Πατατούφ (1983)

vaszio

Retro Member
Joined
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
148
Αντιδράσεις
20
Πατατούφ (1983-84), ΕΡΤ2


Πρεμιέρα: Κυριακή 30/10/1983


Καταπληκτική σειρά... Μήπως έχει κανείς το soundtrack???
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Xλωμό! Αυτό που θυμάμαι είναι ότι έπαιζε μια κοπέλα ντυμένη στυλ σαρλό μαζί με τον Ζάνο Ντάνια για συμπρωταγωνιστή. Ο πρώτος κύκλος εξελισσόταν σε κάτι που έμοιαζε με διόροφη θεατρική σκηνή, ενώ τα εξωτερικά πλάνα των μετέπειτα επεισοδίων ήταν σε σκιτσαρισμένα backgrounds με τους ηθοποιούς να παίζουν μπροστά σε bluescreen.

Όποιος θυμάται τίποτα περισσότερο, ας γράψει καμμιά αράδα ;)
 
Ψάχνω βίντεο απο "Πατατούφ"!!

Καλησπέρα!

Για όσους θυμούνται τη σειρά "Πατατούφ" θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι ψάχνω οτι,δήποτε απο βίντεο της σειράς καθότι είμαι ο εγγονός του "Τοτο" που έπαιζε στη σειρά και επειδή δεν υπάρχει κάποιο αντίτυπο της σειράς...οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολύ χρήσιμη!!! Ευχαριστώ

Υ.Γ. Το soundtrack είναι διαθέσιμο....

:help:
 
Ειναι καλο να ψαχνει κανεις τις ριζες του και σε καλωσοριζω στο forum.

Για οσους τυχον ενδιαφερθουν, τον κανονα με τα pms φανταζομαι τον γνωριζετε.
 
Πατατούφ!

Είμαι τώρα 29 ετών και θυμάμαι μικρός γύρω στο '86 που έβλεπα ένα παιδικό πρόγραμμα που λεγόταν Πατατούφ. Δεν θυμάμαι πολλά πράγματα παρά ένα ηθοποιό που συμμετείχε σ' αυτό το πρόγραμμα. Δεν θυμάμαι το όνομά του. Θυμάμαι μόνο ότι ήταν κατσαρομάλλης και έπαιζε το φίλο του Τζώρτζογλου στη Φανέλα με το 9.

Θα ήθελα όποιος θυμάται αυτή τη σειρά να δώσει πληροφορίες παρακάτω για συντελεστές, αν υπάρχουν εικόνες κλπ.
 
Εχω εγω ενα δισκο με τιτλο Πατατουφ.. δεν ξερω αν ειναι το 'σαουντρακ' :)

Μαλιστα το σκεφτομουν προσφατα, και μολις χτες πηγα στο ραφι να βρω το δισκο.. καλα τι συμπτωσεις ειναι αυτες εδω μεσα; Τα ρετροπνευματα συναντιωνται συχνα

Η κοπελα λεγοταν Φανη Πολεμη, ηταν και δυο κλοουν, ο ψηλος λεγοταν Τοτος, και νομιζω ειναι γνωστος ηθοποιος
 
Ποιος να είμαι τι να είμαι / δεν το ξέρουν οι μεγάλοι, οι σπουδαίοι, οι σοφοί / Πατατούφ θα πει παιχνίδι, ξεφαντώματα κι αστεία ....

Αυτοί είναι οι μόνοι στίχοι που θυμάμαι από το τραγουδάκι της εισαγωγής της εν λόγω σειράς [το οποίο .... περιέχει και ... "παιδο - υπαρξιακές αγωνίες !!!! ] !!! Επρόκειτο για ένα εύθυμο / ρυθμικό τραγουδάκι, που τραγουδούσε κάποιο κοριτσάκι [τη μελωδία του τη θυμάμαι αρκετά] !!! Κάποια στιγμή στη βιτρίνα κάποιου συνοικιακού δισκοπωλείου / κασετάδικου / βιβλιοπωλείου [πάνε αυτά τα μαγαζιά, "φύγανε" ανεπιστρεπτί] είδα την κασέτα με τα τραγούδια της σειράς "Πατατούφ" και διάβασα : "Μουσική : Γιώργος Κατσαρός" !!! Έτσι, έμαθα ποιος είναι ο συνθέτης της μουσικής & των τραγουδιών της σειράς ....

