Παραξενιές συμμαθητών στο σχολείο

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.240
Αντιδράσεις
5.958
Στο Νηπιαγωγείο μια συμμαθήτριά μου, όταν είχαμε ζωγραφική, ήθελε οπωσδήποτε ροζ χρώμα να υπάρχει (μαρκαδόρος, ξυλομπογιά, για νερομπογιά δν θυμάμαι), αν δεν υπήρχε αυτό το χρώμα, έκανε μούτρα...

Στην Α' τάξη με το κοριτσάκι που μοιραζόμουν το θρανίο ήμασταν και στο ίδιο σχολικό λεωφορείο πρωί και μεσημέρι. Αν τύχαινε να μαλώσουμε για κάτι, μου έβγαζε τη γλώσσα και στην τάξη και στο σχολικό, κάτι που με στενοχωρούσε...

Σε επόμενη τάξη (δεν θυμάμαι σε ποια), μοιραζόμουν το θρανίο με άλλη συμμαθήτρια η οποία είχε την τσάντα της στο θρανίο, επάνω στο κάθισμα (η τσάντα ήταν η κλασική παραλληλόγραμμη και το θρανίο είχε πάγκο για να καθόμαστε), κάτι που ήταν άβολα για μένα που στριμωχνόμουν...

Θυμάστε παραξενιές συμμαθητών σας που άλλοτε ήταν αστείες και άλλοτε σας έκαναν να νιώθετε άβολα;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παραξενιά ( έτσι τουλάχιστον το έβλεπα εγώ) είχε ο διπλανός μου στο Τεχνικό, ο οποίος στα τεστ ποτέ δεν μου απαντούσε, αν δεν ήξερα κάποια ερώτηση. Δεν ξέρω, άραγε φοβόταν; Στο τεχνικό Λύκειο που ήμουν και να σε έπιαναν να βοηθάς η να αντιγράφεις, σου έκαναν το πολύ μια ψιλοπαρατήρηση και αυτό ήταν. Στο κάτω κάτω δεν τον ζάλιζα και συνέχεια, για να πει κάποιος ότι του αποσπούσα την προσοχή....
 
Θεωρούσα παραξενιά αυτό που έκανε μία συμμαθήτριά μου στο Δημοτικό, (εύχομαι να μη με πυροβολήσει η Dare και κάποιοι άλλοι που το έκαναν επίσης :D ), το ότι χρησιμοποιούσε χάρακα για όλα, μέχρι και για να υπογραμμίσει κάτι ασήμαντο. Μία φορά την είχε κοροϊδέψει ο δάσκαλος λέγοντάς της "όλα με χάρακα, μωράκι μπεμπε"

Επίσης, ένας συμμαθητής μου δεν φορούσε ποτέ μπουφάν, ούτε τις πιό κρύες μέρες του χειμώνα, και κρύωνα μόνο που τον έβλεπα. Ήταν εκκεντρικός γενικότερα βέβαια.
 
Στην Τριτη Δημοτικου, η διπλανη μου, η Αγαπη, μασαγε τις γομες της. Κι οταν λεω μασαγε, εννοω οτι τις εβαζε ολοκληρες στο στομα της για αρκετη ωρα.

Παλι καλα που στο τελος δεν τις καταπινε κιολας!

Στις τρεις τελευταιες ταξεις του Δημοτικου, ο Γιαννης, ο ψηλος της ταξης μας (λογικο αφου ειχε χασει τρεις - τεσσερις χρονιες) ειχε μια αλλη πολυ ωραια συνηθεια:

Καθε φορα που εβρεχε, πηγαινε κατω απο τα υποστεγα, σηκωνε το κεφαλι του και επινε τα νερα που εσταζαν!
 
