Πεθαίνω κάθε ξημέρωμα (1969)

nick

RetroNuts!
Joined
12 Ιουλ 2009
Μηνύματα
1.623
Αντιδράσεις
542
Πεθαίνω κάθε ξημέρωμα (1969)


RetroDB:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/Πεθαίνω_κάθε_ξημέρωμα

Τίτλοι Αρχής της ταινίας Πεθαίνω κάθε ξημέρωμα (με την υπέροχη μουσική του Μίμη Πλέσσα) που κυκλοφόρησε σήμερα με την θήκη των άπαικτων ταινιών.

[edit] "ΠΕΘΑΙΝΩ ΚΑΘΕ ΞΗΜΕΡΩΜΑ (FINO..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.

 


Sorry about that. [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΡΥΣΤΑΛΟ!!!!ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΝΥΧΤΕΡΙΝΗ ΣΚΗΝΗ ΣΤΙΣ ΡΑΓΕΣ ΤΟΥ ΤΡΕΝΟΥ ΚΑΖΑΚΟΣ- ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ [ΠΕΘΑΙΝΩ ΚΑΘΕ ΞΗΜΕΡΩΜΑ]ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΚΑΖΑΚΟΥ ΤΡΕΧΟΥΝ ΔΑΚΡΥΑ!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σχετικά με το Πεθαίνω Κάθε Ξημέρωμα που δόθηκε σήμερα τι να πω για αυτή την υπέροχη ταινία...Κάθε φορά που βλέπω τη σκηνή που αποχαιρετά η Νόρα Βαλσάμη τον Νίκο Γαλανό ανατριχιάζω...
 
Το "Πεθαίνω κάθε ξημέρωμα" είναι η καλύτερη ταινία του Φώσκολου (έπονται, κατά τη γνώμη μου πάντα, "Αγάπη και αίμα", "Οι σφαίρες δεν γυρίζουν πίσω", "Υπολοχαγός Νατάσα" και "Ορατότης μηδέν"). Αυθεντική "πειραιώτικη" ατμόσφαιρα, υπέροχη μουσική του Μίμη Πλέσσα, δύο πολύ ωραία τραγούδια ("Άναψε καινούριο μου φεγγάρι" και "Μην αργήσεις") και αρκετές σκηνές ανθολογίας: ο καυγάς Αντωνόπουλου-Καζάκου στην ακρογιαλιά, ο αποχαιρετισμός Γαλανού-Βαλσάμη και η επιστροφή του Γαλανού, η σύλληψη του Καζάκου, ο σπαραγμός της Βούρτση στην επιστροφή του ψεύτικου και του παραγματικού αρραβωνιαστικού, το φινάλε με την Καραγιάννη και τον Καζάκο στις γραμμές του τρένου. Ταινιάρα!
 
atanasio είπε:
Το "Πεθαίνω κάθε ξημέρωμα" είναι η καλύτερη ταινία του Φώσκολου (έπονται, κατά τη γνώμη μου πάντα, "Αγάπη και αίμα", "Οι σφαίρες δεν γυρίζουν πίσω", "Υπολοχαγός Νατάσα" και "Ορατότης μηδέν"). Αυθεντική "πειραιώτικη" ατμόσφαιρα, υπέροχη μουσική του Μίμη Πλέσσα, δύο πολύ ωραία τραγούδια ("Άναψε καινούριο μου φεγγάρι" και "Μην αργήσεις") και αρκετές σκηνές ανθολογίας: ο καυγάς Αντωνόπουλου-Καζάκου στην ακρογιαλιά, ο αποχαιρετισμός Γαλανού-Βαλσάμη και η επιστροφή του Γαλανού, η σύλληψη του Καζάκου, ο σπαραγμός της Βούρτση στην επιστροφή του ψεύτικου και του παραγματικού αρραβωνιαστικού, το φινάλε με την Καραγιάννη και τον Καζάκο στις γραμμές του τρένου. Ταινιάρα!
ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΞΕΧΑΣΕΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΑ ΚΟΝΤΙΝΑ ΠΛΑΝΑ ΤΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΤΑΙΝΙΑ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟ ΜΕ ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ ΥΠΕΡΟΧΑ ΚΟΝΤΙΝΑ ΠΛΑΝΑ.
 
