Παράξενο υγρό πανω στο ραφι διαφόρων συστημάτων

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.331
Αντιδράσεις
1.350
Γυρνόντας από τις διακοπές μου, ανακάλυψα κάτι πολύ περίεργο στο ράφι που έχω το XBOX 1 και κάτι εξωτερικούς δίσκους.

Πάνω στο XBOX (το οποιο είναι ανοιγμένο, χωρίς καπάκι) έχω βάλει ένα μεγάλο άσπρο πανί για να το σκεπάζει όταν το μηχάνημα είναι κλειστό, για την σκόνη. Είδα όμως ότι το πανί ήταν μουσκεμένο με ένα κιτρινο υγρό. Το πρωτο πράγμα που μου πέρασε από το μυαλό ήταν ότι μπηκε μεσα η γάτα και το κατούρησε. Η πορτα όμως ήταν πάντα κλειστή οποτε εξέτασα το θέμα λίγο παραπάνω και τα πράγματα μπερδευτηκαν.... (και η γάτα θα ζήσει λίγο παραπάνω).

Παράξενο 1: To υγρό αυτό μυριζε έντονα σαν σκουριά. Σκέφτηκα ότι ειναι υγρά από μπαταρίες ή κάτι παρόμοιο, με τις ανύπαρκτες γνώσεις μου στα ηλεκτρονικά, οπότε εξέτασα το XBOX και όλα τα μηχανήματα στα πάνω ράφια, αλλά ηταν όλα στεγνά και καθαρά (ευτηχώς).

Παράξενο 2: Υπήρχε υγρό και σε άλλα σημεία του ραφιου, πάνω στους δίσκους πχ. Αλλά αυτά τα σημεία ήταν απομακρυσμένα μεταξυ τους, σαν να χυθηκε το υγρό πολλές φορές σε διαφορετικά σημεία. Επείσης ήταν ακόμα φρέσκο και ειχε την υφή λαδιού.

Παράξενο 3: Εξέτασα με πολύ προσοχή όλο το έπιπλο και ανακάλυψα ίχνη του λαδιού αυτού στο ράφι που βρίσκεται ακριβώς από πανω, αλλά το περίεργο είναι ότι ήταν στην από κάτω του μερια και όχι στην επάνω (εκει που ακουμπάμε τα πράγματα δηλαδή). Από πάνω ήταν τελείως στεγνό και καθαρό (μονο τον νόμο της βαρύτητας να λάβει κανείς υπ'οψη, αυτό είναι παράξενο).

Δεν ξέρω αν κανω καλά που κανω αυτό post εδώ λόγω θεματολογίας, αλλά αυτό συμβαίνει στο έπιπλο που έχω πολλές από τις κονσόλες μου και τους εξωτερικους μου δίσκους και σκέφτηκα μήπως οι wizards που υπάρχουν σε αυτό το forum να έχουν κάποια απάντηση....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
κάποιος έχει βάλει το χεράκι του εδώ. για πόση ποσότητα υγρού μιλάμε; leakage μόνο από μπαταρίες ξεχασμένες μπορεί να συμβεί, είχαν κάτι τέτοιο τα πάνω ράφια; Σχετικά με τη σκουριά αποκλείεται σε τόσο μικρό διάστημα να έγινε αυτή η ιστορία.

Επαναλαμβάνω, μήπως κάποιος έβαλε το χεράκι του; Είσαι επίσης σίγουρος ότι δεν έχει στάξει κάτι από πάνω;

Εγώ έχω όλες τις κονσόλες μου σε σακουλάκια με φερμουάρ για να αποφεύγω την έκθεση σε οξυγόνο και υγρασία όσο μπορώ.
 
demizz29 είπε:
κάποιος έχει βάλει το χεράκι του εδώ. για πόση ποσότητα υγρού μιλάμε; leakage μόνο από μπαταρίες ξεχασμένες μπορεί να συμβεί, είχαν κάτι τέτοιο τα πάνω ράφια; Σχετικά με τη σκουριά αποκλείεται σε τόσο μικρό διάστημα να έγινε αυτή η ιστορία.
Επαναλαμβάνω, μήπως κάποιος έβαλε το χεράκι του; Είσαι επίσης σίγουρος ότι δεν έχει στάξει κάτι από πάνω;

