Περί εποχών (παλαιών & νέων)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

telonio

Immense Cult RetroFigure
Joined
19 Ιουλ 2006
Μηνύματα
4.515
Αντιδράσεις
2.363
Από 1000 κύματα πέρασε το retromaniax από το 2006 μέχρι σήμερα. Ελπίζω τα πράγματα να πάνε καλύτερα από την κατρακύλα των τελευταίων ετών.
 
Από 1000 κύματα πέρασε το retromaniax από το 2006 μέχρι σήμερα. Ελπίζω τα πράγματα να πάνε καλύτερα από την κατρακύλα των τελευταίων ετών.

Ασχολιαστο αλλα...ο καθενας εχει την αποψη του. Ελπιζω οσοι ησασταν απογοητευμενοι με τη προηγουμενη κατασταση, να βοηθησετε την τωρινη ομαδα και την κοινοτητα με την ενεργη σας παρουσια (κατι που εξακολουθω να μην παρατηρω και μετα τη μεταβαση αλλα και δεν εκπλησσομαι κιολας...been there, seen that :) )
 
Ασχολιαστο αλλα...ο καθενας εχει την αποψη του. Ελπιζω οσοι ησασταν απογοητευμενοι με τη προηγουμενη κατασταση, να βοηθησετε την τωρινη ομαδα και την κοινοτητα με την ενεργη σας παρουσια (κατι που εξακολουθω να μην παρατηρω και μετα τη μεταβαση αλλα και δεν εκπλησσομαι κιολας...been there, seen that :) )

Wally με όλο το σεβασμό στην πορεία σου στο retromaniax, αλλά πως να ξαναπάρει εύκολα τα πάνω του το φόρουμ, όταν τα τελευταία χρόνια διαλύθηκε το... σύμπαν με κάποιες άστοχες αλλαγές, αποφάσεις και νοοτροπίες. Δεν κατηγορώ εσένα προσωπικά, αλλά έγιναν πολλά αρνητικά.
 
Ευκολα γινεται. Οι απογοητευμενοι κανουν ενα γονιμο ντου και "μεταλλασσουν" τη θεματολογια (ανοιγοντας θεματα, συμμετεχοντας ενεργα) με κατι που θεωρουν ως πιο δοκιμο και πρεπων για την κοινοτητα.

EDIT: @RIO εννοειται οτι η κουβεντα δεν εχει τονο προσωπικο - στοχο εχει την βελτιωση της κοινοτητας που δεν γινεται με ευχολογια και καταρες (εξ ου και η αρχικη μου παρεμβαση).
Αλλωστε θελω να πιστευω οτι εχουμε καλη ηλεκτρονικη σχεση εμεις οι δυο (και κοινα κινηματογραφικα γουστα χαχαχα). Εισαι απο τις σοβαρες "φωνες" της κοινοτητας.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει για ποια "κατρακύλα" μιλάμε. Δεν πήρα χαμπάρι κάτι τόσο χάλια.
 
Ασχολιαστο αλλα...ο καθενας εχει την αποψη του. Ελπιζω οσοι ησασταν απογοητευμενοι με τη προηγουμενη κατασταση, να βοηθησετε την τωρινη ομαδα και την κοινοτητα με την ενεργη σας παρουσια (κατι που εξακολουθω να μην παρατηρω και μετα τη μεταβαση αλλα και δεν εκπλησσομαι κιολας...been there, seen that :) )
Οι αρχαίοι έλεγαν «κρείττον του λαλείν το σιγάν»...
Γιατί δεν επιστρέφετε ως διαχειριστές, να δούμε αν θα αυξηθεί ή θα μειωθεί η συμμετοχή;

EDIT: @RIO
Εισαι απο τις σοβαρες "φωνες" της κοινοτητας.
Από πότε είναι δουλειά ενός (πρώην) διαχειριστή να κρίνει ποιες φωνές είναι «σοβαρές» και ποιες όχι;
No offense RIO. Το σχόλιο μου δεν έχει να κάνει μ' εσένα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σαν ένα σχετικά δραστήριο μέλος του φόρουμ, δε νομίζω ότι με την προηγούμενη διαχείριση ένιωσα κάποια ενόχληση στην δράση μου και στον τρόπο έκφρασης. Σε όποιο θέμα έβαζα το κατάλληλο post μου και εύκολα οποιοδήποτε θέμα μπορούσα να ανοίξω. Στην κομβική απόφαση για αλλαγή των χρονολογικών ορίων του φόρουμ πήρα θέση κτλ κτλ.

