Παρουσιαση motherboard κλωνος Juko ST 12

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.341
Αντιδράσεις
9.486
Μια φορα και εναν καιρο ειχα αποκτησει ενα πολυ ενδιαφερον motherboard με την προοπτική να φτιάξω εναν υπολογιστη με αυτο, αλλα αφου πλεον εχω 3 xt υπολογιστές, δεν το βλεπω να συμβαίνει. Παρολα αυτα ηθελα να ασχοληθώ μαζι του γιατι πρόκειται για ενα εξαιρετικά ενδιαφέρον κομμάτι hardware, με επεκτασιμότητα και επιδόσεις αρκετά πανω απο τον μεσο ορο της εποχής του.

Προκειται φυσικα για το Juko ST 12 ή τουλαχιστον εναν πανομοιότυπο κλώνο του. Ανήκει στην γενικη κατηγορία TurboXT, δηλαδη ειναι ενα τυπου XT motherboard που υποστηριζει ταχυτητες πανω απο 4.77MHz. Ειναι μια πολυ δημοφιλης ταιβανεζικη σχεδιαση που αντιγραφηκε κατα κορον απο διαφορους αλλους κατασκευαστες. Πρακτικα το ιδιο πραγμα θα συναντησει κανεις με δεκαδες διαφορετικες ονομασιες, ταχυτητες επεξεργαστη και bios. Το αυθεντικο Juko ST bios ισως να μην ηταν ακριβως νομιμο, αλλα αυτα τα motherboards μπορουν να δεχτουν πρακτικα οποιοδηποτε turboxt bios, οποτε το τι θα βρει κανεις στο δικο του motherboard ειναι θεμα τυχης.

Ας δουμε απο κοντα το motherboard. Οπως ειπαμε προκειται για ενα TurboXT board, με επεξεργαστη Nec V20 8MHz. Υποστηριζει ταχυτητες 4,77 και 12MHz. Εχει 640kb RAM με 0 wait states. Εχει δυνατοτητα επεκτασης μνημης εως 1mb και προαιρετικη υποστηριξη parity. Ολες οι βασικες ρυθμισεις γινονται με dipswitches (και ενα jumper).

To συγκεκριμενο motherboard ηταν σχετικα ταλαιπωρημενο. Καποιος χασάπης ειχε βαλει στραβα τον επεξεργαστή και ειχε στραβώσει ενα pin. Εβγαλα τον επεξεργαστη, ισιωσα το pin και το ξαναεβαλα. Ελεγξα τα dip switches για να σιγουρευτώ ειναι ολα σωστα. Δυστυχώς ομως δεν εδειχνε στην οθονη. Αφου αφαίρεσα ολα τα ολοκληρωμενα που ηταν σε sockets και εκανα ενα σχετικο καθαρισμα, ξεκίνησε κανονικά.

Ας δουμε μερικες φωτογραφίες. To motherboard.

P5076058.JPG

O επεξεργαστης (με το στραβο pin), η υποδοχη για μαθηματικο συνεπεξεργαστή, τα dipswitches και το jumper που ρυθμιζουν τις βασικες λειτουργίες.

P5076059.JPG

Οι υποδοχες για μνημη. Επι του παρόντος εχει 4x 44256 (512kb) και 4464 (128kb) για συνολο 640kb. Οι θεσεις για τα parity ολοκληρωμένα ειναι κενες.

P5076060.JPG

Ενας κρύσταλλος 14,381MHz και αλλος ενας 24MHz. Δια δυο μας δινουν την ταχύτητα του ISA διαυλου και την ταχυτητα του επεξεργαστή 12MHz.

P5076061.JPG

Οι πρωτες δοκιμες στον παγκο

P5086068.JPG

H οθονη POST. To bios ειναι AMI και αναφερει σαν ονομα κατασκευαστη την λιγότερο γνωστή εταιρία Sunpronic.

P5086064.JPG

Στην συνεχεία θα δουμε τις επιδόσεις του motherboard.
 
Για να μπορεσω να χρησιμοποιήσω το συστημα, προσθεσα μια multi i/o καρτα 16bit και ενα floppy drive 3.5''. Εφτιαξα μια δισκετα msdos 5.0 και εβαλα μεσα καποια καλουδια.

Πριν κανω οτιδηποτε αλλο ακολουθησα καποιες οδηγιες που βρηκα για να παρω ενα backup το bios, αλλα δεν νομιζω οτι πετυχε. Μελλοντικα θα χρησιμοποιησω καποια αλλη μεθοδο.

P5096076.JPG

Ας δουμε τις επιδόσεις στα 4.77MHz

Norton SI 4.5

P5106085.JPG

Landmark 6

P5106086.JPG

Topbench

P5106089.JPG

Επαιξα και λιγο PC-Man. Ειναι αισθητά πιο γρηγορο απο τον IBM XT.

P5106087.JPG
P5106088.JPG

Στα 12MHz. Απο μονο του το motherboard παει στα 4.77MHz. Δεν καταφερα να το κανω να αλλαζει ταχυτητες απο το πληκτρολογιο ή απο το συνοδευτικο προγραμματακι της Juko (ισως επειδη δεν εχει juko bios) αλλα βραχυκυκλωνοντας την καταλληλη υποδοχη στο bios με ενα jumper δουλεψε αψογα.

Norton SI 4.5

P5096081.JPG

Landmark 6

P5096077.JPG

Topbench. Μας καταλαβανε! Εχει ακριβως τις ιδιες επιδοσεις με ενα ακριβως ιδιο motherboard που προυπηρχε στην database του προγραμματος.

P5096078.JPG

Digger. Πολυ πιο γρηγορο ακομα και απο τον αγαπημενο μου Samsung SPC3000

P5096083.JPG
P5096082.JPG

Οπως μας δειχνουν τα benchmarks προκειται για ενα εξαιρετικά γρηγορο συστημα που ανταγωνίζεται στα ισια με τα πρωτα 286!

Στην συνεχεια θα δουμε πως μπορούμε να αναβαθμιστούμε.
 
Και μόνο το να βλέπουμε αυτά τα παιχνίδια να τρέχουν σε επίπεδες οθόνες είναι μεταφυσικό. Τα φαντασματάκια του PC-Man αφήνουν και εκείνο το μαγικό και αλησμόνητο ίχνος...

Η motherboard είναι του 1986 ή κάτι τέτοιο, έτσι; Υποθέτω ότι οι Gamers εκείνης της εποχής ακόμα θα προτιμούσαν ασυζητητί C64 και Spectrum.
 
Αν προσεξεις στις φωτογραφιες, το Norton SI λεει οτι το bios εχει ημερομηνια 1987, συνεπως θα ελεγα απο '87-'90...

Σαν καποιος που ειχε PC απο το 1989, θα σκοτωνα για τις τρελες επιδοσεις που εχει το συγκεκριμενο motherboard. Παντως οντως δεν ηταν επιλογη μου το PC, αλλα απο το ολοτελα... Εδω που τα λεμε, ουτε ο Oric ηταν επιλογη μου, αλλα καμια φορα τα συνοικέσια κανουν τους καλυτερους γάμους! :diablotin:

Οσο για το ghosting αυτο ειναι μονο στην φωτογραφια, λογω των ανυπαρκτων φωτογραφικων ικανοτητων μου. :bash:
 
Και εγώ "βγήκα στο κλαρί" με PC τότε. Δεν μπορούμε να κατηγορούμε τους γόνεις και τους φίλους μας που ήθελαν το καλύτερο για εμάς :D
 
Ας δουμε τωρα καποιες αναβαθμισεις που μπορουμε να κανουμε ευκολα στο motherboard. Ως εχει τo motherboard συνοδευεται απο εναν επεξεργαστη Nec V20 πιστοποιημένο να λειτουργεί στα 8MHz, συνεπώς τα 12MHz ειναι δραματικά περισσότερο απο οτι ειναι δοκιμασμένος να δουλευει. Αυτο βεβαιως δεν σημαινει απαραίτητα οτι υπαρχει πρόβλημα, αλλα γιατι να το ρισκάρουμε; Συνεπως θα αντικατασταθεί με εναν V20 πιστοποιημένο στα 10MHz. Γιατι οχι 12; Γιατι δεν έχω!

