Περίεργος ήχος (τρίξιμο) από το τροφοδοτικό (μάλλον)

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.331
Αντιδράσεις
1.349
Από σήμερα (καλά ξεκίνησε η χρονιά) άρχισε το PC μου να κάνει κάτι περίεργους ήχους οι οποίοι ακούγονται από το τροφοδοτικό. Οταν παίζω κάποιο game με 3D γραφικά και ζορίζεται η κάρτα ακούγονται κάτι ήχοι σαν κλικ... και τα κλικ αυτά είναι πολλά μαζί οπότε ακούγεται σαν σιγανό τρίξιμο. Βάζω το αυτί μου να δω από που ακούγεται αυτό και μου φαίνεται ότι είναι από το τροφοδοτικό.

Το τροφοδοτικό είναι υποτιθεται καλής μάρκας (seasonic) 620 watt bronze (και είναι μόλις λίγων μηνών, έδωσα 110 ευρώ για την πάρτη του). Η κάρτα γραφικών που έχω είναι η 8800GT (ακόμα) και από ότι ξέρω το μάξιμουμ που φτάνει είναι 130-140 watt. Γενικά όλο το σύστημα δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 300-350 watt under load. Είναι δυνατόν να τα έχει παίξει το τροφοδοτικό με τόσο λίγο ρεύμα? Παλιά games παίζω...

Με λίγα λόγια θέλει άλλαγμα? Πρέπει να γίνει άμεσα, δηλαδή υπάρχει κίνδυνος να καταστραφεί όλο το PC? Το τροφοδοτικό είναι στην εγγύηση αλλά η ταλαιπωρία για να το αλλάξω είναι άστα να πάνε :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Koιτα,τιποτα δεν αποκλειεται..δεν ξερω μηπως ειναι ο ανεμιστηρας του που κανει ετσι..εαν ειναι σαν ηχος buzzer ειναι απο το τροφοδοτικο (συνηθως πυκνωτες)..καλο θα ηταν να επικοινωνησεις με το μαγαζι που το πηρες να τους πεις το προβλημα (και ελπιζω να μην αρχισουν tις βλακειες του στυλ ειναι η ιδεα σου κλπ...).Και ναι ενα χαλασμενο τροφοδοτικο μπορει να σου δημιουργησει προβλημα...βεβαια το δικο σου ειναι σχεδον καινουργιο but you never know..
 
Οχι, δεν είναι το ανεμηστηράκι. Το κράτησα ακίνητο και ο ήχος υπάρχει ακόμα. Έβαλα και ένα πιο απαιτητικό παιχνίδι και ο ήχος χειροτέρεψε και έγινε συνεχόμενος και πιο δυνατός. Εχει δεν έχει πρόβλημα, ο ήχος παραείναι ενοχλητικός για να κάτσει στο PC το τροφοδοτικό. Παίρνω τηλέφωνο στο e-shop να δω τι θα κάνω αλλά είναι κλειστά σήμερα.

... Η καλή χρονιά από τις πρώτες μέρες φαίνεται.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ θα δοκίμαζα να το βγάλω τελείως από το κουτί, να το βραχυκυκλώσω και να το αφήσω να δουλέψει. Αποκλείεις το γεγονός να συντονίζει κάτι και να ακούγονται αυτοί οι ήχοι?
 
Kambia είπε:
Εγώ θα δοκίμαζα να το βγάλω τελείως από το κουτί, να το βραχυκυκλώσω και να το αφήσω να δουλέψει. Αποκλείεις το γεγονός να συντονίζει κάτι και να ακούγονται αυτοί οι ήχοι?
Αν δεν παίζω παιχνίδι είναι όλα μια χαρά. Οταν βάλω κάτι να παίξω, αρχίζει το τρίξιμο. Σε σημεία που ζορίζεται η κάρτα ακούγεται πιο πολύ, φαντάζομαι λόγω του ότι καίει πιο πολύ ρεύμα. Του έριξα και ένα φύσημα με το φυσητίρι μήπως έχει μπει τίποτα και κάνει επαφή αλλά τα ίδια.