Η σειρά προβαλλόταν, όπως θυμάμαι, τα απογεύματα της Κυριακής και με πέτυχε, νομίζω, στην 1η Γυμνασίου !!! Και ευλόγως θα με ρωτήσετε : "Τι εστί Πατατούφ" ??? Ω, η Πατατούφ ήταν μια .... φανταστική χώρα, όπου κατοικούσαν άνθρωποι χαρούμενοι !!! Μια χώρα που θύμιζε .... τσίρκο, καθόσον οι κάτοικοί της ήταν ντυμένοι κλόουν !!! Πρωταγωνίστρια της σειράς ήταν μια συμπαθητική μικροκαμωμένη και τσαχπινούλα κοπελιά με σγουρά μαλλιά, η οποία ... ήταν ντυμένη "Τσάρλι Τσάπλιν" : Μαύρο σακάκι, μαύρο παντελόνι, χαρακτηριστικό καπελάκι .... Διαβάζοντας ένα απ' τα παραπάνω ποστ, μαθαίνω - μετά από πολλάαα χρόνια - ότι η κοπελιά λέγεται Φανή Πολέμη !!! Τη θυμάμαι, επίσης, σε μιαν άλλη παιδική εκπομπή, κάμποσα χρόνια μετά το Πατατούφ, που είχε για θέμα της τη μουσική !!! Εκεί τη θυμάμαι να χορεύει υπό τους ήχους του Let's Dance των Beatles και να τραγουδάει μαζί με τους Aerosmith το Crazy την ώρα που παιζόταν το βιντεοκλίπ του !!!

Συμπρωταγωνιστές του .... θηλυκού Τσάρλι Τσάπλιν : Ο Ζανό Ντάνιας, χωρίς, όμως, να θυμάμαι σε ποιον ρόλο [πάντως ... απολαυστικός "Πατατουφιώτης"] !!! Επίσης, ένας ψηλός, μεγάλης ηλικίας, με έρρινη κοιμισμένη φωνή, ντυμένος με ρούχα που θύμιζαν ... μουσικό φιλαρμονικής μπάντας [κόκκινο καπέλο κλπ] !!! Αυτός, υποτίθεται, ήταν ο, καλόψυχος & αφελής, αστυνομικός του Πατατούφ !!! Μόνο μία λέξη ήξερε να λέει : "Απαγορεύεται ! Απαγορεύεται" !!! Μια φορά διηγιόταν η "Τσάρλι Τσάπλιν" ένα παραμύθι και από πίσω ήταν ο αστυνομικός και ... κοιμόταν βαθιά !!! Και το παραμύθι, που η πρωταγωνίστρια διηγιόταν, τέλειωνε ως εξής : "Και τότε, ξέρετε τι είπε η αλεπού στο λιοντάρι" ??? Κι εκείνη τη στιγμή ο "αστυνομικός" ξύπνησε από το λήθαργό του κι άρχισε να φωνάζει με την κοιμισμένη φωνή του : "απαγορεύεται ! απαγορεύεται !" !!!!

Θυμάμαι, επίσης, ένα απόσπασμα από το επεισόδιο "Πατατούφ" που προβλήθηκε τις μέρες των Χριστουγέννων !!! Είχανε, έρθει, λέει, επισκέπτες στο χιονισμένο Πατατούφ για να περάσουν εκεί Χριστπύγεννα !!! Και σε αυτούς .... τίποτε δεν άρεσε από όσα βλέπανε !!! Τους εκνεύριζε το ότι .... όλα στο Πατατούφ ήταν τόσο όμορφα και χαρούμενα !!! Μου έχει μείνει ένα μέρος από το διάλογό τους με την πρωταγωνίστρια :

- Εδώ το χιόνι πέφτει για να στολίσει το τοπίο, όχι για να φέρει βαρυχειμωνιά !!!

