Περίεργα επώνυμα σε ελληνικές ταινίες

O Aυλωνίτης στο "Μια ζωή την έχουμε", λέγεται Χαράλαμπος Μπαζούκας...
 
Στην ταινια "ερωτας...με δοσεις" ο Φραγκισκος Μανελλης ονομαζεται Τρυφων Καραποτασης, ο Γιαννης Σπαριδης λεγεται Αγκοπ Μπερμπαντιαν,ο Νικος Φερμας λεγεται Μπαμπης Καραμπολας και μια πελατισσα λεγοταν Πραξιθεα Καραφεση(αφησε και φεσι στο μαγαζι).Ειναι αυτη που φαινεται στη φωτογραφια karafes.jpg Ξερετε το ονομα της;

karafesh.jpg
 
Ο Γιωργος Βρασιβανοπουλος στην ταινια "πρακτορες 005 εναντιον Χρυσοποδαρου" λεγοταν Τελης Χατζηνεφτης
 
Η Δεσποινα Στυλιανοπουλου λεγεται Ζαμπετα Ζαμπετακου στην ταινια "ο γιγας της Κυψελης" και στην ταινια αυτη τραγουδαει και ο Ζαμπετας :)
 
Στην ταινια "Θαναση σφιξε κι αλλο το ζωναρι" ο Ηλιας Λογοθετης και ο Αλεκος Λειβαδιτης εχουν το επιθετο "Ξεζουμιδης" και ειναι εργοστασιαρχες κλωστοϋφαντουργιαςΕπισης ο Αρτεμης Ματσας λεγεται Τσεκουρας στην ομωνυμη ταινια
Ο Βέγγος στην ίδια ταινία λέγεται Μαγγάνας, και πηγαίνοντας στην Εφορία αναφωνεί "Είσαι ο Ξεζουμίδης κι είμαι ο Μαγγάνας, Κι έχει να γίνει της...άνας !"

Παραθέτω κάποια ακόμα, αλλά χωρις να αντιστοιχίσω όλα με ταινίες :

Τζανετάκος (Παπασταφίδας, Κουτσοπέταλος, Τζον Μπίρδας)

Ζαρταλούδης (Κουδούνας, στο "Πιο Λαμπρο Αστέρι")

Φανούρης Σούρας (ένας υποψήφιος κακάσχημος playboy στη "Συμμορία Εραστών - αλήθεια,ποιος ηθοποιός είναι; Ο Ηλιόπουλος του κάνει το σχόλιο "δηλαδή εσένα ο Θεός σου τα έδωσε όλα, μέχρι όνομα !")

Επίσης, αν και συνηθισμένο και όχι αστείο επώνυμο, προκαλεί γέλιο το "εδώ Χατζηαντωνίου" στα "Κίτρινα Γάντια".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο ηθοποιος που υποδυεται το Φανουρη Τζουρα, panp, ειναι ο Ανδρεας Τσακωνας. Εκτος απο τις διαφορες ελληνικες ταινιες οπου τον εχω δει, τον θυμαμαι και στην παλια τηλεοπτικη διαφημιση για τις σαρδελες Tρατα.

Στη Συμμορια εραστων, γελαω πολυ με το διαλογο Ριζου - Ηλιοπουλου για τον Τσακωνα.

Ριζος: - Ειναι κι ενα παιδι που θελει να γινει πλεϊ μποϊ.

Ηλιοπουλος: - Και που ειναι τωρα;

Ριζος: - Πλενει τα πιατα.

Ηλιοπουλος: - Α, καταλαβα....Πλενει μποϊ.

Δευτερος διαλογος, αυτη τη φορα μεταξυ Ηλιοπουλου - Τσακωνα.

Ηλιοπουλος: - Και γιατι εσυ παιδι μου, θελεις να γινεις πλεϊ μποϊ;

Τσακωνας: - Εχω κλιση

Ηλιοπουλος: - Η μονη κλιση που εχεις, ειναι οτι γερνεις απ' τη μια μερια.