Χμμμ δε θυμαμαι καποιες παραξενιες, ισως εγω ειχα τις περισσοτερες απο ολους. Δεν ξερω αν θεωρειται παραξενια, αλλα μου εκανε εντυπωση που μερικα παιδια (οχι πολλα, αλλα σιγουρα οχι 1-2) τους ετρεχαν τα σαλια και δεν τους ενοχλουσε καθολου. :xm: Πχ ενας μιλουσε και παραλληλα ρουφουσε τα σαλια του, ή αλλος μασουσε τα νυχια του και του ετρεχαν τα σαλια μεχρι το λαιμό ή έσταζαν στο θρανιο. :eek: Τα χειλια τους ηταν συνεχως υγρα.

Απο το γυμνασιο και μετα βεβαια δε θυμαμαι τετοια "σαλιαρικα" παιδια, και αυτα που ηξερα ή τους πέρασε, ή έμαθαν να το ελεγχουν.

Παντως ακομα εχω περιεργεια γιατι αυτο συνεβαινε με τα συγκεκριμενα παιδια. Δηλ. δεν ξερω αν ειναι απλα θεμα συνηθειας, ή αν ηταν παιδιατρικο (ισως σε καποια παιδια αργουν να αναπτυχθουν οι αδενες απο τη βρεφικη ηλικια;; ) ή αν ηταν θεμα εκπαιδευσης, και σταματησε μεγαλωνοντας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχαμε ένα παιδί στην Α' Λυκείου ο οποίος είχε μείνει 2 χρονιές στην ίδια τάξη. Αυτός λοιπόν δεν τον ενδιέφερε το διάβασμα και το ήξεραν οι καθηγητές. Στην τάξη μέσα είχε πάντα μια εφημερίδα με οικονομικά νέα (τραπεζικός ο πατέρας του βλέπεις) και διάβαζε. Δεν ενοχλούσε κανέναν αλλά δεν ήθελε να τον ενοχλεί και κανένας...
 
johnny19818 είπε:
Στην τάξη μέσα είχε πάντα μια εφημερίδα με οικονομικά νέα (τραπεζικός ο πατέρας του βλέπεις) και διάβαζε. κανένας...

Το είχε πιάσει το νόημα από νωρίς... :D
 
Eμεις ειχαμε εναν που οταν η δασκαλα παρεδιδε μαθημα,εντελως αδιακριτα εκανε ανασκαφες στην μυτουλα...εβγαζε ενα σαλιγκαρι μυξας κ το δοκιμαζε στο στομα! Ιουυυ...

Επισης ειχαμε την Λεμονια,που οταν επινε γαλα το πρωι...το εβγαζε στην ταξη. (επεσα θυμα της μια φορα κ αλλαξα θρανιο αμεσα)
 
Παράξενος ήμουν εγώ ο ίδιος κατ'αρχάς!!! Πανύψηλος, φακίδες, γυαλιά, κουλό ντύσιμο (σχεδόν του κατηχητικού) κυρίως στο δημοτικό, και να δείτε που τα βρωμόπαιδα ήδη από τότε είχαν πάρει πρέφα τα γούστα μου, πριν καν τα αντιληφθώ εγώ και το κάζο πήγαινε σύννεφο.

Υπήρχε κι ένας ταλαίπωρος συμμαθητής μου, που η μητέρα του τον κατέστρεψε το δόλιο και ήταν Ο μαμόθρεφτος. Τον βλέπω στο δρόμο καμμιά φορά, δεν πρέπει να είναι τελείως καλά.
 
bambinella 100 είπε:
Στην Τριτη Δημοτικου, η διπλανη μου, η Αγαπη, μασαγε τις γομες της. Κι οταν λεω μασαγε, εννοω οτι τις εβαζε ολοκληρες στο στομα της για αρκετη ωρα.Παλι καλα που στο τελος δεν τις καταπινε κιολας!

