Παρουσιαση 8bitdo Arcade Stick

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Εξαιρετική παρουσίαση @freaktmp. Μπράβο σου. Από βδομάδα θα γίνω κι εγώ κάτοχος του συγκεκριμένου stick και το μόνο σίγουρο είναι ότι θα το μοντάρω. Αυτή τη στιγμή έχω στο δικό μου custom arcade controller το Joystick Seimitsu LS-32-02 αλλά σκέφτομαι να αγοράσω και το Sanwa για αλλαγή. Και τα δύο ξέρω είναι κορυφαία αλλά δεν έχω παίξει για να δω ποιες οι διαφορές. Με το Seimitsu είμαι απόλυτα ευχαριστημένος ωστόσο.

Τώρα κουμπιά έχω και sanwa και τα standard που κάνουν κούρμπα.

Θα χρειαστώ σίγουρα ένα καλώδιο 5-pin connector. Τι άλλο;

 
Καλοπαιχτο! :happyjump:

Αν εχεις ηδη τα καταλληλα εργαλεια, πχ ενα σχετικα ψηλο και λεπτο Torx T10, τοτε το μονο αλλο που θα χρειαστεις ειναι ελευθερο χρονο και διαθεση για παιχνιδι! :headbang:

Απαξ και το συνηθισεις, το να αλλαζεις πραγματα με το 8AS ειναι τοσο ευκολο κι απλο, που ολο και κατι θα θες να δοκιμασεις. Οι περισσοτεροι μοχλοι δεν ειναι και τοσο ακριβοι, οποτε αν εχεις περιεργια, με το 8AS μπορεις ευκολα να τους δοκιμασεις ολους, οπως και διαφορετικους τυπους κουμπιων, restrictor plates κλπ.
 
Ναι έχω τέτοιο κατσαβίδι οπότε είμαι οκ. Βέβαια λίγο που έψαχνα τώρα, είδα ότι ο συγκεκριμένος seimitsu μοχλός που έχω δεν ταιριάζει στον 8bitdo και θέλει άλλο μοντέλο. Έχεις γνώση περί αυτού;

Τώρα σκέφτομαι ίσως πάρω και κουμπιά seimitsu αν και όλοι παίρνουν sanwa. Δεν ξέρω ακόμη...
 
Οπως θα διαβασες στο thread, ειμαι τελειως ασχετος με το αθλημα και για μενα το ολο πραγμα ειναι ενα ταξιδι εξερεύνησης.

Οντως βλεπω και εγω οτι λενε πως δεν χωραει μεσα στο 8AS γιατι ειναι πολυ ψηλος ο μηχανισμος. Δεν εχω κανεναν seimitsu μοχλο, οποτε δεν μπορω να προσθεσω κατι.

Αυτο το wiki εχει ενδιαφερουσες πληροφοριες και υπαρχει και αυτη εδω η σελιδα με εναν psycho κορεατη που εκανε ενα extreme mod.
 
Ναι είδα κι εγώ ότι η λύση αν θες να βάλεις το LS 32 είναι να "φας" τον πάτο του 8bitdo. Δεν ξέρω αν θέλω. Για αρχή λέω να αγοράσω τον sanwa που πήρες κι εσύ και να δω. Δε θεωρώ ότι θα έχω θέμα αν και μου αρέσει η σφιχτή αντίδραση του LS32 και αυτός ήταν και ο λόγος που το προτίμησα έναντι του Sanwa.

Τώρα κάποιες ερωτήσεις. Όταν επέλεξες να πάρεις το Sanwa Stick, επέλεξες να έχει και το 5-pin καλώδιο. Το with Dupont connector τι ακριβώς είναι; Επίσης το octagonal guide?
 
Ειχα παρει το 5 pin καλωδιο με dupont ακροδεκτες γιατι ειχε ελλειψη αυτο που ηθελα να παρω, το JST-XH 5 Pin Female to Female. Και τα δυο κανουν την δουλεια, αλλα με το JST-XH θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Dupont ακροδεκτες

2-3-4-5-6-7-8-pin-254mm-dupont-connector-cable-assembly-dupont-wire-harness1-05889380015525953...jpg

Οσο για octagonal gate, ειναι αυτο που προτιμουν αρκετοι παικτες fighting παιχνιδιων. Ιδανικο για τα hadoken! :)
 
Α οκ οπότε εγώ με το JST-XH Θα ειμαι μια χαρά. Fighting games πέρα από Mortal Kombat το 1ο δεν παίζω οπότε δε θα μου χρειαστεί.

Πήρες μήπως τα silencer για τα κουμπιά της Sanwa να πεις εντυπώσεις?
 
Πήρες μήπως τα silencer για τα κουμπιά της Sanwa να πεις εντυπώσεις?
Κατι σαν και αυτο εννοεις; Αν τα ειχα παρει, θα τα ειχες διαβασει στο forum. :cool:

Οχι δεν μπηκα στον κοπο. Δεν με ενοχλει ο θορυβος που κανουν τα κουμπια.
 
Κάτι τελευταίο για να μη κουράζω. Τι έξοδα αποστολής έχει το site από Γαλλία;
 
Εχω να παραγγειλω τρια χρονια. Τοτε ηταν πολυ λογικα.
 
Έχεις δίκιο. Η αλήθεια είναι ότι ξεχνάω ότι όλα αυτά τα έκανες πριν 3 χρόνια. Να σαι καλά για τις απαντήσεις.
 
Καλησπερα σε ολους.προχθες παρελαβα ενα sanwa 4way restrictor απο τον φιλο freaktmp και το μονο που εχω να πω ειναι οτι εντυπωσιάστηκα απο την λεπτομέρεια .Απο τα οσα διαβασα εδω μαλλον καλυτερος συνδυασμος με το restrictor ειναι το sanwa JLF.Γνωριζετε που θα βρω sanwa JLF στην Ευρωπη με 4.8mm επαφες?
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα