Πασχαλιάτικες Αναμνήσεις

Υπάρχει πιο τετρό Πάσχα από αυτό του 1986 (ΤΣΕΡΝΟΜΠΙΛ)!!!
 
takero είπε:
Υπάρχει πιο τετρό Πάσχα από αυτό του 1986 (ΤΣΕΡΝΟΜΠΙΛ)!!!
δεν εχω καμια πασχαλινή αναμνηση από το Πασχα του 1986 (ήμουν πολύ μικρη...), ούτε θυμαμαι την αναταραχη που επικρατούσε λόγω του φοβου για τη ραδιενεργεια, μου εχουν πει ότι στο σπίτι εξαφανίστηκε τοτε το φρεσκο γάλα και είχαμε γάλα από μεταλλικές συσκευασίες...
 
BETTY BOOP είπε:
δεν εχω καμια πασχαλινή αναμνηση από το Πασχα του 1986 (ήμουν πολύ μικρη...), ούτε θυμαμαι την αναταραχη που επικρατούσε λόγω του φοβου για τη ραδιενεργεια, μου εχουν πει ότι στο σπίτι εξαφανίστηκε τοτε το φρεσκο γάλα και είχαμε γάλα από μεταλλικές συσκευασίες...
Εξαφανίστηκαν τα εβαπορέ γάλατα (στιγμές με ξύλο στα super market!), τα μακαρόνια και οι κονσέρβες. Φυσικά όλοι έφαγαν αρνί και κοκορέτσι την Κυριακή του Πάσχα και φυσικά όλη τη ραδιενέργεια που είχε κατακαθίσει στην χώρα!!! Όπως και σήμερα έτσι και τότε, ο καθένας έλεγε το μακρύ και το κοντό του με αποκορύφωμα τους ξερόλες δημοσιογράφους. Μετά το περιστατικό ξεπήδησαν σε κάθε κεντρικό δρόμο οι καρα-ρετρό ταμπέλες "ΔΗΜΟΣ π.χ. ΔΑΦΝΗΣ ΑΠΟΠΥΡΗΝΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΧΗ"!!!
 
Αυτή η επιγραφή στο Δήμο Δάφνης πρέπει να υπάρχει πρίν από το Τσερνόμπιλ. Δεν μπήκε με αφορμή αυτό το γεγονός. Ιδιαίτερα ανόητη, πάντως...
 
