Παρουσίαση Contra για NES

Και για τους σκληροπυρηνικους fan του παιχνιδιου, η NECA τους επιφυλασει μια εκπληξη τον Απριλιο του 2016.... :D

Contra 7" Scale Action Figures Bill and Lance 2-Pack

attachment.php


Πηγη: necaofficial/facebook
 
:thumbup: :thumbup: Αυτα ειναι!
 
Φοβερο παιχνιδι.Και ενα βιντεο με ολες τις πιστες του παιχνιδιου με τα γραφικα της τοτε εποχης.

 
Thanks, Milntov and Retromaniax.gr for viewing my Contra video! You are the best!Screenshot_20200910-165944.png
 
[QUOTE = "CRTWorlds, post: 561440, member: 61250"]
Thanks, Milntov and Retromaniax.gr for viewing my Contra video! You are the best!Προβολή συνημμένου 215889
[/ QUOTE]
Greece! You are amazing !! Retromaniax.gr completely destroyed Twitter in 'minutes viewed' for this video! You are 2nd place! Congratulations! I love you guys!
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20200916-001533.png
    Screenshot_20200916-001533.png
    94,4 KB · Προβολές: 1
Εκανε ο AVGN ενα εξαιρετικο video φορο τιμης στα παιχνιδια Contra.

 
Εγώ το Contra το ανακάλυψα πολύ αργότερα, αρχές 2000 με τους emulators. Δεν έχω νοσταλγία γι αυτό.

Το παιχνίδι που πάντα είχα νοσταλγία είναι το Probotector. Oκ το ίδιο παιχνίδι θα μου πεις σε Ευρωπαϊκή έκδοση. Αλλά εγώ αυτό θυμάμαι.

Και αντίθετα από άλλα παιχνίδια που φάγανε λογοκρισία ανάλογα το Region, στην συγκεκριμένη περίπτωση προτιμώ το λογοκριμένο, δλδ το Probotector. To design των ρομπότ είναι πολύ όμορφο, θυμίζει Robotech και είναι πιο ωραίο από τους macho humans του Contra, ειδικά στο artwork των κουτιών που στην original έκδοση έχουν τον ψευτο-Ζβατζενεγκερ.
 
Συναρπαστικες gaming στιγμες με το contra σε κινεζικο μηχανημα κλωνο nes που ειχα παρει μεσα στο 1993..1000 φορες καλυτερη επιλογη απο το πραγματικο nes το 1993...ηταν ενα gaming διαμαντι για ολους μας ο κινεζικος κλωνος του nes τοτε.
 
Tα πραγματα ειναι απλα οσον αφορα το θεμα Contra-Probotector.Το Contra στα Arcades κυκλοφορησε το 1987 με αποτελεσμα το 1988-89 οταν με πηγαινε πιτσιρικα κανενας θειος μου η μεγαλυτερος ξαδερφος στα ηλεκτρονικα να εχω πετυχει το Contra να το παιξω σαν Contra και να το αγαπησω σαν Contra.Στο NES το παιχνιδι μπορει σε ιαπωνια και αμερικη να κυκλοφορησε το 1988 ομως στην ευρωπη κυκλοφορησε το 1990 σαν Probotector και προσωπικα με ξενισε τοτε οταν το ειδα πρωτη φορα σε NES παιδιου που ερχοταν τς γιορτες στο χωριο απο την πολη και απορουσα τι εγινε και αλλαξαν ετσι το παιχνιδι σε σχεση με αυτο που ηξερα εγω στα ηλεκτρονικα και για ποιο λογο δεν εχει ανθρωπους αλλα εχει ρομποτ κλπ.Ετσι λοιπον το αποτελεσμα για τους περισσοτερους σαν και μενα που γνωρισαν για πρωτη φορα το Contra στα arcades κατα 90% γουσταρουν το κλασσικο Contra αντιθετα οσοι γνωρισαν για πρωτη φορα το Contra σαν Probotector αγαπησαν αυτο το παιχνιδι γιατι πολυ απλα δεν ειχαν δει ποτε το Contra.Φυσικα ολο και θα υπαρχουν ατομα που για πρωτη φορα γνωρισαν και αγαπησαν το Contra ομως προτιμανε το Probotector ομως πιστευω πως αυτοι ειναι γενικα η μειοψηφια.

@milntov Φιλαρακι μου καλοι χρυσοι ηταν οι κλωνοι του NES τοτε αλλα μην τα παραλεμε κιολας που ηταν και 1000 φορες καλυτερο απο το NES.Για μενα που δεν ειχα τα φραγκα να παρω NES και για ολους οσους ηταν στην ιδια κατασταση με μενα μια χαρα ηταν αυτη η μουφα κονσολα αλλα η καρδια μας και η ψυχη μας ξερει πως εκανε οταν βλεπαμε το NES σε καμια διαφημιση στην τηλεοραση η σε κανενα αλλο παιδι με καλυτερη οικογενειακη οικονομικη κατασταση που ειχε το NES και αρκετα παιχνιδια σε αυτο.Το ΝES μεχρι το 1993 κιολας που αναφερεις ειχε οτι καλυτερο υπηρχε σε ποσοτητα,ποιοτητα και ποικιλια παιχνιδιων και μεις με τον κλωνο ειχαμε 1000,5000 η 9999 παιχνιδια που στην ουσια ηταν ενα super mario bros ενα Duck hunt ενα Contra οπως και μερικα αλλα και απο κει και μετα το χαος με εκατονταδες αθλια hacks αυτων των παιχνιδιων που μεσα στης χιλιαδες αυτες σαβουρες μπορει να υπηρχε και κανενα καλουτσικο hack οπως ενα,δυο του Super mario bros που εχω στο μυαλο μου αυτη την στιγμη και τα επαιζα τοτε.Για να μη μιλησω για την ποιτητα κατασκευης της κονσολας και ειδικα των gamepads που ηταν θεμα χρονου να σταματησουν να λειτουργουν η να χαλασουν καποια κουμπια η ο σταυρος.Οποτε καλος χρυσος ο κλωνος οπως ειπα αλλα μεχρι εκει γιατι αν ειχα τα φραγκα για NES και παιχνιδια ο κλωνος θα ειχε γινει στοχος για το αεροβολο και το φλομπερ.
 