- Άρα, λοιπόν, το χιόνι δεν εκπληρώνει τον σκοπό του, απήντησαν οι επισκέπτες !!!

Πάντως, στο τέλος όλοι μαζί τραγουδήσανε την "Άγια Νύχτα" .....

Κάποια στιγμή όμως .... δεν ξέρω γιατί, αλλά οι κάτοικοι του Πατατούφ [ο θηλυκός Σαρλώ, ο αφελής "Απαγορεύεται", ο Ζανό Ντάνιας και οι άλλοι που δεν θυμάμαι] αποφάσισαν να εγκαταλείψουν το Πατατούφ !!! Και ... άρχισαν να περιπλανιούνται σε τοπία φανταστικά ψάχνοντας "το νέο Πατατούφ" για να μείνουν !!! Από εκείνο το σημείο και μετά η εκπομπή απέκτησε ιδιαίτερο ενδιαφέρον, μιας και τα επεισόδια έδειχναν τις περιπλανήσεις τους και τις σπαρταριστές τους περιπέτειες μέχρι "να βρουν το νέο Πατατούφ" !!! Όλα, δε, τα σκηνικά, με τους καινούριους τόπους απ' τους οποίους περνούσαν, ήταν σαν σκηνικά παιδικού θεάτρου, πολύ - πολύ γλυκούλια στην απλότητά τους [όπως, άλλωστε, και του Πατατούφ που αφήσανε ξοπίσω τους] !!! Τα επεισόδια αυτού του "κύκλου" του Πατατούφ τα θυμάμαι να τελιεώνουν με την ίδια ατάκα του θηλυκού Τσάρλι Τσάπλιν, η οποία ήταν, ας πούμε, η "αρχηγός" της ομάδας !!! Η ατάκα είχε ως εξής : "Ούτε εδώ είναι το νέο Πατατούφ που ψάχνουμε !!! Πάμε παιδιά, συνεχίζουμε το δρόμο μας" !!! Και ... "παιδική / εφηβική αγωνία" μέχρι το επόμενο επεισόδιο την επόμενη Κυριακή : "στο άλλο επεισόδιο θα βρούνε το νέο Πατατούφ" ????

Δυστυχώς, δεν θυμάμαι αν τελικά έφτασαν στο νέο Πατατούφ ..... Δυστυχώς δεν είχα δει τα τελευταία επεισόδιά του για να μάθω πώς κατέληξε η περιπλάνησή τους ...
 
Πατατουφ θα πει τραγουδι μαγικο στην φαντασία!

Πατατουφ θα πει παιχνιδι κολοτουμπες φασαρία!

Κοιτα να δεις πραγματα!

Πριν δυο μερες μιλαγα με τον ηρωικο μπατζανακη μου και μου ελεγε οτι η πρωταγωνιστρια του Παταπουφ, οταν παιζοταν η εκπομπη εμενε σε μια μονοκατοικια στη παλια μας γειτονια (στους Αμπελοκηπους) και ειχε ενα πρασινο Fiat 127.

Nα υπαρχει αραγε ακομα στα Αρχεια της ΕΡΤ?

Ελα να ξυπνησει καμια αναμνηση...

[video=youtube;i5mDwWu3t-M]

 
Μωρέ μπράβο ... υπάρχει στο YouTube το τραγούδι των τίτλων !!!

Και μιας και η κυρία Φάνυ Πολέμη "βολτάρει" στο ίντερνετ και γράφει σχόλια στο YouTube, θα είναι μεγάλη μας χαρά να περάσει και μια βόλτα κι από εδώ, να μοιραστεί μαζί μας ό,τι θυμάται από το τόοοτε αγαπημένο μας ΠΑΤΑΤΟΥΦ !!!!

Και, κυρίως, να απαντήσει στο .... υπαρξιακό ζήτημα που εδώ και ... 28 χρόνια με "ταλανίζει" : Τελικά τι έγινε, πώς κατέληξαν οι περιπλανήσεις σας ??? Το βρήκατε το νέο Πατατούφ ????

Τέλος, στη φωτογραφία του 1ου βίντεο, που έχει αναρτήσει ο Wally, ο τύπος δεξιά με το μουστάκι, που κάθεται γονατιστός, με το καπελάκι σαν ... μουσικός φιλαρμονικής, είναι ο "απαγορεύεται ! απαγορεύεται !" !!!

Respeeeeeeeeect !!!!!!!!!!!!!!!
 
 

Συνημμένα

  • 22052011394.jpg
    22052011394.jpg
    71,1 KB · Προβολές: 10
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πω πωωωω ..... τι καταπληκτικό βίντεο είναι αυτό !!! Και μάλιστα, απ' ό,τι βλέπω, η Φάνυ Πολέμη το ανέβασε την ημέρα της γιορτής μου [21 Μαϊου] !!! Δεν μπορούσε να μού κάνει καλύτερο δώρο για τη γιορτή μου !!!

Ευχαριστούμε !!!!!!
 
Rinus Cesar είπε:
Ποιος να είμαι τι να είμαι / δεν το ξέρουν οι μεγάλοι, οι σπουδαίοι, οι σοφοί / Πατατούφ θα πει παιχνίδι, ξεφαντώματα κι αστεία ....
Αυτοί είναι οι μόνοι στίχοι που θυμάμαι από το τραγουδάκι της εισαγωγής της εν λόγω σειράς [το οποίο .... περιέχει και ... "παιδο - υπαρξιακές αγωνίες !!!! ] !!! Επρόκειτο για ένα εύθυμο / ρυθμικό τραγουδάκι, που τραγουδούσε κάποιο κοριτσάκι [τη μελωδία του τη θυμάμαι αρκετά] !!! Κάποια στιγμή στη βιτρίνα κάποιου συνοικιακού δισκοπωλείου / κασετάδικου / βιβλιοπωλείου [πάνε αυτά τα μαγαζιά, "φύγανε" ανεπιστρεπτί] είδα την κασέτα με τα τραγούδια της σειράς "Πατατούφ" και διάβασα : "Μουσική : Γιώργος Κατσαρός" !!! Έτσι, έμαθα ποιος είναι ο συνθέτης της μουσικής & των τραγουδιών της σειράς ....

Η σειρά προβαλλόταν, όπως θυμάμαι, τα απογεύματα της Κυριακής και με πέτυχε, νομίζω, στην 1η Γυμνασίου !!! Και ευλόγως θα με ρωτήσετε : "Τι εστί Πατατούφ" ??? Ω, η Πατατούφ ήταν μια .... φανταστική χώρα, όπου κατοικούσαν άνθρωποι χαρούμενοι !!! Μια χώρα που θύμιζε .... τσίρκο, καθόσον οι κάτοικοί της ήταν ντυμένοι κλόουν !!! Πρωταγωνίστρια της σειράς ήταν μια συμπαθητική μικροκαμωμένη και τσαχπινούλα κοπελιά με σγουρά μαλλιά, η οποία ... ήταν ντυμένη "Τσάρλι Τσάπλιν" : Μαύρο σακάκι, μαύρο παντελόνι, χαρακτηριστικό καπελάκι .... Διαβάζοντας ένα απ' τα παραπάνω ποστ, μαθαίνω - μετά από πολλάαα χρόνια - ότι η κοπελιά λέγεται Φανή Πολέμη !!! Τη θυμάμαι, επίσης, σε μιαν άλλη παιδική εκπομπή, κάμποσα χρόνια μετά το Πατατούφ, που είχε για θέμα της τη μουσική !!! Εκεί τη θυμάμαι να χορεύει υπό τους ήχους του Let's Dance των Beatles και να τραγουδάει μαζί με τους Aerosmith το Crazy την ώρα που παιζόταν το βιντεοκλίπ του !!!