Το θέμα της μείωσης της δραστηριότητας του φόρουμ είμαι σίγουρος ότι δε συνδέεται άμεσα με το θέμα της διαχείρισης. Εκτιμώ ότι είναι πιο βαθύ και έχει να κάνει με το μειωμένο ενδιαφέρον. Παλαιοί χρήστες που ήταν περισσότερο ενεργοί ξάκρισαν για πολλούς και διάφορους λόγους. Οι περισσότεροι εδώ είμαστε σε παραγωγικές ηλικίες με μεγάλες μεταβολές. Είτε αυτό θα πει οικογένεια είτε αυτό θα πει αλλαγή δουλιάς είτε ακόμα ακόμα και αλλαγή χώρας. Επίσης ας μην ξεχνάμε ότι πλέον τα forums γενικότερα Σαν είδος επικοινωνίας μεταξύ ιντερνετικών χρηστών δεν έχουν την ίδια απήχηστη που είχαν πριν μια δεκαετία. Εδώ κοτζάμ facebook και βρίσκεται επί ξηρού ακμής. Με άλλα λόγια δε λέω ότι η προηγούμενη διαχείριση ήταν άγια και τα έκανε όλα σωστά αλλά δε νομίζω ότι αυτός ήταν ο κύριος λόγος για το μειωμένο ενδιαφέρον και τη μειωμένη κίνηση του φόρουμ.

Πέραν των άλλων εκτιμώ ότι υπήρχε ένα αντικειμενικό γεγονός όπου την προηγούμενη περίοδο υπήρχε μεγαλύτερο ενδιαφέρον ων χρηστών. Είναι πλέον διαπιστωμένο σε αρκετές κοινωνιολογικές μελέτες ότι η γενιά που μεγάλωσε τις δεκαετίες του 80 και του 90 τη δύσκολη περίοδο από το 2010 έως το 2015 νοστάλγησε τα ευχάριστα παιδικα και εφηβικά της χρόνια της περιόδου εκείνης και τα αναζήτησε με κάθε τρόπο. Ένας από αυτούς ήταν και το forum retro maniax. (Ας μας πουν οι παλαιοί Διαχειριστές ποιά περίοδο παρατηρήθηκε ο μεγαλύτερος αριθμός ενεργών χρηστών ανά έτος, εικάζω το 12 ή το 13)
 
Οι αρχαίοι έλεγαν «κρείττον του λαλείν το σιγάν»...
Γιατί δεν επιστρέφετε ως διαχειριστές, να δούμε αν θα αυξηθεί ή θα μειωθεί η συμμετοχή;


Από πότε είναι δουλειά ενός (πρώην) διαχειριστή να κρίνει ποιες φωνές είναι «σοβαρές» και ποιες όχι;
No offense RIO. Το σχόλιο μου δεν έχει να κάνει μ' εσένα.

Το πρωτο, δεν χωραει σχολιασμο.
Για το δευτερο...θα μου πεις εσυ,ποιον θα θεωρω εγω σοβαρη παρουσια στην κοινοτητα?
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το πρωτο, δεν χωραει ουτε σχολιασμο.
Για το δευτερο...θα μου πεις εσυ,ποιον θα θεωρω εγω σοβαρη παρουσια στην κοινοτητα?
Στη θέση σου θα έκανα μια στοιχειώδη αυτοκριτική για την πορεία του φόρουμ τα τελευταία χρόνια.
Όχι ειρωνείες και «εξυπνάδες» για τα παλιά μέλη που επανήλθαν.
Αυτό και δεν θα πιάσω κουβέντα μαζί σου.
Έχω πιο σοβαρά πράγματα να κάνω.
 
Εγώ ξαφνικά έχω πάθει αμνησία και τα έχω ξέχασα όλα!

(Σας το συνιστώ και εσάς... Αμνησία... Δεν ξέρετε τι καλο που κάνει να παθαίνεις ξαφνικά αμνησία και να ξεχνάς άσχημα πράγματα!) :)

Το μόνο που θυμάμαι βασικά είναι....


Ότι πέρασε τόσες πολλές φάσεις αυτό το φόρουμ και ολη αυτή η παρέα που ξεκίνησαν τότε το Retromaniax και που είναι ενεργοι εδώ και μετά από 14 χρόνια δεν έχουν αλλάξει καθόλου και μαλώνουν σαν παιδιά! :)

retrologos-jpg.165184


retrologo-jpg.165183


retrologo-jpeg.165185


sapphirehead-3.jpg


Retromaniax Star Gate

Ρετρό αδέρφια ελάτε τώρα αφήστε τα αυτά έχουμε πολλές εργασίες να κάνουμε μαζί!