Εγώ έχω όλες τις κονσόλες μου σε σακουλάκια με φερμουάρ για να αποφεύγω την έκθεση σε οξυγόνο και υγρασία όσο μπορώ.
Μπαταρίες όχι, δεν ακουμπάω εκεί τίποτα. Γενικώς, σε αυτό το έπιπλο δεν ακουμπάω πράγματα γιατί δεν υπάρχει χώρος. Να έχει στάξει κάτι από επάνω δεν νομίζω γιατί σε αυτήν την περίπτωση θα είχαν λερωθεί και τα επάνω ράφια (το ράφι που έγινε η ζημιά είναι πολύ χαμηλό, λιγα εκατοστά πάνω από το πάτωμα). Επείσης το δωμάτιο δεν έχει προβλήματα υγρασίας. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι μήπως έβρεξε και μπήκαν νερά βροχής αφου υπάρχει κοντά μια μπαλκονόπορτα, αλλά και αυτό απίστευτο μου φαινεται αφου την είχα κλειστή. Τελικά μάλλον καποιος έχει βάλει το χεράκι του όπως λες....
 
Μόνο αν έχει "σκάσει" τίποτα θα μπορούσε να λερωσει το κατω μέρος του από πάνω ραφιού.
 
Περίεργα πράγματα... :xm:

Αν και είμαι έτοιμος να ρίξω το φταίξιμο στο ακατανόμαστο κουτί, της επίσης ακατανόμαστης, αν δε βαριέσαι, πήγαινε το υγρό στο χημείο, για να ξεδιαλύνει το μυστήριο...
 
Kambia είπε:
Μόνο αν έχει "σκάσει" τίποτα θα μπορούσε να λερωσει το κατω μέρος του από πάνω ραφιού.
Αυτό βασικά είναι και το πιο παράξενο της υπόθεσης. Πως στο καλό βρέθηκε εκεί? Πάντως το ΧΒΟΧ δεν έχει κανένα πρόβλημα, έλεγξα το εσωτερικό του και όλους τους πυκνωτες (που έτσι κι αλλιως ήθελα να τους δω λόγω ενώς άλλου πρόσφατου topic για έναν συγκεκριμένο πυκνωτή).

DINO είπε:
Περίεργα πράγματα... :xm: Αν και είμαι έτοιμος να ρίξω το φταίξιμο στο ακατανόμαστο κουτί, της επίσης ακατανόμαστης, αν δε βαριέσαι, πήγαινε το υγρό στο χημείο, για να ξεδιαλύνει το μυστήριο...
Μήπως να έφερνα κανέναν εξορκιστή, ή τους Ghostbusters καλύτερα, με αυτά που συμβαίνουν :p
 
εγώ γιατί δεν κατάλαβα ποιά είναι η ακατανόμαστη?
 
there is something strange, in the XBOX-hood...who you're gonna call ?

GHOST-BU-STERS !!!
 
demizz29 είπε:
εγώ γιατί δεν κατάλαβα ποιά είναι η ακατανόμαστη?
Είναι αυτό που ξεφτίλιζε σε κάθε αντιπαράθεση την ατάρι και τα μοντέλα της! ;)

Όσα δεν φτάνει ο αταράς...τα κάνει κρεμαστάρια! :p

Τώρα για το υγρό που αναφέρετε ο φίλος μας δεν μπορώ να καταλάβω διότι δεν μας εξήγησε τι βρίσκονταν στο από πάνω ράφι... :xm:
 
spyros_s είπε:
Τώρα για το υγρό που αναφέρετε ο φίλος μας δεν μπορώ να καταλάβω διότι δεν μας εξήγησε τι βρίσκονταν στο από πάνω ράφι... :xm:
To Playstation 2 και κάτι controllers. Ομως δεν είχε καποιο πρόβλημα ή διαρροή και στην από πάνω μεριά όλο το ράφι ήταν στεγνό.
 
