Πασχαλινά Αυγά

Λώρα

RetroWannaBe
Joined
23 Ιαν 2010
Μηνύματα
68
Αντιδράσεις
11
Τα βάφει κανείς ακόμη με λουλούδια και κάλτσες; #)

Για όσους δεν θυμούνται ή δεν γνωρίζουν, να θυμίσω: Έπαιρνες το αυγό (βρασμένο), έβαζες επάνω του ένα λουλουδάκι ή φυλλαράκι, τύλιγες σφιχτά σε ένα καλσόν και το βούταγες στη βαφή.Το αποτέλεσμα είναι μοναδικό #)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ωραια φωτογραφια :) η γιαγια μου που καταγεται απο ενα χωριο των Γρεβενων τα λεει "περδίκες" αυτα τα βαμμενα αυγα που εχουν φυλλαρακι απο λουλουδια.Παντα κοκκινο το χρωμα των αυγων που βαφουμε στο σπιτι

τα φτιαχναμε καθε χρονο και βοηθουσα κι εγω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι μας θύμησες Λώρα. Την χρησιμοποιούσε και η γιαγιά μου αυτή την μέθοδο και τα αυγά τα έβαφε την Μεγάλη Πέμπτη.
 
Πάνε πολλάαααα χρόνια που είχα να δώ το συγκεκριμένο σχέδιο! Νά'σαι καλά!
 
Ρετρό βαφές και διακοσμητικά πασχαλινών αυγών

Παλιά θυμαμαι βάφαμε αυγά με διάφορους ευφάνταστους τροπους χωρίς έτοιμες βαφές. Με κουρκουμά γινόταν κίτρινα, με κρεμμυδότσουφλα ανοιχτό καφέ, με καρυδότσουφλα σκούρα καφε. Θυμαμαι υπήρχε και φυτική συνταγή για κόκκινα αυγά αλλά δεν θυμάμαι απο ποιο φυτό ήταν. Επισης θυμάμαι κάτι αυτοκόλλητα που ήταν κυλινδρικά τα έβραζες και μετά έβαζες το αυγό μέσα. Βρίσκω ακομα τέτοια σε ψιλικατζήδικα και τα χρησιμοποιώ θα ανεβάσω και φώτος!
 
Μετέφερα το θέμα και συνεχίζουμε την κουβέντα στο ενιαίο θρεντ! :)

Προσωπικά, το μόνο που θυμάμαι είναι ότι κάποια φάση της ζωής μου, βγήκαν κι άλλες βαφές πλην των κλασσικών κόκκινων βαφών, οπότε μια χρονιά φιλοξενούσαμε στο καλάθι μας κόκκινα, κίτρινα, πράσινα και μπλε αυγά! :D

Personal favorite στην ίδια χρονιά, τα αυτοκόλλητα με τα στρουμφάκια που είχα κολλήσει κι έκλαιγα κάθε φορά που έσπαγε το αυγό..... γιατί πέθαινε το στρουμφάκι!.... :biglaugh:

ντάξει, κοροϊδέψτε, αλλά ήμουν μικρούλα! #)
 
Με φυλλαράκια και καλσόν έβαφε καμιά φορά τα αυγά η συγχωρεμένη η γιαγιά μου! Νομίζω το είχαμε κάνει μια φορά και στο σπίτι, με φυλλαράκια μαϊντανού.

Κατά τ' άλλα, κάθε χρόνο δυό φακέλους κόκκινη βαφή και δωσ' του βάψιμο τ' αυγά. Αφότου βγουν από τη βαφή και στεγνώσουν λίγο, σειρά έχει το γυάλισμα με ελαιόλαδο.

Παλιότερα οι συγκεκριμένες βαφές είχαν μέσα στο φάκελο και χαλκομανίες, δηλαδή αυτοκολλητάκια με πασχαλινές εικόνες που τα κολλούσες επάνω στο αυγό όταν στέγνωνε η μπογία, πολύ ρετρό! Όμως δεν κράτησε πολύ αυτό και τα τελευταία 10-15 χρόνια απλά δίνουν μαζί ένα ζευγάρι γάντια και ένα δήθεν γυαλιστικό.
 
Μπα? Κοίτα που η εποχή μου ήταν πιο multimedia από την τωρινή! Διότι οι μικρές χαλκομανίες για τα αυγά ήταν πολύ συνηθισμένες την εποχή που θυμάμαι να βάφει η μητέρα μου, δηλαδή χοντρικά λίγα χρόνια πριν και μετά το 1970 (πιο πριν ήμουν πολύ μικρός για να θυμάμαι, και μετά πολύ μεγάλος για να ασχολούμαι). Και μάλιστα παλιότερα θυμάμαι μόνο αυτές και μόνο αργότερα άρχισε να χρησιμοποιεί και την κάλτσα με τα φύλλα (ήταν προκαλσονική εποχή). Αν και το κόκκινο ήταν το βασικό χρώμα και με αυτά τσουγκρίζαμε, για ένα διάστημα έβαφε και λίγα σε άλλα χρώματα για διακόσμηση περισσότερο.