Για όνομα του Θεού έρχονται Αγιες μέρες και αφού σεβόμαστε και αγαπάμε απο ότι φαίνεται όλοι το φόρουμ αυτό ας δώσουμε τόπο σε ότι μας πειράζει. Γεράσαμε πια εδώ μέσα δεν έχουμε κουράγιο για καυγάδες και να μπαναριζομαστε! :D

Δεν χαίρεστε που δεν το ξέκανε τελείως το site το χακαρισμα που δέχτηκε και που έμεινε όρθιο ο γίγαντας!

Παλιοί και νέοι διαχειριστές το κατάφεραν αυτό και όλοι μαζί με συνεργασία και τους ήμαστε ευγνώμονες για αυτό! Αυτό έχει μεγάλη σημασία αυτή τη στιγμή! Υπάρχει ιστορικό υλικό εδώ μέσα που δεν πρέπει να χαθεί!

ΥΓ: Να είναι καλα ο @Aardvark που τα έχει κρατήσει τις παραπάνω pictures από τα παλιά.


 
Τελευταία επεξεργασία:
Στη θέση σου θα έκανα μια στοιχειώδη αυτοκριτική για την πορεία του φόρουμ τα τελευταία χρόνια.

Γιατί ρε παληκάρι; Περιφερειαρχης Αττικής ήταν ή κανάς υπουργός ;; Ημαρτον ρε παιδιά! Μη γράφετε ανοησίες.

edit: Και μην τολμήσει κανείς να μου στείλει προσωπικό μήνυμα γιατί θα τον πάρει και θα τον σηκώσει! Θα το ποστάρω δημόσια, μα το θεό!
 
εγώ ευγνωμονώ τους παλιούς διαχειριστές που κρατήσαν ζωντανό το φόρουμ μέσα στην κρίση και σε αντίξοες συνθήκες. ας μην ξεχνάμε ότι η δουλειά τους ήταν κουραστική και εθελοντική. και όπως σωστά λέει ο Ρύγκαρ δεν ήταν υπουργοί ή δήμαρχοι.
 
Δεν χρωστάω τίποτα σε κανέναν, να μπαίνω εδώ μέσα και να χαλιέμαι.
Ούτε ν' ανέχομαι τις ειρωνείες και τις υποδείξεις του καθενός για το ποια θα είναι η συμμετοχή μου εδώ.
Λες και τον έχω βάλει αφεντικό στο κεφάλι μου.
Για λίγο πίστεψα ότι τα πράγματα μπορεί ν' αλλάξουν, αλλά μάλλον έκανα λάθος.

Όσοι θέλουν, ας είναι ευγνώμονες σε όποιον θέλουν.
Ο καθένας παίρνει αυτό που ζητά και αυτό που του αξίζει.
Καλές γιορτές.
 
Wally με όλο το σεβασμό στην πορεία σου στο retromaniax, αλλά πως να ξαναπάρει εύκολα τα πάνω του το φόρουμ, όταν τα τελευταία χρόνια διαλύθηκε το... σύμπαν με κάποιες άστοχες αλλαγές, αποφάσεις και νοοτροπίες. Δεν κατηγορώ εσένα προσωπικά, αλλά έγιναν πολλά αρνητικά.
Από ενδιαφέρον ρωτάω, μπορείς να δώσεις κάποια παραδείγματα? Γιατί όσο καιρό είμαι εδώ (περίπου τον ίδιο καιρό είμαστε) δεν θυμάμαι να παρατήρησα κάτι τόσο κακό ή κάποιο μεγάλο δράμα που να έκανε το σύμπαν να διαλυθεί...
 
Ρε σεις πείτε μου ότι κάνετε πλάκα με αυτά που γράφετε... :D

Και το κλου της υπόθεσης ποιο θα είναι τελικά..

Ότι σαν μαλωμένοι δεν ξαναποσταρετε εδώ και ΤΕΛΟΣ...

:rolleyes:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγώ θα ξαναποστάρω πάντως, και όταν χρειάζεται, θα είμαι και λίγο δηκτικός.
 
Δεν καταπιάνεται με το ΡΙΟ, αλλά ειρωνεύεται την όλη κατάσταση. Οτι εδώ μεσα είναι λαικό δικαστήριο και είμαστε κακοί και τώρα κατακρίνουμε και τον RIO (που όλοι οι παλιοί ξέρουμε τί έχει προσφέρει). μπλα μπλά....κλπ κλπ. Και άντε RIO απολογήσου και να τον κρεμάσουμε σαν εκείνη τη διαφήμιση με το VAPONA κλπ κλπ

 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα