Παρουσιαση 8bitdo Arcade Stick

Ας δουμε τωρα μια ακομα ενδιαφέρουσα προσθήκη στο 8AS, το 8bitdo Retro Receiver για Sega Genesis/Mega Drive. Συνηθως προτιμώ να παρουσιάζω αυτους τους δέκτες ξεχωριστά, αλλα επειδη εχω ηδη δυο ασυρματα gamepads για mega drive (Joyzz, Retro-bit) αυτο σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω αποκλειστικά για το 8AS, οποτε θα το δουμε σε αυτο εδω το thread.

Πλεον την ξερετε καλα την ιστορια, προκειται για εναν δεκτη bluetooth με db9 βυσμα συμβατο με Mega Drive. Υποστηριζει ολα τα bluetooth χειριστηρια της 8bitdo καθως και PS4, PS3, Xbox Bluetooth, Switch Pro, Wii U Pro, Wiimote, Joy-Cons. Επιπλεον μπορουμε να το συνδεσουμε στο PC και να το χρησιμοποιήσουμε και εκει σαν δεκτη bluetooth για ολες τις παραπανω συσκευες.

Ας δουμε την συσκευασια. Οπως ολες οι συγχρονες συσκευασιες της 8bitdo, ειναι πολυ απλη και βασικη.




Περιεχει μονο το δεκτη και ενα πολυ μικρο καλωδιο microusb



O δεκτης δεν διαφερει απο ολα τα αλλα retro receivers. Βλεπουμε την θυρα microusb και το κουμπι για συγχρονισμο.




Πριν το χρησιμοποιησουμε για πρωτη φορα, καλο ειναι να αναβαθμισουμε το firmware κατα τα κλασσικα. Δεν χρειαζεται να τα επαναλαβω εδω, τα εχουμε ξαναδει.

Πρωτη δοκιμη στο mega drive με το 8AS. Εδω παρατηρουμε κατι διαφορετικο απο τα αλλα retro receivers. Για να συγχρονίσει, πρεπει να βαλουμε το 8AS σε Switch mode. Τα κουμπια ειναι εντελως ανακατεμένα, αλλα χρησιμοποιώντας το Ultimate Software εφτιαξα ενα προφιλ που τα βαζει στην σωστη σειρα τους. Οποιο χειριστήριο συνδέσουμε με το retro receiver, μπορουμε να γυρισουμε σε 3 button mode κρατώντας πατημενο το select για μερικα δευτερόλεπτα. Η δυνατοτητα turbo fire του 8AS λειτουργεί κανονικά.




Atomic Robo-Kid



Bonanza Bros



Streets of Rage 2




Κανενα προβλημα δεν αντιμετωπισα και με το Master System.




Streets of Rage



Χρησιμοποιησα με επιτυχια τον μετατροπεα ΟpenC64MegaDrivePadΑdapter για να συνδεσω το retro receiver με το 8AS σε Commodore 64C και αν και ειναι καπως μακρυναρι, δουλευει αψογα.




Joystick Tester



Super Mario Bros



Δοκιμασα το retro receiver και με το modded SNES controller χωρις προβλημα. Μια παραξενιά που ειδα εδω ειναι οτι το 3 button mode καμια φορα καταργείται απο μονο του και επιστρέφει σε 6 button. Δοκιμασα και το xbox one bluetooth controller που υποτιθεται οτι ειναι συμβατο, αλλα ενω συγχρονιζει δεν δουλευει κανενα πληκτρο. Βρηκα μια αναφορα στο web για καποιον αλλο που ειχε το ιδιο θεμα, αλλα μεχρι στιγμης δεν βρηκα καποια λυση. Τελος δοκιμασα το retro receiver και σαν δεκτη στο pc επιτυχως.

Αν δεν ειχα το 8AS, θα αγοραζα το συγκεκριμενο retro receiver; Οχι. Αν και δεν ειναι ακριβο, καλυτερα να βαλετε τα λεφτα αυτα σε ενα κουμπαρα και να αγορασετε ενα απο τα ασυρματα 2.4GHz χειριστηρια που κυκλοφορουν.

Για να ανακεφαλαιώσουμε, μπορουμε να χρησιμοποιήσουμε το 8AS σε PC, Mac, Android, Switch, Rasbperry Pi, NES, SNES, Master System, Mega Drive, Commodore 8 και 16bit! Not bad...