lenapap καλώς όρισες. Γράφε όμως με μικρά γράμματα σε παρακαλώ γιατί τα κεφαλαία υποδηλώνουν οτι φωνάζεις και επιπλέον είναι κουραστικά στην ανάγνωση :)
 
atanasio είπε:
Το "Πεθαίνω κάθε ξημέρωμα" είναι η καλύτερη ταινία του Φώσκολου (έπονται, κατά τη γνώμη μου πάντα, "Αγάπη και αίμα", "Οι σφαίρες δεν γυρίζουν πίσω", "Υπολοχαγός Νατάσα" και "Ορατότης μηδέν"). Αυθεντική "πειραιώτικη" ατμόσφαιρα, υπέροχη μουσική του Μίμη Πλέσσα, δύο πολύ ωραία τραγούδια ("Άναψε καινούριο μου φεγγάρι" και "Μην αργήσεις") και αρκετές σκηνές ανθολογίας: ο καυγάς Αντωνόπουλου-Καζάκου στην ακρογιαλιά, ο αποχαιρετισμός Γαλανού-Βαλσάμη και η επιστροφή του Γαλανού, η σύλληψη του Καζάκου, ο σπαραγμός της Βούρτση στην επιστροφή του ψεύτικου και του παραγματικού αρραβωνιαστικού, το φινάλε με την Καραγιάννη και τον Καζάκο στις γραμμές του τρένου. Ταινιάρα!
Πράγματι παιδιά,η καλύτερή του αλλά δυστυχώς και μία από τις πιο αποτυχημένες του εμπορικά στη Φίνος :(

Ίσως ξένιζε η Καραγιάννη σε δραματικό ρόλο?
 
nick είπε:
Τίτλοι Αρχής της ταινίας Πεθαίνω κάθε ξημέρωμα (με την υπέροχη μουσική του Μίμη Πλέσσα) που κυκλοφόρησε σήμερα με την θήκη των άπαικτων ταινιών.
Γεια χαρά! Να ρωτήσω λίγο, τι εννοείς 'κυκλοφόρησε σήμερα με τη θήκη των άπαικτων ταινιών'? κάποιο περιοδικό την έδωσε? ποιο?

Α.. και ένα offtopic στο οποίο δεν άντεξα να αντισταθώ! :) συγχωρέστε με!

http://www.youtube.com/watch?v=KXlUBVKFe7k
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Manosun, η ταινια κυκλοφορησε στις 19 Μαιου μαζι με το περιοδικο Τηλεραμα το οποιο εδω και λιγες εβδομαδες ξεκινησε να βαζει δυο ταινιες της Φινος Φιλμ σε καθε τευχος του. Η μια εκ των δυο ταινιων καθε φορα, ειναι λιγο εως πολυ σπανια.

Κι εδω, σκηνες απο το εργο, συνοδευμενες απο το υπεροχο τραγουδι

, ερμηνευμενο απο την Ποπη Αστεριαδη.
 
Σάντα Μαρία ντε λα Κρότσα!!!!!!!!!!

Μ'αυτό το πλοίο δεν πρωτομπάρκαρε ο έρωτας της Βούρτση;;;;;;
 
bambinella 100 είπε:
Manosun, η ταινια κυκλοφορησε στις 19 Μαιου μαζι με το περιοδικο Τηλεραμα το οποιο εδω και λιγες εβδομαδες ξεκινησε να βαζει δυο ταινιες της Φινος Φιλμ σε καθε τευχος του. Η μια εκ των δυο ταινιων καθε φορα, ειναι λιγο εως πολυ σπανια.
ευχαριστώ πολύ bambinella, δεν το ήξερα, θα το χω υπ' όψη! :)
 
Σκηνές από την ταινία.

[edit] This video is unavailable.

 


Sorry about that. [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπεροχη ταινια, φανταστικος Πλεσσας, (ιδιως η μουσικη τιτλων) ωραιες ερμηνειες, που ειναι τετοιοι ηθοποιοι σημερα, τετοια σεναρια.....
 
Εξαιρετική ταινία και καταπληκτικές ερμηνείς από όλους. Πριν από χρόνια είχα παρακολουθήσει μια συνέντευξη της Μάρθας Βούρτση. Μιλούσε για την ταινία με αγάπη και ανέφερε ότι ήταν η μοναδική φορά που της έκαναν γκρο πλαν. Αλλά και η Καραγιάννη τη θεωρεί ως μια από τις καλύτερές της μαζί με το "Ανθρωπάκι".
 
214.jpg
214.jpg

213.jpg
213.jpg

212.jpg
212.jpg

211.jpg
211.jpg

210.jpg
210.jpg
 
Αυτοι οι βαρυγδουποι τιτλοι της εποχης εδιναν κι επαιρναν...."Κοινωνικος κολοσσος"!
 
καλή ταινία, αρκετά φωσκολική ( πομπώδεις διάλογοι κλπ) και ωραίο καστ...
 
Μα ήταν μεγάλη ταινία με μεγάλο επιτελείο που τη δημοσίευε μεγάλο περιοδικό. Με τόσα μεγάλα πώς να μην είναι κολοσσός?
 
Καταπληκτική ταινία! Αγαπημένη μου ατάκα "Είναι ωραία η βροχή, ξεπλένει τις αναμνήσεις από το πεζοδρόμιο της ζωής". Αν θυμάμαι καλά, την λέει η Βούρτση. Συγκλονιστική η σκηνή με την φάρσα που της κάνουν.
 
Πίσω
Μπλουζα