Συμπρωταγωνιστές του .... θηλυκού Τσάρλι Τσάπλιν : Ο Ζανό Ντάνιας, χωρίς, όμως, να θυμάμαι σε ποιον ρόλο [πάντως ... απολαυστικός "Πατατουφιώτης"] !!! Επίσης, ένας ψηλός, μεγάλης ηλικίας, με έρρινη κοιμισμένη φωνή, ντυμένος με ρούχα που θύμιζαν ... μουσικό φιλαρμονικής μπάντας [κόκκινο καπέλο κλπ] !!! Αυτός, υποτίθεται, ήταν ο, καλόψυχος & αφελής, αστυνομικός του Πατατούφ !!! Μόνο μία λέξη ήξερε να λέει : "Απαγορεύεται ! Απαγορεύεται" !!! Μια φορά διηγιόταν η "Τσάρλι Τσάπλιν" ένα παραμύθι και από πίσω ήταν ο αστυνομικός και ... κοιμόταν βαθιά !!! Και το παραμύθι, που η πρωταγωνίστρια διηγιόταν, τέλειωνε ως εξής : "Και τότε, ξέρετε τι είπε η αλεπού στο λιοντάρι" ??? Κι εκείνη τη στιγμή ο "αστυνομικός" ξύπνησε από το λήθαργό του κι άρχισε να φωνάζει με την κοιμισμένη φωνή του : "απαγορεύεται ! απαγορεύεται !" !!!!

Θυμάμαι, επίσης, ένα απόσπασμα από το επεισόδιο "Πατατούφ" που προβλήθηκε τις μέρες των Χριστουγέννων !!! Είχανε, έρθει, λέει, επισκέπτες στο χιονισμένο Πατατούφ για να περάσουν εκεί Χριστπύγεννα !!! Και σε αυτούς .... τίποτε δεν άρεσε από όσα βλέπανε !!! Τους εκνεύριζε το ότι .... όλα στο Πατατούφ ήταν τόσο όμορφα και χαρούμενα !!! Μου έχει μείνει ένα μέρος από το διάλογό τους με την πρωταγωνίστρια :

- Εδώ το χιόνι πέφτει για να στολίσει το τοπίο, όχι για να φέρει βαρυχειμωνιά !!!

- Άρα, λοιπόν, το χιόνι δεν εκπληρώνει τον σκοπό του, απήντησαν οι επισκέπτες !!!

Πάντως, στο τέλος όλοι μαζί τραγουδήσανε την "Άγια Νύχτα" .....

Κάποια στιγμή όμως .... δεν ξέρω γιατί, αλλά οι κάτοικοι του Πατατούφ [ο θηλυκός Σαρλώ, ο αφελής "Απαγορεύεται", ο Ζανό Ντάνιας και οι άλλοι που δεν θυμάμαι] αποφάσισαν να εγκαταλείψουν το Πατατούφ !!! Και ... άρχισαν να περιπλανιούνται σε τοπία φανταστικά ψάχνοντας "το νέο Πατατούφ" για να μείνουν !!! Από εκείνο το σημείο και μετά η εκπομπή απέκτησε ιδιαίτερο ενδιαφέρον, μιας και τα επεισόδια έδειχναν τις περιπλανήσεις τους και τις σπαρταριστές τους περιπέτειες μέχρι "να βρουν το νέο Πατατούφ" !!! Όλα, δε, τα σκηνικά, με τους καινούριους τόπους απ' τους οποίους περνούσαν, ήταν σαν σκηνικά παιδικού θεάτρου, πολύ - πολύ γλυκούλια στην απλότητά τους [όπως, άλλωστε, και του Πατατούφ που αφήσανε ξοπίσω τους] !!! Τα επεισόδια αυτού του "κύκλου" του Πατατούφ τα θυμάμαι να τελιεώνουν με την ίδια ατάκα του θηλυκού Τσάρλι Τσάπλιν, η οποία ήταν, ας πούμε, η "αρχηγός" της ομάδας !!! Η ατάκα είχε ως εξής : "Ούτε εδώ είναι το νέο Πατατούφ που ψάχνουμε !!! Πάμε παιδιά, συνεχίζουμε το δρόμο μας" !!! Και ... "παιδική / εφηβική αγωνία" μέχρι το επόμενο επεισόδιο την επόμενη Κυριακή : "στο άλλο επεισόδιο θα βρούνε το νέο Πατατούφ" ????