Μελλοντικα ελπιζω να παρουσιασω κι αλλες λυσεις συνδεσιμότητας για το 8AS.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολύ χρήσιμο, @freaktmp , έψαχνα καιρό για ασύρματα jpypads για C64/amiga/CD32 , υπάρχει το Unijoysticle™ 2 για C64 αλλά όχι κάτι universal, με τους αντάπτορες από megadrive σε αυτούς τους 8 και 16bit micros, είναι μια καλή λύση για όλα αυτά τα μηχανήματα.
 
Δεν ειμαι σιγουρος οτι θα δουλεψει σε CD32.

Αυτο το Unijoysticle 2 το ειχα δει προ καιρου, καλο φαινεται. Ειναι συμβατο με Commodore και Atari 8/16bit, απλα θελει επεκτασεις καλωδιου db-9 γιατι ειναι φτιαγμενο για να ταιριαζει μονο σε commodore 64/128.
 
Αφιερωσα σημαντικο χρονο παιζοντας με το 8AS έχοντας γυριζει το τετράγωνο restrictor plate σε 8 way και πρεπει να πω οτι ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος. Ειπα λοιπον να δοκιμασω και κατι αλλο που ειχα προμηθευτει μαζι με τα sanwa εξαρτηματα. Ειχα παρει το performance pack, που εκτος απο octagonal restrictor plate που εχουμε ηδη δει, εχει και δυο σκληροτερα ελατηρια και ενα actuator με διαφορετικο σχημα που μειωνει την κινηση του μοχλου και το dead zone. Αυτο το ειχε σχεδιασει ο γνωστος ειδικος του χωρου Kowal.



Ταυτοχρονα εφτασε και το καλωδιο JST-XH 5 Pin Female to Female που επιτρεπει γρηγορη και σταθερη συνδεση του μοχλου με την πλακετα.



Προσοχη στην λεπτομερεια. Το βυσμα εχει δυο αυτακια. Πρεπει να κοψουμε το ενα στην μερια που παει στην πλακετα.



Η τοποθετηση ειναι παιχνιδακι. Το καλωδιο μπαινει τοσο σταθερα που ειναι αδυνατο να βγει, οσο και να κακοποιησουμε το 8AS.



Προχωραμε τωρα στην αντικατασταση του ελατηριου και του actuator. Το πρωτο βημα ειναι να αφαιρεσουμε το e-clip απο τον αξονα για να απελευθερωσουμε τα εξαρτηματα. Θα χρειαστουμε ενα ισιο κατσαβιδι και πολυ προσοχη, γιατι μπορει να εκτοξευθει και να το χασουμε.



Αφου βγει το e-clip αφαιρουμε το υπαρχουν actuator και ελατηριο. Ας τα συγκρινουμε με τα καινουρια. Το Kowal ειναι στα αριστερα.



Τα ελατηρια. Στα δεξια το sanwa. Το μεσαιο ειναι πιο σκληρο, το αριστερα ακομα σκληροτερο.



Αφου βαλουμε τα νεα εξαρτηματα, πιεζουμε το actuator και τοποθετουμε το e-clip στην θεση του. Με το πιο σκληρο ελατηριο, αυτο ειναι καπως δυσκολο και για ευκολια μπορει να χρειαστει να αφαιρεσουμε προσωρινα το restrictor plate. Για να βαλουμε το e-clip στην θεση του καλο ειναι να χρησιμοποιησουμε μια πενσα. Παντα προσοχη μην μας φυγει και το ψαχνουμε.

Ειχα μια υποψια οτι με το καινουριο actuator και το restrictor plate σε 4 way, ισως να ειχαμε λιγο καλυτερο αποτελεσμα απο πριν και οντως πρεπει να πω οτι μου αρεσε πολυ περισσοτερο ετσι. Παντως ακομα δεν ειναι τελειο.

Το σκληροτερο ελατηριο για μενα ειναι υπερβολικα σκληρο και κουραζει μετα απο λιγο. Το μεσαιο παντως ειναι εξαιρετικο και πραγματικα βελτιωνει την αισθηση του μοχλου. Σε συνδιασμο με το kowal actuator εχουμε μια καλη αναβαθμιση. Βεβαιως ολα αυτα ειναι υποκειμενικες αποψεις καποιου που ειναι πρακτικα ασχετος με το θεμα. Απο την αλλη, δεν ειμαι ο μονος που το πιστευει αυτο, γιατι ειναι γενικα δημοφιλεις αναβαθμισεις για το Sanwa JLF μοχλο.