Μια χρονιά θυμάμαι είχε χρησιμοποιήσει μια παραλλαγή της μεθόδου με το καλσόν. Τύλιγε κάθε αυγό σφιχτά με εμπριμέ πολύχρωμο ύφασμα και τα έβραζε σε σκέτο ξιδόνερο νομίζω... το αποτέλεσμα πάντως ήταν αυγά πολύχρωμα και ελαφρώς ψυχεδελικά. Αλλά η μεταφορά δεν πετύχαινε πάντα (ήταν θέμα βαφής και υφάσματος, ξέρω τώρα) και έτσι η ιδέα εγκαταλείφθηκε. Γενικά οι νοικοκυρές αντάλλασσαν τέτοια κόλπα μεταξύ τους.

Για να επανέλθω στις χαλκομανίες, η μεταφορά τους στα αυγά για χρόνια είχε ανατεθεί σε μένα, δεν ξέρω γιατί αφού ούτε μου άρεσε ούτε εγώ γενικά ανακατευόμουνα σε ο,τιδήποτε κουζινικό (αγόρι εκείνη την εποχή?). Το μισούσα! Αλλά η μαμά-elephadas ήταν σκέτος επιλοχίας σε κάτι τέτοια. Δεν ρώταγε, διάταζε. Τώρα ξέρω ότι είναι αδύνατο να εφαρμόσει ακριβώς ένα επίπεδο (η χαλκομανία) πάνω σε μία καμπύλη επιφάνεια, οπότε αναπόφευκτα θα έμενε κάποια ζάρα, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι το είχα καταλάβει αυτό στα 10 μου. Και ήταν πολύ δύσκολη δουλειά η μεταφορά γιατί δεν ήταν απλά αυτοκόλλητα. Έπρεπε να μουλιάσει η χαλκομανία σε νερό, μετά να ξεκολλήσει η άκρη της, να εφαρμόσει (ίσια και συμμετρικά) στο αυγό και με ταχυδακτυλουργικό τρόπο να τραβήξεις το αποκάτω χαρτάκι χωρίς να ζαρώσει κι άλλο το μαλακό διαφανές πλαστικό με την εικονίτσα, και να το εφαρμόσεις όσο το δυνατόν καλύτερα στο αυγό και να το ισιώσεις. Και αυτό να πρέπει να γίνει σε μερικές ντουζίνες αυγά. Μου έρχεται ίλιγγος και μόνο που το ξαναθυμάμαι. Και με ενοχλούσε η μυρωδια, ανάκατα μπογιά και ξιδίλας. Μπλιαχ.
 
Να τα αυτοκόλλητα που λεω!Μαλλον αυτες τις χαλκομανίες λεει και ο φίλος ελέφαντας! Φοβερή ταλαιπώρια αλλα όχι μονο υπάρχουν ακομα αλλα πολλοι τις αγοράζουν κιολας! αυτα ειναι απο τα φετινά αυγά!

eggs 1.jpg

eggs 2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Cathy είπε:
Να τα αυτοκόλλητα που λεω!Μαλλον αυτες τις χαλκομανίες λεει και ο φίλος ελέφαντας! Φοβερή ταλαιπώρια αλλα όχι μονο υπάρχουν ακομα αλλα πολλοι τις αγοράζουν κιολας! αυτα ειναι απο τα φετινά αυγά!
ομορφες ειναι και οι προσφατες χαλκομανιες!ομως παλιοτερα κυκλοφορουσαν μικρες χαλκομανιες(σχημα ωοειδες) που δεν τυλιγαν περιμετρικα το αυγο.Μαλλον αυτες εννοει ο elephadas

Υπηρχαν δυο ειδων: το ενα ειδος ηταν αυτο που βαζεις τις χαλκομανιες σε νερο(δες περιφραφη του elephadas)

και το αλλο: ηταν κανονικα αυτοκολλητα αλλά με μεγαλη δυσκολια κολλουσαν στα αυγα,μια χρονια το δοκιμασα γιατι νομιζα οτι θα ηταν πιο ευκολο αλλά εγκατελειψα αμεσως την προσπαθεια γιατι το αυτοκολλητο δεν ελεγε με τιποτα να κολλησει πανω στο κοκκινο αυγο(δεν ξερω αν ο Νωντας αναφερεται σ αυτη την περιπτωση στο ποστ του)
 
