Παρουσίαση Philips CDi 220/40

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.369
Αντιδράσεις
9.541
Ημουνα νιος και γερασα! Μια απο τις πρωτες μου αναρτησεις στο forum ηταν και αυτη της επισκευης που ειχα κανει στο Philips CDi 220/40 πριν πολλα χρονια. Ηρθε λοιπον η ωρα να του κανω ενα πιο πληρες test drive.

Αλλα ας ριξουμε πρωτα μια ματια στην συσκευη. Προκειται για ενα απο πιο κλασσικα CDi και απευθυνεται σε καποιον που θελει μια consumer electronics συσκευη στο οπτικοακουστικο του συστημα. Συνοδευεται απο ασυρματο χειριστηριο αλλα εχει ολες τις θυρες που του επιτρεπουν να χρησιμοποιει και ενσυρματα χειριστηρια.




Το ασυρματο χειριστηριο ειναι κυριως για καταναλωση οπτικοακουστικου υλικου και multimedia τιτλους. Ειναι εντελως ακαταλληλο για gaming.




Προ καιρου ειχε περασει στα χερια μου το καταλληλο Digital Video Cartridge που επιτρεπει στο CDi να αποκωδικοποιει mpeg-1 video.



Για να δοκιμασω την συσκευη και το DVC, απεκτησα προσφατα την VideoCD εκδοση της αγαπημενης μου ταινιας Star Trek VI - The Undiscovered Country. Οπως ολες οι VideoCD ταινιες feature length, ερχεται σε δυο δισκακια.




Αφου τοποθετησουμε το DVC στην υποδοχη του, αναβουμε το 220/40 και βλεπουμε τα μενου της συσκευης.





Οταν βαλουμε το πρωτο δισκακι της ταινιας μας πηγαινει στο αρχικο menu της ταινιας, αρκετα πιο φτωχο απο οτι εχουμε συνηθισει με τα dvd. Πρεπει να πω οτι η ποιοτητα της εικονας ειναι αισχος, αλλα ειναι αληθεια οτι ειμαι καλομαθημενος με την plasma τηλεορασαρα μου και ολο το συγχρονο ψηφιακο HD content! Το χειριστηριο προσφερει τις βασικες ευκολιες για το playback.






Πριν κλεισω την συντομη παρουσιαση, να πω οτι δοκιμασα με επιτυχια και το μοναδικο CD+G μουσικο cd με επιτυχια, αλλα δεν εβγαλα φωτογραφιες.

Σε σχεση με το 450 που ειχαμε δει προ καιρου, το 220/40 εχει ενα αλλο αερα design και ποιοτητας κατασκευης. Αν καποιος πρεπει να εχει μονο ενα CDi, το 220/40 ειναι προτιμοτερο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ωραια παρουσιαση Freaktmp! Η τελευταια μου επαφη με το CDi ητανε το 1998 οπου το ειχε ενας συγχωρεμενος φιλος μου. Μου φαινεται να ειχε το CDi 220/40 matchline με αρκετα εξτρα καλουδια λογω οτι ειχε καλες σχεσεις με τον αντιπροσωπο της Philips στην Θεσσαλονικη και μου την ελεγε παντα το ποσο ανωτερη κονσολα ητανε απο το Saturn :) . Αυτο που ξεχωριζε στο CDi ητανε τα VideoCD που επαιζε οπου η εικονα ητανε αρκετα καλυτερη απο VHS.
 
Φοβερή η παρουσίαση freaktmp. Αλήθεια που μπορεί πια να βρει κάποιος VCD; Σκεφτόμουν μελλοντικά να αγόραζα μια VCD card για το Saturn. Τα μόνα VCD που πέρασαν από τα χέρια μου ήταν στις αρχές τις περασμένης δεκαετίας και αυτά δεν ήταν ταινίες...
 
Κλασσικα ebay. Ειναι παντως πεταμενα λεφτα η καρτα... ειναι μονο για τον συλλεκτη saturn που τα εχει ολα.
 
freaktmp είπε:
Κλασσικα ebay. Ειναι παντως πεταμενα λεφτα η καρτα... ειναι μονο για τον συλλεκτη saturn που τα εχει ολα.
Ναι, εννοείται με τα DVD, Blue Ray τώρα τι να πει το VCD. Απλά για να θυμόμαστε τα παλιά!
 
Πίσω
Μπλουζα