Και κατι εντελως διαφορετικο τωρα. Μετα την εμπνευση που ειχα με το ΟpenC64MegaDrivePadΑdapter και το Smart Card V2 interface στον Spectrum, απενεργοποιησα την θυρα του joystick απο το Smart Card και ξαναενεργοποιησα αυτη που βρισκεται στο Spectra. Και ναι κυριες και κυριοι, η θυρα του Spectra δινει αρκετο ρευμα για να χρησιμοποιησουμε ασυρματους δεκτες. Εκτος απο αυτους του Retro-bit και το Joyzz, δοκιμασα με επιτυχια και το Mega Drive Retro Receiver οποτε μπορουμε πλεον να χρησιμοποιησουμε το 8AS και με υπολογιστες ZX Spectrum!



Καπως πυργος της βαβελ, αλλα δουλευει.



Cybernoid.


 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν ειμαι σιγουρος οτι θα δουλεψει σε CD32.

Αυτο το Unijoysticle 2 το ειχα δει προ καιρου, καλο φαινεται. Ειναι συμβατο με Commodore και Atari 8/16bit, απλα θελει επεκτασεις καλωδιου db-9 γιατι ειναι φτιαγμενο για να ταιριαζει μονο σε commodore 64/128.
Υπάρχει και το wireless KTRL , που φαίνεται εξαιρετικό , αλλά μάλλον δεν τα κατασκευάζει πλέον o witchmaster στο amibay, του έχω στείλει δυο-τρία μήνύματα, δεν μου έχει απαντήσει.
 
Μαζι με τα υπολοιπα sanwa εξαρτήματα, ειχα προμηθευτεί και δυο Sanwa GT-2F restrictor plates δυο κατευθύνσεων. Ειχα την ιδεα να εχω ενα για χρηση με τα 2 way παιχνιδια και να χρησιμοποιήσω το δευτερο για να φτιαξω ενα αυτοσχέδιο 4 way restrictor plate. Ας δουμε πως μπορουμε να κανουμε κατι τετοιο, οσο πιο απλα και ευκολα γινεται.



Περιστρέφουμε το ενα plate 90 μοιρες σε σχεση με το αλλο. Τοποθετουμε το ενα πανω στο αλλο.



Έχοντας σαν οδηγο το πανω plate, χρησιμοποιούμε εναν μαυρο μαρκαδόρο για να σχεδιάσουμε τις διαφορες στο κατω.



Με το πιστο μας dremel αφαιρουμε τις μαρκαρισμένες περιοχες προσεκτικα για να μην το παρακάνουμε. Μετα χρησιμοποίησα μια διαφορετικη μυτη και γυάλισα λιγο τα σημεια στα οποια αφαιρέσαμε υλικο.



Το τελικο αποτελεσμα δεν ειναι τελειο, αλλα για τα δικα μου τρεμάμενα χερια ειναι καλο.



Με το τροποποιημενο restrictor plate πλεον ειναι εντελως αδυνατο να ενεργοποιηθούν οι διαγώνιοι. Μαζι τις προηγούμενες τροποποιήσεις που ειχαμε κανει, η διαφορα ειναι η μερα με την νυχτα. Ακομα δεν ειναι 100%, αλλα πλεον ειναι τουλαχιστον 90+%! Αν ηταν φτιαγμενο με μηχανικη ακριβεια και οχι απο εναν ασχετο με ενα dremel θα ηταν απλα θεϊκό.