Θα προσθεσουμε εναν μαθηματικό συνεπεξεργαστή 8087, γιατι απλα μου περισσεύουν.

θα αφαιρέσουμε τις 4x 4164 μνήμες και θα προσθέσουμε 4x 41256 για σύνολο 1mb ram.

Για τον 8087 και την μνήμη θα πρεπει να αλλάξουμε τα dipswitches στο motherboard.

P5106090.JPG

Τελος θα δοκιμασω και ενα αρθρωμα RTC Dallas DS1216, το οποιο παρεμβάλλεται μεταξυ του socket και του ολοκληρωμένου του bios. Το είχαμε ξαναδεί στο Samsung SPC3000V.

P5126095.JPG

Και ναι αγαπητοί συμφορουμιτες, ολες οι παραπάνω αναβαθμίσεις δούλεψαν άψογα.

P5126094.JPG

Αξιζει εδω να αναφερθούμε στην αναβάθμιση μνημης. Παρολο που πλεον εχουμε 1mb ram, δυστυχώς αυτο δεν μπορει να ειναι προσβάσιμο απο το λειτουργικό σαν upper memory area. Τα συνοδευτικα utilities του motherboard μας δινουν δυνατοτητα να χρησιμοποιησουμε τα 384kb σαν ramdrive, print spooler ή cache για τον σκληρο δισκο. Καποιος homebrew hacker εφτιαξε εναν driver που μας επιτρεπει να τα χρησιμοποιήσουμε σαν expanded memory (EMS) αλλα αυτο ειναι δωρο αδωρο γιατι για να δουλεψει αυτο πρεπει να θυσιασουμε 64kb κατω απο 640 για την διευθυνσιοδότηση.

Ο μαθηματικός συνεπεξεργαστής και η EMS μνημη.

P5116091.JPG

Το ramdrive

P5116093.JPG

Τι, αυτο ηταν; Φυσικα και οχι. Στην συνεχεια θα διερευνήσουμε κι αλλες πιθανότητες αναβάθμισης.
 

Συνημμένα

  • JUKOEMM.zip
    1,8 KB · Προβολές: 4
Τελευταία επεξεργασία:
Ωρα για μια λιγο πιο δυσκολη αλλα αρκετα πιο συναρπαστική αναβάθμιση. Ειναι κατι που ηθελα να δοκιμάσω εδω και πολλα χρονια. Αναφέρομαι φυσικά στο overclocking! Βεβαιως, για να πουμε και του στραβου το δικιο, αυτο το motherboard με τον επεξεργαστη που ειχε αρχικα ηταν ηδη overclocked. Τωρα ομως θα επεμβουμε για να αυξησουμε ακομα περισσοτερο την ταχυτητα λειτουργιας του επεξεργαστη. Αυτο θα το επιτυχουμε αφαιρώντας τον υπάρχον κρύσταλλο 24Mhz και αντικαθιστώντας τον με κρυσταλλους μεγαλύτερης συχνότητας. Για να κανω την ζωη μου πιο ευκολη, αφου αφαίρεσα τον αρχικο κρυσταλλο οσο πιο προσεκτικα μπορουσα, εβαλα εναν machined pin header για να μπορω να αλλαζω κρυστάλλους ευκολα και γρήγορα.

Ο header που χρησιμοποίησα

P5136100.JPG

Το τελικο αποτελεσμα.

P5136098.JPG

Καταφερα τελικα να σκοτώσω το motherboard; Ευτυχως οχι!