Ελπίζω να την δεχτούν σκέτη την μονάδα για να την δούνε, γιατί για να βγάλω τα καλώδια είναι τρελή μανούρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελικά μου είπανε να το πάω σήμερα να το δούνε αλλά αναγκαστικά πρέπει να δώσω και τα καλώδια. Για να τα ξεμοντάρω μου πήρε 40 λεπτά γιατί τα είχα φτιάξει έτσι ώστε να μην φαίνονται καθόλου, με δεσίματα, κρυψίματα και γενικά τα είχα φτιάξει όλα τέλεια :(

Και μιας και το έφερε η κουβέντα, ας πούμε ότι έχεις ένα modular τροφοδοτικό και θες να αγοράσεις εφεδρικά καλώδια ή απλά έχασες κάποιο και θες να το αντικαταστήσεις. Γίνεται αυτό το πράγμα? Γιατί σε όσα μαγαζιά ψάχνω δεν βρίσκω τίποτα. Πραγματικά θα προτιμούσα να αγοράσω καινούρια παρά να βγάλω αυτά που είχα :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατά ebay μεριά δες.
 
Ύστερα από 2 εβδομάδες ελέγχου και "πουσαρίσματος", ο τεχνικός λέει ότι δεν άκουσε ποτέ να βγάζει κανένα ήχο το τροφοδοτικό (το έστειλα μόνο του) οπότε μου το στέλνουν πίσω. Το θέμα είναι ότι πάλι μόλις το βάλω στο PC θα γίνει το ίδιο. Είναι λοιπόν δυνατόν ο ήχος να φαίνεται ότι έρχεται από το τροφοδοτικό αλλά τελικά να είναι από κάποια άλλη συσκευή? Κοίταξα ήδη όλα τα ανεμηστιράκια πάντως και δεν είναι κανένα. Επίσης δεν έχω κάποιο άλλο τροφοδοτικό που να κάνει σε αυτό το PC για να τεστάρω... καμιά ιδέα?
 
Aυτο που μπορεις να κανεις ειναι να αφησεις να λειτουργει μονο η μητρικη και να μπουταρεις απο ενα usb stick..κατοπιν αρχισε να βαζεις ενα -ενα τα υπολοιπα (δισκο ,dvd κλπ) μηπως ακουσεις αλλαγη..
 
angel_grig είπε:
Aυτο που μπορεις να κανεις ειναι να αφησεις να λειτουργει μονο η μητρικη και να μπουταρεις απο ενα usb stick..κατοπιν αρχισε να βαζεις ενα -ενα τα υπολοιπα (δισκο ,dvd κλπ) μηπως ακουσεις αλλαγη..
Αυτό δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει γιατί οι προηπόθεση να ακουστεί το τρίξιμο είναι να παίζω κάποιο 3D game και να βρίσκομαι σε κάποιο σημείο που να πουσάρεται η κάρτα γραφικών. Με λίγα λόγια πρέπει όλα να δουλεύουν :(

Θα μπορούσα να βγάλω το DVD rom όμως όλα τα άλλα πρέπει να δουλεύουν για να παίξω κάποιο 3D game. Και σίγουρα ο ήχος δεν ακούγεται από δίσκο ή το DVD γιατί έρχεται από το πίσω μέρος του υπολογιστή, από εκεί που είναι το τροφοδοτικό, γι αυτό και υπέθεσα ότι είναι αυτό που βγάζει τον ήχο.

Σκέφτομαι τώρα που θα το πάρω πίσω, να το βάλω χωρίς να το φορέσω στο κουτί, να έχει δηλαδή όση απόσταση επιτρέπουν τα καλώδια. Ετσι δεν θα υπάρχει αμφιβολία αν ακούγεται ο ήχος από το τροφοδοτικό ή όχι. Το θέμα είναι αν είναι όντως από το τροφοδοτικό, πως είναι δυνατόν να συμβαίνει μόνο σε μένα και να μην μπορούν να αναπαράξουν το πρόβλημα στο τεχνικό τμήμα? Μου είπαν ότι βάλανε μία πιο δυνατή κάρτα γραφικών που τραβάει πιο πολύ ρεύμα και κάτι απαιτητικά benchmarks για αρκετή ώρα και δεν ακούγανε τίποτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μηπως εχεις UPS καπου εκει κοντα και ακουγονται απο εκει τα τριξιματα;
 
supacoopa είπε:
Μηπως εχεις UPS καπου εκει κοντα και ακουγονται απο εκει τα τριξιματα;
Oχι δεν έχω.