Σιγουρα δεν θα κανει εναν κακο παιχτη σαν και μενα ηρωα, αλλα τουλαχιστον πλεον χανω στο Pac-man μονο απο δικα μου λαθη και οχι γιατι καθε τοσο ο Pac-man αποφασίζει μονος του να στρίψει προς την λαθος κατεύθυνση. Επαιξα για πρωτη φορα μια πληρη αλληλουχία απο πιστες στο Donkey Kong και μαλιστα με την πρωτη προσπαθεια. Στο Frogger δεν ειδα μεγαλη διαφορά, αλλα το Burger Time ηταν απολαυστικό σαν ενα ζουμερο cheeseburger. Τελος το Ghouls'n Ghosts (το οποιο δεν γνώριζα μεχρι τωρα οτι ειναι 4 way) εγινε απο σαδιστικά δυσκολο, σχεδον σαδιστικά δυσκολο!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αμεσα διαθεσιμο για 85€ συν εξοδα αποστολης σε skroutzομαγαζο.
Εδω στην ελλαδα αυτο το arcade stick 8 bitdo ειχε φτασει να το πουλανε μεχρι και 500+ €

Yπολογιζα πως καποια μαγαζια που πουλανε ποιο ακριβα απο τα αλλα θα ανεβαζανε την τιμη του στα 700 - 800€ η και παραπανω στα 1000€ αλλα αρχιζουν να καταλαβαινουν πως αν πουλανε ενα προιον 10 - 15 φορες ακριβοτερο ειναι πολυ δυσκολο να πουληθει οποτε μεχρι 4 - 5 φορες ακριβοτερο μπορει να το βρει καποιος τωρα σε πιο ακριβο μαγαζι.

Τα 85€ παντως που το πουλανε σε αλλα μαγαζια ειναι εννοειται ειναι μια λογικη τιμη για το 8 bitdo arcade stick

Θυμαμαι πριν πολυ καιρο απο ebay καποια κινεζικα arcades sticks με δωρεαν μεταφορικα που δεν υπηρχε θεμα με τελωνειο με συνολικο κοστος 40€ ακριβως τα ιδια στην ελλαδα τα εβρισκα εως 250 - 300€
 
Αμεσα διαθεσιμο για 85€ συν εξοδα αποστολης σε skroutzομαγαζο.
Εδω στην ελλαδα αυτο το arcade stick 8 bitdo ειχε φτασει να το πουλανε μεχρι και 500+ €

Yπολογιζα πως καποια μαγαζια στην ελλαδα που πουλανε ποιο ακριβα απο τα αλλα θα ανεβαζανε την τιμη του στα 700 - 800€ η και παραπανω στα 1000€ αλλα αρχιζουν να καταλαβαινουν πως αν πουλανε ενα προιον 10 - 15 φορες ακριβοτερο ειναι πολυ δυσκολο να πουληθει οποτε μεχρι 4 - 5 φορες ακριβοτερο που μπορει να το βρει καποιος τωρα σε ακριβο ελληνικο μαγαζι.

Τα 85€ παντως που το πουλανε σε αλλα μαγαζια ειναι εννοειται ειναι μια λογικη τιμη για το 8 bitdo arcade stick

Θυμαμαι πριν πολυ καιρο απο ebay καποια κινεζικα arcades sticks με δωρεαν μεταφορικα που δεν υπηρχε θεμα με τελωνειο με συνολικο κοστος 40€ ακριβως τα ιδια στην ελλαδα τα εβρισκα εως 250 - 300€
 
Παιδιά δεν ξέρω αν είναι αυτό που ψάχνετε όμως υπάρχει και αυτό σε λογική τιμή και μάλιστα τα κατασκευάζουν γνωστά μέλη της ρετροπαρεας μας :

Απο τον Mastergr:


Και απο TGS απο τον dinohatzi :
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εδω στην ελλαδα αυτο το arcade stick 8 bitdo ειχε φτασει να το πουλανε μεχρι και 500+ €
Δεν ξερω που το ειδες αυτο, παντως τουλαχιστον στο skroutz δεν εχει ξεπερασει ποτε τα 130.

Image1.jpg

Βεβαιως ουτε για 130€ αξιζει, αλλα σιγουρα οχι 500...

Παιδιά δεν ξέρω αν είναι αυτό που ψάχνετε όμως υπάρχει και αυτό σε λογική τιμή και μάλιστα τα κατασκευάζουν γνωστά μέλη της ρετροπαρεας μας

Ξεχασες τις δημιουργιες του φιλου @dkssprs
 
Δεν ξερω που το ειδες αυτο, παντως τουλαχιστον στο skroutz δεν εχει ξεπερασει ποτε τα 130.

Προβολή συνημμένου 262926

Βεβαιως ουτε για 130€ αξιζει, αλλα σιγουρα οχι 500...