Εγω θυμαμαι το Πασχα σαν μια πολυ ωραια γιορτη!!Σαββατο του Λαζαρου οι γονεις μας μας πηγαιναν στην θεια μου να κατσουμε για δυο μερες οπου και σκυλοβαριομασταν μιας και δεν ειχε παιδια να παιξουμε!!Αυτοι πηγαιναν στο εξοχικο και κανανε καποιες απαραιτητες δουλειες πριν την ελευση μας!!Μεγαλη Δευτερα πρωι ερχοταν η μαμα να μας παρει και παντα οταν φταναμε βλεπαμε τον μπαμπα να ασπριζει τα τσιμεντα!!Η Μεγαλη Δευτερα και η Μεγαλη Τριτη γενικα ηταν μερα καθαρισματος,καθως καθαριζαμε τα μνηματα,ασπριζαμε,ξεχορταριαζαμε,καθαριζαμε καθε γωνια του σπιτιου,βαφαμε τα παντζουρια κλπ κλπ γενικα καναμε οτι δουλεια δεν προλαβαιναμε να κανουμε στο εξοχικο μεσα στον χρονο!!!Μεγαλη Τεταρτη παιρνουσε αδιαφορη και την Μεγαλη Πεμπτη πρωι πρωι εκκλησια για να μεταλαβουμε κι υστερα σπιτι για βαψιμο αυγων(που το κανε παντα ο μπαμπας!!)και προετοιμασια της ζυμης των τσουρεκιων!!Μεγαλη Παρασκευη μαζευαμε λουλουδια και τα πηγαιναμε στον επιταφιο και το βραδυ ντυμενοι με τα καλα μας στην περιφορα του Επιταφιου!!Μεγαλο Σαββατο ξημερωματα ζυμωμα των τσουρεκιων και των κουλουριων(Μικρασιατικη συνηθεια)και μεταφορα στον φουρνο του μαχαλα οπου περιμεναν εκατονταδες λαμαρινες με γλυκα,κουλουρια,τσουρεκια κλπ!Αυτο που θυμαμαι ειναι οτι Μεγαλη Παρασκευη και Μεγαλο Σαββατο δεν τρωγαμε ουτε λαδι!Πρωι πρωι Μεγαλο Σαββατο κατευθανε κι ο θειος μου και μαζι με τον πατερα μου φτιαχνανε το κοκορετσι,το αρνι και τα σχετικα!!Το βραδυ προετοιμασια της κοτοσουπας,εμεις απε την Πολη δεν τρωμε μαγειριτσα,και ετοιμοι με τα καλα μας τα ρουχα(λουστρινια μουγιερ,πλεκτη ζακετα,λινο πουκαμισακι και παντελονι ασορτι)11 η ωρα στην εκκλησια!!Μετα τα σχετικα χρονια πολλα,ματς μουτς,χριστος ανεστη αληθως ο κυριος και πιιισω στο σπιτι για το φαι,αλλα οχι ξενυχτι γιατι οι αντρες ειχαν πρωινο ξυπνημα!!Εμεις τα παιδια σηκωνομασταν το πρωι κι αφου λυσουσαμε στα τσουρεκια και τα κουλουρια κατεβαιναμε να βαλουμε κανα πιατο ή καμια χαρτοπετσετα μην ειμαστε και γυφτοι!!!Υστερα τσιμπολογημα απο κοκοκερτσι και αρνι και αμανεδες στο κασετοφωνο με καρσιλαμαδες,τσαμικα,νησιωτικα και καλαματιανα οι μεγαλοι να χορευουν(οταν μπηκαμε στην εφηβεια χορευαμε κι εμεις)κι εμεις τρεχαααλα να παιξουμε !!!Η επομενη εβδομαδα κυλουσε χαλαρα με εξορμησεις σε κοντινες παραλιες και εκδρομες με φιλους και φυσικα...προετοιμασια για επιστροφη στα θρανια!!

Σε γενικες γραμμες το πασχα μου ειναι ιδιο και τοτε και τωρα!!
 
Κυριακή των Βαΐων σήμερα και η παράδοση μας λέει ότι σε κάποια μέρη της Ελλάδας λένε τα κάλαντα των Βαϊων.


Υπάρχει και μια πιο ωραία παραλλαγή:

Βάγια, βάγια τω βαγιώ
τρώνε ψάρια και κολιό
και την άλλη Κυριακή
τρώνε κόκκινο αβγό.

Πηγή: https://www.sansimera.gr/articles/584/413
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κάποτε Πάσχα στο Αγρίνιο
 
SKM_C300i21060215420.jpg

1983 Λεύκες Πάρου Η αφεντιά μου συμμετέχει στις εκδηλώσεις του χωριού την Κυριακή του Πάσχα, ντυνόμασταν όλα τα παιδιά του χωριού αγγελάκια που διέδιδαν τη χαρμόσυνη είδηση της Ανάστασης!!
 
Προβολή συνημμένου 241383

1983 Λεύκες Πάρου Η αφεντιά μου συμμετέχει στις εκδηλώσεις του χωριού την Κυριακή του Πάσχα, ντυνόμασταν όλα τα παιδιά του χωριού αγγελάκια που διέδιδαν τη χαρμόσυνη είδηση της Ανάστασης!!
Πανέμορφο αγγελάκι, υπέροχο εθιμο
 
Πίσω
Μπλουζα