Μήπως να βγάλεις καμιά φωτογραφία να το δούμε?
 
μολις βρω τρόπο θα ανεβάσω τα στοιχεία ;)
 
demizz29 είπε:
εγώ γιατί δεν κατάλαβα ποιά είναι η ακατανόμαστη?

spyros_s είπε:
Είναι αυτό που ξεφτίλιζε σε κάθε αντιπαράθεση την ατάρι και τα μοντέλα της! ;) Όσα δεν φτάνει ο αταράς...τα κάνει κρεμαστάρια! :p
Τώρα τον μπέρδεψες ακόμα πιο πολύ τον άνθρωπο...
 
Απ' όσα γράφεις και στη βάση της ...ανομοιογένειας στα σημεία που βρήκες το υγρό πάνω στα μηχανήματα, αυτό έσταξε σίγουρα από το πάνω ράφι και ρέοντας βρέθηκε σε συγκεκριμένα σημεία του κάτω μέρους του ραφιού από τα οποία έσταξε ξανά στα μηχανήματα που το βρήκες! Λογικά θα υπάρχει και λίγο στο πάτωμα του δωματίου!

Έλεγξε σχολαστικά τα αντικείμενα που βρίσκονται στο πάνω ράφι για να σιγουρευτείς ότι δεν έχουν κάποια διαρροή αλλά και αν υπάρχει κάτι πάνω από αυτά! Σίγουρα ότι συνέβη, συνέβη λόγο συνεχούς ζέστης στο δωμάτιο που προφανώς δεν αερίζονταν λόγω της απουσίας σου! Μπαταρίες είναι ένας από τους πιθανούς ενόχους!

Εικασίες κάνω διότι δεν έχω δει φωτογραφία του χώρου σου!
 
Δυστυχως δεν έχω τρόπο να ανεβάσω νεες φωτό λόγω του ότι πρόσφατα χάλασε το κινητό μου, αλλά μπορώ να χρησιμοποιήσω κομμάτι από παλαιότερη φωτογραφία που είχα ανεβάσει στο site.

picture.php


Τα κυκλωμένα σημεία είναι αυτά που είχαν λερωθεί στο κάτω κάτω ράφι και το τοξακι δειχνει το (μοναδικό) σημείο στο κάτω μέρος του πάνω ραφιού που είχε λίγο υγρό.
 
Το PS2 το ανοιξες καθολου να το κοιταξεις μεσα μηπως ειναι κατι απο κει μεσα?Το λεω γιατι το βλεπω ακριβως απο πανω.
 
Μήπως το ράφι σου έχει κάτι σαν σιλικόνη ή άλλου είδους κόλα η οποία μπορεί να έτρεξε; Αν και η περιγραφή του υγρού μου θυμίζει ψυκτικά λάδια...
 
Το Playstation 2 ειναι εντάξει (και το ράφι από πάνω στεγνό). Για την κόλλα δεν ξέρω.... κάτι λάστιχα και βίδες βλέπω μόνο.
 
ChrisTOS είπε:
Αν και η περιγραφή του υγρού μου θυμίζει ψυκτικά λάδια...
Όντως... Υπάρχει air condition εκεί κοντά; Μπορεί να είχε διαρροή η σωλήνα και λόγο της πίεσης να πετάχτηκε όπου νά 'ναι...
 
Amigovios είπε:
there is something strange, in the XBOX-hood...who you're gonna call ? GHOST-BU-STERS !!!

:D :D:D:D

( Amigovie ,οταν ειδα τον τιτλο του τοπικ το μυαλο μου εκανε τον ιδιο συσχετισμο ,απλα δεν θα μπορουσα ποτε να το θεσω τοσο πετυχημενα)

(no offence Imgema )
 
Πίσω
Μπλουζα