P5136099.JPG

Ας δουμε τωρα με τι εχουμε να δουλεψουμε. Απο τα αριστερα προς τα δεξια εχουμε τον αρχικο κρυσταλλο 24MHz, εναν κρυσταλλο 30MHz και εναν 36 και κατι ψιλά.

P5146101.JPG

Με τον 30MHz, απολυτη επιτυχια. Τα αποτελεσματα ειναι εντελώς τρελά! Πρόκειται για μια ρουκέτα!

P5146103.JPG

Norton SI 4.5

P5146105.JPG

Landmark 6

P5146106.JPG

Topbench

P5146107.JPG

Προσπαθησα να παιξω λιγο Dinoeggs αλλα ειναι υπερβολικα γρηγορο.

P5146114.JPG
P5146115.JPG

Με τον 36MHz δεν ειχα επιτυχια, δεν δειχνει καν στην οθονη.

Εκανα μερικα πειραματακια. Κατ' αρχην διαπίστωσα οτι μπορω να αλλαζω την ταχύτητα κατα την διαρκεια της λειτουργίας. Επιπλεον διαπίστωσα οτι η μη turbo λειτουργία στα 4.77MHz δεν επηρεάζεται απο την αλλαγη κρυστάλλου. Προφανώς τα 4.77MHz προέρχονται απο τον δευτερο κρυσταλλο 14,381MHz με clock divider 3. Για του λογου το αληθες, οταν ειμαστε στα 4.77MHz το motherboard λειτουργεί ακομα και χωρις τον αλλο κρύσταλλο.

P5146102.JPG

Ενα ακομα πειραμα που εκανα ηταν να μετρησω την ταχυτητα της μνημης στα 4.77MHz σε 0 και 1 wait state καθως και στα 15MHz.

4.77MHz 0 wait states

P5146110.JPG

4.77MHz 1 wait state

P5146111.JPG

15MHz 0 wait states - Για καποιο λογο στις μεγαλυτερες ταχυτητες δείχνει περισσότερες περιοχές μνήμης.

P5146113.JPG

Στα 4.77MHz 1 wait state οι συνολικές επιδόσεις ειναι χαμηλότερες (1.6 vs 1.8)

P5146112.JPG

Τελος ενδιαφέρον εχει να συγκρινουμε τις επιδοσεις του μαθηματικου συνεπεξεργαστή, οπως τις ειδαμε παραπάνω με αυτες στα 4.77MHz. Δεν ειμαι σιγουρος σε τι ταχύτητα χρονιζεται σε καθε περίπτωση πάντως η διαφορά ειναι αστρονομική.

P5146109.JPG

Καπου εδω πλησιάζουμε στο τέλος; Φυσικα και οχι. Οι αναβαθμίσεις θα συνεχιστούν (ελπίζω) στο επομενο επεισόδιο.
 
Οκ, μου τρέχουν τα σάλια από τις εικόνες! Μου θύμισαν όταν είχα πρωτοπάρει το Πίκτσελ (έτσι το'λεγε η μάνα μου) καπου το 1986, όπου σε κάποιες διαφημίσεις έδειχνε εικόνες από υπολογιστές που έτρεχαν κάποια οικονομικά πακέτα (λογιστήριο κλπ) και οι οθόνες τους έδειχναν μονότονα σχήματα, πλατιά απ'ακρη σ'ακςρη της οθόνης, τις περισσότερες φορές σε πράσινο χρώμα. Αργότερα έβλεπα παρόμοιες φωτογραφίες σε Acorn Archimedes και ακόμη τα'χω με τον εαυτό μου που δεν πήρα ποτέ μου ένα τέτοιο μηχανάκι (μιλάμε για την περίοδο 2007-2010 που είχα τινάξει την μπάνκα στον αέρα). Τώρα θελω ένα νεφρό.
 