Το τρίξιμο ακουγόταν από το τροφοδοτικό μεριά. Έβαζα το αυτί μου κοντά, σχεδόν το ακουμπούσα στο τροφοδοτικό και ακουγόταν σαν να έρχεται από μέσα του. Οπουδήποτε αλλού έβαζα το αυτί μου, ακουγόταν σαν να απομακρύνεται. Αρα ή ακούγεται όντως από το τροφοδοτικό ή, αν είναι από κάτι άλλο, τότε ο ήχος ταξιδεύει με κάποιο τρόπο και καταλήγει εκεί οπότε με ξεγελάει.
 
Μήπως μπορείς να ανοίξεις το τροφοδοτικό (χάνεις την εγγύηση βέβαια, αλλά αφού δεν στο αλλάζουν τζάμπα...) και να το βάλεις να δουλεύει ανοιχτό, και ίσως προσδιορίσεις από που προέρχεται ο θόρυβος; Μπορεί να είναι μια απλή ταλάντωση ενός πηνίου, ένας πυκνωτής που είναι στα τελευταία του, οτιδήποτε. Τα παλμοτροφοδοτικά για PC έχουν κάποια πολύ βαρβάτα πηνία που έχουν χοντρό καλώδιο (πιο χοντρό από του θερμοσίφωνα) που δουλεύουν σε σχετικά υψηλές συχνότητες και αν ξεκολλήσουν τα τυλίγματα τους ταλαντώνονται. Επίσης πιο απλό θα ήταν αν δουλέψεις το PC ανοιχτό και δεις αν πράγματι προέρχεται ο ήχος απ' το τροφοδοτικό, γιατί μπορεί κάτι άλλο να τρίζει και να περνά ο ήχος μέσα από τις τρύπες του τροφοδοτικού (πχ η κάρτα γραφικών, η μητρική, οτιδήποτε). Μιλάμε για τεράστια ρεύματα, πχ ο επεξεργαστής μπορεί και να τραβάει 60 Α στο 1.5 βολτ.
 
Λοιπόν, σήμερα μου στείλανε πίσω το τροφοδοτικό αφού μου είπανε ότι δεν κάνει κανέναν απολύτως ήχο όταν βάζουν κάποιο "βαρύ" παιχνίδι. Μου είπανε ότι το τεστάρανε.

Για να μην υπάρχει λοιπόν απολύτως καμία αμφιβολία για το από πού έρχεται ο ήχος, σύνδεσα το τροφοδοτικό με το PC αλλά το κράτησα έξω από το κουτί, με αρκετά μεγάλη απόσταση, όσο μου επιτρέπουν τα καλώδια. Βάζω λοιπόν το Crysis και όπως είχα πει, ο ήχος (ο οποίος επανήλθε φυσικά) έρχεται 100% από το τροφοδοτικό. Μέσα στο PC όλα είναι ήσυχα, από το τροφοδοτικό όμως, το οποίο κυριολεκτικά τοποθέτησα και στο αυτί μου, ακούγεται τρίξιμο (σαν πολλά "κλικς"). Μάλιστα όταν βάλω το αυτί μου κοντά χαλάει κόσμο και δεν υπάρχει περίπτωση ο τεχνικός να μην το άκουγε εκτός και αν ο άνθρωπος είναι κουφός ή αν προσπαθούσε να ακούσει κάτι σε εργαστήριο που κόβουν σίδερα.

Δεν ξέρω τι να κάνω τώρα... Μου το κρατήσανε 2 εβδομάδες για να μην κάνουν απολύτως τίποτα. Να το ξαναστείλω έτσι και να μου πουν τα ίδια μετά από αλλες 2 εβδομάδες αποκλείεται. Να το ανοίξω μόνος μου και να χάσω την εγγύηση αποκλείεται. Δεν έχω άλλα χρήματα να πάρω καινούριο, δυστυχώς. Οπότε όποια ιδέα ευπρόσδεκτη παιδιά.
 