Ξεχασες τις δημιουργιες του φιλου @dkssprs

Υπαρχει και πιθανοτητα τωρα να εχει ξεπερασει τα 1000€ και να εχει φτασει μεχρι και τα 1500€ αλλα θελει και ψαξιμο στο google για τα ελληνικα μαγαζια οπως στο μαγαζι που το ειχα βρει παλια αλλα δεν θυμαμαι πως λεγοταν.

Υπαρχει παντως και εδω το 8bito arcade stick περιπου στα 650 €

Αν δεν επιτρεπεται να βαζουμε καταστηματα που πουλανε το arcade stick 8bitdo εννοειται να σβηστει το λινκ.

 
Αυτο που εβαλες δεν ειναι ελληνικο μαγαζι. Δεν ειναι καν μαγαζι. Ειναι απατη.
Tι να πω αφου ειδα οτι μπορει να παραγγειλει καποιος και τα εχει και ολα στα ελληνικα σαν κανονικο ελληνικο καταστημα υπεθεσα οτι ειναι κανονικο μαγαζι.Δεν το εψαξα να δω αν ειναι απατη.

Μετα και το αλλο μαγαζι που τα ειχε πανακριβα μπορει να ηταν σαν αυτο.Τι να πω.Ειπα και εγω ειναι δυνατον να υπαρχουν τετοιες τιμες.

Thanks για την ενημερωση freaktmp :thumbup::thumbup::thumbup:
 
H 8bitdo ανακοινωσε την κυκλοφορια μιας νεας εκδοσης του Arcade Stick, ειδικα για χρηση με κονσολες Xbox Series, One και Windows, με αδεια απο την Microsoft.

Θα κυκλοφορησει στις 15 Ιουλιου σε δυο χρωματα. Εχουν ηδη ανοιξει οι προπαραγγελιες.






 
Προτεινομενη λιανικη USD $120, ενω το απλο ειναι $90. Ειναι ανοικτο το preorder στο eshop της 8bitdo, για τους βιαστικους. :headbangdude:

Αν δεν το θελετε ειδικα για xbox, νομιζω οτι το απλο ειναι καλυτερη επιλογη, αλλα στο εμφανισιακο σκιζει!
 
Πριν πολλα χρονια, οταν ειχα πρωτοαρχισει να ασχολούμαι σοβαρα με το retrogaming/retrocomputing ειχα προμηθευτεί τα θρυλικα Homejoy και Arcadejoy. Για πολλα χρονια ειχαν κεντρικη θεση στο οπλοστασιο μου, μεχρι που αντικαταστάθηκαν απο αλλες παλιοτερες και νεώτερες συσκευες, οπως το 8bitdo Arcade Stick.

Ειχα συνηθίσει λοιπον στους Sanwa JLW μοχλους που ειχαν και ομολογώ οτι αρχικα μου ξενισε ο JLF μοχλος του 8AS, αλλα πλεον μου εχει γινει δευτερη φυση, ειδικα με τις τροποποιήσεις που ειχαμε δει. Ηθελα καποια στιγμη να επισκεφτω ξανα τον JLW μοχλο και αποφασισα να αποκτήσω εναν τωρα γιατι δεν παράγονται εδω και πολλα χρονια και τα αποθέματα σταδιακά εξαφανίζονται.

Ιδου ο περι λογου μοχλος. Ηρθε με δυο πλαστικα καλύμματα και ενα μαυρο ball top.



Καθε διακοπτης εχει ξεχωριστούς ακροδέκτες, σε αντιθεση με τον JLF.



O κλασσικος restrictor που αλλαζει μεταξυ 4/8 way αν χαλαρώσουμε τις βιδες και τον περιστρέψουμε.



Για να το συνδεσω με το 8AS θα χρειαστώ μια συγκεκριμένη καλωδιωση που ειναι αρκετα σπανια να βρεθει. Βρηκα στο aliexpress αλλα δεν ηθελα να περιμενω εναμιση μηνα για να ερθει και γενικα προσπαθω να αποφεύγω να δινω λεφτα στους κινεζους αν υπάρχει εναλλακτική.