Ο Ανδρεας Τσακωνας σε στιγμιοτυπο απο τη Συμμορια Εραστων, οπου φαινεται.....η εντονη κλιση του!

Andreastsakonas.jpg
 
Ευχαριστώ για την πληροφορία. Σου χαρίζω κι εγώ μια ατάκα από την ίδια ταινία :

Ρίζος (κυλικιτζής που το "παίζει" μεγαλόσχημος) : "Εγώ ξέρετε, παράγω καφέδας..."

Ηλιόπουλος : "Τους παράγετε ή τους ψήνετε;"
 
Δεν τη θυμομουν καθολου αυτη την ατακα, panp. Φοβερη! Σ' ευχαριστω!
 
Γεώργιος Λεκές, όνομα και πράμα, ο εκπρόσωπος του συνδικάτου του εργοστασίου στο "Θανάση σφίξε κι άλλο το ζωνάρι". Δεν θυμάμαι το όνομα του ηθοποιού δυστυχώς αν και γνωστή φυσιογνωμία (στον όρθιο της φωτογραφίας αναφέρομαι). Στο 59:00 περίπου.

attachment.php


LEKES.jpg
 
Δεν ξερω το ονομα του ηθοποιου που αναφερεις, Aretara. Μονο εξ' οψεως τον γνωριζω.

Καποια χαρακτηριστικα του προσωπου και το βλεμμα του, φερνουν λιγο στο Χρηστο Καλαβρουζο και σκεφτομαι πιθανη συγγενεια μαζι του.
 
Σίγουρα δεν είναι ο Χρήστος Καλαβρούζος αν και μοιάζει αρκετά, δεν έπαιζε στην ταινία. Ίσως είναι ο Βασίλης Τσιπίδης αν και τα χρόνια έχουν περάσει και οι φωτογραφίες δεν βοηθάνε ιδιαίτερα...
 
Ο Χρηστος Καλαβρουζος δεν ειναι σιγουρα. Μονο πιθανη συγγενεια εχω στο νου μου, αλλα για να ειναι εκεινος αποκλειεται.

Επισης αποκλειεται ο Βασιλης Τσιπιδης να ειναι ο....Λεκες. Τον ξερω τον Τσιπιδη, γι' αυτο ξεχνα αυτη την περιπτωση.
 
μου αρεσει που λυνονται αποριες αλλα "γεννιουνται" και νεες :)

αυτη η Καραφεση ποια να ειναι; :wait2:
 
Στην ταινια "ο φαλακρος μαθητης" ο Θανασης Βεγγος ονομαζεται "Θανασης(Αθανασιος) Χατζηαθανασοπουλος" , ο Τιτος Βανδης που εχει το ρολο του μαθηματικου λεγεται Βεζουβιος(μαλλον παρατσουκλι ειναι αυτο) Καραταμπανος, ο Ανεστης Βλαχος εχει το επιθετο "Καραντουφας" και ο Νικος Παπακωνσταντινου ειναι ο "Ιασων Περδεμες"
 
Κάποια στιγμή θα πρέπει να γίνει ιδιαίτερη μνεια (ίσως και κεφάλαιο) στα επώνυμα ταινιών Φώσκολου, διαλεγμένα ένα κι ένα για να "επιτείνουν" το σασπένς. Να μερικά από δαύτα :

Άγγελος Φον Ζίραχ, Χάινερ Ντίντριχ (Αιχμάλωτοι του μίσους - τί ταινία κι αυτή...)

Βιάσκος, Φαναριώτης και η Ερήμου Ελβίρα Βιάσκου-Βενέτη... (Με φόβον και πάθος)

Μαξ Ρόιτερ (ο Καρράς στην Υπολοχαγό Νατάσσα)

Αλέξης Αλεβίζος, Ρούσσος Ευελπίδης (Καζάκος και Γαλανός στο Εν ονόματι του Νόμου)

Χορστ και Ηρόδοτος Ρίχτερ (Κατράκης και Καλογήρου), Άγγελος Κρεούζης (Κούρκουλος) στο Ορατότης Μηδέν

