Παρουσίαση LynxSD flash cart για Atari Lynx

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.351
Αντιδράσεις
9.499
Τι εγινε ρε παιδια;

hqdefault.jpg

Τελικα καταληξε το Lynx να εχει περισσοτερα flash carts και απο το game gear! Ποιος θα το πιστευε; Μετα καποιες πρωτες προσπαθειες, ερχεται η πλεον η απολυτη λυση με το LynxSD.

To LynxSD ειναι ενα menu driven multicart που διαβαζει τις roms απο microSD καρτα, οπως ολα τα μοντερνα flashcarts του Krikzz. Υποστηριζει ολα τα γνωστα formats και δεν χρειαζεται να γινει καμια επεμβαση στις roms για να λειτουργησουν. Επιπλεον υποστηριζει τα διαφορα homebrews και previews με την μορφη bitmaps. Δεν ειμαι 100% σιγουρος αν υποστηριζει αποθηκευση saves και highscores, αλλα νομιζω πως ναι. Βασικη (και μοναδικη απ' οσο μπορω να σκεφτω) ελλειψη ειναι η μη υποστηριξη long filenames, αλλα ετσι κι αλλιως τα παιχνιδια ειναι τοσο λιγα και σε συνδιασμο με την λειτουργια preview δεν θα δυσκολευτει κανεις να βρει το παιχνιδι που θελει απο το menu.

Το LynxSD συνοδευεται απο 3d printed καλυμμα υψηλης ποιοτητας, το οποιο ομως πρεπει να αφαιρεθει για να μπει σε Lynx 1. Επιπλεον συνοδευεται απο καρτα microSD 512MB ή 1GB που εχει ηδη προγραμματισμενο το menu και καποια homebrew games. Ετσι αποφευγονται τα τυχων προβληματα συμβατοτητας και ακομα και με την 512MB χωρανε ολα τα παιχνιδια του Lynx πολλες φορες.

Οψη και κάλυμμα

2016-10-17-18h23m19.JPG

Αναποδη

2016-10-17-18h24m12.JPG

Το menu

2016-10-17-19h17m38.JPG

Εμφανης η ελλειψη υποστηριξης LFN

2016-10-17-19h17m19.JPG

Εφόσον εχουμε αντιγραψει τα αρχεια του preview και εχουμε ονοματησει καταλληλα τις roms μας, αν αφησουμε τον κερσορα πανω σε μια rom για μερικα δευτερολεπτα θα εμφανιστει το preview

2016-10-17-19h09m11.JPG

Ας παιξουμε και λιγο Toki. Ο προγραμματισμος της rom ειναι πολυ γρηγορος.

2016-10-17-19h16m39.JPG

2016-10-17-19h17m03.JPG

Εχω αρχισει να ακουγομαι σαν χαλασμενος δισκος, αλλα προκειται για μια must have αγορα για ολους τους οπαδους lynx! Σπευσατε!
 
Τελευταία επεξεργασία:
κοίτα ρε παιδί μου όμως που έχει φτάσει η τεχνολογία! σε ένα flashcard σαν το νύχι μου χωράνε όλα τα παιχνίδια μιας κονσόλας! Όσο σκέφτομαι ότι το 1541 του 64άρη του καλύτερου μου φίλου μαζί με δυο ντουζίνες δισκέτες 5 1/4 έπιανε ένα ολόκληρο ντουλάπι και ήμασταν τρισευτυχισμένοι...
 
Πίσω
Μπλουζα