Στις τρεις τελευταιες ταξεις του Δημοτικου, ο Γιαννης, ο ψηλος της ταξης μας (λογικο αφου ειχε χασει τρεις - τεσσερις χρονιες) ειχε μια αλλη πολυ ωραια συνηθεια:

Καθε φορα που εβρεχε, πηγαινε κατω απο τα υποστεγα, σηκωνε το κεφαλι του και επινε τα νερα που εσταζαν!
Πραγματικά το πρόβλημα με τις γόμες δεν το είχε μονο η συμμαθήτριά σου αλλά το εχουν πολλά παιδιά όπως και ενας συμμαθητης μου που κάθε μέρα μασούσε σχεδόν από μια γομολάστιχα μέχρι που τον επιασε να μασουλάει η καθηγήτρια και από τον φόβο του την κατάπιε!!!
 
Θυμάμαι ένα κορίτσι, που ήταν και η καλύτερη μαθήτρια μάλιστα, που επαναλάμβανε συνέχεια ότι και αν έλεγε ο δάσκαλος..

Φυσικά της είχαν κάνει πάρα πολλές φορές παρατήρηση, όμως αυτή το "βιολί της".

Ε, από ένα σημείο και μετά το είχαμε πάρει απόφαση ότι θα ακούμε το μάθημα 2 φορές, και συμβιβαστήκαμε με αυτό. :p

bambinella 100 είπε:
Στην Τριτη Δημοτικου, η διπλανη μου, η Αγαπη, μασαγε τις γομες της. Κι οταν λεω μασαγε, εννοω οτι τις εβαζε ολοκληρες στο στομα της για αρκετη ωρα.Παλι καλα που στο τελος δεν τις καταπινε κιολας!
Κλασικό...

Και εγώ πάλι είχα έναν συμμαθητή που όχι απλά μάσαγε, αλλά κυριολεκτικά έτρωγε μολύβια.. Και φυσικά πολλούς που μασούσαν τα καπάκια από τα στυλό..

johnny19818 είπε:
Είχαμε ένα παιδί στην Α' Λυκείου ο οποίος είχε μείνει 2 χρονιές στην ίδια τάξη. Αυτός λοιπόν δεν τον ενδιέφερε το διάβασμα και το ήξεραν οι καθηγητές. Στην τάξη μέσα είχε πάντα μια εφημερίδα με οικονομικά νέα (τραπεζικός ο πατέρας του βλέπεις) και διάβαζε. Δεν ενοχλούσε κανέναν αλλά δεν ήθελε να τον ενοχλεί και κανένας...
Αυτή την στιγμή θα στοιχημάτιζα ότι από οικονομικής πλευράς θα είναι ο πιο πετυχημένος από όλους τους συμμαθητές σου... :p
 
Kάποιες συμμαθήτριές μου στο δημοτικό έφερναν μαζί τις κουκλες τους κι έπαιζαν στο μάθημα.


Στο πρώτο μου γυμνάσιο ήταν ένας που είχε όλη την ώρα, κι εννοώ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ, τα χέρια μέσα στο βρακί του. Αηδία. Τόσοι άντρες καθηγητές, δεν βρέθηκε ένας χριστιαννός να του κάνει παρατήρηση;!



Στο δεύτερο γυμνάσιο ένας συμμαθητής μου πήγαινε κάθε ώρα για κατούρημα. Λάστιχο ποτίσματος το είχε κάνει!



Στην τρίτη λυκείου είχε έρθει ένας νέος μαθητής που έμεινε επιτηδες από απουσίες για να πάει πενταήμερη με την παρέα του από την δευτέρα.