Οι φωτογραφιες μου μονοτονα σχηματα; :gun::diablotin::eviltongue:
 
Και ολοκληρώνουμε τον κυκλο των αναβαθμίσεων ρίχνοντας μια ματια στο bios του motherboard. Αν και το υπαρχον bios κανει την δουλεια του σωστα, για ενα τοσο εντυπωσιακό motherboard θελουμε μονο το καλυτερο. Και φυσικα το καλυτερο bios για TurboXT motherboards ειναι το Super PC/Turbo XT BIOS, πλεον στην εκδοση 3.1. Ειναι μια homebrew open source προσπάθεια που μαζευει ολα τα features που θα ηθελε ποτε κανεις σε ενα πακετο.

Αξιζει εδω να αναφέρουμε οτι το συγκεκριμένο bios δεν έρχεται σε μορφη precompiled binary, οποτε πρεπει να κανουμε εμεις compile τον κώδικα. Αυτο μας δινει την δυνατότητα να επιλεξουμε μεταξυ μιας σειρας διαφορετικών ρυθμίσεων αν θελουμε να μεταβάλλουμε το πως θα συμπεριφερεται το bios μας. Αν και για πολλους απο εμας η προοπτικη να κανουμε compile οτιδηποτε ειναι βουνο, στην περιπτωση μας ερχεται με ολα τα απαραιτητα εργαλεια για αυτοματο compilation σε dos, linux και windows. Η ολη διαδικασια ειναι εντελως αυτοματοποιημενη.

Image1.jpg
Image2.jpg

Το τελικο αποτελεσμα του compilation καλύπτει καθε πιθανότητα, αφου δημιουργεί εκδοσεις για ολα τα μεγεθη rom που μπορει να συναντήσει ποτε κανεις. Επιπλεον μας δινει και τις πιο δημοφιλείς option roms που θα μπορουσε κανεις να χρησιμοποιήσει, το high density floppy drive bios του φοβερου Sergey Malinov, το πασίγνωστο XTIDE Universal Bios και την ROM Basic που συνανταει κανεις στα ΙΒΜ PC, XT και ΑΤ.

Οπως ειδαμε παραπανω το συγκεκριμενο motherboard εχει το bios σε μια EPROM 27C64 (8kb). Επειδη η ζωη ειναι πολυ μικρη για να ασχολούμαι με EPROM επέλεξα να γραψω το bios σε μια EEPROM 28C64, που ειναι λειτουργικά αντίστοιχη με την 27C64. Εμπρός καλό μου EEPROM programmer!

P5146116.JPG

Και ναι, λειτουργει σχεδον αψογα. Το μονο που δεν παιζει και εδω ειναι η αλλαγη ταχυτητας απο το πληκτρολογιο. Δεν διαπίστωσα καμια ουσιαστικη διαφορα στις επιδοσεις.

P5146123.JPG

Ξαφνικα ομως διαπίστωσα οτι η EEPROM που μολις εγραψα νιωθει μοναξιες, οποτε αποφασισα να χρησιμοποιήσω και το δευτερο socket που υπαρχει διπλα στο bios. Εγραψα το floppy bios που ανεφερα παραπανω σε μια ακομα EEPROM 28C64.

P5146124.JPG

Αυτη η option rom σε συνδιασμο με τον high density floppy controller στην Multi I/O που χρησιμοποιώ μου δινουν υποστήριξη για δισκετες 3.5'' 1.44mb! Εφτιαξα μια δισκετα MSDOS 6.22 και εκανα επιτυχως boot (ξέχασα να βγαλω φωτογραφια).

P5146118.JPG

Καπου εδω τελειωνει για την ωρα η περιπετεια μας με το κλωνο του Juko ST 12 motherboard. Νομιζω οτι καλυψα τα παντα, εκτος ισως απο την δυνατοτητα parity. Θα επαναλαβω εδω ποσο εντυπωσιασμένος ειμαι με το συγκεκριμένο motherboard και το τι μπορει να επιτύχει κανεις μαζι του. Θα το προτεινα ανεπιφύλακτα για οποιονδήποτε θελει να φτιαξει τον απολυτο TurboXT υπολογιστη. Must have +++
 
Πίσω
Μπλουζα