Συνεπως θα χρειαστούμε ενα καλωδιο που απο την μια μερια θα εχει JST-XH 5 Pin Female βυσμα και απο την αλλη θα εχει 8 crimp connectors (που εμαθα σημερα οτι στα ελληνικα λεγονται συνδετήρες πτύχωσης :wacko: ) 4.8mm. 4 απο αυτους θα συνδέονται μεταξυ τους για τις 4 γειωσεις και αλλοι 4 για καθε μια απο τις κατευθύνσεις. Θα μπορουσα να χρησιμοποιησω κατι διαφορετικο εκτος απο το JST-XH 5 Pin, αλλα εχω ηδη καμποσα απο αυτα τα καλωδια, οποτε με βολευει καλυτερα.

Μιας και δεν εχω υλικα και το εργαλειο για να φτιαχνω καλωδια με τετοιους ακροδεκτες, δανείστηκα απο εναν συνάδερφο στην δουλεια. Μου εδωσε ενα κουτακι με διαφορους ακροδέκτες αχταρμά και εκατσα και τα ξεμπλεξα.




Επειδη δεν εχω χυμα καλώδιο τοσο χοντρο οσο χρειαζεται για τετοιους ακροδέκτες, εκοψα απο ενα χαλασμένο τροφοδοτικό.



Χρησιμη παρατήρηση οτι και οι κοκκινοι και οι μπλε ειναι 4.8mm, αλλα οι μπλε ειναι για πιο χοντρα καλωδια ή για δυο καλωδια μαζι.



Το μερος της καλωδίωσης που παει στις γειωσεις ειναι ετοιμο.



Τέλειωσα και τις 4 κατευθυνσεις.



Η πρωτη δοκιμη μου ανεδειξε ενα σημαντικο προβλημα. Το μηκος των καλωδιων δεν φτανει ουτε για αστειο.



Εκοψα κι αλλα καλωδια και επέκτεινα τα υπάρχοντα. Τελος κολλησα και το JST-XH 5 Pin Female βυσμα στην ακρη. Προσοχη θελει μονο η γειωση που πρεπει να ειναι στην μια ακρη, ολα τα αλλα δεν εχει σημασια.



Προβα πανω στον μοχλο. Γενικα ειναι λιγο στριμωγμένα τα πραγματα, αλλα παλεύεται νομιζω. Προσοχη να μην βγαζετε τα βυσματα τραβώντας απο το καλώδιο. Ρωτηστε με πως το ξερω αυτο. :banghead::bash:



Με την βοηθεια του Μπλεκ και του Ζαγκορ έλυσα το 8AS και αφαίρεσα τον υπάρχοντα μοχλο. Η μεταλλικη πλακα του JLW ταιριαζει αψογα στο σωμα του 8AS.



Ξαναεβαλα τα καλωδια με προσοχη για τις κατευθύνσεις και εκανα την πρωτη δοκιμη στον υπολογιστη μου.



Εκλεισα το κουτι του 8as και επαιξα και κανα παιχνιδακι (ή τρια).



Αν και απο αποσταση εξωτερικα δεν φαινεται διαφορα, απο πιο κοντα ειναι εμφανής η έλλειψη του καλύμματος του αξονα και το υψος του πιο ειναι μικρότερο απο του JLF.




Πλεον εχω ξεσυνηθίσει τελείως την αισθηση του JLW. Ειναι πιο απαλό και κανει λιγοτερο θόρυβο, αλλα νιωθω οτι ειναι λιγότερο ακριβες απο το JLF. Οσο για το να παιζει κανεις παιχνίδια 4way με τον μοχλο σε 8way mode απλα δεν γινεται. Πραγματικά θυμήθηκα την εποχη που το ειχα πρωτοπαρει και τράβαγα τα μαλλια μου. Τοτε ειχα μιλησει με τον Ιορδάνη και με ειχε κατευθύνει και το ειχα γυρίσει σε 4way mode. Οντως η αλλαγη κανει μεγαλη διαφορα, αλλα και παλι δεν ειναι σαν ενα πραγματικο 4way μοχλο.

Ελπιζω σχετικα συντομα να παρουσιάσω μερικα ακομα πραγματάκια σχετικα με το JLW και οχι μονο. Δεν λεω τιποτα παραπάνω, θα σας αφησω με την αγωνία! :p
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εκανα και εγω την τυχη μου και με ευλογισε η PCBWay με τα κινεζοδολλαρια! Σωθηκα! Οκ, οκ αστειευομαι φυσικα, αφου για να πουλησεις την ψυχη σου στην σε σπονσοραρει η PCBWay πρεπει να εχεις youtube καναλι. Ειχα την περιεργεια να δω και εγω τι μερος του λογου ειναι και αυτη η PCBWay οποτε παραγγειλα μερικα 3d printed πραγματακια σχετικα με μοχλους Sanwa JLW και JLF. Επελεξα η εκτυπωση σε ολα να ειναι με resin, οτι κι αν ειναι αυτο, δεν εχω την παραμικρη ιδεα απο 3d printing. Ας τα δουμε ενα ενα.