Δυστυχώς, δεν θυμάμαι αν τελικά έφτασαν στο νέο Πατατούφ ..... Δυστυχώς δεν είχα δει τα τελευταία επεισόδιά του για να μάθω πώς κατέληξε η περιπλάνησή τους ...
Για την ιστορία Rinus να αναφέρω πως η εκπομπή με θέμα τη μουσική που θυμάσαι να παρουσιάζει η Πολέμη μερικά χρόνια μετά λεγόταν "Φα-σολ-λα", και πρέπει να προβάλλονταν γύρω στο 88 με 89! Τί απίστευτη περσόννα πάντως που ήταν αυτή η κοπέλα! Και πολυτάλαντη επίσης!
 
με αγαπη στα φιλαρακια του Π α Τ α Τ ο Υ φ .... απο την ΠαΦ ΠοΥφ - Φάνυ Πολέμη

ΚΑΛΗΜΕΡΑ !!! το Πατατουφ συνεχίζει να ειναι ενα "μαγικο ταξίδι στην φαντασία" αφου με τοσα νοσταλγικα λογια με ταξιδέψατε τοοοοοσα χρονια πριν την εποχη των 80's που το παιδικο αυτο σιριαλ ηταν στις καρδιες ολων μας οσων ηταν ή ενοιωθαν παιδια...ειναι πραγματικα συγκινητικο που καποια "παιδια" το θυμουνται ακόμη...ευχαριστω ολους σας απο καρδιας για τις αναμνησεις που μου ξυπνησατε ...όχι πως θα ταν δυνατον να τα ξεχασω ποτε αλλα το "παρεάκι" σας με εκανε να δω πως κι αλλοι εκτος απ τους συντελεστες της σειρας το εχουν τοσο ζωντανα στη μνημη και μαλιστα στο διαδικτυο υπαρχει ενα αφιερωμα για το Πατατουφ...

μου θυμισατε λεπτομερειες που ουτε εγω δεν θυμωμουν...εχω δυστυχως λιγα σχετικα επεισοδια απο τον πρωτο κυκλο επεισοδιων και θα προσπαθησω να τα ανεβασω στο youtube ...

ευχαριστω και παλι ολους σας ... κι ιδιαιτερα τον Δημητρη που ηταν η αφορμη με ενα του μηνυμα στο youtube να μπω στην παρεα σας και να μαθω για την υπαρξη του retromaniax....σας αφιερωνω κατι πιο προσφατο οσων αφορα εμενα και την δουλεια μου ...το "θέατρο" ειναι ενα τραγουδι σε μουσικη στιχους κι ερμηνεία δικη μου που με την βοηθεια της Μαρίας Σβορωνου δημιουργισαμε αυτο το βιντεακι που


ανεβασα στο youtube...γιατι " Θεατρο θα πει βουτάω στης Φαντασίας τον βυθο ...τολμω ...αγαπαω" ...με ολη μου την αγαπη σε ολα τα μικρα και μεγαλα παιδια του retromaniax....
"πατατουφ θα πει παιχνιδι κολοτουμπες φασαρια...."

Φάνυ Πολέμη
 
να σαι καλα Rinus Cesar...ευχαριστω κι εγω ...και χρονια σου πολλα ...λιγο καθυστερημενα απαντω ...αλλα τωρα μολις μπηκα στο retromaniax ...

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...

Φάνυ Πολέμη

thanos75 σ΄ ευχαριστω πολυ πολυ για τα καλα σου λογια...ναι "ο θηλυκος Σαρλω" ειμαι η Φανυ Πολεμη...ειναι πραγματικα συγκινητικο αυτο που επαθα σημερα που μπηκα στο retromaniax και διαβαζω ολα αυτα ...ολες τις μνημες τοσο ζωντανες απο εκεινη την εποχη...ευχαριστω και παλι ...δεν εχω λογια ...να συνελθω και θα τα πουμε ...φιλακια σε ολους σας ...για την ωρα...
 