Παίζει να τους πας ολόκληρο το PC (αν πήρες όλα τα κομμάτια από αυτούς) ή τουλάχιστον να βγάλεις ένα βίντεο με ήχο με το κινητό σου που να ακούγονται τα τριξίματα;(Ή να δανειστείς μια βιντεοκάμερα από κανένα φίλο σου);
 
Τασο οπως την κοβω την δουλεια σε δουλευουν ψιλο γαζι οι τυποι που και καλα ελεγξαν το τροφοδοτικο γιατι οπως φαινεται τιποτα απολυτως δεν εκαναν.Αφου μπηκες σε ολη αυτη την διαδικασια εγω θα σε προτεινα αν μπορεις να πας εσυ εκει το pc σου μαζι με το τροφοδοτικο και να κανεις αυτο που περιεγραψες παραπανω να βγαλεις το τροφοδοτικο απο το κουτι και να βαλεις να παιξεις το crysis.Ε δεν γινετε και μπροστα σου οταν θα ακουνε και αυτοι τον θορυβο να σε δουλευουν και να σε λενε παραμυθια της χαλιμας και του χανς κριστιαν αντερσεν πως δεν ακουνε τιποτα.Αλλη λυση εγω δεν βλεπω γιατι ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα και δεν λεει να χασεις την εγγυηση σου.
 
Uskoke είπε:
Παίζει να τους πας ολόκληρο το PC (αν πήρες όλα τα κομμάτια από αυτούς) ή τουλάχιστον να βγάλεις ένα βίντεο με ήχο με το κινητό σου που να ακούγονται τα τριξίματα;(Ή να δανειστείς μια βιντεοκάμερα από κανένα φίλο σου);
Θα προσπαθήσω να βγάλω ένα video με το κινητό και θα το βάλω κοντά στο τροφοδοτικό, πιστεύω να ακούγεται καθαρά έτσι. Θα το κρατήσω για κάθε ενδεχόμενο, thanks για την ιδέα.

metalcandyman είπε:
Τασο οπως την κοβω την δουλεια σε δουλευουν ψιλο γαζι οι τυποι που και καλα ελεγξαν το τροφοδοτικο γιατι οπως φαινεται τιποτα απολυτως δεν εκαναν.Αφου μπηκες σε ολη αυτη την διαδικασια εγω θα σε προτεινα αν μπορεις να πας εσυ εκει το pc σου μαζι με το τροφοδοτικο και να κανεις αυτο που περιεγραψες παραπανω να βγαλεις το τροφοδοτικο απο το κουτι και να βαλεις να παιξεις το crysis.Ε δεν γινετε και μπροστα σου οταν θα ακουνε και αυτοι τον θορυβο να σε δουλευουν και να σε λενε παραμυθια της χαλιμας και του χανς κριστιαν αντερσεν πως δεν ακουνε τιποτα.Αλλη λυση εγω δεν βλεπω γιατι ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα και δεν λεει να χασεις την εγγυηση σου.
Αυτό σκέφτηκα κι εγώ, ότι με δουλεύουνε. Την πρώτη φορά που μου είπαν ότι δεν ακούγεται κάτι εξήγησα στον ίδιο τον τεχνικό ΑΚΡΙΒΩΣ τι γίνεται (χωρίς το χαλασμένο τηλέφωνο του μαγαζάτορα με τον τεχνικό) και αφού του είπα να έχει ησυχία εκεί που δουλεύει γιατί κάνει θόρυβο μεν αλλά όχι και τόσο μεγάλο που να το ακούς ενώ ο άλλος δουλεύει με κομπρεσερ δίπλα του, μου είπε "θα το ξανακοιτάξω" οπότε φαντάζομαι δεν έδωσε την απαραίτητη προσοχή.

Μετά όμως από άλλη μία εβδομάδα με διαβεβαίωσε ότι δεν κάνει κανένα θόρυβο και ότι μάλλον έρχεται από κάποιο άλλο κομμάτι του PC, την κάρτα γραφικών πχ ή την Motherboard. Και σκέφτηκα μήπως με ξεγελάει ο ήχος και έτσι έκανα αυτό που είπα στο τελευταίο post και δεν υπάρχει αμφιβολία πια (μην τρελαθούμε κιόλας).

