζω πολλά χρήματα μηνιαίως, και δεν είμαι και τσιγγούνης. Το θέμα δεν είναι πόσο ορίζουν τα εισητήρια οι διοργανωτές, γιατί εκεί δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα, παρά μόνο να μην τα αγοράσουμε και να μην πάμε. Το θέμα είναι, θέλουμε να τα δώσουμε; Γουστάρουμε να τα δώσουμε; Εάν ναι, δεν τίθεται θέμα. Εάν όμως π.χ. δεν παίρνουμε καλό μισθό, αλλά θέλουμε να πάμε, να μην αναλλωνόμαστε σε κουβέντες του στυλ "Θέλω να πάω, αλλά οι τιμές είναι υψηλές και μπλα μπλα" και από την άλλη καπνίζουμε 2 πακέτα τη μέρα. Θα προτιμούσα μια κουβέντα για το κόστος των 60€ που όμως δεν αναποκρίνεται στην όλη οργάνωση ή στη γενική απήχηση ενός συγκροτήματος ή καλλιτέχνη. Π.χ. να έρθει ο Boy George και να πληρώσω 70€, ε όχι!!! Καταλαβαίνετε το γιατί!
 
Wally είπε:
Νομιζεις!Οταν οι παρεχομενες υπηρεσιες ειναι τελικα αφρικανικου τυπου φυσικα και εχω δικαιωμα να απαιτω...απλα θελει οργανωση απο τους "καταναλωτες" που εδω δεν υπαρχει.
Φτιαξε την δικη σου DIDI και παρε τους τα σωβρακα, ποιος σ'εμποδίζει?

Wally είπε:
Να σε πληροφορησω οτι Αμερικανοι χρηστες ξεκινησαν αγωγες εναντια σε Microsoft,Sony,Bungie κτλ που καποια παιχνιδια ειναι μικροτερης αναλυσης απο τη διαφημιζομενη 720p!
Αυτο είναι παραπλανητική διαφήμηση και ποινικό αδίκημα. Κανένας διοργανωτής δεν σου λέει οτι θα σε παει στον τελειο συναυλιακό χωρο και σε πάει σε κοτέτσι, εδω στου όρους πισω απο το είσητήριο λέει οτι δεν φερουν ευθύνη αν δεν εμφανιστεί το συγκρότημα, αρα ειναι νομικα ενταξει και καλλύμενοι

Wally είπε:
Καλα τα συνοικιακα αλλα μην μας τρελανεις κιολας...καλα εως καποια ηλικια - εμπειρια.Δεν την παλευω να ακουω αλλους πιτσιρικαδες να παιζουν διασκευες ουτε επι πληρωμη πλεον...
Ολες μα όλες οι μπαντες ξεκινησαν σαν συνοικιακές και τους Skaribas δεν τους βλέπεις αλλιώς

Wally είπε:
Apotygma Berserk...βρηκες και εσυ συγκροτημα να αναφερεις...σκουπιδια...
Με τεράστιο κοινό που τα έσκασε και πήγε γιατί δέν ήρθαν μετα απο 30 χρόνια οπως οι περισσότεροι "κλασσικοι" που μας θυμούνται λιγο πριν την σύνταξη.

Και θα συμφωνήσω οτι δέν εχουμε κοινα που θα φέρει συγκροτίματα ούτε και παιδεια για να τους συμπεριφερθούμε σωστά.
 
Kαπου το εχασες...

Αν διαβασες το ποστ μου λεω κατα-ξε-καθαρα οτι απλα εχω γινει πλεον πολυ επιλεκτικος οχι λογω χρηματων αλλα λογω ποιοτητας διοργανωσης.

Αν στους περισοτερους "κλασικους" βαζεις τους Manowar-Manilla Road κτλ κτλ κτλ και τους συγκρινεις με φρεσκα σκουπιδια...αστο,δεν συμφωνουμε-επικοινωνουμε.. ;)
 
Πίσω
Μπλουζα