Περίεργα επώνυμα σε ελληνικές ταινίες

miki-mik7 είπε:
Το Μαξ Ρόιτερ (ο Καρράς στην Υπολοχαγό Νατάσσα) δεν είναι και τόσο ...περίεργο, αφού ο Καρράς υποδύεται Γερμανό. ;)
Επίσης τα: Φαναριώτης, Αλεβίζος, Κρεούζης, Γέρακας, Σιόντης, Βασιλόπουλος, Περεσιάδης, Αρσένης, Ραγκούσης, Πολυζώης, Λιάσκος από που και ως που είναι περιέργα; :)
Δεν είπα ότι δεν υποδυόταν Γερμανό. Άλλο όμως να ψάξεις λίγο, κι άλλο να τον πεις τον άλλον...Μπάγερν. Προφανώς το μυαλό του Φώσκολου πήγε το πολυ μέχρι το πρακτορείο Ρόιτερς και στην κλίμακα Ρίχτερ.

Όσο για τα υπόλοιπα, τα λέω περίεργα γιατί ελάχιστα από αυτά έχω ξανασυναντήσει σε στενό ή δημόσιο κύκλο. Δε λέω ότι είναι τα πιο σπάνια του κόσμου αλλά είναι περίεργος καμιά φορά και ο συνδυασμός με το μικρό όνομα : όχι π.χ. Κώστας Γέρακας, αλλά Νέστορας και Φόνη(!) Γέρακα. Όχι Νίκος Βασιλόπουλος αλλά Κανέλλος Βασιλόπουλος...
 
panp είπε:
Δεν είπα ότι δεν υποδυόταν Γερμανό. Άλλο όμως να ψάξεις λίγο, κι άλλο να τον πεις τον άλλον...Μπάγερν. Προφανώς το μυαλό του Φώσκολου πήγε το πολυ μέχρι το πρακτορείο Ρόιτερς και στην κλίμακα Ρίχτερ. Όσο για τα υπόλοιπα, τα λέω περίεργα γιατί ελάχιστα από αυτά έχω ξανασυναντήσει σε στενό ή δημόσιο κύκλο. Δε λέω ότι είναι τα πιο σπάνια του κόσμου αλλά είναι περίεργος καμιά φορά και ο συνδυασμός με το μικρό όνομα : όχι π.χ. Κώστας Γέρακας, αλλά Νέστορας και Φόνη(!) Γέρακα. Όχι Νίκος Βασιλόπουλος αλλά Κανέλλος Βασιλόπουλος...

Για ...Μπάγερν, Ρίχτερ κ.λπ. έχεις δίκιο, αλλά το Ρόϊτερ είναι κοινό Γερμανικό επίθετο.

Τα υπόλοιπα είναι κοινά. Απλώς έτυχε να μην τα συναντήσεις.

Όσο για το Φόνη, την περίοδο από τα τέλη του '50 και μετά δεν ήταν "της μόδας" να έχεις κάτι παλιό. Αρχίζοντας από το όνομα και φθάνοντας μέχρι τα ...έπιπλα. Υποπτεύομαι ότι προέρχεται από το Περσεφόνη.

Δεν επιμένω κι όλας, γιατί Φώσκολος είναι αυτός. :)

Καλό απόγευμα.
 
στην ταινια "ο Θυμιος τα 'χει 400" συναντησαμε τα ακολουθα επωνυμα :

Κωστας Χατζηχρηστος: Θυμιος Ταμτουλας *

Νικος Φερμας: Βαγγελης Μαρεγκας

attachment.php
: ξαδερφος Τακατακας

attachment.php
:Μπιρμπιλω Μπιρμπιλοματη

τα ονοματα των δυο τελευταιων ηθοποιων δεν τα γνωριζω,σιγουρα ομως θα αναφερονται εδω

* στο σάιτ της ταινιοθηκης της Ελλαδος γραφει οτι λεγεται "Θυμιος Ταμπούλας" αλλα ακουσα τοσες φορες το σημειο που αναφερει ο αφηγητης (ποιος να ειναι αραγε; ) το ονομα αυτο και ειμαι σιγουρη οτι λεει " Θυμιος Ταμτούλας"

taktak.jpg

birbil.jpg
 
Ο άνδρας της φωτογραφίας είναι ο ΚΩΣΤΑΣ ΜΠΟΖΩΝΗΣ.
 