 


Και φυσικά εγώ, που όλη την ώρα κοιτούσα έξω απ' το παράθυρο, σκεφτόμουν διάφορες ιστορίες, είχα γεμίσει ό, τι βρισκόταν γύρω μου με ζωγραφιές (τάφους, μάγισσες, σπαθιά, φεγγάρια, νεράϊδες) και δικούς μου στίχους, αν είχα κέφια έργαφα ολόκληρα διηγήματα, παρτιτούρες, μπορεί και να τραγουδούσα κιόλας, ΑΛΛΑ είχα την φοβερή ικανότητα να προσέχω ταυτόχρονα στο μάθημα και να μην χάνω λέξη. Τους είχα κατατρομάξει τους καθηγητές μου, συνέχεια έλεγαν στη μάνα μου ότι τα είχαν χαμένα μαζί μου γιατί με έβλεπαν να χαζεύω αλλά ήξερα ό, τιδήποτε κι αν με ρωτούσαν! Ή ότι εγώ τα είχα χαμένα, αναλόγα με τον καθηγητή.
 
Κι εγω ακριβως το ιδιο με σενα, με τη διαφορα οτι δεν καταλαβαινω γρι απο το τι γινοταν γυρω μου :p
 
άλλη παραξενιά που θυμάμαι είναι:

Μια συμμαθήτρια στο Δημοτικό με ρωτούσε κάθε πρωί τι είχα δει στο δελτίο ειδήσεων το προηγούμενο βράδυ στην τηλεόραση. Ηθελε να είναι συνεχώς ενημερωμένη,για πράγματα που δεν ήταν της ηλικίας μας δηλαδή τα πολιτικά ζητήματα και είχε βρει εμένα να της λεω. Εμένα δεν με ενδιεφερε καθόλου το δελτίο ειδήσεων της ημέρας και ένιωθα άβολα με την κατάσταση. Συζήτησα στο σπίτι το θέμα και μου πρότειναν να της πω ευγενικά να σταματήσει αυτό το σαχλό παιχνιδάκι. Δεν θυμάμαι πώς είχε τελειώσει αυτό...σταματησε κάποια στιγμή...
 
μια παραξενια μιας συμμαθητριας μου ηταν οτι ζημωνε τα κακαδια απο την μυτη της και χρησιμοποιουσε το στυλο της σαν πλαστη μετα τα ετρωγε σαν πιτακια
 
στο Δημοτικο, η διπλανη μου στο θρανιο σε καποια ταξη (ειναι το κοριτσακι στο οποιο αναφερομαι στο post 1 που είχε την τσάντα στο θρανίο, κάτι που ήταν άβολα για μένα που στριμωχνόμουν, ειχαμε θρανια με ενσωματωμενο παγκο...και στο post 15), ηθελε να της κρεμώ καθε πρωί το μπουφαν στην ταξη και να της το φερνω όποτε ηθελε να το φορεσει...επιπλέον εβαζε στο κατω μερος του θρανιου μου, όπου ειχε μεταλλικο ραφακι, μισοφαγωμένες τυρόπιτες, κρουασάν...αν τυχαινε να μην εχει προλαβει να φαει στο τελος του διαλειμματος...και βαριοταν να τα πεταξει ή εστω να τα φυλαξει και να τα φαει στο επομενο διαλειμμα...

Καποια στιγμη εκνευριστηκα με αυτη την κατασταση και της εκανα παραπονα....ωσπου σταματησε την παραξενια αυτη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh καλοπέρασα δεν λες τίποτα... :p ...ωσπου αλλαξε αυτη δημοτικο στην τελευταια ταξη και ησυχασα...

ημασταν μαζι μετα στο Γυμνασιο (στο ιδιο τμημα) και στο Λυκειο (σε διαφορετικο τμημα) αλλα οι βλακειες ειχαν κοπει...καθεμια ειχε τη δικη της παρεα...και δεν ''κολλαγα'' μαζι της...

εξαλλου δεν μπορω να πω οτι απολάμβανα την παρεα μαζι της ολο αυτο το διαστημα που ημασταν μαζι...
 

1@BETTY BOOP[/USER] Δεν μπορούσες να επιλέξεις με πιο παιδί θα καθίσεις; Εκτός αν όλοι λίγο πολύ είχαν τα ίδια χούγια :p
 
Πίσω
Μπλουζα