Το να το πάω όλο το PC εκεί δεν γουστάρω γιατί δεν τους εμπιστεύομαι ότι θα καταλάβουν το πρόβλημα αν δεν είμαι εγώ μπροστά να τους το δείξω ακριβώς. Και το να με αφήσουν να πάω face to face με τον τεχνικό δεν ξέρω αν γίνεται γιατί αλλού είναι ο τεχνικός και αλλού το μαγαζί (από ότι κατάλαβα). Σκέφτομαι να τους πω να μου φέρουν τεχνικό σπίτι να του το δείξω αλλά μου είπαν ότι αυτό έχει χρέωση...
 
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!

Αφού λοιπόν το έστειλα ξανά, δεύτερη φορά να το δούνε, και ενώ έχει περάσει ένας μήνας από τότε που δεν έχω PC, καταφέρανε και εντόπισαν το πρόβλημα. Δηλαδή απλά καταφέρανε να ακούσουνε τον ήχο γιατί περί αυτού πρόκειται. Ενας μήνας ταλαιπωρία και νεύρα για κάτι τόσο απλό, που θα μπορούσα να αναπαράγω μπροστά τους αμέσως. Αλλά δεν γινόταν γιατί ήθελαν 40 ευρώ για να έρθει κάποιος τεχνικός σπίτι ή να πάω όλο το PC στα κεντρικά και να το δούνε εκεί μπροστά μου (με 15 ευρώ, συν το ότι θα έπρεπε να κωλυόσω κάποιον να με πάει εκεί αφού δεν έχω μέσον). Αν την πρώτη μέρα πλήρωνα 40 ευρώ θα είχε τελειώσει όλο αυτό εδώ και καιρό και ίσως να άξιζε τον κόπο αλλά όχι ρε παιδιά, να πληρώσω εγώ μόνο και μόνο γιατί δεν μπορούσαν εκείνοι να δουν το πρόβλημα?

Τέλος πάντων, αυτό που μετράει είναι ότι θα μου στείλουν αύριο καινούριο. Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι θα μπορούσα να πάρω πίστωση και να διαλέξω ένα άλλο τροφοδοτικό με παρόμοια τιμή και απλά να πληρώσω την διαφορά. Ομως λόγω του ότι έχει ήδη δρομολογηθεί το καινούριο τροφοδοτικό, αν διάλεγα την πίστωση θα καθυστερούσα την όλη διαδικασία και αυτό που θα διάλεγα ίσως να μου ερχόταν την άλλη εβδομάδα. Ασε που μπορεί να έκανε και παραπάνω αν δεν ήταν άμεσα διαθέσιμο το μοντέλο. Οπότε λέω ας πάρω το ίδιο μοντέλο. Στην τελική αν είμαι τόσο άτυχος και ξαναπάθει το ίδιο θα είμαι σίγουρος ότι η Seasonic μας δουλεύει και θα πάω για άλλη εταιρία.
 
Εμένα ο υπολογιστής γραφείου κάνει μονος του επανεκκινηση.
Ξεκινά να λειτουργει για καποια ωρα, ξαφνικά κλεινει και ξεκινά μονος του. Ακούγεται ένας ηχος σαν σπινθήρισμα από την μονάδα.
Έχω αποθηκεύσει φυσικά τα αρχεία σε μονάδα αποθήκευσης...
 
Ακούγεται ένας ηχος σαν σπινθήρισμα από την μονάδα.
Τροφοδοτικό εκ πρώτης εντύπωσης. Μπορεί όμως και το καλώδιο ρεύματος απλώς να μην είναι τοποθετημένο σωστά, τέρμα μέχρι μέσα στην υποδοχή του τροφοδοτικού και να μην κάνει σωστή επαφή. Δοκίμασε να βγάλεις και να ξαναβάλεις το καλώδιο, σφιχτά αυτή τη φορά, μήπως τραβήχτηκε από κάποιον ή κάτι και καθάρισε κατά την διαδικασία ό,τι σκόνες βρεις στην υποδοχή με φύσηγμα, πινελάκι, φτερό swifer ή ηλεκτρική σκούπα.
 
Πίσω
Μπλουζα