Wally είπε:
Πατατουφ θα πει τραγουδι μαγικο στην φαντασία!Πατατουφ θα πει παιχνιδι κολοτουμπες φασαρία!

Κοιτα να δεις πραγματα!

Πριν δυο μερες μιλαγα με τον ηρωικο μπατζανακη μου και μου ελεγε οτι η πρωταγωνιστρια του Παταπουφ, οταν παιζοταν η εκπομπη εμενε σε μια μονοκατοικια στη παλια μας γειτονια (στους Αμπελοκηπους) και ειχε ενα πρασινο Fiat 127.

Nα υπαρχει αραγε ακομα στα Αρχεια της ΕΡΤ?

Ελα να ξυπνησει καμια αναμνηση...

[video=youtube;i5mDwWu3t-M]

χαχαχαχα...οντως εμενα Αμπελοκηπους...ειχα ενα φιατακι πρασινο ... το ειχα μαλιστα μεχρι και πριν καποια χρονια με μονη αλλαγη οτι το βαψα κόκκινο...και ναι ειμαι η Παφ Πουφ ή κατα κοσμον Φανυ Πολεμη...κι ειμαι ευτυχης και χαρουμενη ... μολις μπηκα στην παρεα σας και διαβαζω ολα αυτα τα μηνυματα και μου ξυπνησατε αναμνησεις...αισθηματα...συγκινηση...καλως σας βρηκα ...
 
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΡΕΑΚΙ ΤΟΥ RETROMANIAX...

κατ αρχας να πω πως μολις μπηκα μετα απο την επικοινωνια του φιλου Δημητρη με μηνυμα του στο youtube και ειμαι πολυ συγκινημενη με τα οσα διαβαζω...εγραψα και πριν ενα μηνυμα εδω αλλα μαλλον επειδη ειμαι καινουργια και δεν το "κατεχω" και καλα το πραμα ... ισως να μην εγραψα ή να μην εκανα κατι σωστα διαδικαστικα και δεν βλεπω την αναρτηση μου κι ετσι αν βγει δυο φορες παρομοιο κειμενο συγχωρηστε με ...ειμαι "νεα" ακομη και θα μαθω που θα μου παει....χαχαχαχαχα....

ΠαΤαΤοΥφ αλλωστε θα πει παιχνιδι μαγικο στην φαντασια

θα πει παιχνιδι κολοτουμπες φασαρια....

με παιχνιδιαρικη διαθεση λοιπον ερχομαι στο παρεάκι σας...και με τοση συγκινηση που τι να πω...εμεινα speachless ...τοσες αναμνησεις...τοσες ομορφες εποχες μου θυμισατε Πατατουφακια μου...να στε καλα ...

δεν ξερω αν η ΕΡΤ εχει αρχειο απ τα επεισοδια του Πατατουφ εγω παντως εχω δυστυχως μονο καποια επεισοδια του πρωτου κυκλου...και θα τα αναρτησω στο youtube και εδω στο αγαπημενο retromaniax ...αν και νομιζω καποιοι απο σας τα θυμουνται καλυτερα κι απο μας τους συντελεστες της σειρας...με εκπλησετε με τις λεπτομερειες απο στιγμιοτυπα του Πατατουφ που θυμαστε...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΜΙΚΡΑ ΜΕΓΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΠΑΤΑΤΟΥΦ..

μπορει να περασαν τα χρονια ολοι μας μεγαλωσαμε αλλα στην καρδια μενει ανεξιτηλη η σκανταλια κι η χειμαρρωδης διαθεση για παιχνιδι και ζωη...

καλως σας βρηκα λοιπον...

με αγαπη

Φάνυ Πολέμη...
 