katerinak είπε:
και το αλλο: ηταν κανονικα αυτοκολλητα αλλά με μεγαλη δυσκολια κολλουσαν στα αυγα,μια χρονια το δοκιμασα γιατι νομιζα οτι θα ηταν πιο ευκολο αλλά εγκατελειψα αμεσως την προσπαθεια γιατι το αυτοκολλητο δεν ελεγε με τιποτα να κολλησει πανω στο κοκκινο αυγο(δεν ξερω αν ο Νωντας αναφερεται σ αυτη την περιπτωση στο ποστ του)
Ναι, αυτές εννοούσα πριν. Όντως, δεν ήταν τόσο πετυχημένες, γι αυτό πολλές φορές τα αυτοκόλλητα κατέληγαν κολλημένα αλλού, παρά πάνω στο αυγό. Ίσως γι αυτό το λόγο να σταμάτησαν να δίνουν μαζί με τις βαφές χαλκομανίες-αυτοκόλλητα.
 
Οι δικές μου κολλούνται έτσι ακριβώς οπως λέει ο ελέφαντας! τις θυμάμαι και τις μικρές έχω όμως να δω χρόνια. Τα αυτοκόλλητα που λετε τα είχαμε παρει μια χρονιά αλλα δεν τα καταφέραμε να τα κολλήσουμε πάνω στα αυγά και επιστρέψαμε στα κλασσικά. Πάντως για κιτρινα αυγά ο κουρκουμάς είναι καταπληκτικός. Οπως βεβαια και με τα καρυδοτσοφλα και τα λουλουδια ομως θέλει προσοχή διοτι λερώνει. Τα κρεμμυδοτσουφλα καθαρίζουν πιο ευκολα. Και στις φυσικες ή στις φυτικές βαφές το ξιδι είναι απαραίτητο αλλιως το χρώμα δεν μένει!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι χαλκομανίες στις οποίες αναφέρθηκα ήταν πράγματι οι μικρούλες οβάλ που λέει η katerinak. Φανταστείτε όλη κι όλη η χαλκομανία να είναι η εικονίτσα της Ανάστασης που βλέπουμε στην πρώτη φωτογραφία της Cathy αριστερά. Δεν έρχονταν μαζί με τη βαφή, τις αγοράζαμε χώρια. Και τη βαφή τα παλιά-παλιά χρόνια την παίρναμε χύμα, αργότερα αρχίσαμε να παίρνουμε φακελλάκια, και για χρόοοονια υπήρχε μια μάρκα μόνο, δεν θυμάμαι πώς την έλεγαν.

Υποθέτω ότι όταν λέτε "τα κανονικά αυτοκόλλητα δεν κολλούσαν στα αυγά" δεν εννοείτε αυγά που ήταν ήδη λαδωμένα, έτσι? Αυτές του νερού δεν είχαν πρόβλημα να κολλήσουν εκτός αν τις άφηνες τόση ώρα στο νερό που έχαναν την κόλλα τους.
 
2013-05-07 14.55.44.jpg

Ένα κλασικό αυτοκόλλητο. Το εν λόγω αυγό ευρέθει σε χωριό, ξεχασμένο, της ορεινής Πελοποννήσου.
 
Αυτά με το μαϊντανό το έκανε και η συγχωρεμένη η γιαγιά μου όπως ειπώθηκε παραπάνω. Χαίρομαι που είδα και τις χαλκομανίες-αυτοκόλλητα αλλά προσωπικά δεν μου άρεσαν. Θυμάμαι και μια πλαστική θήκη που είχε τα αυγά η μάνα μου. Και ένας αστικός μύθος. Αν αφήσεις ένα αυγό βρασμένο και το σπάσεις μετά από 50 χρόνια θα βρεις ένα διαμάντι.
 
Με μεγαλη φροντιδα ετοιμαζαμε τα αυγα που θα βαφαμε τη Μεγαλη Πεμπτη στο σπιτι με κοκκινο χρωμα φυσικα αλλα μερικες φορες βαζαμε και κιτρινο χρωμα, το μπλε χρωμα ηταν πολυ σκουρο. Απο χαλκομανιες βαζαμε αυτες που τυλιγονται στο αυγο και εφαρμοζουν μεσα σε νερο αλλα υπηρχαν και αλλες χαλκομανιες οι οποιες ηταν σαν αυτοκολλητα που δεν κολλουσαν ομως στο αυγο! Ετσι μου αρεσε να χρησιμοποιω τις χαλκομανιες-αυτοκολλητα σαν κανονικα αυτοκολλητα τα οποια κολλουσα στο ψυγειο, σε ντουλαπια, στο γραφειο μου...

Μερικες φορες βεβαια χρησιμοποιουσαμε τις χαλκομανιες που τυλιγονται στο αυγο και εφαρμοζουν μεσα σε νερο και σε αυγα που ηταν μεν βρασμενα αλλα οχι βαμμενα...

και ενα διαφημιστικο για τις βαφες αυγων ΑΝΑΤΟΛΗ

1995

 
Πίσω
Μπλουζα