Παρουσίαση μετατροπέα Scart RGB για οθόνη Amstrad CTM-644

Τελικά αυτό που ισχύει με τις CRT VS σύγχρονες τηλεοράσεις και οθόνες είναι αυτό που λένε "η άγνοια είναι ευτυχία". Οι περισσότεροι ή δεν ξέρουν ή έχουν ξεχάσει πως ήταν η εικόνα και η κίνηση στις CRT, αφού τις έχουν ξεφορτωθεί εδώ και χρόνια. Εχω κάνει σύγκριση των CRT και LCD (και τα 2 να παίζουν το ίδιο ταυτόχρονα) στα 2D scrolling σε διάφορα άτομα που έρχονται σπίτι μου και επιμένουν ότι οι σύγχρονες είναι καλύτερες και τους έχω ξενερώσει όλους.

Ειδικά στο scrolling που δεν έχει καθόλου θολούρα στις CRT, όσο και να εθελοτυφλεί ο άλλος δεν μπορεί, κάνει μπαμ.

Οπότε λέω να το κόψω και να σταματήσω να στεναχωρώ τον κόσμο.
 
Παρακαλώ πολύ 1@Imgema[/USER], έχω ακόμη CRT 29" Sony, απ τις τελευταίες που είχαν βγει και είχαμε πάρει απ το κατάστημα του θείου μου, πριν κλείσει και την χρησιμοποιώ ακόμη κανονικά με αποκωδικοποιητή! Έχει και retro dvd player!

 
Το θέμα είναι να βρεθεί μια και είναι σε καλή λειτουργική κατάσταση και χωρίς άπειρες ώρες λειτουργίας.
Ακριβως!!!Εχω βρει μερικες καλες crt τηλεορασεις μοντελα του 2002-2007 με λιγες ωρες λειτουργιας και ολα κομπλε.Θελει προσοχη οταν ειναι να αγορασουμε τηλεοραση απο καποιον.

Σιγουρα υπαρχουν παλιες που ειναι στα τελευταια τους.Εψαχνα για καλες crt τηλεορασεις 21" που τις ειχαν χρησιμοποιησει λιγο και οσες μπορουσα να δω απο κοντα επαιρνα μαζι snes-n64-dreamcast για να τσεκαρω φωτεινοτητα-contrast-αλλοιωσεις στα χρωματα και να δω απ το service menu ποσες ωρες εχουν λειτουργησει.

Οι καλες crt κρατανε πολλα χρονια.Ειχαμε στο σαλονι απ το 1989 μεχρι το 2001 μια nordmende 27-28" και καθε μερα αναμενη για πολλες ωρες.Ειχαν αλλοιωθει λιγο τα χρωματα το 2001 και μετα πηραμε μια philips 29" η οποια δεν ειχε παθει τιποτα και την ειχε χαρισει ο πατερας μου επειδη το 2011 ειχε βαλει στο σαλονι hd. 
Ειχε κρατησει στο δωματιο μια crt 17" αγορασμενη το 1996 η οποια ακομα και σημερα δειχνει εξαιρετικα.

Η CRT εχει μια λαμψη στα sprites και γενικα που ειχα ξεχασει ,νομιζα οτι ειχα σεταρει το ΜΑΜΕ στην επιπεδη τιβι και φαινοταν τελεια τωρα δεν μπορω να ξαναπαιξω arcades εκει.
Ακριβως το ιδιο ειχα παθει και εγω οταν ειχα ξαναδει την εικονα στην crt.Ειχα σταματησει να παιζω  σε crt τηλεοραση το 2008 γιατι ειχα βαλει στο δωματιο hd και επαιζα εκει mame κονσολες και αργοτερα με τα φιλτρα μεχρι που ετυχε να ξαναπαιξω σε μια καλη crt μερικα παιχνιδια snes n64 το 2014.
Απο τοτε δεν ξαναγυρισα στην hd για τα παλια παιχνιδια.Η λαμψη που εχουν τα sprites σε μια καλη crt ειναι οντως φοβερη.
 

πριν λιγα χρονια μου χαριζαν 20αρες crt καινουργιες και τις σνομπαρα.. :banghead:
Καινουργιες crt τηλεορασεις 20"??εγω δυστυχως δεν μπορεσα να βρω..Παλι καλα που ετυχε να βρω ευκαιριες με λιγες ωρες λειτουργιας.
 
Καινουργιες εννοουσα λιγων ετων μοντελο οχι αμεταχειριστη αλλα και παλι..

Και κατι αλλο που παρατηρησα μετα απο χρονια που δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου η οχι ειναι οτι στις CRT τα sprites εχουν καμπυλες πως να το πω σαν να εχουν ενα βαθος στην σχεδιαση,στις επιπεδες ειναι πιο flat τα πραματα.
 
Καινουργιες εννοουσα λιγων ετων μοντελο οχι αμεταχειριστη αλλα και παλι..

Και κατι αλλο που παρατηρησα μετα απο χρονια που δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου η οχι ειναι οτι στις CRT τα sprites εχουν καμπυλες πως να το πω σαν να εχουν ενα βαθος στην σχεδιαση,στις επιπεδες ειναι πιο flat τα πραματα.
Nαι και εγω στις τηλεορασεις που εχω βλεπω οτι τα sprites σχηματιζουν καμπηλες.Δες και εδω πως φαινονται σε αυτη την crt στο βιντεο και την ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα που εχεουν με την hd οθονη.
Δες τα sprites στον χαρακτηρα απο τα 6:32 στην crt τηλεοραση και μετα πως φαινονται στην hd.

 
100% ακριβως αυτο. :thumbup:
 
Ναι τα sprites είναι λες και έχουν φυσικό anti-aliasing ένα πράγμα.

Αυτό μπορείς να το πετύχεις και σε σύγχρονη οθόνη στο RetroArch. Μέχρι και την καμπυλότητα μπορείς να κάνεις emulate με καλά αποτελέσματα. Οτι έχει να κάνει με την εικόνα μπορείς να το πετύχεις και στην LCD με τα κατάλληλα options και shaders, απλά το κακό είναι ότι θέλει integer scale για να σου σίχνει ομοιόμορφα τα scanlines (οπότε μπορεί να είναι μικρή η οθόνη με μαύρες μπάρες πάνω κάτω). Σε 1080p είναι συνηθισμένο πρόβλημα, θες 1440 και πάνω.

Οτι έχει να κάνει με την κίνηση όμως... Τίποτα δεν μπορείς να κάνεις. Στην CRT θα είναι όλα πεντακάθαρα στο scrolling και στην LCD, ότι μοντέλο και να έχεις, θα υπάρχει θολούρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειμαι σιγουρος οτι και την λαμψη των sprites ,της οθονης,την "σπιθα" που βγαζουνε, το flare ,το glow,την  ακτινοβολια πειτε την οπως θελετε,δεν γινετε emulate.
 
Κατάλαβα τι λες.

Καποιοι shaders έχουν παραμετροποήσεις για αυτήν την λάμψη που λες. Μια φορά είχα βάλει την CRT και προσπαθούσα να πετύχω το ίδιο αποτέλεσμα στην LCD, τις είχα δίπλα δίπλα. Το έκανα συχνά αυτό και για άλλους σκοπούς πx να πετύχω την θολούρα του N64 (το πιο δύσκολο).

Το αποτέλεσμα ήταν κοντά αλλά νομίζω αυτό που με εμπόδιζε να το τελειοποιήσω ήταν οτι η οθόνη μου είναι λίγο παλιά (2010 τεχνολογία) και δεν έχει τα ίδια contrast με τις πιο καινούριες. Μπορεί και να έχεις δίκιο και όντως να μην γίνεται ούτε αυτό. Αλλά εμένα πιο πολύ με χαλάει η κίνηση.
 
Τελικά αυτό που ισχύει με τις CRT VS σύγχρονες τηλεοράσεις και οθόνες είναι αυτό που λένε "η άγνοια είναι ευτυχία". Οι περισσότεροι ή δεν ξέρουν ή έχουν ξεχάσει πως ήταν η εικόνα και η κίνηση στις CRT, αφού τις έχουν ξεφορτωθεί εδώ και χρόνια. Εχω κάνει σύγκριση των CRT και LCD (και τα 2 να παίζουν το ίδιο ταυτόχρονα) στα 2D scrolling σε διάφορα άτομα που έρχονται σπίτι μου και επιμένουν ότι οι σύγχρονες είναι καλύτερες και τους έχω ξενερώσει όλους.

Ειδικά στο scrolling που δεν έχει καθόλου θολούρα στις CRT, όσο και να εθελοτυφλεί ο άλλος δεν μπορεί, κάνει μπαμ.

Οπότε λέω να το κόψω και να σταματήσω να στεναχωρώ τον κόσμο.
Το ίδιο ακριβώς έγινε με έναν φίλο μου. Θεωρούσε πως οι LED οθόνες είναι εξαιρετικές για παλιές κονσόλες και πως δεν έχει νόημα πια να κρατάμε crt τηλεοράσεις.  Εκείνη την εποχή ήθελε να φτιάξει καμπίνα arcade αλλά αδυνατούσαμε να βρούμε arcade monitor. Για αυτό το λόγο ξέθαψε μια sony 21 ιντσών που είχαν παρατημένη οι γονείς του.

Να μην τα πολυλογώ,έγινε υπέρμαχος των crt , και δύσκολα την αποχωρίζεται πλέον.
 
Μια 20ρα CRT είναι οτι πρέπει για ρετρό-καταστασεις, τώρα βολευομαι με μια 14ρα Sony και κάνω τη δουλειά μου. Άντε και retroarch με shaders.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι το rainbow islands στην αρχική οθόνη που αλλάζουν χρωματα οι λέξεις "Rainbow Islands", σε CRT είναι σαν να πετάγονται μπροστά τα γράμματα ενω σε LCD τίποτα, είναι απλα μια flat εικόνα.
 
Πίσω
Μπλουζα