Αμ...εμείς να δείτε τι πάθαμε, και εμείς εάν μείναμε speachless σήμερα το πρωί κυρία Πόλέμη. Καλωσορίσατε στο forum μας και πραγματικά το εννοώ ότι μας τιμάτε με την παρουσία σας εδώ. Νομίζω πως για όλους του 30 something, είστε συνδυασμένη στο μυαλό μας με πραγματικά πολύ γλυκές καταστάσεις. Τί να πρωτοθυμηθούμε "Νιλς Χόλγκερσον", "Πατατούφ", "Φα-σολ-λα"! Να είστε πάντα καλά και πάντα δημιουργική και θα χαρούμε πολύ να δούμε κι άλλο υλικό στο youtube από το Πατατούφ. Επίσης εάν έχετε και υλικό από το "Φα-σολ-λα", ή από την αυθεντική μεταγλώττιση του Νιλς Χόλγκερσον, θα ήταν επίσης μεγάλη χαρά. Και πάλι καλωσορίσατε!
 
Πολυ χαιρομαστε κ Πολεμη που μας επισκεφτηκατε.

Μακαρι να μπορεσετε να δημιουργησετε κατι αναλογο και στη τωρινη, φτωχη παιδικη ζωνη της κρατικης τηλεορασης!
 
Wally μακαρι να ταν στο χερι μας να κανουμε κατι για την σημερινη τηλεοραση και γενικοτερα τα καλλιτεχνικα δρωμενα...ας μην αρχισω με γκρινια ομως... ευχαριστω πολυ εγω για τα καλα σας λογια και την υποδοχη...εγω το μονο που μπορω ειναι με τον δικο μου μοναχικο τροπο και επιμονη να λεω αυτα που θελω κι αγαπω, με απλους τροπους οπως αυτο: " θεατρο θα πει βουταω στης φαντασιας το βυθο...τολμω...αγαπαω..." ενα τραγουδι μου που νομιζω δινει οτι αγαπω και πρεσβευω ...αφιερωνω με αγαπη...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thanos75 είπε:
Αμ...εμείς να δείτε τι πάθαμε, και εμείς εάν μείναμε speachless σήμερα το πρωί κυρία Πόλέμη. Καλωσορίσατε στο forum μας και πραγματικά το εννοώ ότι μας τιμάτε με την παρουσία σας εδώ. Νομίζω πως για όλους του 30 something, είστε συνδυασμένη στο μυαλό μας με πραγματικά πολύ γλυκές καταστάσεις. Τί να πρωτοθυμηθούμε "Νιλς Χόλγκερσον", "Πατατούφ", "Φα-σολ-λα"! Να είστε πάντα καλά και πάντα δημιουργική και θα χαρούμε πολύ να δούμε κι άλλο υλικό στο youtube από το Πατατούφ. Επίσης εάν έχετε και υλικό από το "Φα-σολ-λα", ή από την αυθεντική μεταγλώττιση του Νιλς Χόλγκερσον, θα ήταν επίσης μεγάλη χαρά. Και πάλι καλωσορίσατε!
...η χαρα δικη μου ...καλως σας βρεθηκαμε λοιπον...

πω..πω ...ολα τα αγαπημενα μου Νιλς , φα σολ λα ....να σαι καλα και παλι ...θα τα λεμε ...φιλια..

thanos75 είπε:
Αμ...εμείς να δείτε τι πάθαμε, και εμείς εάν μείναμε speachless σήμερα το πρωί κυρία Πόλέμη. Καλωσορίσατε στο forum μας και πραγματικά το εννοώ ότι μας τιμάτε με την παρουσία σας εδώ. Νομίζω πως για όλους του 30 something, είστε συνδυασμένη στο μυαλό μας με πραγματικά πολύ γλυκές καταστάσεις. Τί να πρωτοθυμηθούμε "Νιλς Χόλγκερσον", "Πατατούφ", "Φα-σολ-λα"! Να είστε πάντα καλά και πάντα δημιουργική και θα χαρούμε πολύ να δούμε κι άλλο υλικό στο youtube από το Πατατούφ. Επίσης εάν έχετε και υλικό από το "Φα-σολ-λα", ή από την αυθεντική μεταγλώττιση του Νιλς Χόλγκερσον, θα ήταν επίσης μεγάλη χαρά. Και πάλι καλωσορίσατε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα