Παρασκευή και 13 / Τρίτη και 13

Το 13 υποτίθεται είναι γενικά γρουσούζικος αριθμός γιατί στο μυστικό δείπνο ο Ιούδας ήταν ο 13ος. Θα μου πείτε, κι ο Ιησούς που ήταν ο 1ος καλύτερη τύχη είχε? Αφού στο κάτω-κάτω αυτόν πρωτοβρήκε η γρουσουζιά. Αλλά μετά αναστήθηκε, οπότε δεν μετράει. Ενώ ο Ιούδας απελθών απήγξατο και έμεινε πεθαμένος, οπότε είχε πιο μόνιμη κακοτυχία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
elephadas είπε:
Το 13 υποτίθεται είναι γενικά γρουσούζικος αριθμός γιατί στο μυστικό δείπνο ο Ιούδας ήταν ο 13ος. Θα μου πείτε, κι ο Ιησούς που ήταν ο 1ος καλύτερη τύχη είχε? Αφού στο κάτω-κάτω αυτόν πρωτοβρήκε η γρουσουζιά. Αλλά μετά αναστήθηκε, οπότε δεν μετράει. Ενώ ο Ιούδας απελθών απήγξατο και έμεινε πεθαμένος, οπότε είχε πιο μόνιμη κακοτυχία.
Και αυτό πάει λίιιιγο πιο μακρυά... Και οι αρχαίοι Έλληνες μάλλιστα πίστευαν πως ο αριθμός 13 φέρνει κακή τύχη. Μάλλιστα Οι σχετικές με το 13 προλήψεις δημιουργήθηκαν με την ανακάλυψη του δωδεκαδικού συστήματος, σύμφωνα με το οποίο το 12 είναι ο τέλειος αριθμός: 12 οι ώρες της μέρας και της νύχτας, 12 οι μήνες, τα ζώδια, 12 και οι άθλοι του Ηρακλή! Με την προσθήκη του αριθμού «ένα» σʼ αυτό το ιερό 12 σχηματιζόταν η αρχή ενός νέου κύκλου. Το συμβολικό αυτό άλμα προς το καινούριο «άγνωστο», που αντιπροσώπευε ο αριθμός 13, προκάλεσε ανησυχία στους ανθρώπους κι έτσι άρχισαν να του αποδίδουν ευθύνες για τα ατυχή συμβάντα. Ο Φίλιππος Βʼ; της Μακεδονίας λέγεται πως πέθανε αφότου τοποθέτησε το άγαλμά του δίπλα σε αυτά των δώδεκα θεών του Ολύμπου
 
Χθες ήταν Τρίτη και 13! Εντάξει δεν έγινε και κάτι το τρομερό. Λίγο παραπάνω ζόρι στη δουλειά από το μεσημέρι και μετά αλλά βρέθηκε λύση. Δεν πιστεύω ούτε σε Τρίτες ούτε σε Παρασκευές σε συνδιασμό με τον αριθμό 13. Και επ'ευκαιρία θυμήθηκα μια πρόληψη των γονιών μου που δεν θέλουν να ξεκινήσουν δουλειές ημέρα Τρίτη. Φυσικά όποτε αναγκαστικά το κάνουν και μετά πάει κάτι στραβά το τονίζουν λες και φταίει αυτό. Εγώ από την άλλη γελάω από μέσα μου.
 
Το έπαιρνα χαμπάρι όταν γράφαμε την ημερομηνία στον πίνακα και στα τετράδια. Αλλά ακόμα και τότε δεν έδινα σημασία και από όσο θυμάμαι τίποτα "κακό" δε μου συνέβηκε αυτές τις ημέρες.
 
Και αύριο Παρασκευή και 13 :p . Σχετικά με τον αριθμό 13, παρατήρησα ότι στα αεροπλάνα δεν υπάρχει αριθμός θέσης 13. Από το 12 πάει στο 14.
 
Μια Δευτέρα και 12 μεσημέρι, ανακοινώνει ένας συμμαθητής μου στον δάσκαλο ότι την άλλη μέρα δεν θα έρθει για μάθημα επειδή φοβάται λόγω της ημέρας μην του συμβεί κάτι κακό. Ο δάσκαλος του εξήγησε πως αυτά είναι δεισιδαιμονίες και δεν πρέπει να τα πιστεύει.

Την άλλη μέρα, μια συμμαθήτρια μου είχε ξεχάσει να έρθει με την τσάντα της, ένα άλλο παιδί γλίστρησε και χτύπησε άσχημα, και ο συμμαθητής μου λέρωσε την καινούρια του μπλούζα από ατύχημα στο παιχνίδι.

Το υπόλοιπο της ημέρας ήταν θυμωμένος με τον δάσκαλο και δεν του μιλούσε :D
 
Πίσω
Μπλουζα