σ ευχαριστω πολυ miki-mik7 !!! οποτε Κωστας Μποζωνης : ξαδερφος Τακατάκας
 
Ο Γιαννης Φυριος στην ταινια "Ησαϊα μη χορευεις" λεγοταν Σουτζουκογλου
 
Ο Δημητρης Νικολαϊδης στην ταινια "ειναι ενας τρελος τρελος Βεγγος" λεγοταν Πετρος Γνωστικος και ειχε το ρολο του νευρολογου-ψυχιατρου
 
Στην ταινία το θύμα ο Νίκος Τσούκας ονομάζεται Μήτσος Τόνος και είναι στιχουργός. Απολαύστε τον :

 
Στην ταινία Ο πεθερόπληκτος

ο Γιάννης Γκιωνάκης - Χρήστος Πετεφρούτης

Βασίλης Αυλωνίτης - Θεόφραστος Καρατουρλέκης

και ο Γιώργος Γαβριηλίδης - Ξενοφών Χατζηφαρδέλης
 
-Μανώλης Μαραμένος (ο Κώστας Χατζηχρήστος στην ταινία ''ο ανηψιός μου ο Μανώλης'')

-Τάσος Καψούρας (ο Νίκος Σταυρίδης στην ταινία ''Τζιπ, περίπτερο κι αγάπη'')
 
Στην ταινια " ο αχαϊρευτος" ο Σωτηρης Μουστακας λεγεται Μιλτος Κουρκουτουλης

ο Κωστας Μεντης : Σπυρος Βαρδατριχας

η Μαρια Μπονελλου : Λιτσα Βαρδατριχα

ο Πετρος Γιαννακός : Μαρούλης

εφτιαξα κι ενα βιντεακι με τις αλλαγες που κανει ο Κωστας Μεντης στο επιθετο "Μαρούλης" του Πετρου Γιαννακου :


τον αποκαλει "κυριε Παντζαρη" και "κυριε Σεσκουλε" ,μπερδευει τα ζαρζαβατικα οπως λεει στο βιντεο :D
 
στην ταινια "ο θειος της Βιολετας"
attachment.php
ο Μιχαλης Μπουχλης λεγεται "Φλώρος Κόρακας" και η Αννα Παϊτατζη "Κατερινα Σακούλα"

korakasakoula.JPG
 
Στην ταινια "χαρουμενοι αλητες" ο Κουλης Στολιγκας λεγεται "Τελης Κοντός"

ο Νικος Ριζος: "Μίστος Μαντραχαλέας"

ο Σταυρος Ιατριδης: "Παραξενιδης"

και ο Διονυσης Παπαγιανοπουλος: "Ντε Φιασκο"
 
Ίσως έχουν ήδη αναφερθεί και να μη το έχω προσέξει, αλλά:

- Ο πλούσιος Λαυρέντης Διανέλλος στο "Έξω φτώχεια και καλή καρδιά" που γεμίζει λίρες τον Θανάση Βέγγο, ονομάζεται -ευνόητα- Λιρίδης.

- Στην ταινία "Έξω οι κλέφτες",

ο Διον. Παπαγιαννόπουλος ονομάζεται Κλεφτοδήμος

και ο Κώστας Νικολαΐδης ονομάζεται Πετσωμένος
 
Κατά αντίστοιχο τρόπο, σε κάποια άλλη ταινία, με Σταυρίδη νομίζω, αυτός και ο συνεταίρος του λέγονται Μπελαλής και Μακρυχέρης.
 
panp είπε:
Κατά αντίστοιχο τρόπο, σε κάποια άλλη ταινία, με Σταυρίδη νομίζω, αυτός και ο συνεταίρος του λέγονται Μπελαλής και Μακρυχέρης.
προκειται για την ταινια "αχ και να 'μουν αντρας" :

Διονυσης Παπαγιαννοπουλος: Μπελαλης

Γιαννης Μιχαλοπουλος : Μακροχερης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σωστά. Και στον "Ψευτοθόδωρο" ο κουρέας Γιώργος Κάππης ονομάζεται Μίλτος Τριχάς.

(Αν και για να τα πούμε σωστά, δεν πολυταιριάζει για "περίεργο" αυτό το επώνυμο. Ο ίδιος είχα συμμαθητή στο Γυμνάσιο ονόματι Τρίχα Απόστολο... Αυτού του είδους τα επώνυμα θα ταίριαζαν μάλλον σε κάποιο παρεμφερές θέμα, όπως π.χ. "το κατάλληλο όνομα στο κατάλληλο πόστο"...)

Στην ίδια ταινία ο Φίλιος Φιλιππίδης είναι ο Προκόπης Απρόκοπος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
προκειται για την ταινια "αχ και να 'μουν αντρας" :Διονυσης Παπαγιαννοπουλος: Μπελαλης

Γιαννης Μιχαλοπουλος : Μακροχερης
Thanks ! Δεν έβισκα τον τίτλο, γιατί έψαχνα με το "Μακρυχέρης"
 
Στο παρακατω βιντεακι παρακολουθουμε τις αλλαγες που κανει ο Νικος Σταυριδης στο επιθετο "Λογαρας" που εχει ο Γιωργος Παντζας στην ταινια "ο γαμπρος μου ο δικηγορος" :

[video=youtube;t-nFbcorhiI]


τον αποκαλει "Φαφλατα" και μετα "Πολυλογα"
 
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ή είναι offtopic (συγνωμη αν είναι) ο Γιώργος Μιχαλακόπουλος στην ταινία "Ξύπνα Βασίλη" ονομάζεται Τιμολέοντας Φαμφάρας και είναι ποιητής.

 
Πίσω
Μπλουζα