4way restrictor plate για Sanwa JLF. Για μενα το holy grail του 4 way. Οψη.



Αναποδη. Απουσιαζουν ολες οι λεπτομερειες που συνανταει κανεις σε ενα πραγματικο restrictor plate. Δεν ειμαι σιγουρος τι σκοπο εξυπηρετουν, αλλα φαινεται να δουλευει καλα χωρις αυτες.



Σε συγκριση με το χειροποιητο 4way που ειχα φτιαξει εγω. Κατα τα ψεματα, η μηχανικη ακριβεια ειναι μεγαλο πραγμα.




Octagonal restrictor plate για Sanwa JLW. Δεν ειμαι σιγουρος αν υπαρχει και σε αυθεντικο τετοιο plate. Δεν το εχω δοκιμασει ακομα.



4way restrictor plate για Sanwa JLW. Τοσα χρονια επαιζα με το HomeJoy με γυρισμενο το 4/8 restrictor στην θεση 4way και παντα στο πισω μερος του μυαλου μου πιστευα οτι θα υπαρχει κατι καλυτερο απο αυτο. Το σχημα του συγκεκριμενου ειναι πολυ περιεργο και δεν εχει καμια σχεση με το αντιστοιχο για JLF. Θα δουμε αν λεει τιποτα.



Oversized Actuator για Sanwa JLW. Για να μειωνει τις μεγιστες αποστασεις των κινησεων του μοχλου. Δεν μπορω να πω οτι ειχα ποτε θεμα, αλλα ειχα την περιεργια να δω τι κανει.

Σε σχεση με τον κανονικο actuator, ειναι 1mm μεγαλυτερο στην βαση και 2mm στο πανω μερος.




Κατι που μαλλον δεν ειναι καλο, ειναι το χειλος στο κατω μερος ειναι σημαντικα πιο λεπτο απο του κανονικου actuator. Κατα λαθος μου επεσε ενα απο το χερι στο πατωμα και εσπασε. Ποσο θα αντεξει μεσα στο joystick;



Ας δουμε λιγο πως αλλαζουμε actuator. Το πρωτο βημα ειναι να αφαιρεσουμε το e-clip απο τον αξονα για να απελευθερωσουμε τα εξαρτηματα. Θα χρειαστουμε ενα ισιο κατσαβιδι και πολυ προσοχη, γιατι μπορει να εκτοξευθει και να το χασουμε. Αφου βγει το e-clip αφαιρουμε το υπαρχον actuator.



Στερεωσα τον αξονα στην μεγγενη ετσι ωστε να μπορω να παραμερισω τα ελασματα απο τους 4 διακοπτες και να σπρωξω το actuator στην θεση του. Για το oversized πρεπει να βγει και το restrictor plate.



Ετσι ειναι στην τελικη του θεση.



Δυστυχως δεν δουλευει σωστα. Ειναι απλα υπερβολικα μεγαλο και δεν επιτρεπει την ενεργοποιηση σε καποιους απο τους διακοπτες. Υποψιαζομαι οτι τα 2mm στο πανω μερος ειναι υπερβολικα πολυ, αλλα αυτα τα πραγματα θελουν πολλες δοκιμες μεχρι να βρεθει ακρη και δεν ειναι κατι που με ενδιαφερει τοσο πολυ.

Αποφασισα να επιστρεψω το JLF στο 8AS αφου πρωτα αλλαξα το restrictor plate. Ειναι καπως σφικτο και θελει λιγο παραπανω πιεση απο το κανονικο, αλλα τελικα μπηκε σωστα.



Τελος αλλαξα το restrictor plate στο HomeJoy με το αυστηρα 4way.


Τεσσερεις βιδες μας δινουν προσβαση στο εσωτερικο.