Έκτορας και Θεόφιλος Αρβούζης, Νέστορας Γέρακας, Φόνη Γέρακα (από το Αγάπη και άιμα)

Χαρίδημος Σιόντης, Κανέλλος Βασιλόπουλος, Περεσιάδης (Κούρκουλος, Κατράκης, Κωνσταντόπουλος από το Κατάχρησις Εξουσίας)

Αυγέρης, Σινιάσκος, Ψιλικόπουλος (από τη Ζούγκλα των Πόλεων)

Αρσένης, Ραγκούσης, Πολυζώης, Λιάσκος (από το Όταν η πόλις πεθαίνει)

Μέρκος, Κούρσος (από τον Πυρετός την άσφαλτο)

Πολιάνσκι (ο Αντωνόπουλος στο Κοινωνία ώρα μηδέν)

Χορμόβας (Το χώμα βάφτηκε κόκκινο)
 
ARETARA είπε:
Γεώργιος Λεκές, όνομα και πράμα, ο εκπρόσωπος του συνδικάτου του εργοστασίου στο "Θανάση σφίξε κι άλλο το ζωνάρι". Δεν θυμάμαι το όνομα του ηθοποιού δυστυχώς αν και γνωστή φυσιογνωμία (στον όρθιο της φωτογραφίας αναφέρομαι). Στο 59:00 περίπου.


attachment.php

o Αντρεας Λιασκος ειναι

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%91%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%AD%CE%B1%CF%82_%CE%9B%CE%B9%CE%AC%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%82
 
Σε ευχαριστουμε πολυ, imperium!
 
panp είπε:
Κάποια στιγμή θα πρέπει να γίνει ιδιαίτερη μνεια (ίσως και κεφάλαιο) στα επώνυμα ταινιών Φώσκολου, διαλεγμένα ένα κι ένα για να "επιτείνουν" το σασπένς. Να μερικά από δαύτα :
Άγγελος Φον Ζίραχ, Χάινερ Ντίντριχ (Αιχμάλωτοι του μίσους - τί ταινία κι αυτή...)

Βιάσκος, Φαναριώτης και η Ερήμου Ελβίρα Βιάσκου-Βενέτη... (Με φόβον και πάθος)

Μαξ Ρόιτερ (ο Καρράς στην Υπολοχαγό Νατάσσα)

Αλέξης Αλεβίζος, Ρούσσος Ευελπίδης (Καζάκος και Γαλανός στο Εν ονόματι του Νόμου)

Χορστ και Ηρόδοτος Ρίχτερ (Κατράκης και Καλογήρου), Άγγελος Κρεούζης (Κούρκουλος) στο Ορατότης Μηδέν

Έκτορας και Θεόφιλος Αρβούζης, Νέστορας Γέρακας, Φόνη Γέρακα (από το Αγάπη και άιμα)

Χαρίδημος Σιόντης, Κανέλλος Βασιλόπουλος, Περεσιάδης (Κούρκουλος, Κατράκης, Κωνσταντόπουλος από το Κατάχρησις Εξουσίας)

Αυγέρης, Σινιάσκος, Ψιλικόπουλος (από τη Ζούγκλα των Πόλεων)

Αρσένης, Ραγκούσης, Πολυζώης, Λιάσκος (από το Όταν η πόλις πεθαίνει)

Μέρκος, Κούρσος (από τον Πυρετός την άσφαλτο)

Πολιάνσκι (ο Αντωνόπουλος στο Κοινωνία ώρα μηδέν)

Χορμόβας (Το χώμα βάφτηκε κόκκινο)

Το Μαξ Ρόιτερ (ο Καρράς στην Υπολοχαγό Νατάσσα) δεν είναι και τόσο ...περίεργο, αφού ο Καρράς υποδύεται Γερμανό. ;)

Επίσης τα: Φαναριώτης, Αλεβίζος, Κρεούζης, Γέρακας, Σιόντης, Βασιλόπουλος, Περεσιάδης, Αρσένης, Ραγκούσης, Πολυζώης, Λιάσκος από που και ως που είναι περιέργα; :)
 
Πίσω
Μπλουζα