@milntov Φιλαρακι μου καλοι χρυσοι ηταν οι κλωνοι του NES τοτε αλλα μην τα παραλεμε κιολας που ηταν και 1000 φορες καλυτερο απο το NES.Για μενα που δεν ειχα τα φραγκα να παρω NES και για ολους οσους ηταν στην ιδια κατασταση με μενα μια χαρα ηταν αυτη η μουφα κονσολα αλλα η καρδια μας και η ψυχη μας ξερει πως εκανε οταν βλεπαμε το NES σε καμια διαφημιση στην τηλεοραση η σε κανενα αλλο παιδι με καλυτερη οικογενειακη οικονομικη κατασταση που ειχε το NES και αρκετα παιχνιδια σε αυτο.Το ΝES μεχρι το 1993 κιολας που αναφερεις ειχε οτι καλυτερο υπηρχε σε ποσοτητα,ποιοτητα και ποικιλια παιχνιδιων και μεις με τον κλωνο ειχαμε 1000,5000 η 9999 παιχνιδια που στην ουσια ηταν ενα super mario bros ενα Duck hunt ενα Contra οπως και μερικα αλλα και απο κει και μετα το χαος με εκατονταδες αθλια hacks αυτων των παιχνιδιων που μεσα στης χιλιαδες αυτες σαβουρες μπορει να υπηρχε και κανενα καλουτσικο hack οπως ενα,δυο του Super mario bros που εχω στο μυαλο μου αυτη την στιγμη και τα επαιζα τοτε.Για να μη μιλησω για την ποιτητα κατασκευης της κονσολας και ειδικα των gamepads που ηταν θεμα χρονου να σταματησουν να λειτουργουν η να χαλασουν καποια κουμπια η ο σταυρος.Οποτε καλος χρυσος ο κλωνος οπως ειπα αλλα μεχρι εκει γιατι αν ειχα τα φραγκα για NES και παιχνιδια ο κλωνος θα ειχε γινει στοχος για το αεροβολο και το φλομπερ.
Eννοειται συμφωνουμε φιλε μου metalcandyman :thumbup::thumbup: 1000 φορες τροπος του λεγειν μιας και δεν ειχα την δυνατοτητα οικονομικα να παιξω τοτε τα παρα πολλα παιχνιδια που ειχα παιξει στον κλωνο στο αυθεντικο nes για εποχες 1993 - 94..εκτος τα πιο καλα παιχνιδια που ειχε στην μνημη ο δικος μου nes κλωνος οπως τα contra - s.mario bros - tetris - arcanoid - popeye - road fighter - excitebike το καλο ηταν οτι οι πιο ακριβες κασσετες με τα πιο καλα παιχνιδια του nes που αγοραζα για τον κλωνο απο τα μαγαζια το 1993 - 94 ειχαν απο 4.500 εως 7.200 δρχ οι πιο ακριβες..οποτε αν δεν ειχα τον κλωνο δεν θα ειχα παιξει πολλα παιχνιδια του nes οπως το contra..Τωρα εννοειται σε ποιοτητα κατασκευης ο κλωνος ειναι για τα σκουπιδια και τωρα η μονη κονσολα που εχω για αυτα τα παιχνιδια ειναι το αυθεντικο nes.
 
Eννοειται συμφωνουμε φιλε μου metalcandyman :thumbup::thumbup: 1000 φορες τροπος του λεγειν μιας και δεν ειχα την δυνατοτητα οικονομικα να παιξω τοτε τα παρα πολλα παιχνιδια που ειχα παιξει στον κλωνο στο αυθεντικο nes για εποχες 1993 - 94..εκτος τα πιο καλα παιχνιδια που ειχε στην μνημη ο δικος μου nes κλωνος οπως τα contra - s.mario bros - tetris - arcanoid - popeye - road fighter - excitebike το καλο ηταν οτι οι πιο ακριβες κασσετες με τα πιο καλα παιχνιδια του nes που αγοραζα για τον κλωνο απο τα μαγαζια το 1993 - 94 ειχαν απο 4.500 εως 7.200 δρχ οι πιο ακριβες..οποτε αν δεν ειχα τον κλωνο δεν θα ειχα παιξει πολλα παιχνιδια του nes οπως το contra..Τωρα εννοειται σε ποιοτητα κατασκευης ο κλωνος ειναι για τα σκουπιδια και τωρα η μονη κονσολα που εχω για αυτα τα παιχνιδια ειναι το αυθεντικο nes.
Τοτε στα ιδια ημασταν φιλαρακι μου γιατι no money,no NES και παιχνιδια οποτε καλος ηταν και ο κλωνος.Οσο για της κασετες που λες συμφωνω απολυτα και μπορει να μην ειχε φυσικα ολα τα NES παιχνιδια αλλα ειχε πραγματικα καλα κομματια και θυμαμαι ειχα αγορασει και γω 7 χιλιαρικα για τον κλωνο το Ghosts 'n Goblins το οποιο ηταν μια ασπρη κασετα κουτι δεν υπηρχε φυσικα μεσα σε μια ζελατινα ηταν ομως το παιχνιδι ηταν ακριβως το ιδιο με το NES που το απεκτησα οταν τελικα καταφερα να παρω το NES που στην ουσια ελεημοσυνη απο κατι γνωστους μιας θειας μου ηταν που ειχαν και υπολογιστη και home micros και κονσολες και τα παντα.
 
Πίσω
Μπλουζα