Τα πραγματα ειναι στριμωγμενα και δεν υπαρχει καμια προβλεψη για εσωτερικες επεμβασεις. Ενδιαφερον ειναι οτι υπαρχουν μονο 3 απο τις 4 βιδες που στερεωνουν το restrictor plate. Πιθανολογω οτι αυτο εγινε για να μπορει να γυρισει πιο ευκολα σε 4way, χωρις να πρεπει να μετακινηθει η πλακετα.



Κατι αλλο πολυ περιεργο ειναι 4 εγκοπες στο υπαρχον restrictor plate. Προσφατα που το ειχα ανοιξει ειχα μεινει με τη εντυπωση οτι ειναι απλα φαγωμενο απο την πολυ χρηση. Τωρα που το βλεπω καλυτερα, δεν ειμαι σιγουρος. Τι σκοπο να εξυπηρετει αυτη η μοντα αραγε;



Και επιτελους εχουμε το ματς του αιωνα.

Στην σκια των τεσσάρων κατευθύνσεων: Rocky JLF εναντίον Apollo JLW!

Ποιος θα νικησει; Η εντελως υποκειμενικη και διολου επιστημονικη μεθοδολογια μου ειναι pac-man στο mame.



Πρεπει να πω οτι το 4way restrictor plate για Sanwa JLW στο HomeJoy δεν ειναι τελειο. Δεν υπαρχει καμια δυσκολια να χτυπησει κανεις τις διαγωνιους. Παρολα αυτα μεσα στο παιχνιδι το ενιωθα καλυτερα απο το κλασσικο restrictor σε 4way mode. Ποσο καλυτερα; Δεν μπορω να πω σιγουρα, αλλα το προτιμω.

Οσο για 4way restrictor plate για Sanwa JLF στο 8AS, μια ειναι η λεξη: Αριστουργημα! Αν το χειροποιητο ηταν στο 90% αυτο εδω ειναι ευκολα 100%. Ετσι πρεπει να παιζονται τα 4way παιχνιδια. Οση ωρα επαιζα με αυτο ειχα ενα χαμογελο απο το ενα αυτι μεχρι το αλλο. Το μονο που αναρωτιεμαι πλεον ειναι τι αισθηση να εχει ο αυθεντικος μοχλος του pacman...

Συμπερασματικα. JLF εναντιον JLW. Αν πρεπει απαραιτητα να εχετε μονο ενα, τοτε JLF. Αλλα προσωπικα ειμαι χαρουμενος που εχω και απο τα δυο.

3d printed Resin 4way restrictor plates. Με μονο ενδοιασμό που δεν ξερω ποσο ανθεκτικα θα ειναι σε βαθος χρονου, μπορω να τα προτεινω και τα δυο. Του JLF ειναι απλα τελειο.

Για το octagonal JLW δεν εχω μπει ακομα στην διαδικασια να το ελεγξω. Αμα ασχοληθω θα αναφερω εδω.

Το oversized actuator ειναι αχρηστο. Μην μπειτε στον κοπο.

Περι PCBWay. Το αυτοματοποιημενο συστημα παραγγελιων online της PCBWay πρεπει να ειναι πιθανοτατα μοναδικο παγκοσμιως. Η εταιρια προσφερει μερικες χιλιαδες διαφορετικα προιοντα και υπηρεσιες, σε απειρους συνδιασμους και με απειρες παραμετροποιησεις και το κανει με την ελαχιστη δυνατη ανθρωπινη επεμβαση στην διαδικασια. Ενας πραγματικος θριαμβος του logistics.

Δυστυχως ομως δεν ειναι ολα τα νεα καλα. Η εταιρια αυτη βρισκεται στην Κινα και ειναι περιεργως καθολα συννομη. Συνεπως θα πρεπει να πληρωσετε εκτος απο τα εξοδα αποστολης, δασμους και τελη εκτελωνισμου. Για τα συγκεκριμενα πραγματα που ειδατε, ηταν 5 κομματια απο το καθενα και τα μισα απο τα λεφτα που εδωσα ηταν δασμοι και τελη εκτελωνισμου. Εγω το εκανα εν γνωση μου γιατι ειχα απορια για το ολο πραγμα, αλλα γενικα δεν συμφερει και δεν ειναι κατι που θα επαναλαμβανα, εκτος κι αν βρεθει καποια λυση να αποφευγονται τα κερατιατικα του τελωνειου.
 
Πίσω
Μπλουζα