Πανικός στα σχολεία (1982)

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.240
Αντιδράσεις
5.958
Πανικός στα σχολεία (1982)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Πανικός_στα_σχολεία




Κοινωνική ταινία παραγωγής 1982 σε σε σκηνοθεσία του Ντίμη Δαδήρα και σενάριο Γιώργου Μυλωνά με τους Γιάννη Βόγλη, Μαίρη Χρονοπούλου, Νίκο Απέργη, Νέλλη Γκίνη, Ανέστη Βλάχο, Λευτέρη Γυφτόπουλο, Ζωή Φυτούση, Χρήστο Μπίρο, Απόστολο Σουγκλάκο, Θεόδωρο Έξαρχο, Γιάννη Τσιλιβάκο.

Ο Αλέξανδρος Μακρής (Γιάννης Τσιλιβάκος), μαθητής σε Γυμνάσιο της Αθήνας, πεθαίνει από υπερβολική δόση ναρκωτικών. Ο πατέρας του Γιάννης Μακρής (Γιάννης Βόγλης), που έχει αφιερώσει όλη του τη ζωή στο παιδί του, θα προσπαθήσει να ανακαλύψει αυτούς που κρύβονται πίσω από τη διακίνηση των ναρκωτικών στα σχολεία, για να πάρει εκδίκηση για το χαμό του παιδιού του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To ξεκίνημα της ταινίας είναι γυρισμένο σε ένα βενζινάδικο BP στην πλατεία Νέας Σμύρνης (δεν υπάρχει πλεον), ενώ κάποιες άλλες σκηνές είναι γυρισμένες στο Άλσος.
 
Η ταινια με τον ελληνα Τσαρλς Μπρονσον :armed: .Μπορω να πω πως προκειται για πολυ καλη παραγωγη αν δεν υπηρχαν καποια χτυπητα λαθακια.Οπως το οτι ο γιος του Βογλη ηταν μαθητης λυκειου μολις στα 13 του χρονια!Ακομα και τα παιδια στο σχολειο φαινονται πολυ μικρα.Το καστ το θεωρω εξαιρετικο περα απο το Βογλη ξεχωριζω τον always good Aνεστη Βλαχο και τον Λεφτερη Γυφτοπουλο μονιμο συνεργατη του Λεφακη.Ανεπαναληπτη η καταδιωξη με το περιπολικο κατω απο το Cavo Doro(still breathe in this dying world...) στον Πειραια περνωντας παραμαζωμα μια ντουζινα μπουγαδες!Αν δεν ειχε το εντονο διδακτικο υφος κατα των ναρκωτικων θα μιλουσαμε για καθαρη αστυνομικη περιπετεια και οχι για κοινωνικη ταινια.Παντως ειναι σιγουρα ταινια εκδικησης.
 
Κορυφαίες σκηνές...ο Βόγλης πυροβολεί τον Βλάχο ( που φοράει κάτι χαρακτηριστικές 80ς φόρμες) εξ επαφής με καραμπίνα, αλλά δεν πετάγεται ούτε μια σταγόνα αίμα! Οι πρεζέμποροι χρησιμοποιούν απαραίτητα οπλισμό δευτέρου παγκοσμίου. Ο Μυλωνάς σε ρόλο Σκορτσέζε, αντιγράφει χαρακτηριστική σκηνή του Ταξιτζή...
 
Πολύ "χαρακτηριστική" η φόρμα Asics του μικρού, που τότε ήταν και επίσημη φόρμα της Εθνικής Ποδοσφαίρου...

Όσο για το Βόγλη ταξιτζή και μηχανόβιο (ιδιώς με εκείνες τις "ανοξείδωτες" μηχανές του 80, με τα φτερά), με χαρακτηριστική "μαύρη" πετσινιά, όλα τα λεφτά...

(αλήθεια, στο τραγούδι "Καμικάζι" με την αείμνηστη Ηλέκτρα, πού το βρήκαν το "πέτσινο γαλάζιο μπουφαν"; Μήπως μπήκε μόνο για να "κλείσει" ο στίχος; Τα μπουφάν των μηχανόβιων είναι νομίζω εδώ και 30 χρόνια κυρίως μαύρα...)

Τέλος να πω ότι το "κοινωνικό" θέμα που άνοιξε η ταινία συμπληρώθηκε και με μια δεύτερη, με τον εύγλωττο τίτλο "Σατανάδες στα σχολεία" !

Πάντως η ταινία είχε τόσο "πιασάρικο" θέμα που έπεισα τον πατέρα μου να με πάει να τη δώ, όντας 13 χρονών το 82.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eπισης απο τον πυροβολισμο ο Βλαχος απο τοσο κοντινη αποσταση που την εφαγε θα επρεπε να ''σκασει'' πισω αντιθετα πεφτει συξυλος στο ιδιο σημειο.Επρεπε να ερθει το Death Wish 2 του 1982 και το Scarface του 1983 για να δουμε περιστροφα Glock 45αρια και τυφεκια Μ16-Μ203.Μεχρι τοτε βλεπαμε γερμανικες και αμερικανικες παλιατζουρες.
 
Άφθονες οι επιρροές από ξένες περιπέτειες. Ο Μυλωνάς "αποτίει φόρο τιμής" σε πολλά κλασσικά έργα. Έχουμε και λέμε...

Taxi Driver (1976)

Εδώ ο πελάτης δεν εξηγεί στον ταξιτζή το πως θα σκοτώσει την άπιστη σύζυγο, αλλά του ζητάει να του κάνει συντροφιά στο μπανιστήρι!!!! Στην ξένη ταινία τον ρόλο του απατημένου υποδύονταν ο Σκορτσέζε στην ελληνική ο Μυλωνάς.

Mad Max (1979)

Μαύρο δερμάτινο μπουφάν, κράνος και ο Βόγλης εκδικητής με την καραμπίνα.

Rambo (1982)

Ο Βόγλης δραπετεύει από ένα γεμάτο αστυνομικό τμήμα εξουδετερώνοντας μια ολόκληρη διμοιρία από χωροφύλακες που προσπαθούν να τον σταματήσουν...

Death wish

Ποιος Bronson; Βόγλης!
 
Αυτη την ταινια την εχω δει σε παρα πολυ μικρο καλοκαιρινο σινεμα, σε μικρο παραθαλασσιο χωριο 20 χλμ εξω απο το Βολο.

Σινεμα για 10-15 ατομα, αναμεσα σε αυλες σπιτιων.
 
Το σπίτι που υποτίθεται ότι μένει η Μαίρη Χρονοπούλου στην ταινία, ήταν το ίδιο που έμενε- ένα χρόνο πριν- η Όλγα Καρλάτου στην "Έξοδο κινδύνου" της ίδιας παραγωγού εταιρείας
 
Deathshadow είπε:
Η ταινια με τον ελληνα Τσαρλς Μπρονσον :armed: .Μπορω να πω πως προκειται για πολυ καλη παραγωγη αν δεν υπηρχαν καποια χτυπητα λαθακια.Οπως το οτι ο γιος του Βογλη ηταν μαθητης λυκειου μολις στα 13 του χρονια!Ακομα και τα παιδια στο σχολειο φαινονται πολυ μικρα.Το καστ το θεωρω εξαιρετικο περα απο το Βογλη ξεχωριζω τον always good Aνεστη Βλαχο και τον Λεφτερη Γυφτοπουλο μονιμο συνεργατη του Λεφακη.Ανεπαναληπτη η καταδιωξη με το περιπολικο κατω απο το Cavo Doro(still breathe in this dying world...) στον Πειραια περνωντας παραμαζωμα μια ντουζινα μπουγαδες!Αν δεν ειχε το εντονο διδακτικο υφος κατα των ναρκωτικων θα μιλουσαμε για καθαρη αστυνομικη περιπετεια και οχι για κοινωνικη ταινια.Παντως ειναι σιγουρα ταινια εκδικησης.
Αναφέρεται στην ταινία ότι το αγόρι είναι μαθητής Λυκείου;

RIO είπε:
Κορυφαίες σκηνές...ο Βόγλης πυροβολεί τον Βλάχο ( που φοράει κάτι χαρακτηριστικές 80ς φόρμες) εξ επαφής με καραμπίνα, αλλά δεν πετάγεται ούτε μια σταγόνα αίμα! Οι πρεζέμποροι χρησιμοποιούν απαραίτητα οπλισμό δευτέρου παγκοσμίου. Ο Μυλωνάς σε ρόλο Σκορτσέζε, αντιγράφει χαρακτηριστική σκηνή του Ταξιτζή...
ναι συμβαίνει στις ταινίες να μην ...λαβώνονται...ώρες-ώρες οι κακοί!!!

panp είπε:
Πολύ "χαρακτηριστική" η φόρμα Asics του μικρού, που τότε ήταν και επίσημη φόρμα της Εθνικής Ποδοσφαίρου...Όσο για το Βόγλη ταξιτζή και μηχανόβιο (ιδιώς με εκείνες τις "ανοξείδωτες" μηχανές του 80, με τα φτερά), με χαρακτηριστική "μαύρη" πετσινιά, όλα τα λεφτά...

(αλήθεια, στο τραγούδι "Καμικάζι" με την αείμνηστη Ηλέκτρα, πού το βρήκαν το "πέτσινο γαλάζιο μπουφαν"; Μήπως μπήκε μόνο για να "κλείσει" ο στίχος; Τα μπουφάν των μηχανόβιων είναι νομίζω εδώ και 30 χρόνια κυρίως μαύρα...)

Τέλος να πω ότι το "κοινωνικό" θέμα που άνοιξε η ταινία συμπληρώθηκε και με μια δεύτερη, με τον εύγλωττο τίτλο "Σατανάδες στα σχολεία" !

Πάντως η ταινία είχε τόσο "πιασάρικο" θέμα που έπεισα τον πατέρα μου να με πάει να τη δώ, όντας 13 χρονών το 82.
κι εμένα μου άρεσε η φόρμα του αγοριού...
 
δεν μου αρεσει ιδιατερα,την θεωρω υπερβολικη και εκτος στοχου
οι ερμηνειες ειναι καλες σε γενικες γραμμες
 
Δεν μαθαμε ομως ποιος ήταν τελικά ο "μεγάλος". Η μοναδική εικόνα για αυτόν ήταν στην σκηνή όπου ο Α.Βλάχος του τηλεφωνεί για ραντεβού. Βλέπουμε μόνο το χέρι του να χαιδεύει ένα σκύλο, σε ενα θεόρατο γραφείο κι γυρω του τύποι με κουστουμια, αφήνοντας να εννοηθεί οτι πίσω από αυτές τις δουλειές είναι υψηλά ιστάμενα πρόσωπα της κοινωνίας, υπεράνω υποψίας, με εξουσία, θέση κι δυναμη για αυτο κι δεν τους ακουμπά ποτέ κανείς.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απομίμηση η ταινία του Taxi Driver... φοβερή παρόλα αυτά η ερμηνεία του Βόγλη!
 
Fun fact:Η σκηνη στην οποια ο Βογλης μπαινει απο την μπαλκονοπορτα στη βιλα που κρυβεται ο Μαρκος (Α.Βλαχος).Ο Βογλης μπαινει σιγα σιγα με παρατεταμενη την καραμπινα,ενω ακουγονται τα αγκομαχητα και σφιξιματα του Μαρκου,που δινουν την αισθηση οτι ο Μαρκος δινει τη μαχη του στην τουαλεττα.Αλλα ο Μαρκος ειναι καταχαμα και κανει...πουσαπς!
 
παιδια ξερετε που θα βρω μια καλη κοπια της ταινιας;;η ανεβασμενη καπου αλλου να ειναι;;θελω να δειξω την γειτονια που γινεται η καταδιωξη κατω απο το βεακειο με τον βογλη και την αστυνομια ενα σπιτι που φαινεται ασπρο δυοροφο στο μπαλκονι με ενα παιδι που χαζευει την καταδιωξη ειμαι εγω..τοτε 9 χρονων.Απλα την βρισκω σε χαλια ποιοτητα και την εδειξα την καταδιωξη στο γιο μου..Απλα θελω αν ξερει καποιος που θα εβρισκα μια καλη κοπια και να μου δωσει λινκ..
 
παιδια ξερετε που θα βρω μια καλη κοπια της ταινιας;;η ανεβασμενη καπου αλλου να ειναι;;θελω να δειξω την γειτονια που γινεται η καταδιωξη κατω απο το βεακειο με τον βογλη και την αστυνομια ενα σπιτι που φαινεται ασπρο δυοροφο στο μπαλκονι με ενα παιδι που χαζευει την καταδιωξη ειμαι εγω..τοτε 9 χρονων.Απλα την βρισκω σε χαλια ποιοτητα και την εδειξα την καταδιωξη στο γιο μου..Απλα θελω αν ξερει καποιος που θα εβρισκα μια καλη κοπια και να μου δωσει λινκ..

Στο retromaniax δεν πρόκειται να βρεις πληροφορίες για αυτό που ζητάς. Όμως...

Αν μένεις ακόμα Πειραιά μπορείς να την βρεις νόμιμα σε πολύ κοντινό μαγαζί βιντεοκλαμπ* σε αυθεντική VHS βιντεοκασέτα.

(*) Θα ήθελα να αναφέρω ότι δεν έχω καμία σχέση με το συγκεκριμένο βιντεοκλαμπ που παραθέτω στο link καθώς ούτε είμαι μέλος του αλλα ούτε το διαφημίζω για κάποιο σκοπό. Το μόνο που θέλω είναι να βοηθήσω να δει ο γιος του @paulk τον τότε μικρό μπαμπά του στην συγκεκριμένη ταινία. :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
παιδια ξερετε που θα βρω μια καλη κοπια της ταινιας;;η ανεβασμενη καπου αλλου να ειναι;;θελω να δειξω την γειτονια που γινεται η καταδιωξη κατω απο το βεακειο με τον βογλη και την αστυνομια ενα σπιτι που φαινεται ασπρο δυοροφο στο μπαλκονι με ενα παιδι που χαζευει την καταδιωξη ειμαι εγω..τοτε 9 χρονων.Απλα την βρισκω σε χαλια ποιοτητα και την εδειξα την καταδιωξη στο γιο μου..Απλα θελω αν ξερει καποιος που θα εβρισκα μια καλη κοπια και να μου δωσει λινκ..
Βρηκα ακρινως την σκηνη που αναζητας ..κι εσενα στο 1:24
Δυστυχως οχι σε πολυ καλη ποιοτητα...Αμφιβαλλω παντως αν η VHS θα εχει καλη ποιοτητα (πανω απο 720p)
 
Στο retromaniax δεν πρόκειται να βρεις πληροφορίες για αυτό που ζητάς. Όμως...

Αν μένεις ακόμα Πειραιά μπορείς να την βρεις νόμιμα σε πολύ κοντινό μαγαζί βιντεοκλαμπ* σε αυθεντική VHS βιντεοκασέτα.

(*) Θα ήθελα να αναφέρω ότι δεν έχω καμία σχέση με το συγκεκριμένο βιντεοκλαμπ που παραθέτω στο link καθώς ούτε είμαι μέλος του αλλα ούτε το διαφημίζω για κάποιο σκοπό. Το μόνο που θέλω είναι να βοηθήσω να δει ο γιος του @paulk τον τότε μικρό μπαμπά του στην συγκεκριμένη ταινία. :)
σε ευχαριστω πολυ αλλα μενω κρητη πλεον..
 
απλα ελεγα αν υπαρχει σε καλη ποιοτητα απο καποιο λινκ να μου το εστελνε καποιος σε π.μ....εννοειται οχι δημοσια φορα παρτιδα εδω..
 
Πίσω
Μπλουζα